Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Sejkorka

Normálně 5* , ale jednu hvězdu musím sundat za závěrečnou agitku.Zloděj honí zloděje (ji, to je vlastně na začátku). ()

shakened odpad!

Hezká pohádka o Golemovi pro děti, komunistická agitka z pohledu dospělého. A Werich opět v první linii co by pokračovatel vlastního levičáckého světonázoru. Jenže, pane Werich - tohle už byla rudá totalita. ()

Salsecnew

Římský císař a český král sídlí v Praze a zde je jedna zajímavost o Praze. Jedním z požadavků českých stavů na Habsburky v roce 1526 bylo i to, že mají Prahu učinit svou rezidencí, což většinou porušovali. Nicméně Habsburkové měli v plánu, že kdyby Turci z Balkánu Vídeň nakonec dobyli, pak by skutečně do Prahy přesídlili. Poslední český král, který sídlil na Pražském hradě byl Ferdinand V. Tento se v roce 1848 sice vzdal rakouského trůnu ve prospěch Františka Josefa I., avšak odešel do ústraní na Pražský hrad, kde dožil zbytek života. Jinak mimochodem další zajímavost ohledně Prahy: porážku Napoleona dořešil Vídeňský kongres, ale pravda je, že ještě před ním byl svolán v roce 1813 Pražský kongres (Rakousko, Rusko, Prusko, Anglie a Švédsko), který měl dojednat podmínky příměří s Francií, avšak nakonec žádná strana už neměla zájem na uzavření míru s prohrávající Francií. ()

horskejvlk

Voskovec prohlásil: budovatelská agitka která pokřivuje morální ideály a jako řešení nabízí komunistické vyústění, což už pro levičácké umělce z Osvobozeného divadla tzv. 1 rep. ČSR bylo za hranou. Z dnešního pohledu je tato myšlenka už pryč a zbyl nám pěkný výpravný film, kéž by jsme ho uměli natočit. Za mě ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ byť chápu ze závěrečná budovatelská nadšená píseň může pobuřovat, omluvou nech je že nejvíce zklamaný a zlomený člověk byl právě Jan Werich který v závěru života v době normalizace byl již režimem zakázán. ()

milos.bradik

Vynikající Jan Werich ve slavné dvojroli. Přestože film vznikl v padesátých letech a je tedy nutně poznamenán ideologií, tak humor natolik vtipně zobrazuje historii, že to ideologicky vyznívá spíš naopak. Navíc nejen Werich, ale i ostatní herci jsou natolik skvělí, že tu ideologii člověk ani nevnímá. ()

SammyboiSK

Starší brat Jedného Kráľa, ktorý je rovnako dobrý a vo veľa momentoch ho dokonca aj prekonáva. Aj keď aj táto rozprávka sa nevyhla budovateľskému charakteru, Ján Werich je stále skvelý a je tu mnoho ikonických scénok a momentov. 8/10 ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014