Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

Disk

Jeden z nejdůležitějších a zároveň jeden z nejvtipnějších filmů Miloše Formana. O pornografii tu v žádném případě nejde. Hlavním bodem je tu svoboda tisku a právo vyjádřit veřejně svůj názor bez ohledu na pohoršlivost pokrytecké společnosti. Herecké obsazení brilantní (kromě Woodyho Harrelsona a Edwarda Nortona tu zazáří také Jan Tříska). Nadčasová záležitost, kterou by měli vidět především ti, kteří si ani neuvědomují, že druhým omezují nezpochybnitelné právo vyjádřit svůj názor, ať je jakýkoli. ()

Foox

Další strhující příběh složitého člověka, který do společnosti jednoduše nezapadal. Forman dokáže s jistotou pobavit, dojmout, ale především udržet pozornost i u méně zajímavých částí života, i když je pravda, že Larry Flynt je obzvláště štědrou postavu k zfilmování. Woody Harrelson v roli napůl sympatického boháče přesně pracuje s postavou, ovšem i ostatní herci jsou dokonale přirozeně realističtí. Drobnosti na vytknutí by se samozřejmě našly, jenže kdo by se tím zabýval, když lze tak lehce podlehnout síle vyprávění. ()

Pohrobek

Forman se natolik zamiloval do demokracie, že se jí rozhodl bránit všude, před vším a jakkoliv. Tentokráte vyprodukoval nesmírně provokativní (ne tak formou, nýbrž "morálním" poselstvím) a svobodomyslný film, který na jednu stranu demokracii vychvaluje, na druhou stranu si z ní utahuje, aniž by však zapomínal na poměrnou věrnost skutečnému příběhu. Larry Flynt tu není jen zapálený bojovník za skutečné uplatňování práva, bojovník proti pokrytectví, který pouze a jen směřuje k patetickému potření svých protivníků, ale i rozpory zmítaná osobnost, včetně jednoho kouzelného nábožensky zapáleného období, která si zase nemůže být až tak jistá vším svým konáním, s jehož důsledky se bolestně střetne takřka na všech frontách. Vedle Harrelsona a Nortona tu skutečně zazářil i Jan Tříska, pro kterého si musel Forman vymýšlet vhodnou roli asi pěkně dlouho. ()

troufalka

Nemám ráda ani americký způsob života (konkrétně to, co považují za svobodu), nemusím ani Formana a už vůbec ne takové týpky jako je Larry Flynt. Přesto se Formanovi nevyhýbám, asi dva jeho filmy se mi opravdu líbily (poznámka pro méně chápavé uživatele - tenhle to nebyl). Dívala jsem se hodně pozorně a dodívala se až do konce. Nemůžu říct, že by mě někateré aspetky filmu neujaly (chápavější uživatelé to možná správně odhadují na kameru nebo hudbu). Skutečnost je ale jiná. Film má vcelku jednu prostou myšlenku. A sice tu, že svoboda je i pro prase. Hurá, ať žije Amerika! ()

Davies182

Woody Harrelson na nás každou chvíli po boku kolegy McConaugheyho vybafne v drsném seriálu True Detective, zatím se ale do beden pravidelně v reprízách vrací jako excentrický magnát Larry Flynt. Co všechno si lze představit pod pojmem sexuální průmysl? V režii Miloše Formana se divák snadno přesvědčí, že začínat v Americe s vydáváním prvního erotického (to je slabé slovo) magazínu tehdá nebyl žádný med. Respektovaný herec zde filmovému Larrymu propůjčil doslova omračující dávku charismatu, který pod jeho pokličkou tiše vře až do úplně posledního napínavého soudního sporu... Stejně to je borec. Oba dva. ()

• Světová premiéra proběhla 13. října 1996 na filmovém festivalu v New Yorku (Varan)
  • Ve filmu byl použit i skutečný soukromý tryskáč Larryho Flynta (Woody Harrelson) typ Gulfstream II. Flynt si však tento letoun ve skutečnosti pořídil až v roce 1994, tedy dávno po atentátu na svou osobu a smrti manželky Althey (Courtney Love), nikoliv dříve, jak je tomu ve filmu. (Foxhound#1)
  • Na otázku, jaká urážka, pomluva, provokace nebo obvinění by dohnaly k podání žaloby jeho, odpověděl Miloš Forman prostě: "Nepravda." (NIRO)

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)