Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Mikarda

Dvě bledé postavy proplouvají filmem, jež absolutně postrádá solidní příběhovou kostru, nicméně je protkán líbeznými tóny, které poznamenají každou lidskou/upírskou/zombie duši. Příběh opravdu na ničem nestaví a nenabízí žádná překvapení. Jedinými obohacujícmi jiskřičkami byl úsměv Wasikowske rozvalující se na gauči a závěrečné "Excuse moi?". Z kina jsem odešla rozvláčná, uvolněná, nebyla jsem obohacena příběhově, ale zato pocitově + emocionálně, a to se pěkně prosím také počítá. Tak to dnes bude za tři, hlavní představitele si budu i nadále pamatovat, malá role "Čechova" klasicky potěšila, už by mohl dostat něco většího ;-) ()

GILLWANDER

Typický Jarmusch. Skúša kam až zájde so svojím autorským rukopisom. Tentokrát si vybral s romantického súdka, kde hlavnú zamilovanú dvojicu stvárnili upíri. Zvolil zvláštny prístup k postavám. Jedna má samovražedné sklony a tá druhá je klasická, tisícky rokov šťastne zamilovaná do svojho manžela. Obidvaja sa milujú no ako to býva v každej domácnosti, i oni budú mať problémy. V dnešnej dobe nie je ľahko zohnať nekontaminovanú krv a keďže už dávno nie je 15. storočie, čo budú piť? Iné nezostáva, buď vycucajú do kostí alebo iba premenia svoju obeť. Celý film je pochmúrny s melancholickými prvkami, obidve postavy nemajú istotu či sa oplatí ísť ďalej. Však žiť tisíc rokov nie je žiadna sranda. Jim Jarmusch opäť natočil svojský film, ktorý sa snaží ukázať lásku iným spôsobom než je ten klasický. Mňa tento film o zamilovanej upírskej dvojice dostal. 85% ()

Lauri

Moje hodnocení je tak na pomezí 4 a 5 hvězdiček, ale to pomalé tempo a herecké obsazení si mě získalo natolik, že se nebojím dát plný počet. Krásné dílko, styl Jima Jarmusche mi velmi sedí. Navíc samozřejmě na herecké výkony je radost pohledět. Tom Hiddleston ve své neuhrančivější podobě, okamžitě jsem si ho v roli depresivního, leč okouzlujícího muzikanta zamilovala. Kdo mě velmi překvapil je Tilda Swinton, jelikož jsem s ní viděla asi tak 2 snímky, které se mi moc nelíbily, proto jsem byla celkem zvědavá, jaká bude v hlavní roli a musím říct, že byla jednoduše čarovná. Něco na ní prostě je, to musím uznat. A samozřejmě podmanivý sonundtrack, to už pro mě byla jen třešnička na dortu. No, musím uznat, že po tomto komentáři a po celkovém zrekapitulování filmu se už přikláním k čistým pěti hvězdičkám. ()

mikinhoo

V posledních hodinách jsem došel k zásadnímu převratu v mém názoru na tento film. Jednak jsem viděl Noeho, což je velký palec dolů. A jednak jsem to srovnal s Mrtvým mužem, který se mi hodně líbil. Když jsem teda o tomhle filmu přemýšlel, naskákali mi hned pozitivní věci, o kterých jsem předtím nepřemýšlel. Když to srovnám s Mrtvým mužem, tak je tam určitě méně smrti, sympatičtější herci, kteří své role zvládají bravurně, hudba je podobná a hlavně nálada je ponurá. Myšlenka je asi taková, že být upírem ve 21. století je na nic. Asi jsem byl ovlivněn plasmatickým upírem a bolavou žilou. Ale hodnocení musím zvednout... ()

filmoid

Manifest vampirismu, který u diváka způsobí neodolatelnou touhu dát si na facebook inzerát "Hledám upíra, zn. nechám se kousnout". Krvesajové v Jarmuschově podání vychutnávají jen ty nejlepší a nejušlechtilejší edice přívlastkových krevních konzerv, jako by usrkávali pozdní sběr. Když někam cestují, balí si do kufru vytříbenou duchovní poezii nebo Kafku. Vyznají se ve vážné hudbě více než André Rieu a vídenští filharmonici. Zkrátka - upír je v hegeliánském smyslu absolutní duch, překonávající limity času, pečující o nejvyšší kulturní a vědecké artefakty lidstva, překonávající tradiční instituce (Adam a Eva žijí každý na opačném konci světa) a aplikující teorie multikulturalismu a universalismu. Lidstvo - a sem tam nějaký ten povrchní upír - se řítí do víru globální katastrofy, jen dva člověčí šťastlivci, milenci, jsou v závěru poemy odměněni metamorfózou v nesmrtelné. Jen milenci přežijí... film je mysteriózně lyrický, apokalypticky dekadentní a excentricky subkulturní. Kdyby na něj náhodou zabloudili pozemští zombíci (třeba jako na Interwiev s upírem II. Pravidla mlčení), asi by se nudou ukousali. Sál Lucerny byl ale plný zasvěcených drákulů, kteří Jarmuschův opus odměnili sofistikovaně drápkatým potleskem, spokojeným třepotáním netopýřích křídel a slonovinově třeskutým skřípotem vystouplých tesáků. ()

GrungeChild

Jim to zase dokázal, opět nám servíruje americký (sametový) underground v celé své úžasné prostotě. Hlavou i duší mi ještě dlouho budou doznívat poslední tóny krvelačných milenců, praskot vinylových desek a táhlá, špinavá elektřina proudící skrz rozmrzelou, zaprášenou kytaru. Melancholická love story říznutá šedesátkovým indie rockem, upíry a Jackem Whitem. Nevěříte? Občas nelze než věřit. Občas nic nedává smysl. Občas je láska víc než osudová. A občas člověk prostě nemá dost hvězdiček. 5* ()

BoredSeal

Dobrej film na deštivý podvečer, kdy přemýšlíte o sebevraždě. Tradičně skvělé Swintonové zdárně sekunduje Hiddleston. ()

easaque

rozhodně netradiční biják o upírech, který nám umožní rozšiřující pohled do jejich dlouhého a vesměs osamoceného života. Film ve své podstatě ani žádný výrazný příběh nemá a spíš jen dokumentuje krátký úsek života obou hlavních protagonistů. Pomalé tempo filmu ještě víc umocňuje tajemnou atmosféru, která může být pro někoho až ubíjející, když jste zvyknutí na současnou klipovitou produkci. Přesto mi nabídl intenzivní a filoofující zážitek - dávám 4 hvězdy [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Největším problémem tohohle filmu je jeho tempo. I když to má tu Jarmuschovu typickou atmosféru (kterou já rád), stejně to plynulo až moc pomalu. Kvůli tomu jsem si Přežijí jen milenci moc neužil, i přes perfektní filmařskou stránku, skvělý soundtrack a pár zajímavých scén. Své kouzlo to ale má. Dost jsem se bál, jak dopadne film s tématem atypickým pro Jarmusche, ale překvapivě to nedopadlo špatně. I tak bych byl radši, kdyby se Jarmusch do budoucna distancoval od hororových témat (protože třeba Mrtví neumírají už nefungovalo), protože i tak bych Přežijí jen milenci řadil v rámci Jarmuschových filmů někam doprostřed. Navíc na jeho nejlepší filmy to ani zdaleka nemá. 3* ()

Marqta

Pomalý, někdy na můj vkus až "příliš zpomalený a zpomalovaný" snímek. Na druhou stranu velmi reálný a upřímně působící, dá-li se to zrovna u tohohle typu filmu říct. Vše je postavené na dvou skvělých hereckých výkonech a celkem to i funguje až na několik mrtvých míst, kdy se neděje jednoduše nic. Další povedená složka je hudba. Celý příběh je hodně jednoduchý, tedy ten který snímek přímo ukazuje, ale je za tím schovaná spousta věcí, škoda že nebyly vysvětlené, nebo odhalené alespoň některé z nich, časový prostor by pro to rozhodně byl. Celková atmosféra filmu je myslím taky dost povedená, přesně taková, jakou čekáte od lehce kontroverzního, jednoduše upřímného, tajemného příběhu, ještě navíc když ho neznáte celý a to co sledujete by se dalo popsat jen jako útržek, nebo úsek...Silné tři hvězdičky. ()

Martin741

S pracou rezisera Jima Jarmuscha som uz velmi dobre oboznameny /Ghost Dog, Zlomene Kvetiny/, a tak tuna predstavuje svet upira Adama, ktory ma prilis dlhy zivot, ktory sa pocita na storocia, a ktory ho uz evidentne nebavi. A tak za nim prichadza jeho zena Eva /Tilda Swinton/, aby spolu zacali travit viac casu, a aby Adam /Tom Hyddleston/ nasiel opat chut do zivota. Filmu vyraznejsie chyba dejova linia, film ma svoje tempo a plynie si volne. To mam dost rad, filmy, ktore ani nemaju dejovu liniu, skor len volne plynu /Kusturicov Crna Macka, Beli macor/. Caste su zabery na cestu autom, rozne vysvetlivky a narazky na slavne mena ma maximalne pobavili. Vyborny film a maximalne zrucna praca rezisera Jarmuscha. 89 % ()

LaRhette

Jim Jarmusch se pustil do jednoho z aktuálně populárních témat, pojal to ale hodně po svém. Zatímco moderní filmy s upírskou tematikou jsou přesycené akcí a speciálními efekty, v Only Lovers Left Alive se v podstatě nic neděje, proto ani ty triky nejsou potřeba. Žádné velké drama. Největším trikem je totiž síla minimalistických dialogů, které mezi sebou vedou dvě hlavní postavy, nesmrtelní několikanásobní manželé, poslové ráje Adam (Tom Hiddleston) s Evou (Tilda Swinton), a jejich přítel, slavný, ale přece jenom tak trochu nedoceněný dramatik Marlowe (John Hurt). Upíry Jarmusch vykresluje s nadhledem, narozdíl třeba od Stmívání (omlouvám se, ale přímo se to nabízí!), které se bere naprosto vážně a tím si bohužel ubírá mnohé sympatie (teda, aspoň mé). Upíři tam bývají charakterně bezbarví, ale rádoby sexy hrdinové, zde jsou bytostmi tajemnými, podivnými, ale citem možná lidštějšími, než jsou lidé, jestli se to tak dá vůbec říct, narozdíl od historicky bezcitných krvelačných bestií. Zde jsou paradoxně tvory jemnými, toužícími, láskyplnými, bezbrannými, dokonce i slabými, ale taky se smyslem pro humor. Velké plus. Svůj celkový dojem můžu shrnout do dvou vět: Někde upíři září navenek, někde vnitřně. Sympatie záleží na množství vaší povrchnosti. ()

Aljak

Neviem prečo, ale tie upírske filmy mi fakt idú hore krkom. Ale tu ma zaujal popis k filmu a podvedomo som dúfal, že to bude možno prvý film s upírskou tématikou, ktorý ma bude baviť. Nuž, nebavil. Aj keď to malo niekoľko svetlých momentov, no v podstate mi to celé prišlo dosť nezáživné. Nebyť toho posolstva o súčasných generáciách s kontaminovanou krvou, tak by to bolo fakt už asi úplne márne. No a nastolená otázka v závere o Marlowovej "kariére" v mene Williama Shakespeara, to bolo dosť scestné pre takýto fantasy filmový žáner. Ale treba uznať, že tá zbierka Adamových gitár bola parádna! ()

eurika

"PLEASE FEEL FREE TO PISS IN THE GARDEN". Dosť už bolo stupídnych upírskych ság a seriálov pre teenagerov. Prosím vstaňte, prichádzajú Tilda a Tom spolu s luxusným soundtrackom, v ktorom má prsty aj sám Jarmusch. A to doslova (SQÜRL). ()

DrBuznička

Zklamalo mě, že se režisér nepokusil využít či rozvinout upírskou tématiku k nějaké obecnější metafoře a namísto toho se spokojil s vyloženě trapnými fórky na velikány našich kulturních dějin typu "Hamleta jsem napsal já a Shakespear byl pitomec co mi ho ukradl." Je to celkově strašně manýristický a příliš jarmuschovsky onanizující, kdy hrdinové jsou často - mnohem více než sami sebou - hlásnou troubou autorových hipsterských názorů a nostalgických prognóz. Bavilo mě to v místech, kdy se děj přesunul z ateliérové ukecanosti Hiddlestonova sídla a docházelo k minimalistické konfrontaci upíra s okolním prostředím (ať už šlo klidně jen o zpustošenou krajinu Detroitu kterou projíždí autem) - tady to film poměrně dobře udýchal. Ale co pak se scénou s umírajícím Johnem Hurtem? Vážně se Jarmush domníval, že ve mě vyvolá empatii? Jen protože jde o dobře známého herce nebo protože mu ve skuečnosti vděčíme za momumenty naší literatury? Doopravdy je to celé hodně slabé a poslední záběr filmu to nezachrání. ()

WoWoW

Upíři nejsou cool. To jsem napsal špatně, i Jarmuschovi upíři jsou cool. Jen po nich nebudou náctileté dívky utírat podlahu od slin. Bál jsem se, jestli se Jarmusch tímhle tématem nerozhodl ukázat nám, že i on umí natočit Smívání. A v tomhle směru jsem s dílem Přežijí jen milenci naprosto spokojen. Se stmíváním to má společné akorát to, že tam jsou upíři. Ale jinak je to divný, pomalý film, který sice ve svém uspávacím tempu občas na diváka vyšle usměvný dialog, ale jinak je to ukolébavka. Asi bych to na závěr shrnul větou, že tenhle snímek je otočení na správný směr upírských filmů, škoda jen, že tržby stmívání uvidí z hodně velké dálky. ()

Aelita

K tomuto filmu se nedá vůbec, ale vůbec nic říct ani napsat, protože je to zcela zbytečné. ........ Leda jen toto – přetrvává jen krása a přežívá jen čerstvá krev, ale jejích formy se stále mění. Ostatně, tento film je jednoznačně kvantově provázaný s Kubrickovou Vesmírnou odyseou, k níž tvoří zároveň protipól. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)