Lid versus Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

Ľud verzus Larry Flynt

Drama / Životopisný

USA, 1996, 129 min

Paján na svobodu, právo na názor, na odlišnost. Absurdní, že takový film natočil Američanům Čech uprchlý z komunistické úzkoprsosti. Anebo možná, že to právě cítíme a rozlišujeme lépe a citlivěji než lidé, kteří si ve svobodě plavou odjakživa.(31.1.2012)

Přesný pohled na americkou demokracii, před kterou se nejeden totalitní režim musí s úctou poklonit. Miloš Forman jako vždy daný problém bezchybně a nadčasově dokázal převést na plátno, kde na diváka vybafne jako malinká třešnička na dortu životní výkon Woody Harrelsona (kdo by to do toho kluka řekl). Na druhou stranu co tam proboha předváděla Courtney Love, na to se nedalo dívat. Rozehrála se až když začala fetovat, a to bylo pozdě. Ed Norton už jen příjemně doplňuje nadprůměrné osazenstvo. Sentiment výjimečně nezařadím mezi mínusy, neb film napsal sám život, na papír už mu pomohli jen scénáristi. Škoda jen špatné ruky při výběru Althey, taková Ashley Judd, kterou tam chtěl sám Flynt by se mi líbila více.(15.11.2008)

Ano, tohle je kontroverzní a svým způsobem provokativní film. Ale mě to téma hodně zaujalo. Miloš Forman mě moc potěšil, že si vzal na paškál americkou demokracii, pobožnost a falešné puritánství a docela se divím, že na to sehnal peníze a mohl to natočit. Kromě zajímavého příběhu, který mě bavil i přes svoji rozvleklost, stojí za zmínku hlavně herecké obsazení v podobě výborného Harrelsona, překvapivě dobré Coutney Love (i za vydatné pomoci maskérů), sympatického Nortona a zvláštně obsazeného Třísku (nevím ani proč, ale vůbec mi sem nepasoval). Jinak s tímhle filmem fakt nemám větší problém, navíc mě překvapil i občasný výskyt ironického humoru, a tak možná lehce nadhodocuju, ale dávám 5*. "Pane Flynte, soud dospěl k názoru, že jste vážně duševně nemocen.-No, názor je jako díra v prdeli. Každej má nějakej."(29.7.2009)

Životními tématy Formanovy filmové tvorby jsou postavení vyhraněné osobnosti v rámci systému a zejména hledání hranic osobní svobody v rámci liberální společnosti. Kde jsou meze přijatelnosti lidského chování , kde končí svoboda projevu a má-li být vůbec stanovena.. V Larry Flintovi vlastně jen pokračuje v linii zahájené Přeletem nad kukaččím hnízdem a pokračujícím muzikálem Vlasy. Zatímco u předchozích filmů vzbudil u kritiky i diváků nadšené ovace, u Flinta tvrdě narazil a to hned z několika stran. Jednak u vlivné křesťanské pravice, jednak u neméně vlivného feministického hnutí, kdy obě skupiny pořádaly zuřivé demonstrace a narušovaly distribuci filmu. Film vzbudil velké polemiky a Forman zůstal tentokrát značně osamocen. Upřímně řečeno, skutečný Larry Flynt je nanejvýš odpudivá postava, kterou Forman přes veškerou snahu o co nejpestřejší pohled zachycený z mnoha úhlů nepatřičným způsobem zlidštil. Napomohl tomu i fakt osobního přátelství mezi režisérem a Larry Flyntem. K tomuto zlidštění přispěl i vynikající výkon Woodyho Harrelsona v hlavní roli. Skutečný Flynt nebyl ani tak obětí svých vášní, jako byl spíš vynikající obchodník bez skrupulí. Po režijní stránce je to mimořádná filmová záležitost velmi dobře herecky obsazená, dokonce i Courtney Love coby neřízená střela americké popkultury hraje velice dobře, koneckonců aby ne, když hraje téměř sama sebe. Edward Norton je typově naprosto přesný a řada herců okolo hlavních hvězd podává spolehlivý výkon. Jen ten patos v závěru filmu je zbytečný. Ale to už souvisí s tím, co jsem naznačil výše. Není to vůbec špatný film, ale mám k němu pro jeho obsah přece jen o poznání chladnější vztah než k jiným Formanovým filmům. Celkový dojem: 80 %.(13.6.2006)

Boj za svobodu, boj za porno, nebo boj za svobodu porna? Od všeho trochu... Miloš Forman servíruje svěží biografii jedné kontroverzní osobnosti, s potřebným respektem dodržuje fakta, ale neopomíjí ani špetku nadsázky a absurdního humoru, která k tématu neodlučitelně patří. Film plynule graduje, pečlivě vykresluje hlavní charakter, nevynechá emocionální momenty a jako celkem působí komplexně a po všech stránkách uspokojivě. 8/10(9.11.2008)

• - Altheu si mohla zahrát také Kimberly Williams-Paisley, ale odmítla kvůli velké míře nahoty postavy. Do role byly dále zvažovány Cameron Diaz, Patricia Arquette a Mira Sorvino. (Dr Lizal)

• - Roli sestry prezidenta Jimmyho Cartera vytvořila Donna Hanover Giuliani, v té době manželka známého newyorského starosty Rudyho Giulianiho. (Kubrickon)

• - Ve filmu několikrát zazní hudba Antonína Dvořáka z opery Rusalka (v televizi a při svatebních fotografiích) (fannah)