Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Hellknight12

Dnešná premiéra. Prečo som sa doteraz tomuto filmu vyhýbal? Skvelá dráma, ktorá mi vďaka J. Nickolsonovi tak trochu príde ako komédia s tým jeho hraním. Máme tu skvelé herecké výkony, hudbu, scenár. Proste ja nemám filmu čo vyčítať. Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

junxi91

Jack Nicholson v roli, která mu sedla jako kdyby byla vytvořena přímo pro něj. Skvělá filmová adaptace známého románu, které se ujal náš slavný krajan Miloš Forman. Film je zasazen do léčebny psychicky nemocných pacientů, do které je zavřen také 38letý Randle McMurphy, kterého zde přemístili z pracovní farmy. McMurphy se rád porve, rád si zašuká a hlavně "znásilnil" jednu patnáctku, která vypadala na 35 a jejímuž bobrovi se nedalo odolat. Oddělení šéfuje nekompromisní, chladná a pasivně agresivní sestra Ratchedová, která nejraději provozuje společné terapie, kde se rozebírají problémy jednotlivých pacientů. Mezi ty patří mladý úzkostný a koktavý Billy Babbit, vztekající se Charlie Cheswick, dětinský Martini, utlumený Dale Harding, pak jeden vousatý chlap, který je pořád unavený, agresivní Max Taber, epileptici Jim Sefelt a Bruce Frederickson, tichý a násilnický Scanlon a především hluchoněmý indiánský náčelník Bromden. Prostě taková partička, jak se patří. Do tohohle prostředí vtrhne živelný, nespoutaný McMurphy se svou vzpurnou povahou, což se nelíbí Ratchedové, která zabaví pacientům cigarety a omezí hraní karet. McMurphy uteče, ukradne školní autobus a vezme své kolegy na ryby, kde je povzbuzuje a pomáhá jim objevovat vnější světa jejich sebevědomí. Přibere s sebou také svou přítelkyni Candy, se kterou si to rozdá v kajutě. To, jak přelezl ten vysoký plot s ostnatým drátem bylo až nereálné. McMurphy se rozhodne utéct společně s Náčelníkem, a dozvídá se, že jsou tam všichni, kromě něj, náčelníka a Tabera dobrovolně a mohou kdykoliv odejít, ale příliš se bojí. McMurphy se porve se zřízenci kvůli zabaveným cigaretám a na jeho stranu se přidá Náčelník. Po bitce s personálem jsou Náčelník, Cheswick a McMurphy odvedeni na speciální elektrokonvulzivní léčbu. Náčelník prozradí, že ve skutečnosti dobře vidí a slyší a že předstírá hluchoněmost, aby nemusel nic řešit s ostatními. Vzpomene také na svého otce, kterého zničil alkohol. Po tomto incidentu následuje plánování útěku, ale ještě před útěkem je potřeba udělat pořádný vánoční večírek se dvěma krásnými děvčaty – s Candy a Rose. Večírek se poněkud zvrhne a nastartuje sestupnou spirálu událostí, které vedou k tragickému konci. Mě tento film celkem bavil, protože mě jednak baví sledovat neurotické pacienty, jak sprostě nadávají a projevují své názory bez ohledu na to, zda se to nějaké Ratchedové líbí nebo ne. Freud by řekl, že tito lidé rezignovali na jakékoliv omezování ze strany společnosti a libovolně projevují své touhy a přání. A také se mi líbila hlavní postava Murphyho, který oplýval silnou životní energií, uměl se skvěle bavit, za každé situace udržoval dobrou náladu, nechtělo se mu dřít na pracovní farmě a ničeho se nebál. Z něj by měl zase radost Friedrich Nietzsche, který by jej možná označil za nadčlověka. Proto jsem také po druhém zhlédnutí zvýšil hodnocení z 3* na 4*. ()

alsha

Baječný Jack Nicholson tu rozehrava koncert pod taktovkou Miloše Formana a za účasti herců, kteří toho ještě hodně řeknou (někdy třeba až na konci filmu) ()

Wolf

Skvela prace M. Formana, skvela prace J. Nicholsona, skvela prace celeho tymu... Film ktery vas opravdu uchvati, a jeste dlouho po jeho skonceni na nej budete myslet!! ()

Lokran

Film odehrávající se na psychiatrickém oddělení nabízí velkou míru kolizí a konfliktů, jež Forman rozehrává opravdu skvěle za úžasného hereckého projevu Jacka Nicholsona v hlavní roli a jeho antagonistky v podání Louise Fletcherové jako hlavní sestry. Jeho divokost kontrující s její strojovostí a osobností zcela bez schopnosti empatie dokáže skutečně strhnout. Neméně vynikající výkony podali i ostatní herci, ztvárňující zbylé pacienty. Ve filmu se sice občas vyskytnou hluchá místa, ale katastrofa na závěr filmu je neopakovatelná a dělá film skutečně mistrovským dílem. Posledních patnáct minut vstoupilo do dějin kinematografie (dle mého názoru). Jak Jack Nicholson tak Louise Fletcherová za svůj výkon obdrželi Oscara, myslím , že zcela po právu Celkem 90%. ()

majesty

presvedcive herecke vykony, silno rozpovedany pribeh, postupne zrychlovanie tempa, jednoducho film ktory patri bez pochyb medzi svetovu spicku filmoveho umenia. Film pri ktorom sa budete smiat aj plakat. ()

chandy10

Dlouhou dobu jsem se tomuhle filmu vyhýbal, ani nevím proč, ale bylo to chyba. Je to vážne jeden z nej filmů. Místo v mé top 10 má zaručené. ()

Appleboy

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší film Miloše Formana. Četl jsem i knižní předlohu Kena Keseyho, ale film je stokrát lepší. Tímhle snímkem si Miloš Forman definitivně vydobyl renomé světově uznávaného režiséra. Skvělou volbou bylo obsazení charizmatického Jacka Nicholsona do hlavní role - nedovedu v téhle roli představit žádného jiného herce. Moje motto: "Aspoň jsem to zkusil!" ()

winstonik

Desivá realita totalitnej spoločnosti, z ktorej, na rozdiel od väzenia, niet úniku, pretože ľudia sú v nej obyčajným predmetom vo vlastníctve neobmedzenej moci. Bezpochyby najlepší Formanov film. Jack Nicholson je typický Formanov hrdina, zhúlený sympaťák v tráve, slobodný v najčistejšej podobe. Škoda, že sa Forman neskôr zameral už len na túto formu slobody. ()

Tamdydam

Vskutku kvalita. Čekal jsem tak trochu nudné, těžko stravitelné drama z odpudivého prostředí, ale nakonec jsem byl opravdu nadšen. Příběhem, Jackem Nicholsonem, atmosférou, ... Vším. Dalo by se klišovitě říct, že je to film, kde se zasmějete, zabrečíte si, prožijete napějí, pohodu, ... Rozhodně doporučuji ()

sinuhet005

Šok po ukázce mimořádné vnitřní síly velkého Náčelníka mám neustále v paměti. Despotická vrchní sestra zničí život jednoho svobodného člověka. ()

xenopus

Co na to říct? Tohle se musí vidět. Kdo neviděl, nepochopí. Možná nejlepší Formanův film a zřejmě nejslavnější Nicholsonova role. A celé je to zabalené do kabátu, který nesežrali moli ani po více než třiceti letech - americkou literární modernu zfilmoval Čech a nelze říct jinak, než bravurně (i když trochu jinak než o čem je kniha). ()

Aress

Kdybych se na tento film podíval v tom roce kdy byla premiera tzn. v roce 1975 tak bych si řekl že ti herci byly opravdu duševně chorý ale jelikož sem se na to podíval v roce 2008 a všechny ty herce znám tak mohu říct jen to že není lepších hereckých výkonů než právě v tomto snímku. ()

Myrddin

Jeden z nejlepších filmů, který byly natočený, a taky jeden z (mnoha) důvodů, proč mám Nicholsona a Formana v oblíbencích. ()

MOONNY

Film, který člověku vezme veškeré emoce a posadí ho do křesla. Brilantní výkony jak Jacka Nicholsna, tak samotného Miloše formana se jen těžko popisují. Prostředí psychiatrické léčebny působí celým flmem velice omračujícím a depresivním dojmem, zvláště pokud k tomu přičteme živého ďábla v sukni v podobě Louise Fletcherové.Za zmínku určitě stojí i rozkošná role Dennyho De Vita, který se vyžívá v každém detailu své postavy. Po shlédnutí tohoto filmu doporučuji silného panáka, pozitivní hudbu nebo hodně dlouhou procházku v přírodě. ()

DjMetal

Bolo to celkom zaujimave,ale pre mna to nerobil dojem 3. miesto ako najlepsi film na ČSFD.Bol to normalny film kde hraju super herci. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009