Sherlock - Série 2 (2012) (série)

Psisko baskervillské (S02E02)

(epizoda)
  • Česko Pes Baskervilský (více)

Sherlock právě vyřešil případ, ale to bylo ráno. Nutně potřebuje další, jinak jeho mysl vybuchne jako raketa na startovací rampě. Situace je natolik kritická, že se začne pídit po svých tajných zásobách cigaret, nakonec ale přeci jen zazvoní spásný zvonek. Malý Henry Knight byl před dvaceti lety svědkem násilné smrti svého otce, který byl nedaleko jejich domu v Dartmooru roztrhán na kusy děsivým monstrem. Nyní je Henry dospělý a je přesvědčen, že na blízké vojenské základně Baskerville šlechtí zmutovaná zvířata. Sherlocka jeho teorie zjevně neohromují a o případ nejeví zájem. Až do chvíle, kdy Henry pronese slovo psisko. Nevyzpytatelný detektiv mění názor a rozhodne se s Johnem vyrazit na místo, aby záhadě přišli na kloub. (Česká televize)

Loki_Six

Henry Knight: It's a strange place, the Hollow. Makes you feel so cold inside, so afraid. Sherlock Holmes: Yes, if I wanted poetry, I'd read John's emails to his girlfriends. Much funnier. ()

Milano33

Strach a podnet, stručná a výstižná charakteristika tohoto dielu. Táto atmosférická podívaná dokonalo stimuluje desivé prostredie hocijakého sebalepšieho horroru. Svojou prízračnosťou mi Sherlock pripomína dokonca až tie najhrôzostrašnejšie epizódy novodobého Doctora Who (Blink), bodaj by aj nie, keď na oboch britských seriáloch pracuje rovnaký tvorca, zdravím Moffat. Príbeh o konšpiračných teóriách, ktoré sa týkali genetických experimentov a klonovaníiav pochybnom vojenskom zariadení, malo svojimi myšlienkami dosť blízko k sci-fi motívom. Sherlock a jeho prvý kontakt so strachom bolo vskutku pozoruhodné psychologické rozpoloženie tejto postavy, ktoré bolo ešte umocnené znamenitým hereckým umom Benedikta Cumberbatcha. A pochváliť musím tiež aj nádherne nasnímané lokácie Wessexu, ktorými sme sa mali po celý čas možnosť kochať. ()

sirien

4*, ale hodně slabé. Celé mi to přišlo takové... roztahané, neucelené a v porovnání s předchozím(i) dílem(y) dost bez síly diváka vtáhnout. Nápady tam byly suprové, ale takové dost nevyužité nebo divně zpracované. Bohužel to bolí o to víc, že zrovna Pes Baskervilský je legendární Sherlockovský příběh s vlastními dřívějšími adaptacemi a u tributu věnovanému takhle slavné předloze bych čekal o dost víc. ()

Heroine

První velká úleva přichází z nepřítomnosti děvky Adlerové. Konec se sice zase rozplyne v nudě, ale jinak je to aspoň klasický Holmes, a dva nebo tři legrační rozhovory. ()

Kingjiri

Sherlock se sice v tomhle díle mění z detektiva s geniálnm postřehem v jasnovidce (na nějaký věci dle stop prostě přijít nemoh) a tempo vyprávění občas drhne, ale líbila se mi atmosféra a závěrečná pointa. Rozhodně lepší, než předchozí díl, tři slabší hvězdy. ()

chrispe

Nezastírám... rozhoduji se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Když jsem díl viděla poprvé, tak to pro mě bylo zklamání. Přiznávám, že knihy A. C. Doyla jsem nikdy nečetla a neznám nic víc, než jen strašidelný příběh o psu baskervillském, který mě jako dítě fascinoval a jehož adaptaci jsem si nikdy v tv nenechala ujít. Poprvé mi vůbec nesedlo to moderní pojetí, to sterilní prostředí laborek jsem vnímala mnohem víc, než tajemná blata... nebo rokli, chcete-li. Teď po opětovném vidění můžu říct, že díky tomu, že jsem na to byla připravená, jsem si díl mohla mnohem více vychutnat. ;) Co je na tomhle díle fajn, je větší prostor daný Lestradovi - ke dvoum sympaťákům se přidává třetí. A mimochodem... ten pes je prostě udělanej blbě. Když už jde vidět, tak víc než strach vzbuzuje pobavení. A to je škoda. ()

balcazar

Romány A.C.Doyla ako predlohy nemám naštudované, preto hodnotím vyslovene tradične filmovo - obsah, myšlienka, spracovanie, výkony, atď. Prvá polovica ma trochu nudila, záležitosť so zmiznutým králikom doktorky mi prišla zbytočná. V druhej polovici sa to však parádne rozbehlo a videl som výborné psycho, čomu okrem v úvode spomínaných aspektov na najvyššej úrovni rozhodne pomohla kamera. ()

strom-z

SPOILER KE KONCI Podle trošku nižšího hodnocení tady jsem tipoval, že se psisko vydařilo o něco míň a musim naopak říct, že mám z tohohle dílu - aspoň na první zhlédnutí - zatim skoro nejlepší pocit. Minulý díly mě silně bavily, ale často mi to přišlo až překombinovaný a nepochopitelný (opět, první zhlédnutí) a se slavnym psiskem si tvůrci poradili podle mě nečekaně dobře, až do závěru jsem čekal, že to bude až moc podle předlohy, ale ono ooouha. Je to celý samozřejmě šíleně přehnaný, ale poprvé mám u novýho Sherlocka pocit, že tam byl moment velkýho překvapení a zároveň do sebe krásně à la Agatha Christie zapadá. Jinak stejně jako byla v minulym díle brilantně zahraná slečna Adler, tady bych vyzdvihnul představitele Henryho (tenhle naprosto uvěřitelnej výkon mi připomněl, že mám furt problém s tim pro mě ne zcela přesvědčivym provedenim Moriartyho). PS: @D.Moore - to je H.O.U.N.D přeloženej do CZ jako P.S.I.S.K.O? asi překladatelskej oříšek, ale to zní fakt strašně dementně:-) ()

Amarus

Mmmmm... tak jo. ***** - ale bez poníka a poměrně k dosud viděnému - a poměrně proto, že jsem nevěřila všemu. ------ Chytá mě za srdce vidět, do jakého žánru se to tvůrci skoro pustili. Vždyť tohle je mnohem víc vě-fa Sherlock než kdy dřív! Napůl jsem doufala, že se scénaristé zblázní a přijdou s mimozemšťanem, ale nakonec je dobře, že zůstali na Zemi. Cokoliv nevysvětlitelného by mne u Sherlocka zklamalo. ------ Našly se jedna nebo dvě chvíle, kdy jsem sebou zděšen trhl (dobré zvuky, přátelé), což naposledy dokázal/a/o... nic. Opravdu mistrovsky napjatou scénou pro mě do konce života bude těch pár tichých sekund ve sklepě Války světů, ale žádnou vyloženě lekací scénu, která by na mne byla zapůsobila - pokud kdy taková existovala -, si nevybavím. Vaše doporučení, padamě? (Zkoušeli jste najít kompromis v oslovení? Zahrnout pána, madam, dítě?) ------ Než se odeberu do říše chřipkou chcípajících, vypustím ještě několik grafomanických zvratků: Skvělá atmosféra. Dobrý nápad. Jedna teoreticky nevyřešená drobnost (odlitek). [Nedopatřením nedokončeno. Žádná škoda.] ()

panki9922

Herecký výkon Rusella Toveyho strašne ovplyvnil celkový dojem. Možno je to len môj osobný problém, ale tento herec mi absolútne nesadol a doslova ma vytáčala jeho prítomnosť, hlavne so stupňovaním emócií. Navyše, nech sa scenáristi, kameramani a kulisy snažili ako chceli, bolo dopredu jasné o čo pôjde a tak má divák pocit zbytočného naťahovania deja. ()

Tumbik

Vynikající epizoda, snad poprvé jsem všemu rozuměl a vše pochopil, nebylo to tolik komplikované jako předchozí epizody (tímto ale nechci shazovat předešlé díly, většina jich byla lepší než tento díl). Zápletka opět vynikající a až do samého konce jsem netušil, jak by to mohlo dopadnout. Skvělá epizoda :-). ()

vitapavlik

Mysteriózní podstatu to asi naplňuje, ve skutečnosti mám radši detektivky bez takových konspiračních premis, musím ale uznat, že scénaristicky byl tento díl povedený i pro diváka, jako jsem já. ()

Jimclark

Seriál jako takový (no i když seriál...v podstatě díky délce a časovému rozpětí mezi minisériemi jsou to spíš samostatné filmy) vůbec neznám, ale Benedicta Cumberbatche jsem si všiml už před asi dvěma lety v roli zlého Khana ze Star Treku.. Konkrétně tuto epizodu jsem shlédl víceméně úplnou náhodou, protože v televizi zrovna nic lepšího nebylo, alespoň to jsem si myslel právě ve chvíli, kdy jsem před pár dny přepínal program na Sherlocka.. Ale bylo to velmi příjemné překvapení, jen by mě zajímalo jestli jsem se akorát trefil do nejlepšího dílu, nebo to má takto vysoký standart pořád? Asi to budu muset zjistit sám, a začnu se na to dívat pravidelně. Díky, P.S.I.S.K.O.! ()