Starosvětská veselohra o deštníku, který vykonal nejeden zázrak... Je rok 1873 a v Baňské Bystrici umírá starý pan Gregorič, po jehož nezměrném bohatství toužil každý z jeho příbuzenstva. O to víc byli všichni překvapeni, když během líčení poslední vůle vyšlo najevo, že svůj majetek před smrtí rozprodal, ale peníze po něm téměř žádné nezůstaly. Nejhůře z toho vyšel jeho syn Juraj, který zdědil pouze movitý majetek, který se poté celý vydražil včetně otcova deštníku, který si vzal jeden potulný stařec. Tomu se na jeho pouti přes horskou vísku Glogové během průtrže zželelo novorozeněte v kolébce, sestrou místního faráře, a roztáhl nad ní deštník a vzápětí pokračoval dál. Místní však čin začali připisovat svatému Petrovi, který maličkou ochránil, a začnou si s deštníkem spojovat nejrůznější zázraky, až se z něj stane svatá relikvie. Po letech je již z Juraje slibný advokát, který je ale stále mrzutý kvůli ztracenému dědictví. Jednoho dne se ale dá náhodou do řeči se starým známým svého otce a dozvídá se, že si měl jeho otec vždycky schovávat peníze do rukojeti svého deštníku… (Česká televize)

Bazinka

Tento film jsem zhlédla na doporučení mé maďarské známé. Po počátečních rozpacích jsem byla příjemně překvapena jeho nadhledem a vtipem. V podstatě je to takový skoro pohádkový příběh, kterak mladík ten největší poklad nalezl v opětované lásce. Zajímal mě hlavně proto, že se jedná o projekt v rámci maďarsko-československé koprodukce 50. let. Objevují se v něm narážky na lidské vlastnosti jako je přízemnost nebo hamižnost. Film také karikuje omezenost rozhledu obyvatel maloměsta a vesnice a jak snadné je jimi manipulovat. A co se též může všechno stát, když se nikterak velké gesto potulného pocestného stane pro věřící vesničany zásahem z nebes. I přes rok svého vzniku nepůsobí pouze jako agitační prostředek oslavy venkova jako zdroje práce a obživy pro zbytek země, ale jako svěží satira lidských vlastností. ()

GabikaHarmen

na tieto nostalgické filmy mám proste slabosť.. rovnako ako aj Zemianska česť alebo Posledná bosorka .. to sú filmy, pri ktorých je skvelé pozorovať hlavne herecký štýl hlavných hrdinov.. dnes sa takto samozrejme už nehrá, nemalo by to šmrnc, je to príliš staromódne a nie každému sa to môže páčiť .. ale ja vnímam tieto filmy teraz ako unikátne :) jednoduché, nenáročné a typicky "staroslovensky" umelecké :) ()

ostravak30

Já se přiznám, že mě film až tolik nebavil. Minimálně jedno pozitivum ale jistě má. Takhle alespoň máme šanci vidět, jak vznikají legendy, pověsti a síla některých předmětů. Deštník nakonec tak velkou úlohu vlastně nehrál. Bylo to ale zvláštní vidět kněze, kterak přesvědčuje ostatní, že deštník určitě zázrakem není. A ještě v tehdejší době. A ani samotná doba natočení zcela nepřála podobnému tématu. Jednalo se o konec padesátých let a téma božského zázraku, který ale pochopitelně zázrakem nebyl, mohl být také chápán jako zesměšnění církve. Každopádně se mi zase líbily exteriéry a barevnost filmu, krásně vynikly barvy. ()

Pitryx

Poměrně hezký snímek, který jistě pobaví a zaujme. Asi neutkví nijak v paměti, ale zábava je na necelých devadesát minut zaručena. ()

`barocco

Slovenska klasika tocena v koprodukcii s madarskym filmovym studiom zakonite ma dvojjazycne obsadenie uloh. A tak si tvorcovia hlavnych hrdinov pekne rozdelili, pravnickeho svihaka si zahral este mladucky Karol Machata a krasnu Veroniku este vtedy krasna a malducka madarska herecka Töröcsik Mari. Jeden z mala romantickych filmov komunistickej produkcie ktoreho sviezost nevyvanula ani rokmi... ()

brasek

Úsmevná komédia, ktorá raz do roka ak je vysielaná poteší každého. Jeden z filmov kde starých hercov môžeme vidieť ešte relatívne mladých. ()

Juripan

[8,5/10] Zábavná slovensko-maďarská komédia z 50. rokoch, ktorá dokáže zabaviť na tých približne 90 minút. Filmové prostredie je skrátka úžasné a tento film so zaujímavým dejom ma bavil až do konca. ()

PTuranyi

Príjemná veselohra o zamotanom osude strateného dedičstva a dáždniku, ktorý poplietol poverčivý slovenský ľud v dedine Glogovo. Dedičská fraška na začiatku sa zmení na nábožné poblúznenie, ale rozuzlenie je čistá romantika. Výborné herecké výkony a veľmi dobrá produkcia. ()

mire.k

Krásná oddechovka. Kdo má rád styl SIssi filmů, ten si pošmákne. Tento filmík nemá takový drive, a není tak přeslazený. Takový slabší kříženec SIssi s Otázkou života a smrti. ()

Jard

Po striebro išiel, no zlato našiel. Jeden z popredných slovenských koprodukčných filmov je určite aj slovensko-maďarská snímka Dáždnik svätého Petra. Veľmi dobré herecké obsadenie s pravidelnou dávkou humoru. 80% ()

Biges

Nepochybně vysokorozpočtová barevná variace na sladce-milostné prvorepublikové české komedie. Množství otravných postav je neobvykle vysoké. ()

Novfilm

Kto má rád filmy natočené v exterieroch príde si na svoje. Dej sa odohráva na dedine kde povery sú súčasťou života. Veselohra ktorá poteší človeka ktorý sa rád zabaví na poverách a čiastočnej naivite zaostalej dedinky. ()

Azuriitko

Na Slovensku kedysi vznikali kvalitne natočené filmy? "...aj tak pi pomalšie! Po dúškoch! Vladoo!" "Bol to iba jeden dúšok maličká. Pohár nieje veľký" ()

ferika

Velmi mily film a mili, sympaticki herci. Krasna starosvetska slovencina! A kto ma radsej starosvetsku madarcinu, tak nech si pozrie madarsku verziu tahto filmu. Pretoze toto bolo veldielo slovensko-madarskej produkcie! V case, ked sa aj oscarove filmy tocili v cierno-bielej verzii, bol tento film strihnuty vo farbe. A nielen to - bol hned pri produkcii natoceny dvojjazycne, v slovenskom aj madarskom dabingu! A ja nedokazem povedat, ktora verzia ma lepsie dialogy. Dokonca som mal v madarskej variante pocit, ze niektori slovenski herci nahovorili aj madarsky dabing. ()