Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

bobstock

Věříli jste někdy na pidilidičky? Ne?! Pak to není pohádka pro Vás. Koukat na náš svět z jiné perspektivy je mazec. Barevné, nádhérné, kouzelné. 85% ()

Marys

Asi mi pri tomto snímku štúdia Ghibli chýbala trošku väčšia "japonskosť". Vizuálne je to veľmi príjemné, no v konečnom dôsledku pomerne epizódne pozeranie. Chcel by som toho vedieť skrátka viac, než je povedané. Pekné, no stále niečo chýba. ()

Emo-haunter

Jako velký fanoušek anime jsem měl od filmu velká očekávání, nicméně nakonec uděluji lepší tři hvězdičky. Ale jako kritik musím ovšem tento svůj názor obhájit. Po první polovině filmu jsem byl poměrně dost zklamán a uvažoval jsem o jedné až dvou hvězdách. Hlavní důvod bylo silné, nelogické chování postav, které bylo místy fakt dementní a bilo do očí- například chůze po hřebících, kdy si otec jde úplně v poklidu a vůbec se ani neohlíží, jestli náhodou Arrietty nespadla do velké hloubky a nezabila se. Druhým důvodem bylo pro mě až "robotické" chování některých postav, které připomínali humanoidy- tatínek Arrietty se skoro po celý film choval jak terminátor, což mě také dosti iritovalo. Animace bohužel místy také pokulhávala. Film byl také celkem předvídatelný.... Takže když shrnu tyto zápory, tak se prostě zatím nedokážu odprostit od takových nelogických chování postav. Toť vše k záporům, ale určitě je na místě uvést i některé klady. Druhá polovina filmu už byla pro mě dynamičtější a silnější, postavy se začaly chovat více jako lidé, než roboti, byl jsem pln očekávání, jak se nakonec vše vyvrbí, čekal jsem spíše to, že se půjčovníčci neodstěhují pryč, nýbrž se přestěhují do krásného domu pro panenky- ten byl co se týče animace skvěle vytvořený. Nakonec ale přišel velmi pěkný závěr filmu, který byl doopravdy kouzelný. I díky tomu jsem se nakonec rozhodl udělit hvězdičku navíc. Ta další byla za velmi pěknou hudbu, hlavně ta závěrečná byla celkem dost emotivní. Tu třetí uděluji Arriettě, která byla celkem dost kawaii :) Takže celkový závěr filmu? Určitě to není špatný snímek, ale podle mého názoru svého vysokého potenciálu nevyužil úplně na sto procent. Celkové hodnocení filmu: 70% ()

Pawlisman

Mijazaki se vrátil svými vizemi opět nohama na zem a nutno říci, že to možná i prospělo. Jeden z reálnějších a ne tolik fantasy animáků japonského génia potěší děti i dospělé. Děti to přímo milují. Krásný vysněný svět.. 9/10 ()

waits

Přitáhnut producentskou účasti Miyazakiho a zdejším hodnocením, ovšem zklamání bylo veliké. Zatímco Mijazaki mě obvykle uvede do stavu blaženosti a jeho svět, vůbec ne přívětivý a milý, ale přesto okouzlující a působivý, mě zcela vtáhne, tohle Jonebajšiho vyprávění se mě vůbec nedotklo. Příběh nebyl nijak hluboký, postavy (v dabingu?) ukřičené, nesedělo mi ani znázornění malých lidiček prostě jako..malých lidiček, bez rozdílů, povahových, fyzických. Už ted mám potíže vybavit si jakýkoliv silnější moment, moment, který bych si mohl zapamatovat. ()

nonick1

Velmi povedený snímek s podmanivou atmosférou. Do detailu vymazlená animace s významnou rolí zvukové složky: vnějších ruchů okolního světa a působivé hudby. Nebýt toho otevřeného konce, neváhal bych s plnou palbou. Aktualizace: všiml jsem si, že odpočívající Šó čte Danteho Božskou komedii, což si říká o pátou hvězdu. ()

honelnik

Ďalšia krásna rozprávka, nie je moc čo rozpisovať. Natočiť v roku 2011 rozprávku, ktorá nespolieha na premakanú počítačovú animáciu, šialené gagy alebo ukrutne akčný boj dobra so zlom, si nikto okrem štúdia Ghibli si a zopár nezávislých filmárov (ktorí si na tom po väčšine aj náležite natrhnú rektál) nedovolí. Pre bežného 10 ročného euro-američana znamená Arrietty a jej fatálny nedostatok transformerov, Jasonov Vorheesov, Boratov a inej mediálne vmasírovanej a ľahko rozpoznateľnej hávede okamžitý palec dole. Priznám sa, že ako 10 ročný som mal tiež iné problémy, napr. ako to ten Steve-o robí, že dokáže tyčkovať 20 minút v kuse potom ako ho prevrátia hore hlavou v kabíne plnej hovien, alebo ako niekoho rozsekať na sračky motorovou pílou v Doome 2...ale čím som starší, tým častejšie zisťujem, že sa rád rozpúšťam v prekrásne kreslenej fantázií pánov a dám na čele s Hayaom Miyazaki a filmami, ktoré dokážu vtiahnuť len silou príbeju, už tradične bez jasne definovaného antagonistu.......Jedného dňa budem Ghibli rozprávky ládovať do svojich detí, a ak len budem počuť o pikačuovi či megatronovi, tak dostanú hasákom cez držku a budem im púšťať Gašparovičové príhovory z Youtube. ()

ddf76

Tak Miyazaki ma dustojneho nastupce. Skvela japonska animovana pohadka s velmi dobrou hudbou. Jendoduchy dej neni na skodu, v jednoduchosti je sila :). ()

Radek.SCH

Od ghibliovky bych čekal víc, ale není to čistokrevný Miyazaki za mlada, takže co. Pár podařených momentů (většinou podbarvených dobrou muzikou) tam bylo. Ale nic přelomového se nekoná, trochu jsem se i dokonce nudil (ne že by to bylo nudné, jen na mě až moc jednoduché). Bizarnosti, neskutečná imaginace, nebo typická "divná" fantazie japonských tvůrců mi taky chyběla. Takže spíš tuctová pohádka, která neurazí. - 60 % ()

gumbo

Příjemné a pohodové. Miloučká animace spojená s uklidňující hudbou. Ale chtělo by to trošku více života, něco napínavého, nějaký hlubší prožitek, abych mohl hodnotit absolutně, takle je to "jen" 80% P.S. Právě poslouchám soundtrack a nemůžu se nezmínit, že toto kvalitní dílko bylo svěřeno francouzské skladatelce, zpěvačce a harfistce Cécile Corbel. ()

Illioplius

Veľmi krásny a dojímavý film. Povedal by som, že hoci nemá originálny námet, má dosť originálne spracovanie tohto námetu, lebo sa na na jednej strane nič nehrá a na druhej strane nie je ani hlúpo naivný. Je to uveriteľné zobrazenie sveta, ako by asi vyzeral, ak by v ňom žili malí ľudkovia. S rovnakými problémami ako veľkí ľudia a s podobnými osudmi; samozrejme, netreba zabúdať, že malí ľudia musia byť obozretnejší, lebo sú vystavení väčším nebezpečenstvám. Vyzdvihujem taktiež prepracovanie detailov, napríklad správanie sa vody v tak malej mierke, a takisto aj prepracovanie prostredia, teda najmä prírody. Štúdio Ghibli sa teda udržiava na veľmi dobrej úrovni, napriek tomu, že film z prostredia skutočného sveta sme od nich už nemali riadne dlho (11 rokov, ak za ostatný považujeme My Neighbors the Yamadas). Pre mňa osobne sú takto situované filmy nemenej dobré ako tie z prostredia fantázie. ()

Elbarto08

Bylo to krásné....optimistická přírodní atmosféra, kluka mi bylo fakt líto a ke konci mě skoro dojal. Taky se mi líbilo, že dějová linie nebyla hrozně přehnaná ani silná, ale jednoduchá a tím měla to své kouzlo ()

BOURQUE

Príbeh, v ktorom má svoje prsty opäť pán H. Mijazaki. Pekný a milý, ale myslím si, že to ešte mal rezervy. Hudba a obrazy opäť z inej dimenzii. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Gumby

Nádhera vypiplaná do posledního detailu. A ve 43. min je náznak, že Šó je syn Mei z Totora. I počty sedí. A leccos to vysvětluje :) ()

Secretus

Kouzelná melancholie. Arrietty je 14let a cítí se poněkud osamělá. Což je pochopitelné, neb je 5 centimetrů vysoká a žije pouze s rodiči v základech domu, kde se schovávají před velkými lidmi. Do domu se však přistěhuje mladý chlapec, který se s Arrietty střetne. Dá se však velkým lidem věřit? Kresba je nádherná, stejně jako hudba, soudtrack lze poslouchat i samostatně. Příběh Arrietty Vás zcela pohltí a vyvolá spoustu emocí, přišlo mi, že se nejedná primárně o pohádku pro děti, ale spíše pro odrostlejší publikum. Viděno v Tokiu. ()

Al44...

Pěkná pohádka vyprávějící o světě malinkatých lidí, kteří žijí nepozorovaně a skryti v blízkosti "normálních" lidí. Právě tento skrytý mikrosvět a jeho pravidla jsou na tomto snímku to nejlepší. ()