Bůh masakru

• Francie Carnage (více)

Zachary a Ethan jsou spolužáci, kteří se nepohodnou v parku, a Zachary Ethana uhodí klackem do obličeje. Vyrazí mu dva zuby, poškodí nerv v zubu a způsobí nemalou bolest. Ethanovi rodiče Penelope a Michael se snaží situaci vyřešit se Zacharyovými rodiči Nancy a Alanem jako rozumní lidé. Pozvou je tedy k sobě, aby si o všem v klidu promluvili. Zpočátku se zdá, že jejich záměr vyřešit vše smírně, je skvělý. Netrvá to dlouho, a Nancy s Alanem, velmi zaměstnaným právníkem, se chystají k odchodu. Dvakrát se pokusí o odchod, dvakrát se vrátí zpět, protože diskuze stále pokračuje. Drobné, ale velmi bolestivé poznámky na obou stranách postupně vygradují v hádku. Kdo je vlastně za incident zodpovědný? Zachary, který tak krutým způsobem uhodil Ethana, nebo naopak Ethan, který nechtěl Zacharyho vzít do party a obvinil ho z toho, že je práskač? Oba manželské páry pochopitelně straní svým synům. Všem leze na nervy Alanovo neustálé telefonování s kolegou a Michaelovi zase pořád volá jeho matka, i přes upozornění, že mají návštěvu, a Michaelův slib, že jí zavolá později. Telefonáty vedou k tomu, že páry jsou stále nervóznější a nervóznější a postupně odkrývají svá pravá já... (TV Prima)

Dont

Do divadla by to padlo jako ulité, jenže já v divadle nebyl. Koukal jsem se na film, a občas nešlo přehlédnout, že to drhne. Nejzářivějším příkladem byly odchody a návraty do bytu motivované bůh ví čím. Herci ale všichni výborní, i když se mi zdálo, že Kate Winslet už podala i výraznější výkony, protivná Jodie Foster ji podle mě zastínila. Christoph Waltz v roli cynického a jízlivého právníka jako vždy skvělý. ()

Skip

Jeden byt, převážně obývák, a v něm čtveřice výborných herců v rolích rodičů, kteří si přišly vyříkat konflikt jejich rartolestí. To vše pod režijním vedením Romana Polańskiho. Film se vskutku povedl a obraz mnohých rodičů nejen na západ od nás, je velmi přesný. Dost dobře jsem se bavil, i když se ve mně střídaly pocity jako "to je kráva", "Ježiš, to je debil", "no vy jste ale vypatlaný" apod. Ostatně jejich kluci jim jasně ukážou, jak se takové spory řeší. ()

Vědma

Na konverzačky tohoto typu moc ráda do divadla nechodím. Vadí mi u nich necivilní divadelní herectví. Nicméně v divadle to jinak nejde. Je nutné uhrát prostor. Proto mi tohle zfilmování přišlo k chuti. nemám ráda Jodie Foster s jejími ostrými nepříjemnými rysy, které s věkem jsou stále nepříjemnější, ale Penny, tedy Penelopu zahrála výborně, skvělý byl i nezúčastněný Waltz a jeho Walter v telefonu. Mně se ale nejvíc líbila Kate Winslet, byla ohromně přirozená. ()

radektejkal

(Family) Carnage aneb „Co bují pod lazurou kultivovanosti". V mnoha případech se domnívám, že pochopení filmů Romana Polanskiho, je třeba i myslit jako Roman Polanski. V tomto případě jsem to tak necítil. Bod, ve kterém se stýká rodinné drama a rodinná fraška, se dá snadno nahmátnout, a i když se třeba neprojevuje tak vypjatě, hystericky či opilecky, může být po dotyku stejně bolestivý. Zdvojení příběhu "muž a žena" dává prostor pro větší dějovou variabilnost, ale esence je pořád stejná: když už jste na tom takhle mizerně, nevoďte si domů návštěvy (a raději nejezděte společně na dovolenou). Pozn. 1: Opilé ženy nepovažuji za vhodné "zpestření", sice se říká, že v opilství se leccos nechtěného prozradí, ale zde to šlo všechno odbýt ve střízlivosti s vyšším efektem. Pozn. 2: Neslyšel jsem fráze obvyklé v našich krajích, jako: "v mládí jsem si nic neužila" nebo "nikdy jsem si nemohla dělat, co jsem chtěla". ()

Lauri

Vtipné a příjemné.. Povedená komedie o čtveřici lidí, které svedla dohromady náhoda a skončilo to parádní katastrofou..:D Těšila jsem se na pořádně vtipnou komedii, bohužel jsem nedostala přesně to, co jsem očekávala, ale to vůbec nevadí, protože to, co předvádí Christoph Waltz je neuvěřitelné. 100% nejlepší a nejlépe zahraná postava ve filmu. Kate Winslet pobavila, Jodie Foster mě hodně překvapila a John C. Reilly byl docela fajn.. No, nechtěla bych něco takového zažít, ale ve filmové pobodně se na snímek kouká velice dobře. ()

Sheldra

Co se stane, když se v jedný místnosti za vyhrocený situace sejde moralistická hysterka, šovinistickej prodavač záchodů, bezskrupulózní právník a paní správná (která má ještě ke všemu potíže se zažíváním)? Odpověď je jasná: dojde k masakru. Žádný strach, nikdo tady nemáchá mačetou a nepálí z kulometu. Proč taky, když ranit ostatní jde i jinak, legálně, byť ne zrovna společensky korektně? Je to jednoduchý – když se vám někdo začne navážet do vaší rodiny, stylu života a zásad, časem se naserete a opětujete palbu. Dokonce i nezničitelný Waltz byl vyveden z konceptu, když mu choť hodila mobil, který několik hodin nastavoval, do vázy tulipánů. Každej má „breaking point“, kdy hodí kultivovanost za hlavu a začne palbu opětovat – sama bych se v týhle situaci vidět nechtěla, ale sledovat tuhle partičku, to fakt stojí za to. Možná se u toho nebudete řezat smíchy, ale rozhodně to minimálně vyvolá úsměv na tváři. ()

dee-key

Výborné pokojové drama. Jako divadelní hra to musí být úžasné. Slovní a situační přestřelky se změní v hotovou genocidu a jedinou vadou na kráse tohoto eposu o čtyřech hrdinech je fakt, že to vyeskalovalo a skončilo moc rychle. Jinak rozhodně geniální charaktery. Za mě asi Waltz rulez! ()

d-fens

príjemné, milé a vtipné prekvapenie triafajúce (a parodujúce) 4 rôzne ľudské charaktery. Len som mal nakoniec problém dešifrovať, čo malo byť vlastne tou "nosnou" myšlienkou filmu. Páčil sa mi vývoj postáv od minúty k minúte, kde raz som mal pocit, že možno si tie ženy nakoniec vymenia partnerov, potom som mal pocit, že ženy opustia partnerov a dajú sa obe dokopy, potom som mal pocit že chlapi si vymenia tel.čísla a dohodnú sa kedy kam pôjdu na pivo.... Ale po pravde, neviem či je film nakoniec skôr o večnom mužsko-ženskom súboji, alebo o súboji západnej humanity a (takisto) západnej ľahostajnosti, alebo klasické odmaskovanie každodenného rutinného pokrytectva "kultúrnej spoločnosti" potláčajúcej bežné animálne pudy.... Ale nevadí, bavil som sa :) A škrečok s chalanmi "už bez problémov" na záver v parku potešili :) Možno práve to chcel Polanski povedať, že dospelí riešia častokrát neuveriteľné chobotiny s neuveriteľným zápalom, zanietením, až ich do dovádza k šialenstvu-hystéri, a pritom v konečnom dôsledku ide iba o hovno, no napriek tomu si mnohí dospelí zanietenci dokážu kvôli tomu pokaziť deň alebo niekedy aj celý život :) ()

Lord.Jim

Tak to byl opravdu masakr. Čtyři senzačně zahraní hňupi, jeden horší než druhej a královnou krav se stává vynikající Jodie Foster, která je prostě neuvěřitelná. Smršť absurdních výměn názorů, jež se k autorovi hlášky téměř vždy vrací v podobě čutnutí do vlastní zadnice. ()

easaque

tahle konverzačka má výborný scénář, který je založen na divadelní hře, kterou jsem viděl, což je vlastně pro film špatné. Děj je jednoduchý a odehrává se vlastně v jednom bytě a tak to tolik ve filmu nevyzní jako na prknech. Ať se snaží herci sebevíc a kamera se mění z jednoho místa na druhé, tak stále mi to přijde jako slabá napodobenína zážitku z divadla (a to jsem s tím ani tam nebyl tak spokojen ;-) Není to špatné samo o sobě, ale nemůžu dát víc než tři hvězdičky - trochu mě to nudilo. ()

Sareen

Do posledního detailu vypilovaný Bůh masakru svým pokusem o konverzační dokonalost, zaostření na morální dilemata a poodkrytí osobnostních neduhů člověka vlastně tratil. Ale jaképak poodkrývání, zde se jedná o úplné obnažení. Pro divákovu představivost a tušení širších bohatě vystavěných vazeb jednotlivých témat, dotváření významů (což je pro typ takovéhoto snímku jednoznačně důležité), nezbylo místa. Snad pro samotný deficit kreativity v některých bodech dialogů (viz. útrpná zmínka Nancy o ubohosti hochů a jejich způsobu nošení tašek apod.), snad pro naprosto nelogicky pospojované dění uvnitř bytu a venku u výtahu. Takto by se "normální" lidé asi opravdu nezachovali. Postupné odhazování společenských masek je zde vyhnáno do krajnosti. Ano to byl jistě záměr - pracovat až s absurditou, jenže s takovou absencí opravdovosti...? Chvílemi jsem s herci a jejich poměrně těžkou divadelní látkou na filmovém plátně opravdu soucítila. Měla jsem pocit jakoby Kate Winslet svou roli spíše protrpěla. Budu však doufat, že se mýlím. Ještě že zde zbylo místa pro trochu toho příjemného humoru. ()

berusche

Škoda jen, že to bylo tak krátký. Já bych tomu klidně přidala stopáž, i když ne zas tak dlouhou, jako mělo Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jsem bohužel nucená to s tím alespoň minimálně porovnat, ostatně nádech to má podobný: konverzační drama se dvěma manželskými páry, kteří neudrží na uzdě s množstvím alkoholu své podvědomí a jim vlastní charakterové vady a pořádně si to vyříkají. A ačkoli emočně je tenhle kousek podstatně méně krutý a bezcitný co do scénáře, je mi o něco příjemnější. Tohle mi bylo dokonce tak příjemné, že jsem ani nedutala a čekala, jakým způsobem se tyhle naprosto neslučitelné páry s přetvářkou na rtech srovnají s faktem, že o jejich děti tu jde až ve druhé řadě. Vážně dobré. Dovolím si citovat kamarádčin postřeh, aby nevypadal jako můj, který je šrámem na tomhle počinu. Tím je bohužel nezvládnutelná role pro J. Foster (mně sice lezla dost na nervy, ale lépe bych to nevystihla). Ta bohužel změť přeměn nebyla schopna dovést do zdárného konce jako její o dost herecky silnější kolegové. ()

honajz2

Sorry, ale ten film zoufale nefunguje. Chápu, co chce říct, chce strhnout masky "lepších" lidí, co se tváří inteligentně, sečtěle a vždy vyrovnaně, přičemž pravda je jiná a i tihle lidé se dokáží hystericky pohádat kvůli kravinám a chovat se jako zvěř. A možná i chce říct, že jsme takoví uvnitř všichni. Ano, s tím souhlasím, to je pravda. Horší je, že Polanski za těch 76 minut řekl jenom to, ale nikam dál to nerozvíjel, nijak si s tím nevyhrál a navíc celou tu myšlenku říká tak křečovitě, že se tomu chování postav dá sotva věřit. Všechny ty dialogy, všechny ty odchody z bytu (mimochodem první je už v nějaké desáté minutě, takže už tady je znát bezradnost scénáře, když ani tak krátkou chvíli neudrží všechny v bytě) působí nepřirozeně a postavy se chovají jak se chovají ne proto, že by to vycházelo z nich, ale z toho, že to tak scénárista prostě chtěl. Plus se to občas snaží o humornou scénu, třeba že Kate Winslet pozvrací vzácný časopis - a pak se asi 10 minut nic jiného neřeší. Jako, kdybych takovou konverzačku na takové téma nikdy v životě neviděl, tak jsem asi spokojený. Ale když znám Buñuela a obzvlášť jeho filmy Nenápadný půvab buržoazie a Anděl zkázy, které tohle téma nejen že mají, ale rozvádí ho perfektně do absurdna i do jiných témat, tak s tímhle ubohým pokusem "pro všechny" spokojený fakt být nemůžu. Možná ať se Polanski příště podívá na Sierunevadu od Cristiho Puiu, ať vidí, jak uvěřitelně pracovat s postavami v konverzačkách a v prostředí jednoho bytu, protože právě on to umí perfektně. Ale tak aspoň se mi líbila poslední scéna, kde vidíme SPOILER že si to kluci vyříkali mezi sebou, rodiče k tomu nepotřebovali a teď jsou zase kamarádi... KONEC SPOILERU 2* ()

M.i.k.e

Děsně ukecané a hodně příjemné.Geniálně obsazená a výborně zahraná konverzačka,kde Polanski vytěžil z úplného minima maximum.Člověk by až nevěřil jak se dá vygradovat rozmluva o takřka banální rvačce dvou dětí...80% ()

Maddlis

No, těžko říct, jestli tomu dát 4 nebo 5 hvězdiček. Herecké výkony všech čtyř hlavních protagonistů byly perfektní - každý z nich představující jeden z archetypů dnešní společnosti. Rozhodně skvělá konverzačka, která snese i ty nejpřísnější měřítka. ()

HappySmile

Tak tohle pro mě bylo obrovské překvapení. Jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděla. A přitom to je čistě konverzační snímek, kde celou dobu sedí 4 lidé v jedné místnosti. Ten konverzační humor byl opravdu skvělý a celou dobu si film dokázal udržet moji plnou pozornost. Sice ke konci už byla ta situace trochu vyumělkovaná, ale nevadí, já jsem se pořád skvěle bavila! ()

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

07.07.2012

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

23.03.2011

Zní to jako podivné spojení, ale už hrála v sci-fi i v thrilleru (nemusím snad připomínat ten nejslavnější), teď to jen zkombinovat. „Samozřejmě, nebude to o souboji s nějakým monstrem či ďábelským… (více)