Bůh masakru

• Francie Carnage (více)

Zachary a Ethan jsou spolužáci, kteří se nepohodnou v parku, a Zachary Ethana uhodí klackem do obličeje. Vyrazí mu dva zuby, poškodí nerv v zubu a způsobí nemalou bolest. Ethanovi rodiče Penelope a Michael se snaží situaci vyřešit se Zacharyovými rodiči Nancy a Alanem jako rozumní lidé. Pozvou je tedy k sobě, aby si o všem v klidu promluvili. Zpočátku se zdá, že jejich záměr vyřešit vše smírně, je skvělý. Netrvá to dlouho, a Nancy s Alanem, velmi zaměstnaným právníkem, se chystají k odchodu. Dvakrát se pokusí o odchod, dvakrát se vrátí zpět, protože diskuze stále pokračuje. Drobné, ale velmi bolestivé poznámky na obou stranách postupně vygradují v hádku. Kdo je vlastně za incident zodpovědný? Zachary, který tak krutým způsobem uhodil Ethana, nebo naopak Ethan, který nechtěl Zacharyho vzít do party a obvinil ho z toho, že je práskač? Oba manželské páry pochopitelně straní svým synům. Všem leze na nervy Alanovo neustálé telefonování s kolegou a Michaelovi zase pořád volá jeho matka, i přes upozornění, že mají návštěvu, a Michaelův slib, že jí zavolá později. Telefonáty vedou k tomu, že páry jsou stále nervóznější a nervóznější a postupně odkrývají svá pravá já... (TV Prima)

ABLABLABLA

Působivé, zajímavé, vyhrocené ale pro mě by možná stačilo jen nějakých 50 minut konverzace mezi dvěma rodičovskými páry. Neuvěřitelně fascinující zpracování aneb trošku obrazové (Spoiler - začátek - venku, kluci se pohádají, rvačka x konec - kluci se usmíří, a hrají si spolu) a mezitím něco typu hra v jednom pokoji o 4 různých lidech odlišných svým charakterem. Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz, John Reilly - neskutečný proud názorů, odhalovaní pravé povahy. Abych byla upřímná, Jodie Foster i její postava mi byly neskutečně protivné, za to Christoph Waltz a jeho role velmi sympatické. 3,5* ()

kaylin

Divadelní hra se dostala na plátna kin. Není to nic neobvyklého, v minulosti se to dělo často. Třeba klasické horory Universalu byly původně divadelními hrami. "Bůh masakru" je hrou novou, kterou jsem měl to štěstí na prknech skutečně vidět. Stále za to. Roman Polanski neudělal nic jiného, než že hru převedl na plátno. Vystačil si se čtyřmi postavami a rozehrál drama, které kritizuje společnost, naší závislost na komunikačních technologiích a neschopnost komunikovat. Herecké výkony jsou skvělé, těm nelze nic vytknout, ale pořád je to hlavně divadelní hra, která ve filmovém provedení nic nového nepřinesla. Naopak na divadle je provedení kouzelnější, hlavně když v Českých Budějovicích byla polovina publika přímo na jevišti. Ve filmu je to jen opakovaný zážitek, který ničím výrazněji nevybočuje, ale ani nezklame. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/diar-milovnika-filmu-c-0004-hugo-buh.html ()

Kaluž

Spousta napětí, nervozity a nesouhlasných pohledů. A taky poblitý Oskar Kokoschka. Vtipné i trefné to je, ale Polanski to umí mnohem lépe. ()

slunicko2

Hnusné postavy nastavují zrcadlo nám všem. 1) Skvěle napsaná divadelní hra od 47leté francouzské (otec inženýr, napůl Rus a napůl Iránec, matka houslistka, maďarská židovka) spisovatelky a herečky z židovské rodiny Yasminy Rezy je umocněná přesnými hereckými výkony. 2) Film je na čtyři hvězdičky, dávám jenom tři, protože se na ty nechutné týpky nechci znovu podívat, chci na ně zapomenout a dělat, jako že nejsou. 3) Výstižný koment: Matty. ()

Herr_Flick

Po dlouhé době vskutku zajímavá povídka. Musím vyzdvihnout především originální, jednoduchý námět, přičemž se charaktery postupně vyvíjejí a zároveň velmi podstatně mění v opravduu husté atmosféře protkané šílenými zvraty. Člověk se zaručeně pobaví a myslím, že každý si ve filmu najde to svoje. A při té kraťoulinké stopáži to nikdy nebude ztráta času. Vskutku skvělý příklad toho, jak pod taktovkou mistra, stačí k parádní podívané čtyři herci a křeček. ()

PogoJoe

Filozofická konverzačka se zajímavým hereckým obsazením - zpočátku občas úsměvná, ke konci již bohužel trošku zdlouhavě nudící až bezradná. ()

Hadža

Nektere hry jsou primarne urceny pro divadlo a tak by to i melo zustat,protoze zde poskytnou cloveku daleko vetsi zazitek,nez jejich tfimove zpracovani.Herecky skvele zvladle,ale i tyhle extremni emoce vyznivaji na prknech podstatne prirozeneji,nez v domacim prostredi pred kamerou. ()

repe

...a to je jako konec? Čekal jsem o mnoho víc. Ze začátku zajímavé, sem tam sranda (Hans Landa parádní). Ale nakonec se navzdory krátké stopáži dostavila nuda. Emoce sílí, jenže nic nepřekvapí a mini-zápletky se stále opakují. Jo, cos taky čekal? Jenže třeba srovnatelný Blbec k večeři byl rozmanitější, zábavnější...zkrátka lepší. ()

salalala

Především je nutno říct, že Carnage je ryzí oldschool. Polanski je filmař ze staré školy a nové metody rozhodně zkoušet nebude, což je dobře i špatně. Je hrozně moc vidět, že všichni si to zkoušeli a věděli přesně, co a kdy dělat a jak se tvářit. Tím pádem jsou herecké výkony naprosto dokonalé (ano, Foster možná místy lehce přehrává, ale to byl zřejmě záměr) a nelze jim vytknout vůbec nic. Waltz opět geniální, Winslet a Foster perfektní, stejně tak Reilly, který je schválně lehce v pozadí. Polanski tu neexhibuje a pouze vypráví, tudíž je "pouze" prostředník. Zkrátka - místo aby natočil regulérní záznam divadelní hry, půjčil si pokoj a bez jakýchkoli změn nebo ryze filmových prostředků nechal herce odehrát představení. Nic víc, nic míň - věděl, kolik divák snese a stopáž je příjemně krátká a uteče jak voda. Přesto mi tu šíleně chyběla pointa a pořádný závěr. Jako kdyby autorka nevěděla, jak to vlastně zakončit, tak to usekla ve třech čtvrtinách. Na divadle to možná obstojí, ale ve filmové verzi by stačily tak dvě minutky, aby došlo k nějakému vyvrcholení, něčemu, co by člověka překvapilo nebo položilo. Takhle to prostě skončí. Po formální stránce ale vytříbený kousek a máte-li rádi staromódní filmařinu, neváhejte a jděte do toho. Já to můžu, tudíž dávám čtyři hvězdy a 80%. ()

togaf

Ano, z filmu je patrné, že jde o divadelní hru. Ale i tak jsem se bavila. Jodie Foster byla nesnesitelná a tedy výborná, z druhé dvojce byl výraznější Christoph Waltz. Trochu mě štvala Kate Winslet ve své opilé fázy, přišlo mi to přehnané - deset minut poté, co vypila dvě skleničky být takhle našrot. Slabší 4*. ()

Mr.Pumpkin

Krátce před tím, než jsem viděl film, tak jsem v Činoherním klubu viděl i stejnojmennou divadelní hru (popravdě, ani ta mě příliš nenadchla), takže jsem naprosto přesně věděl, co se kdy bude ve filmu odehrávat, což mu samozřejmě mohlo ubrat na působivosti. Nicméně film na mě působí, jako kdyby měl Polanski volný týden v diáři, a tak obtelefonoval pár herců a Kate, Jodie, Christoper a John měli zrovna ten samý týden taky volno, a tak se sešli, natočili spolu film jen tak, aby se nenudili, a zase jeli domů. Neurazí, ale zároveň nic zajímavého nenabízí. 55% ()

Hamaradža

Čierna komédia opakovane gradujúca a v štúdií štyroch charakterov veľmi príjemne civilná. Divadelná hra ktorú malo zmysel natočiť ako film. Nevadila ani prílišná vykalkulovanosť k "velkolepému" finále potrebná. Polanski presne vie čo robí. Dávno som sa tak príjemne nezabavil a v postavách spoznal nejedného známeho. :) ()

gegina31

Bylo to opravdu přespříliš ukecaný. Ale co jsem čekala, věděla jsem do čeho jdu. Šlo vidět, že to je z divadelní hry, protože výkon Kate Winslet mi tak přišel. Takový uječený, s přehnanými gesty a s přehnanou mimikou. V divadle mi to nevadí, ale tady to bylo až trapný. No na to, že jsem to málem ani nevydržela dokoukat jsem dala ještě vysoký hodnocení. ()

major.warren

Báječná konverzačka. Roman Polanski nikdy nenudí. Ve filmu Bůh masakru napohled rezignoval na význačnou filmařinu, na kterou jsme u jeho režisérské osoby zvyklí, přesto ze svého umění nic neztratil a konečně si také natočil vlastní "oddechovku," která navíc náramně baví. Tentokrát mu stačí silný základ v divadelní předloze Yasminy Rezy a čtyři herečtí draci: Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz a John C. Reilly. Těžko říct, kdo z nich hraje lépe. Film nezapře svůj divadelní původ, ale Polanski se o nic takového ani nesnaží. Naopak se výjimečným způsobem zaobírá čtyřmi postavami, přičemž na místo obrazů vypráví v souladu s žánrem pomocí dialogů. Konverzační hra na ostří nože začíná nevinně, vstřícně. Posléze se přehoupne do rázu mírného napětí a skřípání (nejistotu umí Polanski budovat i ve zdánlivě mírumilovném prostředí rodinného bytu). Konec pak vrcholí v duchu groteskní absurdnosti. Polanski se za svůj film rozhodně stydět nemusí. 80%. Lepší komedii si snad ani nemohl přát. ()

TominoLa

Věřím, že vidět to jako divadelní představení užil bych si to mnohem víc. Takhle to byla průměrná podívaná kde i těch necelých 80 minut bylo poněkud delších. V hereckým obsazením jasně vítězí pánové. Ač Jodie Foster je úžasná herečka tak chvílemi mi bylo z jejího přehrávání na nic. 5/10 ()

Aleee89

(viděno 2. 1. 2012) Vcelku nenápadný film, který by mi asi unikl, i když v něm hraje má oblíbenkyně Kate Winslet. Zaujal mě, protože se zjevuje v nominacích na Glóby. Je to klasická konverzačka, kde je znát divadelní předloha. Ale i ve filmu vše funguje, sice se nic nevyřeší, ale to není podstatné. Ten film je o něčem jiném. Líbilo se mi, jak se upjaté a korektní manželské páry postupně odhalovaly a najednou jsme před sebou měli málem monstra. Líbilo se mi, jak šel film až na dřeň, jak si nebral servítky a jak se mnohdy dotýkal mnohem závažnějších věcí, než "jen" vyražených zubů. Dialogy byly mnohdy parádní, dokonce jsem se sem tam od srdce zasmála. I zahráno to bylo výtečně, i když myslím, že z toho budou maximálně ty nominace. Možná se podivíte, proč i přes samou chválu dávám jen sedmdesát procent. Já vlastně ani sama nevím. Hodnotím čistě subjektivně a aby ode mě film dostal více, musí v sobě mít ještě NĚCO navíc. Něco nespecifikovatelného, ale na druhou stranu něco, co bezpečně poznáte. Tady mi to chybělo. ()

marleyy

85% Kino. Skvělá konverzační komedie, ve které excelují všichni protagonisté. Kdybych měl někoho vypíchnou, je to pro mě Kate Winslet, která snad umí všechny herecké polohy. Rozhodně můžu jenom doporučit i když věřím, že divadlo musí být ještě lepší. ()

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

07.07.2012

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

23.03.2011

Zní to jako podivné spojení, ale už hrála v sci-fi i v thrilleru (nemusím snad připomínat ten nejslavnější), teď to jen zkombinovat. „Samozřejmě, nebude to o souboji s nějakým monstrem či ďábelským… (více)