Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lyrický obrázok zo života študentov. Romantický príbeh prvej študentskej lásky videný očami spomienok starnúceho spisovateľa. Národný umelec Štefan Králik sa v posledných rokoch svojho života popri divadelnej tvorbe venoval aj práci pre televíziu. Výlet do mladosti sa odohráva v prostredí súčasnej triedy maturantov, ktorí si pozvali na besedu známeho spisovateľa. Krátko pred jeho príchodom sa však odohrá niečo, čo je v rozpore s mienkou väčšiny o morálke. A tak z plánovanej oficiálnej besedy je zrazu úprimná, otvorená výmena názorov, v ktorej sa spisovateľ stáva jedným z aktérov príbehu. Príbehu, ktorý sa jemu samému prihodil pred päťdesiatimi rokmi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Namiesto besedy o morálke dostali študenti lekciu života. V podobe spomínania Chudíka na časy, keď bol ešte mladým Kramárom. A má na čo spomínať. Tie maturitné časy s Gitkou živelne zahranou Terezou Pokornou, to bolo také príjemné Rozmarné leto, a prekvapil ma aj Kramár, ktorému to s ňou išlo oveľa lepšie, ako keď hraje v rozprávkach dôstojných kráľov. Pre mňa malé neznáme filmové prekvapenie zo sklonku socializmu. –––– Nechcem do pohára. Chcem rovno do úst. ... Teraz ma celú oblej. A potom ma celú vypiješ. –––– Áno, áno. Mravnosť nadovšetko. –––– Láska je vždy blízko smrti. A preto sa musí vždy citlivo hrať na jej strunu. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Nosný je ve filmu příběh spisovatele z jeho mládí, současnost ve formě besedy s maturanty je na něj naroubovaná značně násilně, působí dost křečovitě a jako ne příliš věrohodná moralita. Oslí můstek mezi dvěma časovými rovinami se tak příliš nepovedl. Tři hvězdičky dávám jen kvůli poměrně dobře zpracované retrospektivní části, s níž není novější časová rovina skoro vůbec kompatibilní a vyznění filmu je naopak na škodu. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Dobově omezený, řekl bych až hloupě školometný pohled na věci kolem morálky. 1) Budoucí maturanty zde hráli 24letý tehdy moc pěkný Maroš Kramár (spisovatel Tom za mlada) či rovněž 24letý Miroslav Noga (Tomiho kamarád Zoli)._____ 2) Ještě jsem si všiml pěkného 19letého Michala Gučíka (Gusto). ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Dievčat je ako maku..."Jenomže Gituš Mary Pickfordová je jen jedna a její představitelka má u mne jednu hvězdičku navíc. Ty prvorepublikové, volnomyšlenkářské holčiny, které se nebojí rozepnout košilku, jí prostě seděly. Jinak se film z počátku, až v přehnaně poklidném duchu, docela táhne a dá se poznamenat, že než nám básník naznačí, co tím chtěl říci, je to lehce tuctové. Nicméně vývoj vzpomínkového příběhu, zmíněná Tereza Pokorná-Herzová a hlavně závěr celého filmu drží mé hodnocení dost pevně. ()

WANDRWALL

všechny recenze uživatele

Film, který spadá do období, kdy se ještě věřilo, že film může ze špatných lidí nadělat dobré. Socialismus kladl důraz na kulturu, protože věřil, že lidi se díky ní budou lepšit. A to jak? Jak je ve filmu uvedeno - ukáže se problém, rozebere se, a divák se přikloní k morálnímu řešení, které si odnáší domů, a pak žije podle toho, vyhne se v životě situaci, která je ve filmu podobná v realitě, a tak se polepší...Bohužel to se ukázalo, jako mylná teorie, jak už je dneska většině lidí známo. Nicméně filmovou taktovku držel Pavol Haspra dobře, a třída maturantů, ačkoli nemá moc společného s nějakou reálnou maturující třídou udrží diváka v pozoru. Některého diváka. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (4)

  • Ve scéně, kdy Tomi (Maroš Kramár) spadne při sázce o polibek do řeky Moravy, se jedná o tzv. „moravní“ most nad řekou Moravou ve městě Uherský Ostroh ve Zlínském kraji. (Kovaja)
  • Filmový debut slovenské herečky Ivony Krajčovičové. (M.B)
  • Film sa natáčal v lokalitách Trnava, Pezinok, Hrušov, Hamuliakovo, Šamorín a Ostroh při Uherskom Hradišti. (dyfur)

Reklama

Reklama