Skutečný příběh muže, který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě. V roce 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérů na výrobu oblíbených mléčných šejků od bratrů McDonaldových, kteří provozovali malou restauraci s hamburgery v jižní Kalifornii. Toto neobvykle velké množství ho okamžitě zaujalo a rozhodl se, že dodávku vyřídí osobně. Od tohoto momentu se začala psát historie obrovského impéria McDonald, do kterého dnes patří neuvěřitelných 35.000 poboček po celém světě. (Forum Film CZ)

Dzeyna

Jsem ráda, že jsem se na to jako odpůrce fast foodu a Mekáče potažmo mohla podívat naprosto v klidu. Film se nezaměřuje až tak moc na produkt jako na obchod. Já vůbec tuhle story o přebrání Meku neznala a proto mě to bavilo celou dobu a Michael Keaton je na tuhle roli přímo jako dělaný. Musím uznat, že podívaná je to jak zajímavá, tak napínavá a má v sobě i dávku drzosti. ()

silentname

Mňa "The Founder" držal po celý čas. Nemôžem povedať, že by film nemal žiadne problémy, no rozhodne je najväčšie plus a súčasne trošku aj najväčšie mínus filmu práve Michael Keaton. Je vynikajúci v tomto filme a odohráva skutočne jeden zo svojich najväčších sólo projektov. A ide mu to skvele. Ja mu tú rolu žeriem. Ale súčasne je trošku problém, že o ňom vieme veľmi veľa, no nedozvieme sa veľa o ostatných postavách. A ja by som chcel viac spoznať Maca a Dicka. Najmä preto, že by som chcel poznať trošku ich stranu príbehu. Pretože vidíme, že vo všetkom Raya obmedzujú a nechcú, aby sa všetko vymklo kontrole. Lenže ako sa hovorí, netreba dráždiť hada bosou nohou. A všetkými ich "Nie" dotlačili asi Raya do úplne inej situácie a potreboval ochrániť aj seba samého. Možno nemusel spraviť niektoré veci na konci filmu a tak maximálne ich oboch oklamať a obrať o všetko, čo reálne vybudovali, no čo sa dá robiť? Film by sa možno dal aj trošku skrátiť, aby mal lepšie tempo, ale to sú trošku detaily. Michael Keaton je dostatočná záruka v tomto filme, že si to užijete. Je vynikajúci. A film je aj dostatočne zaujímavý na to, aby ste ho odsedeli do konca. Som rád, že som film videl, som ochotný sa k nemu i vrátiť. Rozhodne zaujímavý pohľad do sveta biznisu. Hodnotenie: B+ ()

eLeR

Silnejší skoro vždy prevalcuje toho slabšieho. V tomto prípade bezcitný Kroc bratov McDonaldovcov. Po jeho príchode sa spustila obrovská mašinéria, ktorá zanechala stopy všade .. v ľudských životoch a aj v biznise. Spracovanie sa mi páčilo .. aj ten systém, keď sa nahliadlo do kuchyne ma bavil, mohli sme tam byť aj dlhšie. ()

SeBig

Dalo mi docela úsilí se do toho vžít, ale ještě se to dalo. Film, který vyvolá hlad. Keaton opět boží výkon bez něj by to byla nuda. ()

classic

V mnohých ohľadoch sa jedná o veľmi poučný a inšpiratívny, biografický film, na motívy skutočných udalostí o človekovi Rayovi Krocovi, muž s veľkým podnikateľským duchom - potenciálom, ktorý dokázal využiť, a to vďaka lenivosti, pasivite druhých, pôvodných zakladateľov, dnes celosvetovej značky : McDonald’s, čo je vlastne taký slang FASTFOOD - rýchle občerstvenie. Ako vravím, pôvodne si otvorili podnik s týmito hamburgermi bratia Richard a Maurice McDonaldovci. Ray Kroc bol pomerne neúspešný podnikateľ, ktorý predával mixéry. Jedného dňa práve zakotvil k týmto bratom, kde sa už videl, ako rozširuje čoskoro tento fenomén, po celých spojených štátoch. Ten krásny nápis, podľa ich priezviska, ho strašne NADCHOL. Votrel sa im do života, a to len preto, aby sondoval priebeh vývoja a chod reštaurácie, ako funguje. Z toho načerpal veľa informácii, Oni dvaja blbci boli naivní idioti, ktorí sa správali, ako otvorená kniha, a On - Ray, toho pekne využil. Dalo by sa povedať, že boli poriadne dôverčiví, čo sa im, bohužiaľ nevyplatilo. O filiálkach nechceli sprvoti ani počuť, Ray ich následne presvedčil, po čase načisto prevzal celú štafetu, zbohatol na pozemkoch, mal k dispozícii radcov, a samotní bratia si vyšli na psí tridsiatok. Mali nápad, ktorý nedokázali využiť, a to bola ich veľká SMOLA, a práve energetický, dynamický, vtieravý Ray Kroc, toho maximálne využil. Kvalitne spracované životopisné RETRO, s čoraz lepším a populárnejším Michaelom Keatonom, ktorý je náramne spoľahlivý v úlohe financ majstra Kroca, výborný herecký výkon, nechýba mu odhodlanosť a odvaha. Konečne som si pozrel, jeden z tých lepších filmov, v úvode roku 2017, kde až tretí film za sebou v kinosále, stál za to ! ()

Chrustyn

Film o mazaném hajzlovi, který ukradl nápad a založil si na něm svou obživu a stal se ku*va bohatým hajzlem. Možná zbytečně dlouhé a s minimem zajímavých scén, ale Keaton je fajn a film s přehledem utáhne sám. ()

Arsenal83

Double cheeseburger, teda legálny toxín, je zaujímavejší i chutnejší ako tento nudný film. Micheal Keaton tu je jediný v pohode, podané to je tak rozvláčne a nezaujímavo. Akcia takmer žiadna, len kecy a kecy. ()

Marze

Především v úvodní části filmu tvůrci až obdivně zdůrazňují převratnost přípravy jídla na principu efektivní průmyslové výrobní linky i skutečnost, že majitelé zpočátku přísně kontrolovali kvalitu masa, hranolků a mléčných koktejlů. Některé záběry, v nichž se jak z reklamy mladí a krásní lidé šťastně zakusují do hamburgerů, skoro působí dojmem, že se firmě McDonald's podařil největší product placement v historii americké kinematografie. Negativním jevům spojeným se stravováním (nejen) v tomto řetězci se snímek vyhýbá. Což je značně problematické v době, kdy se na sociálních sítích diskutuje o vysokých nutričních hodnotách či o množství chemických látek a přísad, které každé sousto obsahuje. Film Zakladatel si tedy skoro až říká o to, aby byl promítán v dvojprogramu s provokativními snímky typu Fast Food Nation či dokumentem Super Size Me, které na fenomén rychlého občerstvení nahlížejí z opačných pozic. ()

marhoul

Dobrý film o nejzachlustanějších rychlo občerstveních, které v USA jsou. Kam jsem si (zhnusená) nedošla za svého x letého působení ani dámy, natož, abych tam něco vzala do úst. Díra do zadnice je čistší. Tam je to to poslední místo, kde by se člověk najedl, bavím se slovy o pěti státech. Jen v tomto našem blbákově se z mekáče dělá kultura za tisíc, kde dokonce některé poblázněné děti evidentně jednoduchých rodičů pořádají narozeninové párty (protože tohle je maminko nejvíc!!!) nebo se tam chodí na obědy v neděli. A to jsem masožravec-všežravec. Další kapitolou, proč mě tam asi těžko někdo potká, jsou vzpomínky na tři hyperaktivní přetrhdíla, kteří v čerstvě otevřeném krámku v Hornikově kdysi zapáleně myli tácky tak rychle a precizně, že se kosmickou rychlostí vyšvihli do pozice manažera a jeden z nich povýšil až do Prahy!!!!!! Úder na mozkovnu z takto závratné kariéry byl dech beroucí. Ty kecy v putyce, kam jsme s nimi už jen asi tak max. dvakrát zašli, ty byly nezapomenutelné. Říká se tomu "kvalitní úvodní školení". Sektářský výmaz HDD hadr. No a pak se člověk odebere do kolébky, že ano a udělá si obrázek sám. :) Mno, Keaton par excellence, zábavné, svižné, poučné. ()

Yardak

McDonald to je megalomanský koncept, překvapivě ho však vymyslel Čechoameričan Ray Kroc, který bratry McDonaldy pěkně oškubal. Výborně natočený životopisný film o "pravém" podnikateli 20. století, který vytvořil jeden z největších potravinářských koncernů na světě. ()

BMW12

Varování: Tento komentář může obsahovat spoilery. Výborný snímek o založení a rozšíření McDonaldu. Příběh je velmi poutavý a snad každý z nás se rád dozví, jak vůbec McDonald's vznikl, a to i já, který se tam moc nestravuje. Je fakt, že nebýt Kroce, tak by se možná McDonald's nikdy nerozšířil. Na druhou stranu musím říci, že Kroc byl hrozná svině. Já jsem jednoznačně na straně majitelů a myslím si, že to byla velká chyba zapojit do podnikání i Kroce. Původní majitelé vyráběli kvalitní burgry a nápoje, kdežto Kroc už pak nápoje jenom z prášku. A že bratři McDonaldové přistoupili na ústní dohodu, že budou dostávat doživotně 1% ze zisku je naprostý fail, nechápu jak to mohli odsouhlasit. Vždy všechno musí být písemně, navíc když věděli, jaká svině Kroc je... ()

Ivoshek

Každý velký fenomén nějak musel začít. A fenomén McD je neuvěřitelně zajímavý. Tenhle film mi strašně moc připomněl Fincherův Social Network o Facebooku a Zuckerbergovi, je to v mnoha věcech hodně podobné. Jen možná tady jsou ti původní poctiví a pracovití bratři ještě o kus sympatičtější, zvlášť ve srovnání s chamtivým Krocem. Bez kterého by ale McDonalds byla fakt jen jedna restaurace v San Bernardinu v Californii… Kdybych měl hodnotit jenom Michela Keatona. dal bych hvězdiček sedm, protože kdokoli se pohyboval v byznysu, musel se s tímhle typem lidí potkat. A Keaton to trefil skvěle. Nicméně film jako celek možná kvůli věcné přesnosti trochu postrádá něco, co by mně víc vtáhlo. Osobitější příběh? Někoho, s kým bych se silněji ztotožnil? Asi. Ale film je to skvělý. ()

Pítrs85

Pěknej zmrdeček tenhle Ray Kroc, ale jen díky němu si můžu jednou za půl roku (no tak dobře, dvakrát, dvakrát za půl roku) pochutnat na cheeseburgeru s křupavými hranolky a vychlazenou Coca-Colou... Film má přesně tu atmosféru, jakou od typově podobných snímků chcete, a už podruhé jsem se u životopisného kousku spletl- páč i tady, tak jako v případě Social Network, jsem si říkal, jakej smysl má točit filmy o podobných... entitách. Ale stejně jako u Finchera jsem se nechal strhnout od prvních minut a jen si lebedil, tak jako na tom nejlepších BigMacu (jo, já vím- laciné přirovnání :-). A Keatonovi dejte Oscara, ten jeho křivej úsměv by se měl přednášet na všech podnikatelských školách. Ale že ten původní McDonald's měl ale krásnou poetiku a genius loci... ()

TheEvilTwin

Filmařsky ploché a výrazně nevybočující, zato informativně dost výživné a s velkou výpovědní hodnotou o tom, jak vlastně dnešní "mekáč" vznikl krok po kroku se všemi hlavními aktéry. Michael Keaton v roli zpočátku neúspěšného investora verbujícího lidi na potkání do rolí vedoucích poboček byl výborný, zbytek obsazenstva byl tak nějak spíše do počtu. Ačkoliv je to spíše víc dokument než plnohodnotný film, protože zde chybí výraznější zvraty, napětí nebo něco "wow", o čem bych si za pár týdnů řekl, že to stálo za to, i tak jsem se nenudil. Ve výsledku zajímavý pohled na vzestup původně nevinného a nekomerčního řetězce, ale možná mi tam malinko chyběl dnešní negativní dopad na obézní společnost a vadí mi dost kontroverzní vykreslení Raye Kroca jako spasitele lidu. ()

Beastmaster4

Na první pocit nudná, ale po shlédnutí, zpětně dobře zvládnutý příběh o zarputilém, arogantním a po slávě a penězích toužícím malém prodejci kde čeho. Vybrat někoho jiného, než M. Keatona snad ani nešlo, zvlášť, když v závěru můžete vidět a slyšet zkutečného Raye Kroca. Pro mě osobně je film o založení McDonaldu celkem neosobní téma....po shlédnutí, al musím uznat, že film měl svou dokumentační a životopisnou hodnotu. Určitě mě donutil se zamyslet se nad tím, jak to v našem světě funguje...no a chtíč a i takový lidský hyenismus v podání R. Kroca je jen vlastně ukázkou toho, jak funguje celá naše společnost. Skromní a poctivý lidé jsou v žebříčku níž, jak dravci, kteří se neštítí ničeho a nebojí se ukázat svou tvář ve spojení s něčím, čemu nerozumí, co nevytvořili, co nevymysleli :-/ Ale takový je život, někdo má tah na bránu, někdo ne. Někdo může Kroca nenávidět, jiný obdivovat. Já jsem si díky filmu udělal min. jasno o řetězci, který beztak nemám vůbec v oblibě. No a teď mám z toho o to lepší pocit :-) ()

luka4615

The Founder není primárně o zrodu společnosti McDonald, jak by se z názvu i popisku samotného mohlo zdát. Zrod firmy je zde prezentován jen jako jakýsi medailonek z vyprávění bratrů McDonaldových. Snímek totiž pojednává o muži jménem Ray Kroc, který vycítil příležitost k masivnímu zisku a držel se jí i přes hromady mrtvol a zničených přátelství. Film je v této rovině až příliš předvídatelný, přičemž nenabízí ani žádný "wow" moment, který by snímku přidal na atraktivitě a nějak ho odlišil od zbytku životopisných filmů. Takže ve výsledku dostaneme jenom průměrný film s fenomenálním Michaelem Keatonem o muži, který díky intrikám a nulovému svědomí přivedl řetězec McDonald i na ta nejodlehlejší místa naší planety. „You know what - contracts are like hearts, they are made to be broken.“ ()

mm13

Veru, ako píše xxmartinxx, škoda, že to nevzali tí Coenovci. Hancock predviedol rutinu, polovicu práce za neho odviedol skvelý Michael Keaton (aj to v rovine zábavnosti svojej postavy, nie ponorom do nej). Všetko okolo neho je len nenápaditá kulisa. Pritom potenciál, a práve pre hravých a pritom nekompromisných Coenovcov... no úžasný! ()

Morholt

Je sice pravda, že pokud by se nejednalo o hamburgerový kolos, film by nejspíš ani nezvnikl a také se dá souhlasit s tím, že z příběhového hlediska se vlastně jedná o rutinu, kdy bezskrupulózní podnikatel vyjebe se svými obchodními partnery. A faktem je i to, že zpracování je trochu suchopárné a chybí mu víc vypjatých scén. Nicméně tohle všechno je upozaděno naprosto suverénním výkonem Michaela Keatona, který všechny nedostatky v pohodě vyrovnával a předvedl jednu z těch vzácných kreací, kdy herec svůj předobraz nehraje, ale kdy se jím stane. S lepší režií to mohla být pecka, ale člověk se halt někdy musí spokojit s tím, co má. 75% ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka