"Dievčat je ako maku..."Jenomže Gituš Mary Pickfordová je jen jedna a její představitelka má u mne jednu hvězdičku navíc. Ty prvorepublikové, volnomyšlenkářské holčiny, které se nebojí rozepnout košilku, jí prostě seděly. Jinak se film z počátku, až v přehnaně poklidném duchu, docela táhne a dá se poznamenat, že než nám básník naznačí, co tím chtěl říci, je to lehce tuctové. Nicméně vývoj vzpomínkového příběhu, zmíněná Tereza Pokorná-Herzová a hlavně závěr celého filmu drží mé hodnocení dost pevně.(19.8.2013)

Další krásné spojení slovenského a českého herectví, škoda je, že mladá dívka v podání krásné Terezy Pokorné nakonec utopila. Jen mě překvapila tolerance ke vztahu učitel-žákyně. Za mých studentských let se stala podobná situace a oba jak učitel, tak žákyně museli školu okamžitě opustit.(10.2.2017)

Namiesto besedy o morálke dostali študenti lekciu života. V podobe spomínania Chudíka na časy, keď bol ešte mladým Kramárom. A má na čo spomínať. Tie maturitné časy s Gitkou živelne zahranou Terezou Pokornou, to bolo také príjemné Rozmarné leto, a prekvapil ma aj Kramár, ktorému to s ňou išlo oveľa lepšie, ako keď hraje v rozprávkach dôstojných kráľov. Pre mňa malé neznáme filmové prekvapenie zo sklonku socializmu. –––– Nechcem do pohára. Chcem rovno do úst. ... Teraz ma celú oblej. A potom ma celú vypiješ. –––– Áno, áno. Mravnosť nadovšetko. –––– Láska je vždy blízko smrti. A preto sa musí vždy citlivo hrať na jej strunu.(3.11.2017)

• WANDRWALL

Film, který spadá do období, kdy se ještě věřilo, že film může ze špatných lidí nadělat dobré. Socialismus kladl důraz na kulturu, protože věřil, že lidi se díky ní budou lepšit. A to jak? Jak je ve filmu uvedeno - ukáže se problém, rozebere se, a divák se přikloní k morálnímu řešení, které si odnáší domů, a pak žije podle toho, vyhne se v životě situaci, která je ve filmu podobná v realitě, a tak se polepší...Bohužel to se ukázalo, jako mylná teorie, jak už je dneska většině lidí známo. Nicméně filmovou taktovku držel Pavol Haspra dobře, a třída maturantů, ačkoli nemá moc společného s nějakou reálnou maturující třídou udrží diváka v pozoru. Některého diváka.(20.8.2013)

Ako scenarista je uvedený Ivan Vis čo je pseudonym Ivana Králika-spisovateľa.( neuznaná zaujimavosť)(12.7.2013)

• - Filmový debut slovenské herečky Ivony Krajčovičové. (M.B)

• - Ve scéně, kdy Tomi (Maroš Kramár) spadne při sázce o polibek do řeky Moravy, se jedná o tzv. „moravní“ most nad řekou Moravou ve městě Uherský Ostroh ve Zlínském kraji. (Kovaja)

• - Film sa natáčal v lokalitách Trnava, Pezinok, Hrušov, Hamuliakovo, Šamorín a Ostroh při Uherskom Hradišti. (dyfur)