Počátkem sedmdesátých let začal Larry Flynt, budoucí magnát sex-průmyslu, proměňovat malou síť striptýzových klubů v Ohiu na zárodek vydavatelského impéria. Hustler byl provokativní pornografický časopis a sexuální průmysl založený v samotném srdci Ameriky byl v té době sice nevděčným, ale o to lukrativnějším podnikáním. Larry Flynt spolu se svým bratrem Jimmym měli dostatek vůle ho prosadit. Zvláště pro Larryho bylo povolání koníčkem. V jednom ze svých klubů také poznal svou životní lásku Altheu Leasureovou, v té době ještě mladistvou, ale už řádně protřelou tanečnici.
To, že se z majitele striptýzových klubů stal úspěšný vydavatel, způsobil poloamatérský klubový zpravodaj "Hustler Newsletter", který se u návštěvníků setkal s mimořádným ohlasem a inspiroval Flynta k založení časopisu, který by na rozdíl od Playboye prezentoval ženskou sexualitu bez jakýchkoliv příkras v její syrové podobě. Flynt použil všechny své prostředky na přeměnu klubového zpravodaje v regulérní pornografický časopis s celonárodní distribucí. První číslo sice znamenalo finanční ztrátu, ale když další vydání přineslo fotografie Jackie O. (bývalé manželky prezidenta Kennedyho), jak se nahá opaluje na řeckém pobřeží Středozemního moře, náklad nakonec nestačil uspokojit všechny zájemce. Základem úspěchu všech dalších čísel se tak vedle šokujícího sexu staly i nejrůznější skandální senzace.
Flynt a Althea zamilovaně vpluli do nekonvenčního manželství a přestěhovali se do luxusního sídla ve stylu vhodném pro pornagrifeckého magnáta. Larry Flynt se ocitl na vrcholu. pak byl ale vržen do víru méně příjemných událostí. V roce 1976 byl Flynt zatčen, obviněn z obscenity a zavržen konformní společností. Svérázný vydavatel začal svůj houževnatý boj proti cenzuře a vzrůstajícímu vlivu extrémistických náboženských konzervativních hnutí. Přitom se ovšem poněkud paradoxně spřátelil s evangeličkou Ruth Carter-Stapletonovou (sestrou tehdejšího prezidenta Jimmyho Cartera), kterou ve filmu hraje Donna Hanoverová, manželka newyorského starosty Rudolpha Giulianiho. Přátelství se Stapletonovou později krále pornografie Flynta načas dovedlo ke křtu a k víře. V nekonečné řadě zatčení a soudních procesů použil Flynt své miliony v tažení jediného muže proti pokryteckým strážcům zákonů a morálky. Flynt neváhal zveřejnit videokazetu dokazující nezákonné praktiky FBI v případu DeLorean. U soudu pak odmítl prozradit, od koho videopásky získal a udělenou pokutu 10 000 dolarů přinesl v pytlích plných jednodolarových bankovek. Jen tak mimochodem také vypsal miliónovou odměnu na vypátrání vrahů J.F.K.
V roce 1978 byl Flynt před soudní síní v Georgii postřelen najatým atentátníkem. Od té doby je upoután na své pozlacené kolečkové křeslo. Nejslavnější souboj se samozvanými cenzory a ochránci morálky svedl Flynt díky žalobě evangelického fanatika a televizního kazatele Jerryho Falwella, zakladatele ultrapravicové náboženské organizace "Morální většina". Hustler totiž otiskl fiktivní reklamu, ve které abstinent Falwell "propagoval" světové proslulý alkoholický nápoj a vzpomínal na soulož se svou vlastní matkou. Ve stejný čas Flyntova životní láska Althea podlehla AIDS. Případ "Lid versus Larry Flynt" se dostal až k Nejvyššímu soudu, kde se Flynt hájil svobodou slova zaručenou prvním dodatkem Ústavy Spojených států. Soud tento precedentní případ jednomyslně rozhodl v jeho prospěch. Vydavatel pornografie, muž bez vzdělání, který nedokončil ani základní školu, se tak stal paradoxně jedním z největších bojovníků za nedělitelnost práva na svobodu slova, zaručenou prvním dodatkem Ústavy Spojených států. (oficiální text distributora)

Trailer

Enšpígl

Škoda, že Miloš je tak trošku lenoušek a tak v době kdy měl formu jak hrom , což bylo prakticky celý jeho tvůrčí období zase tolik filmů nenasekal. Lid versus Larry Flint se může opřít o vynikající herecké výkony všech tři hlavní hrdinů, zejména Woody a Edward tady předvádí vyšší hereckou. U Courtney nevím, zda tu fetku tak skvěle hrála a nebo byla opravdu sjetá. Po hereckých výkonech působí ve filmu nejsilněji dialogy, ale bohužel ne po celou dobu. Ty nejlepší slovní perličky nafasoval Edward Norton a hlavně ve svý první řeči před porotou předvádí balzámek pro moje ouška. Bohužel film má i slabiny, některé pasáže působí nesdělně, zdlouhavě a nudně. Postavě Jana Třísky měla být určtě věnována větší pozornost, protože dva záběry na hlavu a pak bum bum, to působí poněkud odbytě. Tematicky se Miloš tradičně trefil do mého naturelu naprosto přesně, takže hlavní myšlenka filmu působí po letech pořád nejen atraktivně, ale mnohem mnohem aktutálněji než kdy dříve. ()

Tsunami_X

Forman umí vyprávět příběhy, ale co na tom, když se neustále točí v kruhu kontroverzních osobností, které haní systém, případně proti němu silně brojí a bez jakýchkoliv výčitek bojují. Jednoduše řečeno, zůstávají důkazem odlišnosti který popuzuje všednost, průměrnost a šedivost . Bohužel se v tomto začarovaném kruhu točí i celý film o známém porno průmyslníkovi bez servítek a morálních předsudků, který se rozhodl vydělat na animálních potřebách svých spoluobčanů. Kéž by se významný a nepřehlédnutelný český emigrant oprostil od stereotypní koláže soudních pří, doplněné rádoby šokujícími scénami, jenž se dotýkají palčivých problémů na které je především křesťanská konzervativní většina silně alergická. Závěrečný monumentální patos je neodpustitelný, stejně jako podsouvané heroizování a absence jakékoliv dobové hudby, která by dokázala podkreslit střídmé reálie. ()

Malarkey

Vůbec se nedivím, že tenhle film v roce 1996 spustil v Americe poprask. Otevřel totiž sérii témat, o kterých se v Americe ani dnes příliš nemluví. A ne jen tak ledabyle...ale rovnou to odpálil pěkně v kopě a po hromadě v jednom uceleném filmu. Život Larryho Flynta prostě nebyl pro pruďase. Ne nadarmo totiž už od dětství vím, že Hustler byl vždycky nejdrsnější časák na trhu. Je teda pravda, že v dnešní době už to zřejmě nikoho nepřekvapí, protože dnes už pomalu i desetiletý dítě na základce ví, co je to fisting, ale tenkrát to byl masakr. A já jsem moc rád, že u té hysterie stál právě Miloš Forman. Je totiž hrozně fajn vidět, že zvolenou šanci neváhal využít a pěkně Hollywood tenkrát pozlobit. Dneska už si to nikdo nedovolí. ()

Gemini

Miloš Forman, šá la lá la la, Edward Norton, šá la la la la la....já vím, že Woody Harrelson a Courtney Love předvedli možná svoje životní role, ale lidi, letos mě vzali na práva:) (Dodatek - léto 2003) Ale proč sem vlastně píšu - tady vidíte jak vypadala "největší světová demokracie" před slabými třiceti lety....zbožňuju pokrytce, dobrou noc... ()

Radyo

Miloš Forman se nebál sáhnout po kontroverzním tématu a natočil film o dlouhém boji pornomagnáta za svobodu slova a tisku, zaručenou ústavou. Woody Harrelson tady předvádí asi svůj životní výkon, Edward Norton se definitivně zařadil mezi americkou hereckou elitu a vdova po ex-zpěvákovi Nirvany Cobainovi, Courtney Love dokazuje, že kromě vloh pro zpěv (skupina Hole), má talent i na herectví. Pozoruhodná je i minirolička Jana Třísky v roli atentátníka. ()

• Při natáčení jedné z vězeňských scén byla Courtney Love spoutána jednou z dozorkyň, která si ji spletla s trestantkyní. (Dr Lizal)
  • Kvůli plákatu k filmu stanuli tvůrci snímku na lavici obžalovaných. Soud proběhl v jihopolském Krakově kvůli údajné urážce náboženského cítění. Důvodem bylo zobrazení hlavní postavy v póze ukřižovaného na ženském klíně. Stížnosti na inzeráty a plakáty propagující Formanův film se objevily v minulosti také v Česku a na Slovensku. Na rozdíl od Polska je však v obou zemích Rada pro reklamu zamítla. Plakát ale neprošel například cenzurou Americké filmové asociace MPAA a ve Francii donutila reakce římskokatolických kněží Formana plakát stáhnout a zakázán byl i v sousední Belgii. (MFJD)

Související novinky

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Včera ve věku 86 let zemřel režisér, scenárista a pedagog Miloš Forman. Držitel dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a celé řady dalších mezinárodních cen vyrůstal jako sirotek u příbuzných v Náchodě. V…

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení…

Další King na plátně

Další King na plátně

09.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.…