Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

ALIENka_

Když se dívám na filmy jako je tenhle, vždycky si uvědomím, jak moc je miluju a jak by bez nich byl život pěkně na hovno. Spousta z nich jsou sice pěkný sračky, ale saakra vždycky ve mě z nich něco zůstane (i když nějaký jsou fakt děsný, ty se teda snažím zapomenout to zase jo :D). A pak jsou filmy, na který bych se chtěla dívat pokaždý jako po poprvý, protože to je prostě tak úžasnej zážitek. A Kapitán Phillips je přesně tenhle film. Ještě teď si pamatuju, jak jsem si u prvního zhlédnutí kousala prsty na kost z toho, jakej to byl napínák. Ne fakt, tenhle film je víc děsivej, než všechny horrorový filmy dohromady. A ještě k tomu vám nedopřeje oddechu ani na chvíli. Žádnej vtípek na uvolnění atmosféry opravdu nečekejte, tady pěkně celej film se sevřeným žaludkem. Ještě k tomu máte jako přílohu hudbu, která pěkně nastavuje tu správnou nahánějící husí kůži atmosféru. A ty herecký výkony to je něco úžasnýho. Tom Hanks za tohle nedostal Oscara? Tak to mě teda pěkně sere. Sakra už má sice dva, ale tenhle cápek by si jich zasloužil aspoň 5. Jinak teda nedoporučuju sledovat jestli máte klaustrofobii, polovina filmu je totiž v malý loďce a fakt se cejtíte jako byste tam byli i vy. Zkrátka naprosto úžasnej zážitek i na podruhý! Hodnocení: volím Piráty/10 ()

Caszidy

O somálských pirátech, jejich působení, o tom z jakých poměrů pochází, zda to jsou teroristé nebo prostě nemají jinou možnost, jak se uživit zas tolik nevím. Vlastně o tom neví valná většina lidí a ti, kteří vám budou tvrdit opak, budou povětšinou pseudointelektuálové, kteří si jen přečetli pár článků, či dokonce nějakou knihu o této problematice. Každopádně u zpracování Paula Greengrassa bych klidně věřil, že se hodně blíží realitě. Skoro bych řekl až naturalisticky ztvárněný příběh o únosu kapitána jedné nákladní lodi vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Stejně tak vám připomene, že v reálném světě jsou armádní složky profesionály, kteří neminou. ()

GeusX

Byl jsem trochu skeptický, o čem to bude a proč to je tak dobře hodnoceno. Je to však výborné, nepřetržité a gradující drama, natočené skoro až dokumentaristickým stylem, že jsem věřil, že takto nějak se to skutečně odehrálo. Drama je velmi dobře podpořeno hudbou. Jen mne sr*lo, jak je v podstatě snadné přepadnout a obsadit loď několika hubeňourama. Postavy pirátů jsou zahrány opravdu přesvědčivě. Toma Hankse netřeba komentovat, ten odvádí svůj již standardní, nadprůměrný výkon. 95% (kino-ČSFD projekce, DVD / anglicky i cz dabing) ()

maseer2

Greengrass na vrcholu sil a z mé strany nadšení, s jakým jsem z kina odcházel naposledy před necelým rokem po Atlasu mraků.. Kapitán Phillips je především neuvěřitelně zručně natočená podívaná, která hrozně dobře vypadá, má obrovské tempo a rovněž skvělého Hankse v hlavní roli, což mi všechno dohromady přichystalo bezchybný filmový zážitek.. opravdu s chutí jsem si po skončení projekce zatleskal.. pro mě zatím jasně nejlepší film roku a suverénní, čistokrevná pětka! ... trochu spoileroidní P.S.: závěrečná cca půlhodina slouží mimo jiné jako hodně povedená přehlídka schopností americké armády a námořnictva.. ()

Borrtex

Paul nezklamal. Veškeré očekávání, které jsem před tímto filmem měl bylo dokázáno v excelentním hereckém výkonu Toma Hankse (zvlášť ta závěrečná část) a vynikajicí (klasika) režijí Paula Greengrasse. Celý snímek byl doplněn skvělým hudebním doprovodem, o který se postaral Henry Jackman. Roztřepaná kamera (jak je zvykem) skvěle zapadla do děje, a celé to bylo více 3D než na 3D filmu s 3D brýlema!! --> To je to, co Paul dokáže, a to, za co jej obdivuji. Ve filmu byla vidět ta gradace děje. Poklidný začátek, potom akce, která to všechno dokonale rozpumpovala, poté oddych, a všechno to bylo zakončeno tím nejlepším závěrem. Co musím také zmínit byla spolupráce se Somálci, kteří působily nadmíru věrohodně, a dodávali tomu ten správný pocit, že se to opravdu stalo. Nemám co vytknout, sám bych to lépe neudělal. Jednoznačně další nominace na Oscara pro Toma za jeho opravdu obdivuhodný výkon. 100% ()

6thSun

Vynaložit takové úsilí jen proto, abyste někoho zabili, je vlastně úplně absurdní. Ale co se dá dělat, taková už je dnes doba. ()

PROROK14

Prvá hodina a záverečná polhodina vynikajúce. To ostatné dobré. Páčilo sa mi ako Navy SEALs prebrali taktické velenie, ako čokoládový suchár neustále hovoril, že všetko bude OK, páčili sa mi manévre vo vysokej rýchlosti a aj čakanie na tri zelené. 9/10 ()

Baxt

Tragédie letu č. 93 byla s filmovým zpracováním daleko víc kompatibilní. Greengrassova tradiční krizová struktura vždy nevyhnutelně směřující k dramatickému vyvrcholení, se lépe rozehrává ve stísněných prostorách, kde až do závěru není možnost vývoj událostí nijak ovlivnit. Vypravěčskou formuli narušuje v Kapitánu Phillipsovi několik zvratů, při nichž vychází najevo nezanedbatelný fakt - ani jedna ze stran nemá situaci plně pod kontrolou. Když mají piráti navrch, jednoho si odchytíte. Když mají navrch rukojmí, vezmete jim kapitána atd. atd. Krize tak vůbec nepřijde, vzdor ani není potřeba. _____ Henry Jackman je skladatelský loser n. 1, chudák režisér ho v klíčové scéně musel nahradit osvědčeným Powellem. ()

bouncer

Ač nemusím Greengrassovu tvorbu a takovéhle drama mě většinou nechá klidným, tak to byl dobrý zážitek. Je znát velký posun od zpracování podobného tématu v dánském Únosu, kdy se z komorního dramatu stala velká akce s několika válečnými křížníky. Únos by uvěřitelnější, Kapitán Phillips napínavější. Hodnocení stejné. ()

Silence

Téměř dokonalá fúze atraktivního hollywoodského vyprávění s inteligentním, civilním a nepříjemně syrovým dramatem. Greengrass dávkuje napětí tak intenzivně, že diváka neopouští skličující pocity téměř po celé dvě hodiny. Obratně se vyhýbá přehnanému patosu a v Tomu Hanksovi nachází kapitána, který je sice mužem na svém místě, ale zároveň je pouze člověkem a nikoliv super hrdinou. Samozřejmě, když je silný námět s puncem "skutečné události", to se to točí - jen málokdy ze silného námětu ale vzejde opravdu působivý film. 9/10 ()

Johny_fork

Takhle nějak jsem si vždycky představoval film o somálských pirátech. Greengrass nepospíchá a postupně nás seznamuje s prostředím. Pro mě je úvodní pasáž, kde Hanks cestuje na letiště, poté v přístavu nastupuje na loď a přichází na můstek naprosto geniální, srovnal bych ji třeba s balením kufru v podání George Clooneyho v Lítám v tom. Oceňuji, když si režisér dá práci, projde si před natáčením lokace, nechá je na sebe působit a poté své dojmy úspěšně přenese na plátno. My tak máme tu možnost pocítit ty obrovské rozměry nákladního přístavu, či lodě samotné. Po tomto vtažení do děje již nastupuje podařená akce, jak jsme již zvyklí, perfektně realisticky nasnímaná (mně rozklepaná kamera nevadí), která přechází v závěrečnou dramatickou pasáž, kde Tom Hanks může naplno ukázat velikost svého hereckého nadání. Překvapivě nejen on, ale i ústřední trio zcela neznámých somálských herců. Jelikož jsem byl na konci filmu zpocený, ruce zaťaté a u titulků jsem se přidal k potlesku v sále, nemohu hodnotit jinak než absolutně. ()

Hismael

Téměř celé prostředí tohoto thrilleru podle skutečné události se vtěsnalo na nákladní loď a následně se rozjel intenzivní nervy drásající boj o život. Na rozdíl od posádky nákladní lodi, somálští piráti, kteří loď napadnou, mají zbraně. To je základní problém, díky kterému kapitán Phillips a spol. nemají příliš možností, jak se bránit. Proti Hansovi jsou vybraní neznámí herci, kteří piráty vzhledově dokonale napodobují. Jakmile se objeví a začnou útočit, napětí stoupá až do chvíle, kdy závěrečná scéna z diváka emocionálně vyždímá poslední zbytky sil. ()

Terva

Naivně jsem si myslel, že tento film si zaslouží pět hvězd, ale velmi jsem to přecenil. Kamera je hrozná, některé střihové sekvence jsou zmatené. Naštěstí to vyrovnává napětí, herecké obsazení a velmi povedený hudební doprovod. ()

ambron

Fuh, tak toto bola asi od nejakej 20 minúty riadna jazda. Stret medzi kapitánom Philipsom a veliteľom pirátov Musim vyústil do takého nervydrásajúceho napätia, že som sa cítil ako na centrifúge a cítil som akoby ma postihla tuším morská nemoc. Kapitán Phillips je bezosporu najstrhujúcejší film tohoto roku a ja sa Paulovi Greengrassovi úctivo klaniam. ()

Beznoh

No nevím teda. Tak jsem šel do kina, koukám 91% a vyčkávám, jakej zázrak mě nečeká. Nejlepší na filmu byla skvělá angličtina i super vybraní herci v somálských rolích. Vážně působili věrohodně a role jim padly. Zrovna tak role Toma Hankse byla úžasná. Jenže co naplat. Mě to prostě nebavilo. Kdybych v tom měl hledat nějakou větší hloubku, asi by chtělo víc rozebrat osudy a postavení Somálských pirátů a stavu v jejich státě, včetně vztahů USA apod. Kdybych to měl brát jako komedii a bavit se u toho tak by to muselo být vtipné. A kdyby to mělo být akční dobrodružný drama Triller jak je psáno, tak by mě to mělo bavit. Což se vážně moc nedělo, pasáže hrozně zdlouhavé, předem jsem čekal co se stane, jak to dopadne a moc mě neupoutalo, ještě jsem přemýšlel jak to bude dlouhý, místo toho, abych v kině seděl s otevřenou pusou a nad časem vůbec neuvažoval. Neříkám že je to špatnej film, u mě tři hvězdy, šlo by to spíš ke 4, než ke dvoum, ale za žádnej velkej zázrak to teda nepovažuju. ()

Chermy

Perfektní film, který hodně sráží kamera. Paul Greengrass má snad ten nejdebilnější trademark ze všech filmařů. Jeho roztřepaná kamera dosahuje na vlnách takového extrému, že je to většinu stopáže skoro nekoukatelné. A mě to moc mrzí, protože bych se jinak nebál dát plný počet, ale takhle mi i ty 4 přijdou skoro moc. Scénář je skvělý a Greengrass dobře ví jak ho uchopit aby vás příběh opravdu chytl, ale ta kamera je příšerná! V mnoha případech vůbec nevíte co se ve filmu děje, protože to prostě není vidět. Trend kameramanů, kteří točí hůř, než kdybyste přivázali psovi kameru na krk měl zemřít v den, kdy to někoho napadlo. Není to moderní a už vůbec ne efektní, je to debilní, debilní, debilní! ()

CiTrus007

Extrémně realistické dokumentární drama precizně vykresluje dobrodružné, ale místy i nelichotivé dopady somálské krize. Odehrává se ve třech dějstvích. To první sleduje životy Phillipse a Somálců, snaží se jejich pohnutky racionálně vysvětlit a morálně ospravedlnit. Jakmile však dojde k samotnému přepadu, přepne Greengrass do režimu Die Hard. V tomto druhém aktu můžeme pozorovat jednu žánrovou kuriozitu – nehollywoodskou akci pohollywoodsku, jejíž narace má kořeny někde u Hotelu Rwanda. Poslední dějství je spíše psychologickou přetlačovanou a morální sebereflexí každé z postav. Tady někde bohužel ztrácí snímek svojí nestrannost a ostře se přiklání k americkému světonázoru. Hra myšlenek ale přesto na konci převáží a ovládne i celý epilog. Herecky i technicky je film dokonalý. Tom Hanks rozhodně mezi neznámými herci nepůsobí jako primadona a diverzita obsazení jen umocňuje realistický zážitek. Až na meziřádkovou interpretaci byl scénář napsán ve smyslu předlohy a nebýt toho přehnaného amerického vlastenectví, dal bych o bod více. 9/10 ()

JohnCZ

U Kapitána Phillipse platí pravidlo: "méně je někdy více". Kdo čeká efektní akční film, bude asi trochu zklamán. Mě ale rozhodně tyto komorněji a reálněji pojaté thrillery baví mnohem více, než vyumělkované řezničiny plné CGI. Captain Phillips je poctivá filmařina - od dynamické kamery a výborného střihu, až po kvalitní herecké výkony (ze závěrečné pětiminutovky z hereckého výkonu Toma Hankse až mrazí) a reálně působící dialogy. Napětí by se dalo krájet od začátku až do konce a ani na moment jsem se nenudil a to i přesto, že jsem si vědom faktu, že některé scény jsou hodně zdlouhavé - pokud ale tvůrci umí, tak se v žádném případě nemůže jednat o zápor. ()

m.krudenc

Povedlo se! Kapitán Phillips je opravdu tak napínavý a skvěle natočený film, jak se o něm povídá. Někteří lidé si myslí že Piráti byly jen nějaká cirkusová legrace - mílí se. V každé době byly budou Piráti odporní zabijáci. Tento film vše dokonale zobrazuje podle skutečnosti. Tom Hanks je tradičně skvělý, děj propracovaný, hudba skvělá. Nic tedy nebrání tomu, aby se tento snímek vybojoval i nějaký ten cenný skalp. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí