Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

ER

Skvělá ukázka toho,že se člověk nemá vzdát svých tužeb i když okolí to vidí jinak. Strhující výkon Nicholsona pak dodává ten správný punc kvality. ()

maddictive

Filmová nádhera. Všechno je prostě perfektní; dokonce i v němčině je to uchvacující film. Ocenění všemi hlavními Oskary bylo naprosto zasloužené. Miluju Miloše!!! (Plus: po shlédnutí dokumentu k natáčení mě jala taková nostalgie po tehdejším natáčení filmů...nebo po natáčení Miloše Formana? Neherci, reálné prostory, všechno reálný, žádná zelená plátna...jsem staromódní :-) ) ()

vandr

O filmech podle knižních předloh by se na veřejnosti mělo mluvit potichu, nebo vůbec. Nemohu si to odpustit, ač se mi film líbil (pěthvězdjakjinak) a má nepochybně své místo ve filmových análech, pravdou je že kniha je prostě kniha a Forman není Kesey. ()

neo93

Nezapomenutelný snímek, který musí ve vás zanechat silný filmový zážitek. Alespoń já sem měl takový pocit, jako asi většina z přítomných. Vyzdvihovat bravurní výkony Jacka Nicholsona, Louise Fletcher a dalších hereckých kolegů je asi naprosto zbytečné. Podmanivá atmosféra psychiatrické lečébny, která vás vtáhne přímo dovnitř celého ústavu. Příběh, který dokáže překvapit v mnoha ohledech. Dokonalé scény, které se vryjí do paměti. Nic víc není potřeba dodávat, vše ostatní již bylo řečeno. Jen jedna poznámka i když asi naivní. Kéž by se někdy našel další takový autor jako Miloš Forman, který by se dokázal prosadit ve světě či Hollywoodu. ()

BAJOHA

Tak jsem nakonec neskončil jako poslušná ovečka a nedal tomuto třetímu nejlepšímu filmu 5 hvězd. Knihu jsem nečetl, pravda! Možná nakonec všichni, kdo tenhle film ohodnotili, četli knihu a řekli si, že tenhle film obsahuje vše, co v knize je napsáno a proto je to naprosto oužasné. Můj názor je jiný a tenhle film hodnotím jako průměrný. Nijak mě nenadchl, ale koho to zajímá. Jack Nicholson tam, snad jako jediný, předvedl super výkon a je jasné, že je to Pan herec s velkým P!! Jinak se dmu pýchou, že tento film, který získal několik oscarů a který je eh...samozřejmě, třetí nejlepší film na csfd, režíroval náš český (československý) režisér. Děkujeme. ()

deLaFere

Četl jsem i knižní předlohu a nutno uznat, že v tomto případě a naprosto vyjímečně, film překonává literární dílo. Miloš Forman je opravdu mimořádný tvůrce a skvělý reprezentant té naší hobití republiky. Ústav je svět v malém, zahrnující velké množství lidských vlastností, které jsou výborně vykreslené. Film měl neuvěřitelně kvalitní casting, každá postava má svojí hloubku a poselství. Film jsem viděl třikrát a vždy mě nejvíce fascinovala vrchní sestra, hezká žena s něšťastným osudem, který se tak tragicky promítá v životech pacientů. Jak málo by asi stačilo v jejím životě (a logicky v mnoha jiných, skutečných životech), aby byla jiná. Krásná ukázka bigotní povahy v kombinaci s obrovskou sexuální frustrací lěčenou zcela nesmyslnou dominancí a úpěnlivou autoritativností nad bezbranými obětmi. Snímek je ale pochopitelně Nicholsonův herecký koncert, jeho postava je snadno uvěřitelná a taková klasicky americká, jen těžko vzbuzujiící negativní emoce. V paměti mi pokaždé utkvívají dvě scény. První z nich je ta na moři, perfektní pedagogická a psychologická práce od člověka, který to nedělá záměrně, pouze přirozeně se skrytým cílem. Výsledkem jsou rozzářené tváře pacientů, kteří jinak trpí v léčebně. Pochopitelně druhou scénou je závěr, který je tvrdým atakem na lidskou hloupost, neprofesionální jednání a malost člověka. Snímek je oprávněně zlatým fondem světové kinematografie a jeho místo v žebříčku nejoblíbenějších filmů na CSFD až za vězeňským dramatem je velmi sporné, protože přesah Přeletu je obrovský a takřka všeobjímající. ()

GTS_PUNK

Budovanie Chiefovho charakteru počas filmu bola lahoda sledovať a záverečné scény boli len takou čerešničkou na torte tejto postavy. McMurphy a ďalšie postavy takisto paráda, ale indiánska "hora" je jednou z filmových postáv, ktoré jednoducho nemôže nenávidieť. ()

Manhatten

Za všechny ty skvělé postavy, kromě McMurphyho a sestry Ratchedové, hlavně za Indiána a Banciniho: “I'm tired. I'm just so tired. Oh, I'm tired.” ()

ZnalecH

Lhal bych, kdybych řekl, že to byla nuda a lhal bych, kdybych tvrdil, že jde o film, na který rychle zapomenu. Pravý opak je pravdou. Celý film jsem si užil a ještě teď přemýšlím, co na něm bylo tak báječné. No asi to jako když neumíte chodit a najednou uděláte 3 kroky (předtím než spadnete). ()

Sweat55

Je to šílený. Ta atmosféra z cvokárny je skvělá. Nicholson je parádní. A ten konec, hodně smutný. Na druhou stranu to ve mě nevyvolalo takový pocity, jaký asi mělo a některý části (výlet na ryby) mě nějak extra nebavily. Proto nemůžu dát pět, ale "jenom" čtyři hvězdičky. ()

DarthFailord

Viděl jsem teď film znovu po více než 10 letech a spoustu věcí jsem pochopil až teď. Tak syrový a upřímný film se vidí málokdy. Forman s Nicholsnem na vrcholu svého umění. 95% ()

Likan7

Přelet nad kukaččím hnízdem je po právu považován za jeden z milníku kinematografie. Částečně se dá použít komentář z Vykoupení z věznice Shawshank -> přestože to je film z negativního, až nepřátelského prostředí, je v něm kolik lidskosti a emocí jako v málo filmech. Všech 5 Oscarů si film jednoznačně zaslouží a nejvíc vyčnívá životní role Jacka Nicholsona. A závěr? Pff...posledních 10 minut je stále jeden z nejsilnějších filmových momentů, co jsem viděl. Proč 4? Těžko říct, kvality filmu vidím, jen mam pocit, že mě to (až na poslední scénu) citově minulo. PS - Můj komentář číslo 1000! :-) ()

Dave Lister

Tento film je zpro mě velmi osobní záležitostí. Viděl jsem ho poprvé asi před pětadvaceti lety. Nutno zmínit, že i v lehce adolescentním věku na mě tehdy velmi silně zarezonoval. Neexistuje film, který by se dostal před tento snímek. Má také pravém v mém osobním zlatém fondu příčku nejvyšší. Řeč je o filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Není zase tolik filmů, o kterých můžeme s jistotou tvrdit, že v něm funguje vlastně úplně všechno. Literární předloha Kena Keseyho byla velmi úspěšná a jedná se o jedno z předních děl světové literatury. Ovšem Přelet nad kukaččím hnízdem toto dílo povýšil, bez nadsázky, k nebeským končinám. Už samotný příběh scénáře k tomuto filmu, je velmi zajímavý a netradiční, také většině známý. Minimálně tomu, kdo se zajímá o dílo Miloše Formana. I přes určité peripetie, kdy se málem tento projekt nezrealizoval a Kirk Douglas měl sto chutí Miloše zavrhnout, přišel odvážný Michael Douglas a o několik let později film s Milošem Formanem natočili. Díky všem těmto okolnostem, vzniklo úžasné a velmi silné veledílo, o boji za lidskou důstojnost a revoltu, proti totalitnímu systému. Systému, kterému vládla pevnou rukou sestra Ratchedová v podání démonické Louise Fletcher. Podobná úskalí film provázela i v případě hledání herečky, pro tuto úlohu. Jmén padlo opravdu mnoho, ale nakonec se role temného anděla v bílém, zhostila mladá neznámá herečka Louise Fletcher. Jak je pro mě osobně Přelet tím nejlepším, co ve filmové branži vzniklo, tak i role R. P. McMurphyho byla naprosto šťastným rozhodnutím obsadit tehdy už o něco známějšího herce Jacka Nicholsona. Jeho R. P. M. byl ztělesněním opravdového odporu vůči absolutnímu zlu. Postava Randala není úplně klasickým kladným hrdinou, má své temné stránky, ale proti absolutistické tyranii sestry Ratchedové, je to ten nejčistší beránek Boží. Vysoká kvalita všech aspektů tohoto skvostu, je také casting, co se týká vedlejších rolí. Přes Dannyho DeVíta, Christophera Lloyda až po mlčenlivého indiána, který byl naprosto odzbrojující. Formanova záliba v obsazování neherců, mu vyšla i zde. Will Sampson alias Náčelník, předvedl naprosto zdrcující výkon hodný opravdové hvězdy. Bohužel pro Williama nebyly okolnosti příznivé a úspěch filmu mu přinesl víc zlého, než dobrého. Sečteno a podtrženo, tento film není na prvním místě filmové databáze, ale pro mě vždy vítězem bude. Pochybuji, že se to někdy změní a jiný film posune Přelet nad kukaččím hnízdem o příčku níže. Za 25 let se tak nestalo a to i s tím faktem, že vzniká mnoho skvělých počinů. Slovo závěrem : Svět je zvláštní místo a někdy je toho zla a nespravedlnosti kolem nás příliš. Proto si myslím, že by každá země, či každé město, potřebovalo takového svého Randala P McMurphyho. ()

fallanga

Nádherná ukázka dobové psychiatrické léčebny kladoucí zajímavou otázku, co je vlastně normální. Celý film je plný geniálních momentů, Nicholson je strašně hravý a zábavný, naopak jeho adversary, příšerná sestra Ratched, nahání strach jejím mrtvým a zlostným pohledem. Film naprosto geniálně ukazuje nehumánní praxe léčeben, a to ne pouze skrze elektrošoky a lobotomii, ale i skrze podstatně méně kruté, ale obdobně destruktivní praktiky jako emoční vydírání a totalitní praktiky mířící na zničení individuality pacientů. ()

Klajondr

Úchvatný Nicholson, monstrózní Fletcher, banda psychoušů a na špičce všeho tohoto jméno Forman. Co na to říci, tenhle film je prostě legenda. ()

Psycho.R

Psychiatrická nemocnice v době před 45 lety. Díky tomuto filmu můžeme vidět, jak se za půl století změnil tento medicínský obor. Danny DeVito tu je k nepoznání, ale hraje velmi dobře jednoduchého pacienta. Christopher Lloyd ztvárnil postavu podivína, která mu ve filmech jde, ale bohužel, je ve stále stejné poloze (blázna si zahrál i v pozdější Partě snů a myslím, že lépe). Jack Nicholson přehrává, což mi u něj vadí téměř ve všech filmech, ale na roli frajírka se hodil. Celkově jde o funkční film, od kterého se později odrážela spousta jiných, které však jeho kvalit nedosahují. ()

Fediak22

Jack Nicholson bol nominovaný štyrikrát, prehral štyrikrát. Zakaždým, keď mal vyhrať, prehral. Keď už ste si mysleli, že na svete neexistuje spravodlivosť, nakoniec prešiel ,Prelet nad kukučím hniezdom’. Film je výnimočný v každom slova zmysle. Nicholson hrá väzňa, ktorý je poslaný do šialeného blázinca. Nicholson vytvára atmosféru, ktorá dáva jeho spoluväzňom pocit vlastnej hodnoty a záblesk šťastia. Počas celého pobytu nie je nikdy jasné, či je Nicholson skutočne šialený, alebo či to len predstiera. V každom prípade Nicholson vytvára miesto, ktoré sestra Louise Fletcherová (víťazka Oscara) považuje za nevhodné pre ostatných pacientov. Je tichá, zlá a neuveriteľne krutá voči pacientom. Nicholson a Fletcher sa pripravujú na čelnú kolíziu, ktorá sa na konci filmu stane rozhodujúcim faktorom. Will Sampson, Danny DeVito, Christopher Lloyd a Brad Dourif (nominovaný na Oscara) sú všetci skvelými vedľajšími hercam ako spoluväzni Nicholsona. Vynikajúci film. 5 hviezdičiek z 5. ()

Nix

Definitivně pro mne nejlepší film Formana, ono asi by to nebylo ono bez Jacka, ale i ostatní postavy jsou důležitý a jsou skvělé. Takový ten pocit, když je někdo blázen, ale není úplný blázen, ale Jack to zahrál skvostně. Opravdu výborný film, ten kdo ho neviděl, tak ho musí vidět. ()

samkko

Čekal jsem něco na styl Shawshanku a Zelené míle, no a to jsem dostal/nedostal. Jako ony dva zmiňované filmy to hezky poukazuje na negenialitu systému. Perfektní výkon Nicholsona to dozajista celé táhne a prostředí psychiatrických léčeben je pro mě vždy zajímavé ALE čekal jsem víc a teď po shlédnutí no, no prostě nevím. Nějak si to nedovedu zařadit. Ten film má všechno a zároveň mu něco chybí.. ale co? Každopádně jsem rád, že mi tento snímek nechal nějaké otázky, aspoň mám  nějaký důvod si to dát někdy v budoucnu znovu. Hodnocení: (lehce) OVERRATED 7,5/10 ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009