Jih proti Severu

• Česko Odváto větrem (více)
USA, 1939, 224 min (Alternativní 238 min, Televizní verze: 212 min)

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Scénář:

Sidney Howard

Hudba:

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane (více)

Epická adaptace románového bestselleru Margaret Mitchellové Jih proti Severu (1939) patří dodneška k nejoblíbenějším filmům víc než stoleté historie pohyblivých obrázků, a určitě plným právem. Mitchellová (1900–1949) byla vystudovanou novinářkou a "Jih proti Severu" začala psát v roce 1926, kdy utrpěla při jízdě na koni vážný úraz, který zanechal trvalé následky. Materiál pro svoji knihu získala ze vzpomínek svých příbuzných, zejména od otce, který byl jeden čas předsedou Atlantské historické společnosti. Původně nezamýšlela své dílo zveřejnit, ale naštěstí k tomu došlo v roce 1936. Kniha se stala nesmírně populární (dodnes prodala více výtisků pouze Bible), a navíc byla vyznamenána prestižní Pulitzerovou cenou. Nezávislý producent David O. Selznick zakoupil filmová práva měsíc po publikaci za tehdy neslýchaných 50 000 dolarů, což byla v té době nejvyšší cena, zaplacená za románovou prvotinu. Jeho investice se mu bohatě vrátila. Natáčení bylo zahájeno na sklonku roku 1938 rozsáhlou scénou požáru Atlanty, založeného ustupujícími jižanskými vojáky, aby konfederační muniční sklady nepadly do rukou Unie. Bylo při ní použito všech sedm technicolorových kamer, jež tehdy v Hollywoodu existovaly. V té době také Selznick neměl ještě obsazenu klíčovou postavu Scarlett O’Harové. Natočil kamerové zkoušky s více než 400 adeptkami a nakonec si vybral Angličanku Vivien Leighovou, což značně popudilo jižanské příznivce románu. O tom, že Rhetta Butlera bude hrát Clark Gable celkem nikdo dopředu nepochyboval. Selznick si jeho služby zajistil u společnosti MGM příslibem distribučních práv... Snímek vznikl s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stal se událostí roku. Při udílení cen Akademie 29. února 1940 si odnesl osm Oscarů (tehdejší rekord) – nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leighová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Hattie McDanielová za úlohu chůvy), výprava, kamera a střih. Kromě toho při oscarovém ceremoniálu obdržel výtvarník William Cameron Menzies zvláštní cenu (ve formě plakety nikoli sošky!) za „vynikající použití barvy pro zvýšení dramatického účinku filmu“ a producent David O. Selznick Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga, udílenou za „trvale vysokou úroveň produkce“. To často vede k mylným tvrzením, že Jih proti Severu dostal deset Oscarů. Afroamerická herečka Hattie McDanielová se stala nejen první barevnou držitelkou Oscara mezi herci, ale i první nominovanou černoškou v některé z hereckých kategorií. Nicméně slavnostní premiéry filmu, která se konala 15. prosince 1939 v Atlantě, se kvůli své barvě pleti nemohla zúčastnit. Na premiéře se naopak objevila autorka Margaret Mitchellová, i když se na filmové verzi nijak nepodílela (ač ji o to Selznick několikrát žádal). Jako režisér je pod filmem podepsán Victor Fleming, ale na režisérské stoličce se vystřídalo víc tvůrců, mj. George Cukor a Sam Wood. Ani scenárista Sidney Howard nebyl jediným, kdo se na adaptaci tisícistránkové knihy podílel, mezi dalšími anonymními autory figurují prominentní jména jako Ben Hecht, John Van Druten a Jo Swerling. Konečné slovo ve všech aspektech filmu měl však Selznick, který byl skutečným hnacím motorem díla i jeho hlavním tvůrcem. I když se o to v následujících letech několikrát snažil, dokonalosti Jihu proti Severu se mu už dosáhnout nepodařilo. (Česká televize)

Almásy

film ktory dal svetu dar, za ktory mu budem vdacny do konca svojho zivota. Vivien Leigh. film som videl asi patstotisic krat, no kazdy krat je to ine, kazdy krat je to silnejsie a silnejsie, po kazdy krat ma to krasne afektovane herectvo, vznesene slova jednoducho dostanu. ()

Noctis

Naprosto dokonalý film, který má všechno co "dokonalý" film mít má. Krásná hudba, úžasná výprava, skvělá režie a strhující herecké výkony. Vivien Leigh coby rozmazlená Scarlet O'hara hraje vskutku velkolepě, ovšem Clark Gable vystřihl postavu Rhetta Butlera do hereckého olympu a perfektně ztvárnil roli jemně arogantního, avšak dobrosrdečného gentlemana. Jih proti severu je zkrátka klasika všech klasik, která přes své stáří neztratila nic ze své krásy a každý fanoušek filmu by měl mít tento klenot vystavený ve své sbírce na tom nejčestnějším místě. ()

Michelle8

Knižní předloha je můj nejoblíbenější kousek. Když jsem se konečně dostala i k filmu, byla jsem zvědavá, co mě čeká. Ať už bylo moje očekávání jakékoliv, film ho určitě předčil. Dostal mě stejně jako knížka. Tohle dílo považuju za jedno vůbec znejzdařilejších, zvlášť když uvážím v jaké době byl natočen. Jsem docela zvědavá jestli se někdy někdo odhodlá udělat remake. Ale Gone with the wind z roku 1939 je prostě moje srdeční záležitost....... ()

ZkuKol

4 hodinová sága z červené knihovny, jenž na svět přišla ještě před 2. světovou válkou a ani chvíli nenudí. Kolikrát si něco podobného nemůžeme říct o současných snímcích, jež se sotva převalí přes 90minutovou stopáž. Film plný pastelových obrazů, symbolicky stínovaných panoramat, ikonických kamerových nájezdů, velkých scenerií, jež se zapíšou hluboko do paměti a prozradí, že tvůrci jež neopisují jsou opravdu vzácní. Podobné moudro vypadne i ze scénáře, ať už jde o charaktery, vývoj děje, či dialogy, brzo vám dojde, že hodně scénáristů (zdaleka nejen holywoodských) si z této legendy půjčovalo. Vždycky mě na filmu zajímá dějová linka, kamera a feeling, že film byl dělán se zápalem. Toho jsem se u tohodle filmu dočkal v nepřeberných dávkách a jako bonus tu byl Clark Gable (mé poprvé) a zážitky jako scéna na nádraží, či nájezdy ke stromu u Tary. Vzhledem k žánru se dá asi filmu vytknout dost, ale já jsem ještě stále omráčen a vzhledem k dokonalosti realizace mu nevytýkám nic a můžu jen doporučit! Scarlett je mladá a naivní a netuší, co jí všechno v životě čeká a věřte mi, je na co se dívat, až přijde Reth nebudete ani dýchat... 100% ()

Babous

Nemám rád dlouhé filmy, ale Jih proti Severu se mi moc líbil (i když nepopírám, že ke konci jsem se už vrtěl v křesle a nevěděl, do jaké pozice se uvelebit). Scarlett je typicky podnikavá Američanka, která si jde tvrdě za svým cílem (bohatstvím a úspěchem), za což ji spousta lidí nemá ráda. Je úžasné, že Olivia de Havilland, která hrála Melanii stále žije a vypráví zážitky z natáčení. Gone With the Wind je hollywoodský film se vším co k tomu patří a celovečerní film v pravém slova smyslu. A díky barvě a dobrým hereckým výkonům stále živý, jako by vznikl teprve před rokem. ()

vitekpe

Vivien mam rad, ale tady me nudila. Gable v pohode, stejnej jako vsude. Film je asi slavnej, ja ho vsak dokoukal asi az na popaty, a jen s vypetim vsech sil. Na to, ze jde vlastne o bezne (romantice)drama, nechapu 4 hodinovou stopaz. To je neprosto zbytecny. Jinak je to dilo velmi "americke", a kazdopadne pro lepsi pochopeni souvislosti doporucuju pustit si predtim nekde na youtube dokument o bitve u Gettysburgu. P.S.: zaujala Ona Munson v mensi roli... 3+ ()

Sdoom

Pomalý, zdlouhavý rozjezd, který je ovšem potřeba, aby diváka uvedl do tohoto epochálního veledíla. A teď nemluvím jen o výpravě a stopáži, ale i o kvalitě. Předpokládám, že už předloha, ač jsem ji nečetl, je velmi kvalitní materiál, nicméně film je to úchvatný rozhodně. Synopse, která říká, že snímek "přesáhl svou dobu" výjimečně nelže, protože o tomhle filmu to platí 100%. Nadčasový scénář, nádherná výprava, kamera, perfektně vybraní herci, plnohodnotné a ne jednorozměrné postavy, se kterými se osud opravdu nepáře (nechci spoilovat)...nevím jestli je třeba dál pokračovat v superlativech. Po Ben Hurovi asi nejkrásnější "starý" velkofilm, co jsem kdy viděl. (Blu-ray, orig. + CZ tit.) ()

KoRner

Občianska vojna z pohľadu obyčajnej rozmaznanej a samoľúbej plantážničky. Má to silné scény ako ošetrovanie, či kŕmenie ranených vojakov, prípadne útek z horiaceho mesta. Lenže tá Scarlett je vážne nesympatická "čúza" a aj napriek tomu, že udržala farmu aj rodinu pohromade nie vždy sa jej dá fandiť. Gable je správny frajer, ale aj on sa niekedy chová nepochopiteľne. Je to však krásna výpoveď doby, takýto film už by sa teraz proste nedal natočiť. Krásne vykreslenie zbedačenie Juhu a ako najväčšie zlo tu je zobrazený Sever s černochmi na koňoch. Myslím si však, že sa to dalo vtesnať pekne do troch hodín, pretože predposledná hodina je na dej naozaj skúpa. ()

Tom:)

Tři hodiny a padesát tři minut které se vyplatí vidět. Film, který ještě nestihl nasát americká happyendová klišé dob pozdějších a přitom výpravou a způsobem natočení v kontextu doby předčí libovolný dnešní velkofilm. Film, který se tváří chvílemi jako romantická komedie a přitom je to drama. Kdyby mi někdo řekl, že se vydržím dívat 4 hodiny na film z třicátého devátého, tak bych nevěřil. ()

nameadel

Až mám skoro dojem, že tím hodnocením Jih proti Severu urážím. Hvězda dolů je za děj. Za zpracování a za to, že čtyřhodinová stopáž opravdu NENÍ znát je to pět a klobouk dolů. ()

Han22

Nejslavnější a největší americký film 30. let, který prável v roce 1939 posbíral většinu těch nejpodstatnějších Oskarů. Ano, je to šílené melodrama a čtyřhodinová délka je vražedná. A teď když jsem odbyl zápory, můžu chválit. Jih proti Severu je neskutečný film, protože díky délce Vám postavy přirostou neskutečně k srdci. Drsná černošská chůva s dobrým srdcem, za všech okolností milá a hodná Melanie, její poctivý manžel Ashley který léta odolává svodům, cynický, drsný a přesto milující Rhett Butler a samozřejmě hrdá, vypočítavá, tvrdá, nezdolná a nakonec i milující Scarlett O´Harová. Troufám si říct, že Vivien Leighová podala naprosto životní výkon a Gable za ní moc nezaostává. Nádherné barvy, kamera, hlavní hudební motiv, výprava. Některé scény se mi vryly do paměti, že jsem si je pamatoval i po 16 letech od posledního shlédnutí - téměr postapokalyptická atomosféra zničeného a pokořeného Jihu, destíky mrtvol a raněných, hořící Atlanta, příjezd na zničenou Taru a Scarlett přísahající, že už nikdy nebude mít hlad. Válečná část je nejlepší (ač bez jediné válečné scény), poté už je to "jen" vynikající melodrama, kdy ale Scarlett stíhá jedna tragédie za druhou, vedlejší postavy umírají jak na běžícím pásu a finální půlhodina mě dohnala k slzám (SPOILER včetně víceméně špatného konce). Zkrátka legendární film, se zaslouženými pěti hvězdičkami. Historický film roku 1939. ()

Zagros

Další americká "klasika" je za mnou a musím říct, že si mi vcelku líbila. Je to sice "jen" romanťárna, která se odehrává na pozadí války Severu proti Jihu, ale dvě hlavní postavy a jejich obří charisma film dokáží v pohodě utáhnout. Tím hlavním je skutečně střet dvou silných osobností, které se milují a nenávidí zároveň. Ostatní jen z dáli sekundují. Když k tomu přidám slušný příběh a velmi dobrou výpravu, i tak dlouhá stopáž uběhne rychle a než se nadějete, bude konec. Nejslavnější americký film všech dob? Možná, nedokáži posoudit. Nejlepší? To rozhodně ne, ale hodně dobrý ano. Čtyři hvězdy a doporučení si jistě zaslouží. ()

Hopper

Po rokoch musím zrevidovať svoje hodnotenie. Napriek brutálnej stopáži pre ktorú je lepšie film absolvovať v "dvoch sedeniach" ani po takmer 70-ich rokoch dej nenudí, Gable, Leigh a aj ďalší herci nie sú otravní, skôr naopak, ich čaro a charizma sú takmer nesmrteľné. Môžete si vybrať postavu, s ktorou sa dá stotožniť, konanie je uveriteľné a epos poskytuje pomerne živý obraz amerického juhu. ()

wosho

Ikdyž je to zbytečně dlouhé a pompézní,stále je to obrovský kus filmařiny na dobu,kdy vznikl.Od scénáře,přes výpravu,k herců.,režisérům a jeho otci producentovi Cukorovy se nelzen,než poklonit ()

Revolver

Gone with the Wind naprosto přesně naplňuje mé představy dokonalého filmu. Přenádherná nadčasová romance s krásně vykreslenými charaktery, úžasnou hudbou a skvělými hereckými výkony. Zkrátka nesmrtelná klasika a jedno z nejpodstatnějších děl v historii filmu. ()

Kamiiik

Výběr Vivien Leigh pro hlavní roli byl tak perfektní, až to asi víc nejde. Vivien zde ztvárnila tak strašně nesympatickou postavu Scarlett O‘Hara, ale zároveň dokázala zahrát i tu jemnou ženu. Ženu, která dokáže plakat, ženu která dokáže milovat. Moment kdy jí dojde, že vlastně svojí životní lásku vůbec nemiluje, ale miluje svého manžela Rhetta, je vážně momentem, za který si Vivien toho Oscara právoplatně zasloužila. Samozřejmě spolu s Vivien i Clark Gable, oba byli záchranou na mě až příliš dlouhého filmu, avšak výborného. ()

Scevola

Pri tomto filme sa pozerat do kolonky reziserov je nepodstatne, pretoze ten kto to mal cely cas pod palcom bol producent David O. Selznick. Podarilo sa mu spravit snimok ktory je aj na dnesnu dobu megalomansky a to najma kvoli svojej velkolepej vyprave ako aj dlzke. Vedel vypocut aj "hlas ludu" ked do role Rhetta povolal Clarka Gabla ale na druhej strane vybral neznamu britsku herecku (na ukor hollywoodskych stalic), ktora zaziarila v ulohe Scarlett. Co sa tyka samotneho filmu tak mne sa pacila asi najviac povojnova cast, kde Scarlett musela ukazat ze sa vie postarat sama o seba a samozrejme vyvrcholenie (poslednych 20 minut) tohto filmu. 7/10 ()

HonzysKISS

Nikdy v životě bych nevěřil, že mě bude bavit čtyřhodinový film z třicátých let. Tohle je tak neuvěřitelně výborně natočený. Opravdu umělecké dílo. Kdo nad zkouknutím přemýšlí, tak okamžitě pustit! ()

jasiska

Odviate vetrom je môj obľúbený román. Neviem, či som si viac obľúbila panovačnú a tvrdohlavú, ale nesmierne životaschopnú Scarlett, alebo Rhetta, ktorý neznáša pretvárku a sú mu ukradnuté všetky klebety a ohovárania. Potom je tu ešte aj Melanie, o ktorej som si spolu so Scarlett uvedomila, ako jú mám rada, až keď už tu nebola. Neviem, čím to je, ale tento príbeh proste milujem. A preto som si nemohla želať nič viac ako takéto prekrásne filmové spracovanie. Uznávam, že keby som nečítala knižku, možno ma Odviate vetrom iba z filmu až tak neočarí, ale keďže som ju čítala, je to len hypotéza, ktorou sa nemienim zaoberať. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)