Milion let před Kristem

(festivalový název)
  • Velká Británie One Million Years B.C.
Velká Británie, 1966, 100 min

Režie:

Don Chaffey

Scénář:

Michael Carreras, Mickell Novack (původní scénář) (více)

Kamera:

Wilkie Cooper

Pračlověk Tumak je vypuzen ze svého divošského jeskynního kmene. Po strastiplné cestě krátce nalezne domov u jiného kmene, civilizovanějšího a žijícího u pobřeží. Avšak i ti ho nakonec vykážou. Nicméně Tumak tentokrát neodejde sám, ale se ženou jménem Loana. Tak jim nezbývá než bok po boku putovat nehostinnou krajinou a čelit mnoha jejím nebezpečím jako jsou pravěká monstra, nebo mohutné sopečné erupce. (ČSFD.cz)

kaylin

Kdyby se z tohoto filmu vystříhaly všechny animované sekvence, nebo tedy i trikové sekvence, dopadlo by to mnohem lépe- Ono je sice hezké předvést neandrtálky v sexy spodním prádle, ale je to trochu jednoduché. To už ty postavy mohly rovnou mluvit anglicky. V tomhle směru snímek experimentální, na druhou stranu by to byl bez Harryhausena strašný brak. Příběh je opravdu strašný, což mě kvůli Rayovi mrzí. Jeho geniální dílo by si prostě zasloužilo lepší výsledek. On svou práci zvládá dokonale, ale ostatní bohužel ne. ()

topi

Neandertálkyně v čele s nádhernou Raquel Welch vypadají jakoby vypadly z časopisu Playboy a někteří neandertálci moc divoce taky nevypadají. Jako Hammerovská fantasy a dobrodružství z daleké minulosti, kde se vyskytují různá pravěká monstra v trikové režii Raye Harryhausena je to pohodovka a některé souboje připomínají Zemanovu Cestu do pravěku. Celkově ale slabší Harryhausenovka. ()

Martin741

Slusny film z praveku, krasna priroda, praveke prisery slapu naplno, nudilt som sa takmer ani nestihol. Chaffey ako reziser natocil slusnu rutinu : 60 % ()

Rocky88

Za triky a za prakundy. Jinak je to pravěk plnej obřích želv, ještěrek, a dokonce i dinosaurů. Párkrát se tý blbosti dá zasmát, ale jinak nůďo. ()

C0r0ner

Jednoznačná inspirace pro RRRrrrr! - kmen čistovlasů a špinavovlasů, Homo sapiens sapiens s nordickými rysy, načesané holky z Playboye v kožešinových bikinách, souboje dinosaurů a s dinosaury, celková šedesátková haluzácká stylizace..., no prostě trash se vším všudy. Doporučuji jako skvělou komedii. 30% ()

sator

Aby se vyrovnaly náklady filmu ve výši 140 000 liber šterlinků, byly kostýmy a kulisy znovu použity ve filmu Slave Girls (1967), v němž si zahrály také Martine Beswick a Yvonne Horner (1943-1998). ()

noriaki

Film, vedle kterého vypadá Zemanova Cesta do pravěku jako paleontologický dokument. Don Chaffey popustil uzdu své fantazie a vykreslil dobu začátku paleolitu neodolatelně naivním způsobem. Muži jsou zarostlí, agresivní a sobečtí - sotva víc než zvířata. A jejich protějšky jsou krásné, pečlivě upravené, empatické a mírumilovné. Dřív, než se absolventky gender studies vášnivě vrhnou na scénář a začnou ho nekriticky velebit, tak se sluší poznamenat, že všechny ženské postavy je potřeba neustále zachraňovat před různými krvelačnými monstry, především dinousary, sveřepě odmítajícími vyhynout. Nechybí ani žárlivá scéna a souboj o vysněného krasavce a závěrečné nevyhnutelné podvolení se nejudatnějšímu bojovníkovi. Tak to už to tehdy v těch divokých šedesátých letech chodilo. ()

bierce

100. film spolecnosti Hammer je milostnou romancí dvou pravekých lidí...dost podobný jinýmu hammerovskýmu filmu 'When Dinosaurs Ruled the Earth ()

liuk

U tohoto filmu nezáleží snad ani tak na tom, jestli je divák schopen přistoupit na totální fikci a historické výmysly včetně obrovských mloků vandrujících po horách jako kdyby měly kamzičí nohy. Spíš záleží, jestli je schopen užívat si 100 minut záběrů na krásnou Raquel Welch, zpestřenou občas nějakým tím nezapomenutelným soubojem s obrovským dinosaurem, přerostlým hmyzem nebo ptákem. A jak sexy, resp. zajímavé tyto elementy jsou, na celovečerák to mě bohužel nestačilo. Je sice pěkné, že pravěcí lidé žijící ve stejné době jako dinosauři nemluví anglicky, jenže to jejich štěkání také není žádné terno. Holt pochodování Raquel a jejího milence po rozpražené zemi, jejich pendlování mezi dvěma znepřátelenými kmeny a občas nějaký pěkný trik nebylo nijak extra záživné, ale s podobným naivním, hloupým příběhem tento epos o pravěké Barbarelle asi o moc jinak a lépe natočit nešel, kouzlo ale určitě má a povedený závěr také. Teď nastává otázka, co je lepší. Jestli zcela jasně ujeté a vymyšlené One Million Years B.C. a nebo připravovaný opus Rolanda Emmericha 10.000 BC, který se asi bude snažit tvářit realisticky, ale ve výsledku při dolování totální zábavnosti z něj může vylézt ještě větší blbost. ()

Aqualung

Mile bizarní kombinace časových, nebo geologických epoch vymáchaných v akční omáčce s notnou dávkou pseudoerotiky.Pokud vím, tak lidé se minuli s dinosaury o miliony let.Ale tady to jaksi mile nevadí.A paní Welsch stojí za skouknutí.Jinak asi nic. ()

Braddy

Film stojí za vidění už jen kvůli téměř nahé Raquel Welch. Opravdu chyběl kousek a ty její hadříky jí spadly:-) ()

KoRner

Som rád za filmy z 60-tych. Veď kto by mal dnes odvahu točiť filmy, kde sa súčasne vyskytujú dinosaury, obrie článkonožce, či praveké supermodelky? A musím dodať, že po tomto filme sa z Raquel stal sexsymbol úplne zaslúžene. ()

Han22

Těžko dneska hodnotit. Moje dětská dušička jásá, můj dospělý mozek trpí a nostalgie nepomůže, protože jsem to nikdy neviděl. Všechny hvězdičky jdou geniálnímu Harryhausenovi, který opět ve stop motion rozpohyboval plejádu monster - obří želva, ještěrka, pavouk, úžasný boj s menším dinosaurem, souboj pterodaktylů a triceratops vs. T-Rex. Monstra trikově parádní, zbytek hlavně výbuch sopky příšerná zadní projekce. Zbytek? Příběh otřesný, a dialogy neexistují, zasazení či žánr nejasný. Iluze historického film o pralidech padne s prvním monstrem a je rozmetána dokonale vyšamponovanými, učesanými, nalíčenými kočkami v sexy střížených bikinách a rozdělením na kmeny čistých a špinavých. Lidi se potkávají s dinosaury a neexistujícími monstry, při výbuchu sopky umírají jako lumíci. Monstra mi nevadí ve fantasy, nebo v dobrodružňáku typu Ztracený svět, ale tady si to hraje na to, že takhle to kdysi bylo. Těžko říct, jak bych na to koukal kdysi, teď neutrální 3*. ()

iXtr3m3

Dôkaz, ako hlúpo si kedysi ľudia predstavovali pravek. Slabulinké tri hviezdy a z toho dve za dve krásne OO Raquel Welch, inak slabulinké ako máločo. Ja viem, že bola iná doba, ale popravde, videl som xy filmov o 20-30 rokov starších a neboli tak naivne spracované, alebo dokonca aj lepšie, aspoň pre mňa osobne, viď. King Kong, ktorý je pre mňa legendárny. Príbeh nula bodov, spracovanie oblečenia, ktoré žiaľ už aj v danej dobe bolo známe, bolo fakt samoúčelne práve kvôli OO Raquel Welchovej upravené ako z módnych tituliek a jednoducho mi to tam nesedelo ani keď som to videl ako dieťa, ani teraz, keď som si to chcel po xy rokoch pripomenúť, stiahol som si to z netu v origináli a okamžite som to vymazal, lebo to nemá pre mňa už žiadnu hodnotu a preto aj tie tri hviezdy sú neskutočne neobjektívne z mojich pocitov. Aj Cesta do Pravěku bola oproti tomuto doslova oscarové dielo, ktoré obdivujem aj po dlhých rokoch a je to jeden z mojich detských snov, podobne ako Na koměte, Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, či Barón Prášil, myslím samozrejme českú verziu. To boli, sú a aj budú navždy klenoty, naproti tomu Milion let před Kristem je len zrkadlom pohľadu erotomana Chaffeyho, nič viac a nič menej. ()

Ripley

Zapomeňte na evoluci a vědecké poznatky a nechte se vtáhnout do dobrodružství,kde klany agresivních brunetů a klidnějších blonďáků "seznámí" svoji Barbie(dokonale nalíčená Raquel Welch) a Kena(John Richardson s vyzáží Franca Nera) a bojují proti dinosaurům,obřímu leguánu zelenému,karetě a jiným oblůdkám.Objeví se i mega sklípkan rodu Brachypelma.Nesmyslné,ale i po letech docela zábavné.Raquel Welch je k nakousnutí a triky měl na starosti klasik Ray Harryhausen. ()

farfalla

Tento film je remakem filmu ´One Million B.C.´ z roku 1940. Ide o dva odlišné kmene, ktoré o sebe ani nevedeli. Divokejší kmeň žije na úpätí sopky. Akoba (Robert Brown) vyženie syna Tumaka (John Richardson) a ten stretne ďalších ľudí na pobreží. Príbeh je bez slov. Ľudia hovoria, ale sú to prehistorické slová. I keď v jednej scéne, keď majú ostatní odísť, sa mi zdalo, že dostanú pokyn – get lost. Filmovalo sa v zime na Kanárskych ostrovoch. Triky mal na starosti Ray Harryhausen. Vtedy si myslel, že nafilmované a zväčšené zvieratá ľudí v kine presvedčia. Podľa historikov dinosaury a ľudia nežili v tom istom čase. Na to Harryhausen povedal, že tieto filmy nerobí pre profesorov, ktorí zrejme na ne ani nechodia. Raquel Welch v kožušinových bikinách sa stala známou. S podobnou tematikou mám radšej film ´Cesta do pravěku´ (1955) a ´La guerre du feu´ (1981). ()

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch