Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo

Cisárov pekár a pekárov cisár

The Emperor's Baker - The Baker's Emperor

The Emperor and the Golem

Komedie / Historický

Československo, 1951, 80 + 64 min (SE: 108 min)

Císařův pekař a Pekařův císař je asi jediný budovatelák, na který se s chutí vždycky podívám. Je to inteligentní lidová zábava, která právem baví všechny bez rozdílu už nějakých 65 let. A přitom geneze tohohle filmu je více než dramatická a nestyděl by se za ni ani Hollywood, nemluvě o tom, že se film točil v nejhorších časech politických procesů, kdy si nikdo nemohl být jist životem. A slavná písnička o tom, že ten umí to a ta zas tohle, patří mezi nejlepší muzikálová čísla, která se na Barrandově kdy točila. Je pro mě vždycky velkou radostí sledovat Císařova pekaře a Pekařova císaře, pokaždé se u toho srdečně bavím. A teď si to srovnejte s debilní a úplně pitomou Dovolenou s Andělem, která vznikla ve stejné době. Úplné nebe a dudy.(27.12.2017)

• BMW12

Tato pohádka se mi v dětství nikdy nelíbila. Ani jednou jsem jí nedokoukal do konce. Ale když má tak vysoké hodnocení, tak jsem si říkal, že jí po těch letech dám ještě šanci a zhlédnu jí až do konce. No to bylo utrpení. Neříkám, že je to nějak špatně natočeno, ale mě to vůbec nezaujalo a pak jsem už musel přeskakovat jednotlivé scény, abych se vůbec dobral konce. Tak mě to nudilo a ta otravná hlasitá hudba do toho, to bylo šílený. Každopádně oceňuji výkon Jana Wericha, on tyhle královské postavy hrál dobře.(1.9.2016)

Tak na tohle můžu koukat pořád! Dokonalý film! Akorát tu písničku o přebytečnosti inteligence nemám ráda a vždycky si vzpomenu na její perestrojkovou verzi o vekslácích a jiné svoloči. Miluju scénu: "Cítíš něco?" "Rum!" a taky "Úž je zase tady!" a "Úž je zase pryč!" no a samozřejmě taškařici se zrcadlem, lepší než Bruno Ferrari:-) -------Po asi 150 zhlédnutí mám nové oblíbené hlášky, skvěle se hodící do praktického života: Buďto všichni anebo nikdo! Anebo jenom já! (generál) a tu druhou říká dvorní astrolog: To je ovšem žalostná bilance, pánové. My jsme se málem otrávili a císař má šém v kapse!(12.1.2010)

No, já tedy nevím, ale na 5* mi tento "double" film nepřipadá. Herci a režisér sice odvedli dobrou práci, ale trochu jsem se u tohoto filmu nudil (a to jsem si myslel, že se snad nikdy nemůžu nudit u filmu, ve kterém hraje pan Werich). Pokusím se na film ještě někdy podívat, třeba změním názor (přece jenom, nějaký ten rok jsem ho, resp. je, neviděl).(18.12.2007)

Úžas se mi mísí se smutkem. Úžas z toho, že v temné době budovatelské éry vzniklo něco tak zábavného, smutek z toho, že to byla poslední velká role báječného hereckého živlu Nataši Gollové, které komouši nepřáli. Tenhle film dokazuje, jak silnou pozici měl Martin Frič, ačkoliv ani on se neubránil povinné agitce, i když v minimální míře.(13.4.2003)

• - Kostým Jana Wericha (Matej/Rudolf II.) šili šičky a krajčírky ručne celých šesťdesiat hodín. (Raccoon.city)

• - Keď sa Jan Werich pohádal s režisérom Krejčíkom, pred celým štábom mu svojim neodolateľným spôsobom povedal: „Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej." (krasomama)

• - Kostýmy z tohto filmu patria k najstarším a najcennejším, ktoré má štúdio Barrandov vo svojom obrovskom sklade. Zaujali už mnoho zahraničných filmárov, ktorí si ich požičali do svojich projektov. Pre historickú hodnotu sú zaradené do kultúrneho dedičstva českého národa pod ochranou Ministerstva kultúry ČR. (krasomama)