jojinecko

Michael Fassbender sa pomaly stáva ďalším Ch. Baleom - maximálne vžitie sa do roly a charizma, ktorá utiahne celý film. Nestojí a nepadá to však len na ňom, Steve McQueen vedel veľmi presne čo chce povedať a aj to AKO to chce podať a natočiť. Všetko od obsahovej po formálnu stránku sa podarilo na výbornú. Ako reflexia doby a jednotlivca v nej je to ako celok veľmi funkčné, podnetné, pútavé aj znepokojivé. To, za čo si Shame cením asi najviac je jeho autenticita... ()

evulienka3

Smútok, ktorý mrazí a zúfalá samota, ktorá ma po tomto filme prenasledovala pár dní v snoch. Skvelý herecký koncert Michaela Fassbendra pod rovnako skvelou režisérskou taktovkou Steva McQueena. Milujem filmy, v ktorých sa pocity nechávajú na neverbálnom hereckom podaní. Niekedy tisíc slov nevystihne to čo dokáže povedať jeden pohľad, úsmev či gesto. Dokonale je to vidieť v pasáži filmu odohrávajúcom sa v bare, ale aj veľa iných menej nápadných momentov, ktoré vnímate ak dokážete vnímať a naladiť sa na „vlnovú dĺžku“ postavy. Filmový obraz súčasného na prvý pohľad dokonalého a sebavedomého muža, ktorý je vo vnútri neskutočne zúfalý a zahanbený. Myslím, že tento obraz sa už lepšie natočiť ani nedá. ()

Stanislaus

Stud je velmi realistická, místy až oplzlá sonda do života muže, který je posedlý sexem, nestydí se za to, ale okolnosti tomu chtěly, aby přehodnotil svůj dosavadní (a opravdu prázdný) život. Herecké výkony jsou dechberoucí, jak Fassbender, tak Mulligan se zhostili svých rolí bravůrně a s vervou. Samotný příběh sice není (alespoň pro mě) úplně perfektní, ale dost často z něj běhá mráz po zádech, hlavně díky té míře autenticity. Rovněž musím pochválit na první pohled nevýraznou, ale o to více depresivní hudbu Harryho Escotta. Zkrátka film, který mě sice neohromil a neposadil na zadek (jako mnohé), ale i tak je hodný zhlédnutí. ()

Flego

Veľmi osobný úprimný príbeh muža s neuhasínajúcim sexuálnym apetítom. V ostrom kontraste zo sexualitou je zvýraznená jeho uzavretosť a ulitárstvo, z ktorého sa síce chce dostať, ale niečo mocnejšie mu to nedovoľuje. Režisér s ľahko zapamätovateľným menom pomocou dlhých záberov nechával divákovi vstrebávať atmosféru a vnímať vnútorné rozpoloženie hlavnej postavy. O tú sa skvelo postaral Michael Fassbender a zdá sa, že spolupráca oboch filmárov pokračuje správnym smerom, aj ich predchádzajúci Hlad je veľmi silným filmom. ()

Flakotaso

Takhle nějak vypadá opravdové současné filmové umění. Vrcholně estetické záběry a pečlivý střih, luxusní lokace, krásná hudba a několik velmi zajímavých režisérských nápadů, neřkuli exhibicí (např. jednozáběrová scéna Fassbenderova snad pětisetmetrového běhu nebo střihová sekvence s pornočasopisy). Já si to vychutnával, k zážitku mi to bohatě stačí. Co si z toho kdo vezme nebo nevezme, jak to pochopí a jak to na něj zapůsobí záleží už jenom na každém jednom divákovi. A tak by to v artové kinematografii mělo být. O tom to je. ()

MontyBrogan

Keby bol tento film natočený bez existencie Bitter Moon a hlavne Eyes Wide Shut (ktorým sa podľa mňa nepochybne inšpiroval), asi by som mu dal najvyššie hodnotenie. Takto budem síce obdivovať veľa pekných a škaredých scén (ako to už vo filme o sexualite má byť), ale na záver si poviem, Kubrick je Kubrick... Shame bol pomerne epický, alebo skôr členitý, vzhľadom na tematiku. Tie dlhé scény boli nápadité, režisér má nesporný talent, ale musím sa opakovať, Kubrick to nie je, ten to zvládol minimalisticky a velkolepo zároveň. Ale Michael Fassbender ma prekvapil. Buď je naozaj úchyl alebo naozaj veľmi kvalitný herec. ()

sharky

smrtici bezemocni nuda, ktera nefunguje jako "film, ktery se nazi neco rict", ani jako softeroticky pocin. Zas jedno dilko pro intelektualni snoby, ktery neni vic nez nafoukle halo... ()

Darneth

Bez nějakého hlubšího poselství nepředalo nebo respektive předalo absolutní nic. Čekala jsem emocionální ponor prolnutý obscéními schizofreními obrazy s citem pro detail a duchaplnými dialogy. Fassbender přesto stoupá po zlaté střední cestě a já jen doufám v lepší příští rozvrat. ()

Roman.Ticka

Neříkám, že to bylo vyloženě špatné, spíš místy nudné, ne úplně jasné co do pohnutek jednání hlavních protagonistů. U nich naopak vyzdvihuji skvělé herectví, neměli to lehké ve svých neobvyklých rolích. Carey se mi líbila ještě o něco více než Michael. Nechce se mi zabředávat do nitra prázdného současného člověka, ani se moc pitvat v jeho minulosti, i když tyto souvislosti jsem postrádala nejmarkantněji. Vzkaz Sissy Brandonovi o tom, že nejsou špatní, jen žijí v nevhodné době nebo na špatném místě, má určitě zásadní význam. Nezvykle otevřený film měl několik pikantních scén, které se mi docela zamlouvaly, např. speciální bytové vybavení nebo vzájemná sousedská výpomoc. Když se jeden nechá unášet bezmyšlenkovitým proudem, dá se tím získat i zvláštní bonus navíc... ()

anais

Film o člověku, který je v naprosto bezvýchodné životní situaci, a čím méně se ji snaží řešit, tím více beznadějná ta situace je. A čím víc je beznadějná tím víc se oddává odosobněným souložím se vším, co se hýbe, jen aby si za chvíli uvědomil, že se dostal ještě do většího bahna. A v momentě, kdy je na úplném dně, tak začnou být na dně i jeho nejbližší a tím se jeho katastrofální situace ještě víc prohloubí. A když už to prostě nejde dál, přijdou titulky. Divák se pak zamyslí a uvědomí si, že jeho život je naprosto, ale naprosto ztracený a bezvýchodný. ()

poz3n

Režijně naprosto skvělý film, který si po celou svou délku drží zvolenou formu a díky ní dokáže přenést na diváka přesně takové pocity, jaké chce. Stud je hodně sugestivní a pocitově hrozně moc prázdný film. K tomu jednoznačně přispívá šedá barva celého snímku a naléhavý jednoduchý soundtrack. Tohle je přesně ten druh současného dramatu, který mě baví. 9/10 ()

rikitiki

Pitva charakteru emocionálního mrzáka, který už nedokáže spojit lásku s milováním. Zajímavá je postava hrdinovy sestry, která podle mě není samostanou osobou, ona je hrdinovou druhou tváří. Zatímco on přebíjí svoji samotu a zoufalství sexuálními eskapádami bez naplnění, ona to samé dělá nesmyslnými a předem k prohře odsouzenými vztahy. Oba jsou nešťastné pijavice. Výborně zahrané. ()

Deschain

Dvaja na prvý pohľad krásni, sebavedomí a úspešní, so sebadeštrukčnými sklonmi, o ktorých sa nerozpráva a ktoré im bránia keď už nie "normálne", aspoň obyčajne fungovať. Nie je ťažké pochopiť, prečo sa takýto filmoch nedostal cez oscarovú akademickú porotu. Ešte by sa o tom začalo rozprávať. A písať. A tak. Inak Fassy a Carey naozaj úžasní. Nemôžem si pomôcť, keď sú mi obaja tak sympatickí. (Mladosť - 31.3.2012 - Febiofest) ()

eraserhead666

Lucy Walters v tom metru... Ach, panenko skákavá. Už jen za ni by si film zasloužil plnou palbu. Ten příběh jako by napsal Bret Easton Ellis, když měl slabší chvilku. 3.5* ()

Thomick

Je mi líto, s McQueenem si zřejmě nepotykáme; kór přes noc, kdy jeho líná (leč jistě kvalitní) kamera a poněkud prázdný dialogy zastupujou roli prášků na spaní. Pro mě takle Shame víceméně představuje odvážnějšího, temnějšího a několikanásobně líp obsazenýho Don Jona. Což je i přes ty všechny přívlastky solidní degradace umělecký hodnoty snímku, ale takle to holt i s menšim odstupem času cejtim.. nedá se svítit. ()

claudel

Stud má čtyři esa, za která se rozhodně stydět nemusí - excelentního Michaela Fassbendera, nádhernou hudbu, vynikající kameru a znamenitou scénu s rusovláskou v metru. Čtyři esa = čtyři hvězdičky. ()

Sofia

Tohle mě totálně dostalo po všech stránkách. Dvě ztracené a nemocné duše ve víru velkoměsta. To, co mi u 12ti let v řetězech vadilo (dlouhé pohledy, tklivá hudba) mi tady přišlo naprosto fascinující a ani mi nevadilo, že příběh byl hrozně otevřený a divák se dozví jen "jak" a "co", ale ne "proč". Jaké měli ti dva dětství? Kde se v nich jejich démoni vzali? Odpovědi si můžu jen domýšlet a poprvé mi to snad u filmu ani nevadí. Michael Fassbender i Carey Mulligan v jejich zatím nejlepších rolích. ()

kajda.l

Druhá projekce povinností, jelikož hloupější publikum jsem v kině už dlouho nezažil. Hmm, zvláštní u kino premiéry je napsáno "do 18 let nepřístupný", tak co sakra v kině dělaly nonstop se chichotají stupidní poznámky pronášející náctileté panny v doprovodu svých stejně dementních popcornem vyzbrojených opupínkovaných "přítelů"??? Pravda, mohl jsem si přesednout, když kino bylo poloprázdné. Bohužel mám ovšem pocit, že ani tato výrazná vada při sledování, nemohla zabránit tomu, že McQueenův styl mainstreamového artu mi moc nesedí, ale je to posun kupředu oproti Hladu. Fassbender samozřejmě klasa, mluvím o hereckých dovednostech, jeho fyzické přednosti, které rozhodně neskrýval ocení především ženy (ano ženy, nikoliv pubertální kravky). ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz