Detektiv Shaft

Shaft

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1971, 100 min

Matka blaxploitation. Shaft je černej "bad mothefucker", kterej je tak drsnej, že den začíná vyhozením gaunera z okna své kanceláře a kterej je tak cool, že mu do postele lezou samy od sebe bílý baby. Je za dobře s bílejma i černejma a může si dovolit fuckovat policii i největšího mafiánskýho bosse v Harlemu, protože ho všichni potřebujou. A když přijde nato zachránit bossovu dceru drženou konkurencí v jednom hotýlku, dá prostě dohromady komando z mladejch černejch extremistů a pořádně to tam vybílej. Vybílej, chápete? Zní to senzačně, ale je to jen průměrná gangsterka. Akce málo, bílého rasismu málo, naštěstí to má skvělý soundtrack od Isaaca Hayese (který se původně ucházel o roli Shafta a později si to vynahradil TRUCKEM TURNEREM), úsměvné výkony černošských herců ve vedlejších rolích, zejména představitelů Bumpyho Jonase a jeho poskoka a slušné finále s obsazením zmíněného hotelu. A Richard Roundtree je fakt cool. Can you dig it?(18.10.2006)

Tomuhle snímku prostě chybí drive, kterým by vás strhnul a nenechal celou dobu vydechnout. I když je to akční film, tak je to ve skutečnosti velmi pozvolné a dějově jednodušší, což vede i k tomu, že to moc nefunguje jako thriller. Shaft je určitě zajímavou postavou, ale tady nevidím její potenciál skutečně využit.(23.4.2015)

My černí kluci jsme tak čestní, mazaní a vodíme si na provázkách bílé detektivy s takovou lehkostí, že si zasloužíme filmy, které nás řádně vychválí. V nich se pak chováme pitomě, vedeme dementní rozhovory a chlubíme se svým povrchním smyslem pro humor. Já jsem tedy z Shafta dvakrát odvázaný nebyl, ale jistou dávku zábavy mi poskytl a pořád si dovedu představit, že až místní zanedbávaná komunita začne točit své filmy za peníze z protirasistických fondů EU, tak to dopadne podstatně hůř.(8.3.2014)

"Culturally, historically, or aesthetically significant". Môj prvý Shaft a vonkoncom úctivý, ale nijak zvlášť priebojný rozjazd. Richard Roundtree sa do prácičky detektíva-šéfa zahniezďuje trošilinku opatrne, avšak aj dosť bedlivo. Od prvotného okamžiku je to ten vychýrený "motherfucker" s ktorým sa neradno zahrávať, inzultuje nevychovaných výrastkov, paničky mu posteľ zohrievajú bez nútenia. Záchrana uneseného dievčatka, pri ktorej ho chcú oblafnúť viacerí niktoši zahŕňa koľko-toľko vydarených breptov a pár rozbitých hláv, ale "Mr. Justice" akosi šetrí gurážou, ktorú viditeľne vlastní. Veď on nastúpi, ja viem. Ináč v kľude dobovka, ktorá to z chuti nakopla. "Blax, blax, who's there?"(24.10.2010)

Dekektív Shaft bol pre mňa príjemným prekvapením. Mal som voči nemu predsudky, samozrejme nie kvôli rase hlavného hrdiny, len som sa bál, že ma film subžánru blaxploitation nedokáže výraznejšie zaujať. Nakoniec zaujal, a to hneď zložkou, od ktorej som to čakal najmenej, scenárom. Príbeh je zaujímavý, chcete vedieť, čo bude ďalej a ako to skončí. Pre niekoho ale môže byť hlavným lákadlom drsný, nekompromisný policajt a jeho neortodoxné chovanie. "Vieš, ty nie si až taký čierny. Ty nie si tiež až taký biely".(7.8.2012)

• - Režisér Gordon Parks chtěl do hlavní role někoho s nepříliš známou tváří. Konkurz vyhrál Richard Roundtree, někdejší černošský manekýn a příležitostný divadelní herec. (DellEthing)

• - Skladba "Theme from Shaft" získala v roce 1971 Oscara za nejlepší filmovou píseň. (DellEthing)

• - V roce 2000 natočil režisér John Singleton remake se Samuelem L. Jacksonem v hlavní roli. (DellEthing)