Reklama

Reklama

V príbehu partizánskej posádky pancierového vlaku, ktorá pôsobí na povstaleckom území Slovenska sa odohráva vnútorná dráma Matúša Siroňa, ktorý bytostne nenávidí vojnu. Po tom, čo sa mu podarilo ujsť z východného frontu, padne do nemeckého zajatia. Keď ho počas vlakového transportu oslobodia partizáni, spočiatku odmieta bojovať. Okolnosti Slovenského národného povstania ho však prinútia zmeniť názor... (RTVS)

(více)

Recenze (31)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tenhle snímek má krásný národní patos, ne přemrštěný, ne nacionální, ale takový, u nějž válečná generace mohla uronit nejednu slzu. Ženské oko zajisté potěší přehlídka krásných chlapů Československa, ničí ucho nepotěší přehršel němčiny a to ještě bez titulků. Ruštiny je mnohem méně, samozřejmě také bez překladu. Ale poslední slova snímku ho ani nepotřebují: "Не плачь папа, твой сын живет, герои не умирают.". ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ivan Bukovčan patří k výrazným osobnostem slovenské původní dramatické tvorby sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Nesnadné téma Slovenského národního povstání, které je v zemi našich východních sousedů vnímáno stále jako rozporuplné (mj. i s ohledem na genezi slovenské státnosti), pojednal v rámci tehdejších okolností s relativním úspěchem (do úvahy je nutné vzít tehdejší cenzuru). Snaha postihnout slovenské národní hnutí neschematickým pohledem narážela na neprůstřelnou tezi o vedoucí úloze KSČ (KSS). Charakteristiky hlavních postav oscilují případ od případu se značně proměnlivým zdarem mezi ideologickým schématem a slušnou mírou zvládnutého zachycení jejich duševního světa. Mnoho herců, i ti nejlepší, často nemělo co hrát. Výsledný pohled i zásluhou monumentálního závěru však nevyznívá nejhůř (viz např. obdobnou, mnohem spornější italskou BITVU U EL ALAMEINU). Představa, že dnes zejména ve slovenských podmínkách by bylo možné natočit srovnatelným způsobem obdobné dílo, je iluzorní. A tak se naši slovenští přátelé patrně ještě dlouho budou musit spokojit s úrovní a výkladem děl, jejichž dokonalost bohužel zůstáva a zůstane přinejmenším spornou. ()

Reklama

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Dokážu si představit, že existuje skupina lidí, která si takové snímky dokáže velmi dobře vychutnat. Na mě však "Deň, ktorý neumrie" působí poměrně neoriginálně a navíc jako naprosto nedůležitý snímek, ničím nevyčnívající z davu. Podobných filmů byla natočena spousta. Asi nemá smysl hodnotit tento film 3*, jsem si skoro jistý, že v budoucnu nebudu mít už nikdy chut' se na něj znovu podívat a určitě mi časem úplně vypadne z mysli. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Na poli vojnovych filmov v ceskoslovenskej kynematografyji ide len o taky lahsi priemer, ktory stoji na dvoch hercoch : S. Kvietik /Boxer a Smrt/ a R. Brzobohaty /Vsichni DFobri Rodaci - osobne ho nemam rad/. Tematicky ide o SNP a boje s tym suvisiace. Reziser Martin Tapak sa teda do vojnovych filmov velmi nevyzna, na takeho Otakara Vavru a jeho trilogiu Dny Zrady - Sokolovo - Osvobozeni Prahy rozhodne nema. Ani reziser, a ani film. No ale zase, aby som len nekritizoval, parkrat sa vystrelilo a aj pancierovy vlak tu bol, takze vydalo na slusny priemer. Ovsem, nic viac. 60 % ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Debilných partizánskych filmov sa natočilo viac než dosť, tento nevyčnieva z radu. Za hodinu tu padlo asi viac výstrelov než v celej druhej svetovej vojne a keď stíchol hluk guliek, mnoho divákov si mohlo myslieť, že sú v nejakej jazykovej škole. Vo filme sa okrem slovenčiny hovorí aj poľsky, rusky a nemecky. Ťažké sústo aj na skúseného polyglota. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Film sa natáčal v lokalitách Banská Bystrica, Kremnické Bane, Detva, Zvolen, Vysoké Tatry, Vlkolínec, Borinka a Bratislava. (dyfur)
  • Kvôli tomuto filmu bola vyrobená replika povstaleckého obrneného vlaku Hurban. Oproti originálu sa líši odlišnými vežami – namiesto veží z tanku LT-35 má tento vlak väčšie veže s dlhšími kanónmi z tankov T-34/85. (PeterLuk)
  • Štefan Kvietik se stal vítězem divácké soutěže "Komu dáte svoj hlas 1975" časopisu Film a Divadlo. Čtenáři mu poslali celkem 1665 hlasů za nejlepší herecký výkon, který podal hned ve třech nominovaných filmech - Den, ktorý neumrie, Veľká noc a veľký den (1974) a Kto odchádza v daždi (1974). (kosticka7)

Reklama

Reklama