• Enšpígl

Docela jsem se těšil na akční scény, jenže kameran je udělal ve stejným duchu jako barman připravuje nápoj pro Jamese Bonda. Matt nám tam sice většinu filmu rajtuje s LCD televizí na hlavě, což je jisto jistě žůžo, ale ještě větší žůžo by to bylo, kdyby to nebylo jen na efekt. Stejně jako ty kovový kraviny co měl na sobě, to měl pro boj s těma plechovkama nebo aby se nerozpad nebo aby si člověk zavzpomínal na Terminátora ? Jako joo, když mě ve dvacetý minutě bodnou nebo střelej do jater, seru na to a dalších 85 minut rubu gorily o metr vyšší hlava nehlava, ale stejně jako Vinnetou cítil, že umře, tak i já cítil určitou snahu něco nám sdělit , třeba, že máme mít stejný práva jako mocipáni aneb jak si Jodie Foster dala nejarogantnější píču posledních deseti let s takovou gracií, že snad byla na stáži u našich politiků. Co mě chybělo asi nejvíc byla větší gradace děje. Je sice fajn, že film je sprostej jak dlaždic a čurákama se to tam heží jak na swingers párty, ale bez emocí prostě hvězdiček není.(28.8.2013)

Tož jak začít. Jsem jedinec, který se přes teoretické zařazení do skupiny mladý (zatím ještě jo) vysokoškolsky vzdělaný, relativně slušně vydělávající, politicky řadí na přesně opačnou stranu, než bych měl patřit dle předvolebních "analýz". Takže jsem byl na to "socialistické vyznění" docela zvědav. Film vlastně svým úhlem pohledu silně připomíná dva roky staré In Time. Ani to nebylo prosto diskutabilních momentů, ale přecejen v rámci vytýčených pravidel fungovalo celkem logicky. Elysium ovšem od základu trpí spoustou nedomyšleností a logických chyb. Tak například na začátku vidíme, jak Max žije ve městě plném policejních kontrol, v reálu ale veškerá bezpečnostní opatření působí pozoruhodně bezzubě a finální boj o celou stanici probíhá v řádu 3 proti Bournovi - totiž Maxovi (jo, má tam sice jakousi podporu ze strany těch podivných ilegálů, ale ti jsou tam jen aby se neřeklo). A tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Na druhou stranu nemyslím, že by počtem logických chyb film nějak obzvlášť vybočoval ze současného průměru. Horší je, že na rozdíl od Distriktu 9 celé to pozadí děje prostě nepůsobí příliš reálně a věrohodně. Distrikt 9 působil upřímně. Tohle je opravdu do značné míry naivní nedomyšlená proklamace "všichni se musí mít dobře" bez ohledu na to, jak by to v reálu mohlo fungovat. Zajímal by mě střih "po pěti letech". Docela slabé jsou postavy a dialogy. Přiznávám, že "srdce otevírající" promluva Freyiny dcery o přátelství hrocha a surikaty (ve světě, kde už nežijí ani žirafy) mi přivodila menší záchvat smíchu. Přesto jsem ve finále docela spokojený, protože navzdory naivitě filmu tam na druhou stranu nebylo nic, co by mě přímo namíchlo a všechno to režisérovo zaujetí pro moderní flinty a hračky a vůbec ten celkem realistický dojem ze světa budoucnosti (byť je celá Země reprezentovaná jediným městem jako obvykle) se mi líbí. Ale doufám, že příště do toho nasadí taky nějaký pořádný děj.(31.8.2013)

No, těžko říct ohledně bodování. Ještě tak nějak váhám. Příběh by tam jakože sice (a to v tlustých uvozovkách) 'tlačenkově' byl. Ale je zde jasně uvedeno, že jde o vědecko-fantastický film, jenže moc vědecký mi to nepřijde. Předně je to zdrátovaný Damon, což je zcela od tvůrců udělaný mimo mísu, jelikož k tomu není žádné normální vysvětlení a vůbec jsem nepochopil jak to může zpevnit kosti v lidském těle, aby měl takovou sílu. Dalším je třeba nulté vysvětlení pohonu Elysia. Z drobností vychází taky příběh. Vůbec jsem nepochopil, jak se podařilo poslední lodi povstalců na Elysium přistát. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Zkrátka hodně je film okleštěný a často taky nelogický. Pak taky ten konec stál za pár teček. Damon chce zachránit cizí dítě? Jak vystřižený z Vetřelce. A pak ještě celý svět propojením se přes mozek s počítačem? Jak vystřižený z Matrixu. Takže závěrečná pointa filmu je vlastně prakticky bez vlastní nápaditosti.. A stále opakující se stejné sprosté slovo v průběhu celého filmu je taky dost trapný.(31.8.2013)

• EdaS

Už District 9 se mi zdál hodně přeceňovaný a Elysium to jen potvrzuje. Dementní scénář, nevýrazné (Damon), resp. hrozné (Foster) herecké výkony, nijaká akce - upřímně, nechápu, čím chtěl Mr. Blomkamp diváka zaujmout. Snad tou pohádkou o hrochovi. Ale jo, jedno pozitivum tu najdu - Sharlto Copley je lahůdkový magor.(28.8.2013)

• whack

Páčila sa mi asi prvá hodina - androidy, čipy, heckeri, preľudnenie, ľuďmi zapríčinená ekologická a ekonomická katastrofa - potom to začalo byť príliš gýčové. Hlavný príbeh je vlastne veľmi jednoduchý, hlavný hrdina sa potrebuje dostať na kozmickú stanicu, kde by sa zbavil svojho smrteľného ožiarenia. A keď už zachrániť seba, prečo nie všetkých ľudí? Nechýbala klasická prvoplánovaná psychiku vydierajúca srdcervúca scénka s malým dievčatkom umierajúcim na leukémiu, ktorá hlavnému hrdinovi porozprávala rozprávku o hladnej surikate, ktorej dali jej zvierací kamaráti kúsok zo svojho jedla. Ňuňu, asi sa rozplačem. Namiesto toho, aby vyslali na Zem vakcíny proti pôrodnosti, vyšlú lode prvej pomoci.(7.10.2013)

• - Režisér Neill Blomkamp chtěl původně do hlavní role obsadit rappera z jihoafrické skupiny Die Antwoord, který i přesto, že je velkým fanouškem režisérova předešlého filmu District 9 (2009), odmítl. Poté se obrátil na rappera Eminema, který zájem měl, ale požadoval, aby se natáčení přesunulo do Detroitu, čemuž studio nemohlo vyhovět. Role nakonec připadla Mattu Damonovi. (nerdrage)

• - Postava Delacourtovej, ktorú hrá vo filme Jodie Foster, bolo pôvodné napísaná na muža. (David_SVK)

• - Spoiler: Sharlto Copley (Kruger) je prvým, kto zabil Jodie Foster (Delacourt) na filmovom plátne a je na to veľmi pyšný. (gogo76)