Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

endymion

Některé akční scény celkem fajn, bohužel moje rasistická "temná strana" se nějak nemůže srovnat s ultrasocialistickou propagandou tohoto snímku a to zejména v souvislosti s velmi aktuálním ne/řešením neřízeného přílivu potencálních nových občanů Evropské unie v oblasti Lampedusa a z toho vyplývajících fatálních důsledků, které Evropu/Elysium v příštích letech bohužel čekají... ()

neon13hc

Budu tu opakovat, co už mnozí napsali. Je to o půlhvězdu slabší, než District 9, má to slabší kameru i střih, což by se ještě dalo odpustit. Trochu více akce a trochu méně náboje, než In time. Má to hodně nevyužitého potenciálu ve scénáři a má to hezký efekty. Johny Mnemonic v modernějším kabátě je docela trefné označení. Závěrečná bitka mi přijde šla i lépe. Takže: 3,5 *, není to zklamání, ale čekal jsem trochu víc. Na každý pád, těším se, až tenhle pan Blomkamp dozraje, vybírá si pro scifi takovou látku, která mi pro scifi přesně sedí. ()

ledofredo

Nevím co většině "kritiků" zde vadilo na tomhle sci-fíčku podle komentářů to hodnotím na velmi slabý béčkový nízkorozpočtový film kterej snad ani nestojí o to abych si ho pustil snad ani na telefonu, prej rozklepaná kamera sakra vždyt je to lepší než sáhodlouhý bezstřihový nájezdy kamerou na věčně upravený filmový hvězdy. Konečně zase někdo natočil film na kterej se dá koukat, kterej chytne od začátku. Obyčejně bejvám kritickej co se zbraní, střelby, vozidel týká ale tady neshledávám nic nad čím bych se měl pozastavit, no dobře možná tam něco bylo...u tohodle filmu na to kašlu napíšu že se mi to prostě líbilo. Kdo má rád akci, pořádný sci-fi a nečekaný zvraty tak si tohle pustí jo a ještě něco k místním rejpalům ohledně španělštiny s anglickým přízvukem nebo obráceně, to chcete radši koukat jak českej dabing (nemyslím českou klasiku známou ve světě) naboural vyloženě scény kde by čeština nabourala smysl scény? jsem hodně zvědavej jak to Mahdal a jiní zase zničí, bez přízvuku a podobně. ()

MovieDegent

Očekával jsem od toho trošku víc, takže zklamání...Dal bych dvě hvězdy, ale přidávám třetí za efekty a za citadelu z Mass Efectu. ()

ghoston

Ať žije Blomkamp! Ano klišé tu je (producenti jsou strašný poserové), bez něj by se to určitě obešlo a myslím, že v případě Blomkampa by to dokázal dotáhnout do kategorie legendárních filmů, no uvidíme jestli si v budoucnu takovou pozici vybuduje, třeba jako Spielberg se Schindlerovým seznamem, prozatím nám musí stačit dílo s nutnou "producentskou kontaminací". I s tím mi to přijde velmi dobře stravitelné, má to spád, nelogičnosti nejsou úplně fatální a tu pátou hvězdu jsem dal za ty emoce a odkaz, který už je pro Blomkampa typický. Krugera bych si rád půjčil, měl bych pro něj jednu malou misi na Hradčanech a v okolí :-). ()

DrobnohledX

Obsah je naprosto neadekvátní formě. Pokud tedy připustím že se ta bezduchá sračka dá nazvat obsahem. Estetický dojem je dobrý - proto dávám 2 hvězdy, jinak je to odpad!. ()

tonowie

Toto by som charakterizoval ako prijemny akcnak, ktory moc nedaval zmysel a na konci poprel celu pointu filmu :) ale vlastne ma to bavilo :) ()

Poga

Ehm, tak neviem. Veľmi dobre sa na to pozerá, ako vizuálny dojem je výborný. Matt Damon je tiež ok, verím mu to. Ale o čom to ako vlastne che byť ? A posolstvo ? Musí tam byť ? Nemôže si ho predsa divák spraviť sám. Priemer. Sklamanie. 3/5 ()

ice.tea

Zde se ukázalo,že když člověk očekává příliš,bývá občas i zklamán.Nu což,jediný slušný záběr kamerou trvající cca 5 vteřin,nevyváží zbytek akce zabírané roztřesenou kamerou.A co mě dostalo,tak že se nekonal žádný happyend,já nemám ráda filmy se mrtvými hlavními hrdiny. ()

$h4rk

Elysium zůstává za mým očekáváním. Po Districtu, který měl opravdu výborný scénář a originalitu, přichází film, který je sice dobře efektně natočený, ale co se týče scénáře docela odfláknutý a prezentuje několik nelogických příběhových situací a klišé. Taky mě mrzela kamera, která byla zbytečně moc rozklepaná. Spíš jsem to bral jako takovou oddechovou záležitost a snažil se užívat si efekty, než samotný "příběh" ze kterého sem si moc neodnesl. Oživení přinesl do tohoto filmu pouze záporák Sharlto Copley, který dostal tu možnost zahrát výraznější roli, než sám v hlavní roli Matt Damon. Ale pravdou je, že jsem se nenudil - 60%. ()

Big Daddy

Narozdíl od slavnějšího Blomkampova díla District 9, je příběh Elysium hodně tuctový a už záhy po začátku filmu ho odsouvá do průměru. Matt Damon možná trochu, ale Jodie Foster určitě nenaplňuje očekávání hereckého koncertu k čemuž jí nepomáhá ani scénář. Určité dramaturgické prvky jsou nápadité, ale jiné naopak směšné takže nula od nuly pojde. Režisérův oblíbený Sharlto Copley je solidní padouch, ale romantickému happy endu nezabrání a prostor pro slzy dojetí či zklamání se dostaví. ()

Kinderr

Poměrně pěkně udělané scifi, líbí se mi hlavně ten nápad jakoby dvou světů - chudí a bohatí. Čekala jsem, že Damon tam bude za většího hrdinu, ale zas to naštěstí nebylo tak přehnané, takže určitě si to zaslouží 4hvězdy. ()

serpencia

Váhal jsem mezi 3* a 4*... Nakonec počet nižší. Podívaná slušná, prostředí výborné, výkony ucházející, příběh přímý, bez překvapení. Co mi chybělo je "uvěřitelnější", více rozpracovaná, atmosféra. Druhá polovina filmu mi přišla uchvátaná, málo rozpracovaná. Možná kdyby byla spotáž delší, vytěžilo by se více. 65%, 1.12.2013 ()

Toki_ nek

Už se asi přestanu těšit na filmy.. Zase zklamanej... Čekal jsem více.. Matt Damon to umí líp.... A celé to bylo nějaké zkrácené... První nic nedějící pasáž by mohla bejt kratší.. více akce... méně utrpení... 3 a půl hvězdy .. Ale jodie byla super děvka!!! xD ()

zekon

I když to téma nebylo nic převratného, v té záplavě, většinou otřesných, si-fi to byla celkem lahůdka. Kvalitně zpracováno, odsýpá to, žádný obrovský hepáč. Vize gheta hlídaná moc pěkně udělanýma androidama je celkem reálná věc. Mě to tak přijde že ten vývoj tam prostě jde. Milionáři si postaví svou obec a ostatní se budou pást.....Velmi slušné scifi. Jodie vypadá velmi dobře :) ()

Brouk.Pytlik

!!! Možný spoiler !!! Neill Blomkamp nám po Districtu 9 naservíroval další sci-fi se silným zaměřením na sociální tématiku. Tentokrát ne tak syrově realistické (ale jen o chloupek, lesk smetánky a bída chudiny prochází celým filmem), méně explozivní (ačkoli obsesi z explozí lidských těl opět nezapře, byť v mnohem mírnějším počtu), více předvídatelné a více patetické, což beru jako úlitbu Hollywoodu. Sice jsem narazil na různá WTF (našroubovat na tělo exoskelet přes triko, no, proč ne...), ale celkový dojem pozitivní. Sharlto si svýho bezskurpulního hajzla vystřihl s grácií, Fosterová, ač hraje taky pěknou svini, je mnohem mdlejší (pravda, nemá tolik prostoru). Celkově za ****, určitě si dám v budoucnu opáčko, i když na režisérovo celovečerní třicetimilionovou prvotinu nemá. ()

Kimble

V dnešní době není příliš vysokorozpočtových snímků, které by svým poselstvím v řemeslně vynikajícím filmu dokázali v divákovi vyvolat takové morální dilema jestli označit film za "dobrý", jako Elysium. Na druhou stranu Elysium není logicky zdaleka prvním, který by zastínil nesporné klady svou ideologií. Otázkou je, zda je nutné brát v úvahu nakolik je v procesu vzniku filmu zainteresován jeho autor, respektive zda je nucen ustupovat, aby dané dílo spatřilo světlo světa či donucen pracovat "na zakázku". Nejsem si jist, zda srovnání politického podtextu v Ejzenštejnových filmech s Blomkampem obstojí právě z tohoto důvodu. Ejzenštejn byl nucen tvořit s nožem na krku a pokud chtěl diváka obohatit svou mistrností musel toho docílit za určitou cenu. Naopak Blomkamp k tomu nucen není. Ideologie jeho scénáře a motivů v mizanscéně vychází z jeho svobodné mysli. O to větší dilema. Nejde snad ani tak o to, že Elysium je levicové až za hrob, ale o způsob, jakým toho dosahuje. Skrze černobílé vidění světa, kdy na chudé zemi je vše jaksi vznešenější: lidé bojují o holý život ve zdevastovaném prostředí (protože jiné neexistuje), zahaleném po celou dobu v oblaku prachu a graffiti, které jsou snad všude. Ve vyšší společnosti reprezentované orbitalem naopak žijí lidé v přepychu a luxusu, jenž získávají...to nikdo neví, snad vykořisťováním chudiny na Zemi, stejně jako to dělá postava Williama Fichtnera. Základní logiku však tento systém postrádá, jelikož jediný způsob jak udržovat něco takového v chodu je policejní síla. Ta je reprezentována roboty, dohlížejícími na místní pořádek. Takto vytvořený fikční svět by však měl jen stěží šanci na úspěch. Možná se mýlím, ale dejme tomu, že Blomkamp chtěl natočit sci-fi zabalenou v boji dobra proti zlu a nejlépe jí zasadit do budoucnosti a řešit případné problémy vyplívající ze současného světového dění, aby se s nimi divák mohl ztotožnit. Jinde takové absolutní zjednodušení principů přispěje celkovému dojmu, jindy je to ale dvojsečná zbraň. Na jednu stranu Elysium vtahuje diváka do hry a béčkově jednoduchý děj nahrává Blomkampově režii, která je svěží a dynamická s perfektně zvládnutými akčními scénami a jednou z nejlepších výprav letošního roku...Na druhou stranu však obětuje děj velmi nešťastně. Udělat ze všech obyvatel jednoho světa totální chudáky bez jakékoliv možnosti změnit svůj život v kontrastu se studeným světem materiálním, který nezajímá absolutně nic než vlastní prospěch, je nejenom ploché a primitivní, ale hlavně urážlivé a zkreslující vůči kapitalistické společnosti, kterou skrze postavy staví do světa vykořisťování a nedemokratického jednání s těmi chudáky slabšími, jež jsou lidštější než ti bezcitní snobi. Vyústění je pak když ne směšné, tak minimálně úsměvné. Milerád bych se podíval na systém s omezenými prostředky, který dává všem jenom to nejlepší. Z černobílé viděného světa se stává jenom bílý...nebo černý. Osobně bych se přikláněl spíše k druhé variantě. ()

gael83

Kurevsky našláplý, špinavý vizuál na zemi a překrásná orbitální stanice nebo spíš samostatný eko-systém, Matt hraje jako bůh a Jodie to bičoidně jistí z Elysia, sakra dobře odvedená práce, trikové sekvence jsou překrásné a na vysoké úrovni, tempo a překvapivá stylovost k tomu akční jako prase, Já říkám ano! ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)