V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

boshke

Čeští herci prostě berou všechno, neb jakákoli nová pohádka pochybných kvalit je nabušená českými hereckými esy... Klus se mi tam celkem líbil (jeho výraz "jsem pitomeček a nevím, která bije" mi tam seděl), rádci byli také fajn, ale třeba královský pár nebo Karaba se mi nelíbili. Vyložená tragédie to nebyla, ale nad pitomostí nějakých momentů jsem si zoufal a nebavila mne... 40% ()

Mia...

Naprosto krásná a vtipná pohádka, překvapená nejsem, věřila jsem, že to bude zdařené. Náznaky moderna obyčejně v pohádkách nemám ráda, ale tady vše proběhlo ve vtipné verzi, hodně jsem se bavila a byl to příjemný zážitek. Nádherné písničky zpívané dvěma skvělými zpěváky. Každopádně se budu opakovat, ale nejvíce chci vyzdvihnout podařený humor. ()

swamp

Kudla, to si ze mě děláte legraci? Už dlouho nebylo potřeba satiry tak, jako teď! A vždy, když měla satira tu nejjednodušší podobu, měla i největší efekt, protože propojit jednoduché a přihlouplé metafory s politickou scénou je něco, co je českému národu blízké. Vždyť tady za nula peněz předvedli maximum, zpěvák Klus (nejsem jeho fanouškem) zahrál mnohem lépe než některé herecké "hvězdy" jeho věku. A ty vtipné hlody - na tom zkrátka stavěly vtipné komedie, za kterými brečíme, že se už netočí. Tohle je jiskra - sic pohádková, ale je. ()

nash.

Pohádka, ve které se bezchybně mísí naivita klasických televizních pohádek ze sedmdesátých a osmdesátých let, s aktuální politickou satirou. Levné kostýmy, studiové pojetí byť v exteriérech, scénář, režie, písničky i herecké výkony, které zdařile napodobují styl starých televizních pohádek. Nad prince i jeho hrnčířsko–loupežnickou milou ční však dokonalé vtělení našich politiků, dvojice Ferenz a Lorenz, která pohádku dělá prudce aktuální. Hláškuje jako o závod a na plnou hubu říká to, co naši politici v tichosti provádí. Daň z komínu, daň ze zavřeného okna, daň z otevřeného okna, daň ze vzduchu. To je jako u nás. Daně, sociální, zdravotní, televize, rozhlas, popelnice, DPH, emise, energetické štítky. Po včerejší zprávě, že se vláda chystá zdanit wi–fi, je ta pohádka aktuální tak moc, že už to přestává být legrace. Jenže princ, který by vrátil daně na feudální desátek je v nedohlednu. Takže dál budeme odevzdávat vládě 70% toho, co vyděláme, a smát se tomu u zdařilé pohádky. A jaké z toho plyne milé děti poučení? Život není pohádka. Člověk se narodí, zaplatí účty a zemře. ()

Slarque

Je s podivem, že pod námětem k této pohádce jsou podepsáni tři lidé. Přitom je to jen další kombinace mnohokrát použitých motivů. A kombinace nijak nápaditá. Zaujme jen aktuální paralela s naší vládou a ekonomickými reformami. Také je zvláštní, že filmaři každou chvíli přijdou s mladou kráskou, ale na osmnáctiletého mladíka si tu hraje Tomáš Klus. Veskrze průměrná televizní pohádka, ale přidávám jednu hvězdičku za otevřenou výzvu k rebelii. ()

Marthos odpad!

Hrůza. Je to vtip nebo se to zkrátka jen nepovedlo? Obávám se, že úroveň českých televizních pohádek klesla za poslední desetiletí o pár levelů níž, bezesporu zásluhou totální scénáristické umdlenosti. Pro něco tak pitomého, jako je tenhle zoufale nepovedený pokus o hudební pohádkovou taškařici s Tomášem K(F)lusem v hlavní roli, totiž neexistuje adekvátní slovní ohodnocení. Je to nanicovatý, přihlouplý patvar, v němž se opět bezostyšně vykrádá jedna legendární pohádka za druhou (proradní ministři Ferenc a Lorenc jako by z oka vypadli, včetně ne náhodou podobných kostýmů, rádcům ze Šíleně smutné), namlouvajíc si tím bůhvíjak originální dojem. Vypnuto po necelé půlhodince. ()

dopitak

Nevidím nic špatného na úniku tvůrců k modernismům či hovorovým výrazům, ono natočit v dnešní době pohádku, která by nepůsobila trapně, je kumšt. Protože Kluse známe z festivalů, klíďo píďo přivřeme oči nad velmi triviální zápletkou (čekal jsem, že královská dvojice se vydá na výlet s katalogem od Fischera, ale nekonalo se). Kamila Janovičová má mnohem víc prostoru než Tomáš Klus, který vyloženě nepotěšil, ale ani neselhal. Herecky to táhne především klidná postava kuchaře (Petr Štěpánek), písničky nejsou bůhvíjaký terno, ale poslouchat se to dá. Micimutr byla jen o něco lepší a nebýt povoleného hodnocení ještě před začátkem dnešní premiéry, mohla mít "bambitka" míň odpadů od debilních uživatelů. ()

marhoul

Po letech a především po dalších zkušenost s úpadkem českých pohádek, uznávám, tahle patří mezi ty pěknější. ()

Scalpelexis

Předem chci poděkovat tvůrcům za absenci jakéhokoliv digitálního draka. Snad jsem tím moc nezaspoiloval. Vyjma toho se jedná o vcelku originální počin, který ale bohužel nijak nevyniká. Klus není herec, i když zpěv by mu šel; na druhou stranu to zas o tolik lepší být nemohlo. Doteď moc nechápu role královského páru; co mě naopak velmi bavilo, jsou fikaní rádci Vladyka a Lábus, kteří vyjma těch všech daní si ukradli i celou pohádku. Pěkné písně, skromná výprava. ()

triatlet

Scénář se věnuje víc politikaření a pletichaření královských rádců, takže vývoj vztahu ústřední dvojice Aničky a Jakuba je víceméně plochý (hlavně Klus nemá co zahrát - neustále olizuje hrnce...). Naprosto nepohádkové chování královského páru (Kostková - Čenský) zachraňují rádcové z kuchyně (Cibulková, Štěpánek) a částečně i loupežník/ hrnčíř (Vetchý). Hudební kulisa poslouchatelná. ()

VenDulin85

Kudla z pudla, nebylo to tak špatné :-). U pohádek bych nebyla tak kritická, soudit by měli hlavně ti, kteří po zhlédnutí jdou vypáčit mámin šatník, jestli by se tam nenašel nějaký černý převlek, černý šátek, rukavice... Mně tam ohromně sedl Ondra Vetchý a oba hlavní rádci, Lábus s Vladykou. Kdo tu kritizuje, ať se někdy mrkne na nedávno natočené německé pohádky, které zpracovávají klasická témata, to je čirá hrůza, pohádkovost veškerá žádná, skutek utek. Oproti tomu je bambitka dostatečných 85%. ()

Oktavianus

Hloupé a trapné, včetně těch "narážek", jak se tu o nich pořád hovoří. Nepřekvapuje, že scénárista dělal i na Kameňácích, ten humor byl přesně v těch intencích. A Klus, to byla katastrofa sama pro sebe. Chvíli jsme měl pocit, že to má být degenerovanej šlechtic, ale prý ne. Pohádková tvorba těchto Vánoc byla fakt špatná, jestli tohle byl jeden z vrcholů. ()

evulienka3

Nie zlé... ale nepáčila sa mi výprava a nesadol mi štýl humoru v tejto rozprávke, až sa nakoniec stalo, že mi ku koncu už strašne vadila. ()

Stanislaus

K (prvnímu) Tajemství staré bambitky jsem se dostal relativně pozdě a po spoustě jiných pohádkách. I tak se jedná o jeden z povedenějších pohádkových příběhů z tuzemské produkce, který nestojí na nesympatických a uječených postavičkách, nýbrž na dobře napsaných (a veskrz i slušně zahraných) charakterech - ať už šlo o milou Aničku, bodrého Karabu či zlotřilé rádce Ference a Lorence. Bizarní daně na sto a jeden způsobů byly humorné, zatímco kuchařská romance a pár cestovatelských štěků královských rodičů mě minuly svým účinkem. Lepší tři hvězdičky! ()

rikitiki

Myslím, že téhle pohádce škodily ty věčné songy. Jo, chápu, že když prince hraje Klus, je asi nutné to pořádně prodat. Ale tady jich bylo moc a nebyly příliš zdařilé. Potěšila mě ale hrnčířovic zrzka - i když není klasicky krásná, je sympaticky přirozená - a to se v novodobých pohádkách vidí, bohužel, zřídkakdy. /29. 12. 12./ ()

BMW12

Pohádka je to hezká, milá, příběh je také fajn. Herecké obsazení je skvělé – Ondřej Vetchý, Jiří Lábus, Petr Štěpánek, Vilma Cibulková atd, prostě samé herecké hvězdy. Jen mi přišlo divné, že samotný loupežník zmlátí před svým obydlím asi 6 vojáků jen tak, levou zadní. Výmysli různých daní jsou dobrý nápad, člověk se pobaví, ale je nelogické, aby to královi nedošlo, ten byl asi hodně hloupý :-). A pak se z Kluse, naprosto nepoužitelného chlapa pro život, stane král. No pomineme-li tyto nelogičnosti, tak si divák pohádku užije a bude odcházet od televize spokojený. Za mě 3,5* ()

honajz

S odřenýma ušima tři hvězdičky. Negativy jsou i na tak krátkou stopáž mizerný střih (častokrát to chtělo pro vyznění scény střihnout dřív), samotné vleklé scény, a nakonec i ten příběh vlastně nenabízí nic navíc, než co odhadneme po pěti minutách a pak se k tomu těžce dopracováváme. V Kamile Janovičové je však alespoň na českou pohádku neotřelá tvář „princezny“, výprava docela ujde, dokonce zde máme i jednu „davovou“ scénu, a sem tam fór (včetně současných politických konotací) rovněž pomáhá jakémus takémus mírnému nadprůměru. Tomáš Klus mi byl vždy protivný, a zde mu často dochází dech, asi jak je jeho nakynulé tělíčko upnuté do královských šněrovaček. Celkově filmu chybí lepší rytmus, drajv, je pomalý, a to dokonce i v „akčních“ scénách. Ale jak říkám, není to zcela hloupé, snaha tu je vidět, na mírný, ale skutečně jen mírný nadprůměr to jakž takž vysupí. (Btw, vůbec jsem nepochopil, co se stalo s její matkou - teta má právě narozené dítě na ruce, matka nikde, jestli byla víla nebo umřela, Bůh suď.) Jo, a proč to celé vyprávění uvádí mimo obraz ženský hlas s výraznou slovenskou dikcí? To nemohla Fialovou nadabovat nějaká česká herečka, aby to neznělo divně? Jakože to tady fakt zní divně. Kudla. ()

borsalino

Takhle - připadlo mi, že jde o pohádku pro dospělé, kteří ocenění narážky na dnešní dobu a politickou situaci. Ale pro děti to právě z tohoto důvodu moc není a četné dotazy, co je úřad, vláda... Stále častěji mi v pohádkách chybí klasický motiv statečného prince a tato pohádka to pěkně potvrzuje. Chápu, že se doba změnla, ženské vedou firmy, jsou v politických stranách a kdesi cosi. Ale aby princ byl vykreslen jako trouba, který chodí do kuchyně olizovat vařečku s povidly, zatímco se jeho království hroutí, pro to moc pochopení nemám. Tomu odpovídá i ženský protipól - srdnatá ženská, která pro ránu nejde daleko. Za pár let bude princ čekat, až přijede do temné sluje princezna na koni, aby právě nabroušeným mečem usekla dvanáctihlavému drakovi hlavy a osvobodila jej z jeho spárů. Fakt to chceme dotáhnout až sem? ()