Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Narciska

Neotřelý upírský film s vtipem a poselstvím, které je skoro tak nenápadné jako je pleť našich hrdinů průsvitná. Hlavní postavy jsou stejně křehké jako nebezpečné, až snobsky povznesené, inteligentní a sebejisté a lidské více než lidé. Dokresleno skvělou hudbou, precizně vystavěnými scénami, originálními detaily a dialogy. Tím hlavním je však myšlenka, že snad nikdo neumí zpodobnit lásku mezi dvěma milenci tak jako J. Jarmusch. Jednak je to tím, že se zaměřuje na lásku zralou, která už má první opojení za sebou, oba se znají a jejich cit a fungování pluje na ustálené hladině. Jak trapně proti tomu zní, že většina filmu přináší seznámení a konec filmu spojený s tím, že se konečně dají dohromady. Když to, co je pak a jakto těm dvěma funguje pod tíhou každodennosti a let je mnohem důležitější. Druhým podstatným aspektem je vstup do intimity vztahu, ten decentní způsob náhledu na komunikaci hlavních hrdinů, který nám sice odhalí krásu jejich vztahu, city, které zatím jsou a přece z úcty k nim ani trochu nepřeruší hranici, která by narušila jejich soukromí. J. Jarmusch zkrátka umí jemně vstoupit do světa svých hrdinů a na tom nepatrném odhalení ukázat to, jak krásná láska může být. ()

otovickypatriot

Když se svět (opět) řítí do pekel, když všechno přestane dávat smysl, nezbývá než se oddat hudbě, poezii, lásce a drogám. Dekadentní, cyničtí, nihilističtí umělci. Nic jim neberu, ale přece jen má Ava ve své poslední scéně ve filmu pravdu, když křičí na Adama a Evu "jste jen povýšení snobové". Magický, opojný bizár, na který se těžko napojuje, zejména úvodní část je hrozně zdlouhavá, mrtvolné tempo podobné naturelu postav se zadírá až do masa a v krvi drtí kosti.  Ale líbí se mi, co a jak ten film říká, prostřední část s Avou je skvělá, soundtrack bomba. ()

holistix

Tenhle film se nemůže rozhodnout, na kterou stranu se chce přiklonit, a dělá mu to trochu bordel v tempu. Jednotlivé hudebně předmětné imprese jsou omamné jako panák tresti života, pseudo dramatické propojky pak působí rušivě, protože naopak vzbuzují touhu po hlubším příběhu a větším vodsejpání. Stopáž je evidentně protahovaná i ve střižně, aby psychologizující konverzace nepůsobily příliš parodicky, na druhou stranu tím zase vzbuzují dojem hlubšího poselství, které je nakonec trochu slabé: ó lidstvo, jak jsi nepoučitelné! Zůstává touha obklopit se sběratelskými kousky z e-baye a v dobrovolné klauzuře dosahovat Nirvany. ()

Rockerman

Dá se takovému filmu ještě říkat horor? V krátké době je to už druhý upírský film, který mě dokázal překvapit. Po "Byzantiu", kde mladá upírka prováděla euthanasii, máme zde velmi kultivované a sečtělé upíry, kteří už vůbec neprokusují krční tepny, ale zajišťují si "obživu" v nemocnicích a pohrdají těmi, kteří to ještě dělají. Někteří jsou však už unaveni tím svým předlouhým "neživotem" a tou nekonečnou nudou. Bohužel i na ně přichází krize, je zde spousta nečisté, kontaminované krve, no a hlad je svině.... Právě kvůli tomu hezkému závěru dávám o hvězdu navíc. Pěkné! ()

Gedes

Nemůžu si pomoct, ale mám z toho filmu opět zvláštní, roztříštěný pocit. V jednu chvíli jsem z něj byla nadšená, ale čím dýl to trvalo, tím větší bylo utrpění a utlumující. Co se povedlo, je určitě, v divákovi vyvolat depresi… to jo. Všechno je na nic, nic není podstatné, jediný na čem záleží, je hudba a historie, vzpomínky, vědomosti. Proč musíme furt sledovat takový nihilistický věci? K ničemu to nevede, v lidech to akorát vytváří pocit, že proto, aby byli cool musí mít černý brejle a kutloch – hlavně neuklízet! Protože pak bys nebyl dostatečně dobrej pro tuhle dobu. Ale chápu, že má depresi a život ho nebaví, když bydlí v takovým sajrajtu. Ta záležitost s upírama…no jak to říct…velmi oblíbené téma dnešní doby. Ale jo proč ne. Ta symbolika, alegorie…takhle je to aspoň trošku zajímavý - prostá symbolika drog..všechno se dá převést na příběh o dvou narkomanech, kteří si ulítávaj na heráku a to je celý a to už jsme viděli hodněkrát.., takhle je to trošku zajímavý, i když… …. taky mi trošku vadí ty hluchý místa – typu – startuju auto, jede auto, jede auto ulicí… Tildu mám ráda a její ukazování spánku mě baví;). ()

Rami

Jim Jarmusch zpět v plné síle, dokonalé herecké výkony, podmanivá hudba = prostě paráda. Myslím, že by se celý film dal shrnout hudbou v závěrečných titulcích. Takový je v podstatě celý film. Takovou upířinu mám rád, ne žádné Upíří deníky nebo Stmívání. :-) ()

Qeo

Poetická, poklidná, na dřeň citlivosti narážející, vizuálně onanistická povídka. Ve světě Jarmusche svět plyne tak nějak jinak. Jako kdyby jste plavali v medu, kdy už už se chcete posunout dál, ale nakonec zjistíte, že lepší med raději polykat než v něm plavat. ()

Zaitsev

Nejlepší, skvostný, úžasný...ale je to subjektivní, tahle romance s naprosto specifickým odstínem humoru nebude sedět každýmu. Jarmusche já rád! ()

JirkaLexa

Něco mezi nudou a trapností, co by si nejspíše zasloužilo rovnou "odpad". Film bez příběhu, bez zápletky, který se dvě hodiny vleče. Když už ke konci doufáte, že se stane něco velkolepého, co to spasí, tak nic. K trapnosti přispívá ještě velmi nenápadná reklama na Apple. Nebylo to ani drama, ani horor, prostě nic... 15% jen díky hudbě ()

agassi68

Z úcty k Jarmuschovi dám 3*. Po sľubnom štýlovom úvode som sa sa začal predčasne tešiť, že sa majster vrátil do starých dobrých koľají. Upírsku tematiku som videl na x spôsobov a nemôžem uprieť zmysel pre určité novátorstvo, no to bolo tak všetko. Dej bol veľmi rozvláčny bez náznaku akcie. Emo tančeky išli mimo mňa. Pamätať si budem zrejme len krvavé nanuky.. ()

Ben Nevis

Nemám ráda filmy bez děje. Tento má však Atmosféru, Hudbu a Herce, kteří tu nekonečnou melancholii utáhnou. Pomalé tempo dovoluje dumat nad existenciálními otázkami. Tento film je důkaz, že se dá ještě natočit důstojný a neotřelý film o upírech. Škoda jen, že to mělo dvě hodiny. Musela jsem rozdělit dívání na dva dny, abych udržela pozornost a užila si ho. ()

totalySICK

Ačkoli je to prakticky bez děje - a kde už děj je, je k uzoufání předvídatelný - krásně se na to kouká a ten soundtrack můžu od rána do večera. Zvláštní film. ()

Heroine odpad!

Viděla jsem to dvakrát, protože poprvé jsem usnula. Ani na podruhé mne to nebavilo, myslím že je to hrozně pozérský film. Dost hodně nemám ráda Swintonovou, a úplně nesnáším Wašikovskou. Jinak kombinace hudby, světel a dialogů je pro mne velice trapná. I když je Hiddleston krásnej, na záchranu filmu to nestačí. ()

GOREGASM

Jarmusch má svůj vypravěčský a vlastně i tvůrčí styl, který nejde nepoznat od prvních záběrů a je to opět ten pomalý, meditující leviatan, který vás buď omámí, nebo kopne bolestivě do rozkroku. Nebudu se pouštět do rozboru vícevrstevné polemiky, kterou může snímek vnímavému divákovi nabídnout, na to si opravdu netroufám. Raději se podívám této upírské tragiromanci na zoubky odjinud. Upíří téma nikdo doposud nezpracoval podobně melancholicky s absolutním citem pro postavy a zejména osudově a staletími spjatou ústřední dvojici, které mistrovsky probudili k "životu" Tom Hiddleston a Tilda Swinton, nechá Jarmusch doslova zhypnotizovat diváka. Od pana režiséra excelentní volba, stejně jako precizně budovaná atmosféra prázdnoty nesmrtelnosti, kdy nejednoho z nás napadne, jak dlouho by nás a pro koho bavilo být nesmrtelným. Only Lovers Left Alive zapustí s každým dalším dnem po projekci tesáky hloub a hloub. 90% ()

Freeky06

Melancholický minimalistický underground.. presne niečo takéto som už dlho potrebovala.. pre mňa klenot medzi upírskymi filmami. ()

Flavors

Upírské drama s narážkami na dnešní společnost, kdy si zombíci=lidé ničeho neváží a devastují planetu, mě opravdu bavilo a ani rozvleklé tempo ničemu nevadilo. U písničky Yasmine Hamdan - Hal jsem zavzpomínala na své undergroundové období. ()

loki5

Tak dalo by se to shrnout asi takhle: Dvě hodiny čekáte na to že se začne něco dít a pak jsou titulky :-D 40% ()

Erenas

Ach bože ten soundtrack! ... Ten tomu dává tu 5*! Pořád rock´n´roll u mě vládne a panuje nad ostatními žánry. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)