Lid versus Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

Ľud verzus Larry Flynt

Drama / Životopisný

USA, 1996, 129 min

Boj za svobodu, boj za porno, nebo boj za svobodu porna? Od všeho trochu... Miloš Forman servíruje svěží biografii jedné kontroverzní osobnosti, s potřebným respektem dodržuje fakta, ale neopomíjí ani špetku nadsázky a absurdního humoru, která k tématu neodlučitelně patří. Film plynule graduje, pečlivě vykresluje hlavní charakter, nevynechá emocionální momenty a jako celkem působí komplexně a po všech stránkách uspokojivě. 8/10(9.11.2008)

Všechny životopisné filmy, které jsem měl za poslední dobu možnost vidět, měly velice vysokou úrověň zpracování a především zajímavosti. Nicméně Lid versus Larry Flynt mě bavil zřejmě nejméně a to zřejmě díky své kontroverzi a celkově tragickému náboji, což mu sice na zajímavosti neubírá, ale celkový dojem byl tak trošku pochmurný...(29.12.2013)

Forman umí vyprávět příběhy, ale co na tom, když se neustále točí v kruhu kontroverzních osobností, které haní systém, případně proti němu silně brojí a bez jakýchkoliv výčitek bojují. Jednoduše řečeno, zůstávají důkazem odlišnosti který popuzuje všednost, průměrnost a šedivost . Bohužel se v tomto začarovaném kruhu točí i celý film o známém porno průmyslníkovi bez servítek a morálních předsudků, který se rozhodl vydělat na animálních potřebách svých spoluobčanů. Kéž by se významný a nepřehlédnutelný český emigrant oprostil od stereotypní koláže soudních pří, doplněné rádoby šokujícími scénami, jenž se dotýkají palčivých problémů na které je především křesťanská konzervativní většina silně alergická. Závěrečný monumentální patos je neodpustitelný, stejně jako podsouvané heroizování a absence jakékoliv dobové hudby, která by dokázala podkreslit střídmé reálie.(5.5.2005)

Další strhující příběh složitého člověka, který do společnosti jednoduše nezapadal. Forman dokáže s jistotou pobavit, dojmout, ale především udržet pozornost i u méně zajímavých částí života, i když je pravda, že Larry Flynt je obzvláště štědrou postavu k zfilmování. Woody Harrelson v roli napůl sympatického boháče přesně pracuje s postavou, ovšem i ostatní herci jsou dokonale přirozeně realističtí. Drobnosti na vytknutí by se samozřejmě našly, jenže kdo by se tím zabýval, když lze tak lehce podlehnout síle vyprávění.(30.9.2015)

Tak trochu nasilu téma o slobode slova a pornografickom priemysle. Formanovi sa podarilo podať Flinta so všetkými jeho slabosťami a negatívnymi vlastnosťami, čomu dopomohol životný výkon Woodyho Harrelsona. Forman sa príliš hrá so slovíčkami, snaží sa obhajovať osočovanie verejne známych osobností právom na slobodu tlače tým, že z kňaza urobí nesympatického blba, ktorý si to vlastne zaslúži. Výborná réžia a kontroverznosť témy urobila z filmu zaslúžene veľkú udalosť. Na druhý krát dávam onomu slovíčkareniu viac za pravdu, pretože to objektívna pravda proste je. A Formanove korčuľovanie na tenkom ľade medzi umením a zábavnosťou je jednoducho neodolateľné a málokto mu môže konkurovať.(15.2.2007)

• - Natáčelo se od 12. února do 27. dubna 1996. Točilo se ve státech USA – Tennessee, Mississippi a Kalifornie. (Varan)

• - Hollywoodské sídlo, kde se filmový příběh natáčel, je skutečná vila Larryho Flynta, kde počátkem osmdesátých let pobýval. (Kubrickon)

• - Rezidence, která ve filmu představuje Flyntovo (Woody Harrelson) sídlo v Ohiu, sloužila jako dočasný domov Tomu Cruisovi a jeho rodině, když v Memphisu natáčel snímek Firma (1993). V domě je dodnes za sklem uchováván zbytek zubní pasty, který tam populární herec zanechal. (Kubrickon)