Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

heminstein

Umělec rozhodně není špatný film. Herci v hlavních rolích a pes jsou na jedničku (respektive pět hvězdiček). Velmi obstojí také technické zpracování a atmosféra, opravdu připomínající filmy z 20. let minulého století. Bohužel dějová linie je značně prostá. Hlavně druhá polovina by se dala osekat a snímku by to možná prospělo. Potom bych neváhal přihodit hvězdičku. ()

bonovox

Takto vyzerá film na oscara a jeden z naj filmov roka. Krásna pocta kinematografii, ktorá je dokonca lepšia ako miliónový Hugo. Čudujem sa ale, že nápad natočiť takýto film nevznikol už v minulých rokoch. ()

Jandovka

Vtipné, milé, odpočinkové a přesto ne přeslazené. Když pominu fakt, že jsem několikrát měla pocit, že vykradli Singin' in the Rain (šmrncnutý Ed Woodem), tak i originální v dnešní době, kdy (jak říká titul nedávno vydané publikace Alexe Rossa) "zbývá už jen hluk". ()

noall

Velice příjemný, svěží, místy smutný a nostalgický, ale v každém případě neuvěřitelně laskavý počin o konci jedné a začátku jiné éry filmu. Výborná ústřední dvojice - Dujardin a Bejo do svých rolí filmových hvězd přelomu dvacátých a třicátých let pasují naprosto dokonale, potěší ovšem také James Cromwell a John Goodman. Závěrečnou (dvoj)scénu jsem si pustil ještě dvakrát a okamžite se stala jednou z mých nejoblíbenějších...A současně mě tak s tím přerodem filmu z němého do mluveného napadlo, jestli to nebylo zrovna v tomto momentě, kdy začali běžní diváci postupně lenivět a jakkoli o filmu přemýšlet. V každém případě, nádherné dílko s akorátní stopáží a perfektně trefenou hudbou a i když je pravděpodobníé, že danou dobu nejspíš dost idealizuje, čert to vem - já se na hodinu a půl o těch osmdesát let vrátil. ()

tucnakova

Nehledala bych v tom žádný ART. Prostě milé, příjemné pokoukání, skvělý Jean. Hudbu bych si i já dokázala představil vyladěnější. Tohle by měl být co do kvality a kreativity, dle mého, takový ten běžný filmařský mainstreamový standard. ()

brasek

Tešil som sa na krásne retro čiernobiele dobrodružstvo, ale... ostal som znechutený. Možno tento snímok nie je špatný, nuž ale ide mimo mňa. ()

esmoke

Příběh z Hollywoodu ve 20. letech minulého století. Pohledný idol němého filmu je zasažen aktuálním výstřelkem filmového průmyslu – zvukem. A samozřejmě nechybí láska a roztomilý pejsek. Celé je to natočeno černobíle a téměř beze slov a zvuků. Film rozhodně nevypadá jako tehdejší produkce, ale bratrům Weinsteinům se film podařilo dobře propagovat a protlačit na Oscary. (2D dabing) Rozpočet: $ 15 miliónů, Tržby: $ 133,432 miliónů. ()

Lukys

Velmi originální a příjemný návrat do starých let filmu, který je i před svojí stylizaci zábavnější i humornější v jednotlivých scénách, než většina dnešních komedií. Aneb někdy stačí dobří herci a oldschoolová hudba jako doprovod, aby vykouzlila úsměv na tváři. Jako trochu staromilského milovníka hudby, mě potěšil doprovázející jazz, zasazení filmu i celková atmosféra, kterou si užil do puntíku. Zároveň se také jedná o příjemnou změnu v pohledu na herecké výkony, poněvadž hercům zde stačí k vyjadřování pocitů pouze výraz ve tváři a se slovy pracují málokdy. A to je tu předváděno opravdu mistrně. Kéž by takových experimentálních filmů vznikalo víc. ()

F2003F

Nemý film je záležitosť, ktorá ma totálne obišla lebo som sa jej ani nemohol v danom období zúčastniť. Tento smelý žánrový výkrik pozitívne nabito sa ohliadajúci za tým s cieľom privodiť späť na krátky okamih niečo dávno zabudnuté a kedysi mimoriadne krásne ma teda ani nemal šancu dostať, aj keď by som bol rád. Film som sa snažil si užiť a prvou polhodinou aj na mňa sálal prijémné dojmy z doposiaľ nevideného typu prejavu avšak potom začal môj záujem o ponúkaný vizuál prudko klesať až som sa musel veľmi nútiť vydržať do konca. Následné vydržanie neprinieslo nič zvláštne, čo by som si vedel odniesť, okrem novej skúsenosti a fajn pocitu. Artist ma uvedomil, že pravdepodobne byť tak výstredný gurmán filmového umenia nemám v sebe zakorenené aby som si zvládol vychutnať podobne príležitostnú aktivitu. Počúvať 1,5h jemnú hudbu sucho sprevádzajúcu nemý čiernobiely obraz bolo pre mňa nesmierne ťažké kým sa neobjavilo v poslednej minúte oslobodzujúce hovorené slovo. ()

Kinsei

moja prvá skúsenosť s celovečerným nemým filmom natočeným paradoxne v roku 2011 :) krásne, jemné, dojímavé, skutočné.. myslím, že zaslúžene ovenčené nomináciami :) a čestne hlásim neuveriteľný obdiv a náklonnosť posadnutej fanúšičky ku hercovi v hlavnej úlohe- Jean(ovi) Dujardin :) 5* ()

Aldo_Raine

The Artist je exkurse do dob němého filmu, kdy kalhoty nebyly nikdy dosti krátké a knírky ulíznuté. Slušná pocta old school klasice, která dnešnímu divákovi rozšíří obzory. Tím ovšem jeho přínos kulturní společnosti končí. Po deseti minutách projekce začíná nudit, protože popravdě scénář vydá za dva díly odpolední telenovely a od nastaveného trendu až do konce neustoupí(ani po "BANG" nedojde na "Tarantina":). Co se týče hereckých výkonů, pokud se na ně podíváme bez akademického dilda v rektu, je třeba kriticky říct, že ty nominace si letos zasloužili jiní(na které se podezřele/bohužel zapomnělo)... to se týká konec konců i režie, kamery a střihu. Sečteno podtrženo, jednou stačí a dost, cítím se dostatečně umělecky obohacen. PS. za Uggyho jednu * přidávám. PPS. zajímalo by mě, kolik z místních pětihvězdičkových oslavovačů si ten geniální produkt artové kinematografie pustí podruhé, potřetí... ()

Flipko

Can you be quiet please! and Action! Vynikajúce, čo k tomu viac dodať. Film dokazuje aké prázdne sú slová a akí perfektní herci vznikali v 20tych rokoch. Oscara pre Jeana Dujardina, onemel som, viac takýchto filmov poprosím, nech vo filmoch hrajú len herci. ()

juluch

film, ktory je mily, vtipny, chytry, obrazovo, zvukovo/hudobne vyhrajkany. pribeh poslabsi a chcelo by to troska viac guli, aby to bolo za 5 ()

Shaman::..

Nevěřil bych, že v roce 2012 mě bude tak moc bavit němý černobílý snímek! Má samo sebou také své mouchy. Zejména ke konci spadá hlavní hrdina už do role bezradné figurky. V letošní barevné nominační bídné oscarové nabídce však je jednoznačným králem. I když je jen dvoubarevný a takřka němý… ()

carnacv

Natočit v dnešní přetechované době němý film, to je vskutku originální počin! Ocenit je nutno druhou filmovou rovinu, kdy film mimo dějovou linii odkazuje na mnoho tradičních prvků němého filmu. Herci jako kdyby se pro film přímo narodili a ve filmu snad rovnou žili. Jednoduše krása! ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)