Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

Padme_Anakin

Tento snímek rozhodně není filmovým pohlazením, při sledování jsem měla nepříjemné a zároveň i rozporuplné pocity, na jednu stranu v sobě nacházím dostatek pochopení i soucítění, na druhou stranu mám výhrady ke zcela jednoznačně černobílému vyobrazení postav.. Nicméně příběh je strhující, bezútěšnost situace přistěhovalců mě nakonec zamáčkla, postarala se o to výborná Audrey Tautou.. Obávám se, že tohle není problém jen Londýna, špína se najde všude.. ()

Cimr

Zpočátku jsem sice úplně nevěděl, o co režisérovi jde, ale zhruba v polovině filmu se to zlomí a začíná napínavá, depresivní podívaná s jedním velmi chytrým nápadem a úžasným koncem. Audrey Tautou není holka jednoho výrazu, nýbrž jedna z nejlepších hereček současnosti. To, že její výkony někdo neustále porovnává s úplně odlišnou Amélii, je vcelku jeho problém; Tautou v tomhle filmu prostě NENÍ Amélií, ale uprchlicí z Turecka a já nemám důvod jí tuto roli nevěřit. Se Špínou Londýna mám jiný problém. Anglii mám totiž moc rád a tak si pořád nějak nechci připustit, že londýnské podsvětí je skutečně plné nelegálních přistěhovalců, obchodníků s lidskými orgány, hororových hotelů a záchodů, ucpaných lidským srdcem. I když... ()

nirvana91

Myslím, že hocjaké pomyslenie na ubytovanie v hoteli momentálne nechám na neurčito. Film ma nejak hlbšie nezasiahol. Možno pri konci, keď to parádne vygradovalo. Celkovo to bolo dosť kruté, ale taký je koniec koncov asi život emigrantov. K Audrey mi viacej sedí francúzština ako angličtina. Aj v "anglickom znení" však bola perfektná ako ona vždy zvykne. ()

NinonL

Pohádka o hodných migrantech ve víru zlého velkoměsta. Nevěřila jsem tomu ani chvilku, s přibývajícím dějem moje znechucení sílilo. Tvůrci si snad dělají z diváků srandu, ta závěrečná operace ... Kdo má alespoň miniaturní povědomí o medicíně, musí opravdu zoufat. Slušně obsazený film mě nesmírně zklamal. ()

ivishka

Prapodivný snímek o trefně nazvané situaci v Londýně - Špína Londýna.Turecká emigrantka Senay je plná ideálů,že za hranicemi své turecké země najde něco mnohem lepšího a přitom se z ní stane typický vyděděnec v zaběhlém systému angličanů. Pro ni bylo výhodou setkání s Okwem,který ji poskytl azyl sice v márnici ale přece jen lepší něco než nic a jaksi se o ni postaral..Poté si našla šikovná slečna práci a nakonec se málem nechala rozřezat na části kvůli penězům.Způsobem jakým někteří lidé žijí tzv.destruktivním-z toho je člověku kolikrát zle.Konec dobrý všechno dobré. ()

Džejkop

A v mých očích byl Londýn, tak trochu jinačí, čistší a úpřímnější, ted už vím, že je to taky jen velkoměsto a má svoje mouchy. Ani tady to nemají přistěhovalci jednoduché a jak vidno někteří jsou pro azyl nebo falešný pas schopni udělat všelijaké věci. Tížívá, místy až depresivní atmosféra je protkána takřka celým filmem a zdá se, že z této tíživé situace není úniku. Konec byl ale veselejší a rozhodně překvapivý. ()

Freemind

Pokud si chcete zničit iluze o moderním Londýně, podívejte se na Harryho Browna a ne na tuhle disneyovku. Nechytlo mě tady vůbec nic - a není to jen problém scénáře, podle mě je solidně zvrzaná i režie, která chyby předlohy nafukuje do karikaturních rozměrů. Přehrávající herci, invazivní a rušivá hudba ... Celý příběh by byl možná dobrý materiál na bizarní filmovou povídku, po roztažení na celovečerák ale nudí zbytečnými detaily a nevtipnými humornými vyplňováky. Není zde ani jedna uvěřitelná postava, všichni jsou buďto ultraslušní dobráci nebo černočerní, fyzicky odpudiví záporáci coby zástupci orgánů útlaku. Obětavá, naivní turecká panna, dobrácký ruský medvěd, ty jsem ještě jakž takž spolkl - s Okwem to ale trochu přepískli: brilantní šachista, chirurg, vdovec, nespravedlivě odsouzený, multilingvní dříč, odpůrce úplatků - už jen chybělo, aby ve volných chvílích hrál na píšťalku středověké madrigaly. Tenhle übermensch bojuje s chlápky s imigračního - agresivními, necitlivými hovady s kruhy pod očima a nedbalým strništěm, plachou Senay zase zneužívá oslizlý, tlustý majitel dílny. Frears je fakt mistr decentních detailů. Jako pohádka dobrý, jako cokoli jiného - drama, komedie, krimi - naprostá katastrofa. ()

Skip

Začalo to docela slibně jako jakási studie nebo spíš pohled na život přistěhovalců v Londýně, ale pak to začalo tak nějak sládnout, až se to dostalo do hrozného sladkobolného konce. Škoda. ()

Fanucci

Zajímavý a originální film, ale místy to Frears přehání s patosem a vykreslováním světa obklopující přistěhovalce v příliš jednoznačném, negativním duchu. Stejně tak jako všichni emigranti nejsou andílci (jako v tomto filmu), nejsou ani obyvatelé země, do které se emigranti dostanou, bezcitné hyeny, které je pouze zneužívají. ()

kagemush

Tautou jako rozverňčka Amélie samozřejmě,ale nikdy jinak.V těch tragickejch polohách je uvěřitelná jak sliby nigerijského realitního makléře.V jinak dobrém příběhu mi kazí film. ()

MartinNDL

Tenhle film chce být za každou cenu co nejvíce umělecký. Cpe Vám to pod ruku od začátku do konce. Když připočteme režiséra Frearse, který umění točit umí, skoro bychom tomu uvěřili. Ale pokud budeme přeci jen trochu nad věcí, bedeme soudní, pak nám dojde, že se zas o takové umění nejdná. Film má dobrou atmosféru, prostředí je přesné. Ale černobílé a hloupoučké postavy, klišé jedno za druhým celkový dojem kazí. Scénář je nedostatečný, to je hlavní problém. Ale jelikož se z něho panu režiséru podařilo vyždímat maximum, bude se Vám líbit. ()

Martin741

Opat priemerne spracovanie pomerne kvalitnej tematiky ilegalnych pristahovalcov, ktori smeruju do Londyna. Takito ludia musia mat doslova sialeny zivot, co dokazuje aj tento film. Rezia Stephen Frearsa je len priemerna, k tomu dialogy : 50 % ()

Aljak

Nič nie je tak nebezpečné ako čestný človek. Výborný a pútavý film od samého začiatku. Okwe pôsobil hneď veľmi charizmaticky a oddane, čo následne dokazuje počas celého príbehu. Všetko sa to začalo nájdením srdca v záchodovej mise, a zistenie, že tento lodnýnsky hotel nefunguje len na ubytovanie, ale deje sa tam niečo nekalé. Ako to už býva zvykom, všetka špina sa po čase vyplaví na povrch a je len na nás, či tú špinu budeme podporovať alebo nie. V hre je veľa peňazí, no najmä ľudské životy. Vynikajúci príbeh, s charizmatickými hercami a hlavne výborne podaný. Presne ako vraví názov filmu: pekné špinavé veci. Ja osobne som nadmieru spokojný, hoci niektoré veci mohli byť určite rozobrané aj viacej do hĺbky, a koniec tiež mohol byť trošku emotívnejší. ()

Figu

Jež, to jsem se spálil... Samozřejmě rozumím hloubce tématu, nicméně... No úplně jednoduše. Upoutávka i recenze supr, zbytek lacinost. Hrozná nuda! To napětí, který mělo ten biják táhnout tam prostě nebylo, nebo bylo poloviční... Zas na druhou stranu, vidět to před 20ti lety v době premiéry, možná bych volil pohled na film a hvězdy jinak!?! 60% ()

dezorz

Niekedy to celkom ide, zmiesat nepateticky silny film s moralnym posolstvom s odlhcujucou scenaristickym premiesanym kotrmelcovym filmom. ()

tomtomtoma

Drama o těžkém životě imigrantů v Londýně s určitou dávkou romantiky. Nelegální imigranti jsou zdrojem levné pracovní síly pro podřadnou a špatně placenou práci. Pro novou, byť i falešnou identitu, která by posvětila jejich pobyt, jsou ochotni obětovat nejednu ledvinku. Nechávají se zneužívat jak pracovně, tak sexuálně. Někdy ale přeteče pohár trpělivosti a pak je tu Nigerijec Okwe (Chiwetel Ejiotor), aby vymyslel a provedl smělý a odvážný plán, který ho posune pryč z toho všeho. Mezi ním a Turkyní Senay (Audrey Tautou) vzniká cit, který je ale zpřetrhán osobními okolnostmi ještě dříve, než může pořádně vypuknout. Z dalších zajímavých postav je tu šejdíř Juan (Sergi López), který tak rád na situaci imigrantů vydělává, svérázná prostitutka Juliette (Sophie Okonedo), korejský zaměstnanec patologie Kuo Ji (Benedict Wong), hotelový vrátný Ivan (Zlatko Buric) a majitel textilní továrny (Kriss Dosanjh). Pro lepší život, či pro záchranu holého života jsou lidé schopni se snížit k těm největším obětem vlastní lidskosti. Ale trochu přehnané ve své koncentraci na jednom místě. Ale je tu spravedlivá odplata, či se dá říci, čím kdo zachází, tím také schází. ()

C0r0ner

Celou dobu to u mě bylo tak mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože mě to prostě nějak nevtáhlo, i když musím uznat, že syrovost a nepříjemnost snímku měla něco do sebe. Pak ale přišla závěrečná čtvrthodina a najednou to získalo zcela jiný nádech, takže dohromady fajn. 80% ()