Dělá to a ten zase ono, a všichni dohromady udělají moc. Pro mě je nejpřitažlivější postavou Vladimír Leraus. Je ze všech nejpřirozenější. Netají se tím, oč mu jde, jde si za tím, a dobře mu sekunduje i další přímá lidská duše, kterou hraje František Filipovský. Oživí Golema, chce aby mu sloužil, ale Golem ho neposlouchá. Poslechne ale Jana Wericha, a má sloužit všem lidem. Z Golema si udělají pekárnu a tančí kolem a zpívají si, takže socialistické hospodářství mělo z takových výtečníků radost...Ale nepochybně úhlů pohledu na tenhle film je mnohem více, než je možno natlačit do pár vět.(22.7.2010)

• Frajer42

Nejvíce se mi na této pohádce líbí, že to vlastně ani pohádka není. Díl císařův pekař ve mne valný dojem nezanechal, spíše ho chápu jako takové delší uvedení do děje. Je to zkrátka obrovská nuda, ale jakmile se přehoupneme do dílu číslo dva a začne kralovat pekař začíná to být výborná komedie. Jan Werich je výtečný, ale jeho kolegové si zaslouží sklidit minimálně stejné, ba dokonce ještě větší ovace. Film je velmi vtipný, a to že se na něm zásadně podepsala doba, a to rovnou ve více směrech je logické vyústění. Ten Golem byl vskutu příšerný. Raději bez něj, než tohle. A doba vzniku zanechala svoji stopu určitě i v smýšlení zúčastněných. Myslím, že píseň: ,, ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc", mluví naprosto za vše. Příliš mi to však nevadilo. Ta píseň je melodická a vysoce chytlavá, a tak jsem si ji pobroukával taky. Takže když to tak shrnu v jedno celistvé hodnocení. Císařův pekař byl průser. Pekařův císař byl výtečný. A protože mezi čísly 0 a 5 se blbě hledá průměr, zaokrouhlím číslo 2,5 tak, jak by ho zaokrouhlil můj i váš procesor a dám * *, i když takové lepší.(20.11.2011)

No, já tedy nevím, ale na 5* mi tento "double" film nepřipadá. Herci a režisér sice odvedli dobrou práci, ale trochu jsem se u tohoto filmu nudil (a to jsem si myslel, že se snad nikdy nemůžu nudit u filmu, ve kterém hraje pan Werich). Pokusím se na film ještě někdy podívat, třeba změním názor (přece jenom, nějaký ten rok jsem ho, resp. je, neviděl).(18.12.2007)

Císař Rudolf II. by sice rád vládl, ale nějak na to neměl čas. Bylo nutné věnovat se svým koníčkům, zvlášť když chtěl být věčně mladý, zjevování krásky Sirael ho také z vědeckého hlediska zajímalo a touha získat do svých služeb golema byla ohromná. Intriky se kolem něj jenom kupily a mne přitom nejvíce zaujaly oči intrikářů sledující rotující sklenky s vínem, z nichž jedno bylo otrávené, při vysvětlování Kopernikovy heliocentrické teorie.(8.12.2008)

Tak na tohle můžu koukat pořád! Dokonalý film! Akorát tu písničku o přebytečnosti inteligence nemám ráda a vždycky si vzpomenu na její perestrojkovou verzi o vekslácích a jiné svoloči. Miluju scénu: "Cítíš něco?" "Rum!" a taky "Úž je zase tady!" a "Úž je zase pryč!" no a samozřejmě taškařici se zrcadlem, lepší než Bruno Ferrari:-) -------Po asi 150 zhlédnutí mám nové oblíbené hlášky, skvěle se hodící do praktického života: Buďto všichni anebo nikdo! Anebo jenom já! (generál) a tu druhou říká dvorní astrolog: To je ovšem žalostná bilance, pánové. My jsme se málem otrávili a císař má šém v kapse!(12.1.2010)

• - Václav Trégl, predstaviteľ cisárovho sluhu, dostával za jeden natáčací deň 1 800 Kčs. (Raccoon.city)

• - Film měl původně režírovat Jiří Krejčík, ale po neshodách s Janem Werichem se režie ujal Martin Frič. V Krejčíkově původním obsazení měl hrát místo Jiřího Plachého roli magistra Kelleyho Karel Höger, místo Nataši Gollové měla záhadnou dívku Sirael představovat Irena Kačírková a místo Františka Černého v úloze Scotty měl hrát Saša Rašilov. Původně obsazení Krejčík je současně autorem necelé desetiny scénáře. (krib)

• - V Burianovom filme Hrdina jedné noci hovorí v jednej zo scén ku koncu filmu Vlastovi Burianovi Václav Trégl zaklínaciu formulku: "dymián.. Lalicha, paprte, acháno, acháno..." Reč Lubomíra Lipského zrejme vznikla na základe tejto zaklínacej historickej, resp. ľudovej formulky. (Zdroj: ČSFD.cz)