Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

Dadel

Spíš než o avizovaný thriller jde o úsměvnou tragikomedii o odvrácené straně cesty za svobodou. Chiwetel Ejiofor je milým překvapením, Audrey Tautou je okouzlující jako vždy (a jedná se o její první anglickou roli) a Sergi López opět tím krásně úlisným záporákem, jak jej známe z filmu Harry to s vámi myslí dobře. ()

gudaulin

Z mého pohledu nevěrohodný film,který si manipulativně pohrává s divákovými city a využívá myšlenkových stereotypů publika.Audrey Tautou je jako hlavní hvězdný tahák vyloženě špatná a jiní herci většinou průměrní.Režie je nevýrazná,za zmínku stojí snad jen kamera a hudba a to je na dobrý film trochu málo... Celkový dojem 40%. ()

Sarkastic

Odvrácená tvář Londýna, obchod s orgány, sny o lepším životě, všudypřítomná hrozba imigračního a do toho všeho pozvolna probouzejí se láska. Původně jsem čekal krimi thriller, dostal jsem ale především romantické drama bohaté na vážné scény, ale i citlivé momentky a nějaké to dojetí. A nebylo nic snazšího než zcela fandit hlavní dvojici, obzvláště, když je tu Chiwetel Ejiofor takový sympaťák a Audrey Tautou zas ve své roli působí tak křehce a i díky úsměvnému přízvuku maximálně roztomile. Výborný závěr jen potvrzuje slušné 4*. ()

Dudek

Takhle promrhaný potenciál se jen tak nevidí. Stephen Frears měl v ruce hodně vysoké karty, ale nakonec se rozhodl je nepoužít, bohužel. Už samotná synopse Špíny Londýna aspiruje na zařazení se mezi úspěšné filmy, je to stejné, jako když vyprávíte o postiženém dítěti, film s podobným příběhem si své diváky vždy najde. Jenže u Špíny Londýna to jde ještě dál, nabízí zajímavý pohled na Londýn, pohled, který se nemůže líbit každému, ale všichni pochopí, že se jedná o vážné téma. Jenže tady je to veliké ALE. Režisér nedokáže tahat žádná esa z rukávu, nebuduje tísnivou atmosféru, nesnaží se o silnou interakci diváka s hrdiny a už vůbec se mu nedaří vykreslovat tu beznaděj a mrazivost v životě postav. Ačkoli bylo jasné, jaké straně bych měl fandit a o kterou bych se měl bát, bylo mi upřímně jedno, jak to celé depadne, což rozhodně nemůže být bráno jako pochvala. 60% ()

Lynn

Vynikající Chiwetel Ejiofor dokonale využil prostor, který mu skýtal skvěle napsaný scénář. Ani Audrey Tautou nebyla špatná, i když Ejioforovi se nemůže rovnat. Po shlédnutí tohoto filmu bych rozhodně nechtěla být emigtantkou kdekoli. Nedávno jsem v rámci Evropského filmu na ČT2 viděla film "Chladný ráj" pojednávající o podobném tématu. Oba dva snímky jsou vynikající a rozhodně stojí za to nad nimi zapřemýšlet. ()

Brouk

Sergi Lopez jako padouch, kšeftman s lidskými orgány, Seňor Juan, kdo by za tím viděl zamilovaného Casanovu z Pornografického vztahu, že?... Nezaměnitelná Audrey sice měla do Turkyně mnoho km a mil, snad až na depilaci knírku :-).... V každém případě lze suše konstatovat, že tenhle film se povedl. Kladem jsou přesvědčivé herecké výkony, bez některých "přitažených" scénaristických karambólků skýtající černobílé vidění je na scénaři pozitivní to, že je v podstatě vlastně velmi reálný... Nadstandardní muzika na dokreslení je víc než hmatatelná a všudypřítomná.... 90% ()

sportovec

Pozoruhodný pohled do střevních útrob jednoho z největších světových měst je postavený na vynikajících výkonech představitelů obou protagonistů vzrušujícího příběhu z naší současnosti. Romantické drama - neklamme se, v základech scénáře je zakódován právě tento žánr - nabírá na sebe podobu tu low story, tu thrilleru, tu dobrodružného filmu, ale především je vědomě a zdařile budovaným průnikem do podstatné části největších bolestí naší současnosti. Propracovaná psychologie minimálně obou hlavních postav, ale i důkladně prokreslené prostředí s celou řadou dalších typů (ano především typů, teprve poté v druhé řadě individuálních postav) posouvá ŠPÍNU jednoznačně nad pásmo "lehkých" žánrů. Snad ještě lepší než skvělá Toutou je mimořádně zdařilá kreace Chiwetela Ejiofora a mimořádný životní příběh-tragédie, který se skrývá za jeho navenek uhlazenou, kamennou tváří. Drceni soukolím organizovaného zločinu, jemuž jsou oba vydáni všanc na milost a nemilost, nalézají zásluhou dobroty svých srdcí a čistoty charakteru působivé, třeba však také poměrně knižně pojaté vyústění svých jinak ztracených životů. Drsnosti scénáře odpovídá i nesmlouvavost režie. Vznikltakl dílo, které ani nehladí, ani nekonejší. Dílo, které se svému divákovi nepoddává snadno. Protože přináší podstatnou informaci o naší době. O perličce z jejího opravdu fekálního dna. ()

genetique

Vôbec neviem čo napísať. Určite začnem viac zvažovať možnú cestu do Londýna. Z pohľadu morálnej stránky a ľudských hodnôt určite silné dielko. No určite by sa sem hodilo osoliť to väčšou dávkou napätia. Film plynie a vy si ani neuvedomíte, že záver mal nejaké vyvrcholenie. 70%. ()

maxi6

„„Zajímavý příběh o těžkém životě přistěhovalců, vznikl z vyjímečného scénáře, zvukově zajímavého soundtracku a celkové atmosféry, která vás po celou dobu příjemně podbízí a nutí k neustálému přemýšlení. Sergi López je zde mimořádně nabit energií a Audrey Tautou...Jako vždy špica !!... I když si v duchu říkám, zda-li by moje oblíbenkyně zahrála tvrdou kriminalistku ??...No..určitě !!““ ()

Kaka

Transplantace organů jinak, s prvky ulítlého Trainspottingu. Tedy film plný divných kreatur, undergroundového Londýna a atypické lovestory. Ne že by to nebylo originální, ale není na tom moc co obdivovat. ()

Spiker01

Velice ladně zrežírované ne moc příjemné pokoukání o vážném tématu. Ne moc známý film, o to však kvalitnější. ()

sud

Londýn je nejkosmopolitnějším městem Evropy. Žije v něm spostu přistěhovalců, ať legálních, či nelegálních. A právě o těch vypráví drsné drama Stephena Frearse "Špína Londýna". Provede vás nejtemnějšími a nejšpinavějšími zákoutími současného Londýna a vy budete jen zírat, co se tam děje. Falešná víza, falešné pasy, obchod s bílým masem, obchod s lidskými orgány. To je jen zlomek tamější trestné činnosti. "Špína Londýna" je spíš menší film (tím v žádném případě nemyslím horší) co se týče výpravy, výrobního štábu a herců. Herci jsou ale skvělí, z nichž Chiwetel Ejiofor exceluje na celé čáře. Audrey Tautou ani moc hrát nemusí, její oči si vystačí samy. "Špína Londýna" je bezesporu jedním z těch nejzajímavějších současných filmů, co jsem měl tu čest vidět. 80%. ()

castor

Atypická lovestory a trio výrazných postav. Nadějeplná romance se silným sociálním podtextem ukazuje jiný Londýn než obletující Tower Bridge nebo obchodní Westminster. Je plný ilegálních imigrantů, kteří se snaží být neviditelnými a v případě ohrožení jsou ochotní zaplatit i cenu nejvyšší. Lhostejnost, zoufalství, strach, cynismus, špinavá tajemství, mizerné vyhlídky. O poslední zbytky důstojnosti tady bojuje i lehce naivní Turkyně Senay a Nigerijec Okwe. Přes den taxikář, přes noc recepční hotelu, přitom doma byl lékařem. S muslimskou uklízečkou Senay si pomáhají, platonicky se milují a věří v lepší příští. A tak nějak se přimotají ke kšeftování s lidskými orgány, které osnuje zvrhlý Juan. Tvůrci sice v příběhu poměrně kalkulují, ale pořád nás drží v docela reálném vyprávění, předkládají dost průhledné figury (ta špatná, ta hodná až andělská) a ač se třeba na Senay sápou upocení šéfové, vždy se držíme v takovém „milém“ vyprávění (nevím, jak jinak to pojmenovat) se světlem na konci tunelu. Výsledek má skvělou atmosféru, silné vedlejší party, jistou režii a hlavně výborné duo Chiwetel Ejiofor a Audrey Tautou. ()

Mahalik

Londýn jsem si představoval jako nádherné,klidné, deštivé město. Tenhle film vzal moje iluze,hodil je do mixéru a pustil na nejvyšší otáčky.Ale i tak se jedná o fakt pěknej a hlavně reálnej film o emigrantech. ()

pepo

Príbeh je možno príliš vykonštruovaný, ale herci a režisér to stále podržia nad vodou. Silný, temný, občas krutý ale stále ľudský film. Chýba akurát niečo, kvôli čomu by bol výnimočný. 8/10 ()

kinej

Audrey Tautou je opět roztomilá. A film? Ten je rozhodně alespoň nadprůměrný. Asi nemám co víc dodat. ()

Hrabka

Příběh sice silný, ale mě příliš neoslovil a spíše jsem se už modlil, aby byl konec. Znovu se na to už nepodívám, to vím jistě. Film o těžkých chvílích a situacích, které zažívají imigranti v Londýně, je podle mě trochu přehnaný.55% ()

cheyene

S přibývajícím časem je Špína Londýna lepší a lepší podívanou, v níž se dobře mísí prvky dramatu, thrilleru a krimi, což samo o sobě předznamenává přítomnost napětí. Ve svých rolích potěší jak Ejiofor, tak Audrey Tautou. Některé scény jsou poměrně nechutné a syrové, což umocňuje celkový zážitek. ()

Kass

Krásný film s výtečnými herci, který se i přes silné téma netváří jako oscarový kandidát no.1. Doporučil bych "Špínu Londýna" ke zhlédnutí nějakému taťkovi či mamce z Kotěhůlek, kteří neustále nadávají na to, jak se vlastně mají špatně. ()