Skvělá pohádka nejen pro děti plná skvělých herců, kde dospělejším zejména ke konci u společné písně mírně zatrne. Doba byla taková a tak všechno mělo být všech. A aby to tak mohlo být holt se někomu kdo něco měl - něco vzalo a dalo se to všem, některým víc.... Werich sice zpočátku brblal, ale nakonec se nechal táhnout s hlavním proudem a občas si na to posteskl jen v korespondenci s Voskovcem. Pro Voskovce tohle všechno byl důvod proč se nakonec už nevracet a riskovat izolaci i nejistá angažmá v USA a Anglii.... * * * * *(6.3.2012)

Dělá to a ten zase ono, a všichni dohromady udělají moc. Pro mě je nejpřitažlivější postavou Vladimír Leraus. Je ze všech nejpřirozenější. Netají se tím, oč mu jde, jde si za tím, a dobře mu sekunduje i další přímá lidská duše, kterou hraje František Filipovský. Oživí Golema, chce aby mu sloužil, ale Golem ho neposlouchá. Poslechne ale Jana Wericha, a má sloužit všem lidem. Z Golema si udělají pekárnu a tančí kolem a zpívají si, takže socialistické hospodářství mělo z takových výtečníků radost...Ale nepochybně úhlů pohledu na tenhle film je mnohem více, než je možno natlačit do pár vět.(22.7.2010)

Co dodat k scénáristickému skvostu? I když se to nezdá, všechny postavy v tomto filmu existovaly (asi kromě Matěje), řada dialogů poukazuje na historické reálie a vůbec je film daleko chytřeji vymyšlen, než by bylo k úspěchu třeba. Tvůrci si dali daleko víc práce, než běžný divák na první pohled chytí. Pokaždé, když Pekaře vidím, musím se mu obdivovat, a neskutečně...neskutečně se bavím! Jan Werich vnesl moudro a nadhled, jak by žádný jiný nedokázal.(2.3.2011)

• Frajer42

Nejvíce se mi na této pohádce líbí, že to vlastně ani pohádka není. Díl císařův pekař ve mne valný dojem nezanechal, spíše ho chápu jako takové delší uvedení do děje. Je to zkrátka obrovská nuda, ale jakmile se přehoupneme do dílu číslo dva a začne kralovat pekař začíná to být výborná komedie. Jan Werich je výtečný, ale jeho kolegové si zaslouží sklidit minimálně stejné, ba dokonce ještě větší ovace. Film je velmi vtipný, a to že se na něm zásadně podepsala doba, a to rovnou ve více směrech je logické vyústění. Ten Golem byl vskutu příšerný. Raději bez něj, než tohle. A doba vzniku zanechala svoji stopu určitě i v smýšlení zúčastněných. Myslím, že píseň: ,, ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc", mluví naprosto za vše. Příliš mi to však nevadilo. Ta píseň je melodická a vysoce chytlavá, a tak jsem si ji pobroukával taky. Takže když to tak shrnu v jedno celistvé hodnocení. Císařův pekař byl průser. Pekařův císař byl výtečný. A protože mezi čísly 0 a 5 se blbě hledá průměr, zaokrouhlím číslo 2,5 tak, jak by ho zaokrouhlil můj i váš procesor a dám * *, i když takové lepší.(20.11.2011)

Císař Rudolf II. by sice rád vládl, ale nějak na to neměl čas. Bylo nutné věnovat se svým koníčkům, zvlášť když chtěl být věčně mladý, zjevování krásky Sirael ho také z vědeckého hlediska zajímalo a touha získat do svých služeb golema byla ohromná. Intriky se kolem něj jenom kupily a mne přitom nejvíce zaujaly oči intrikářů sledující rotující sklenky s vínem, z nichž jedno bylo otrávené, při vysvětlování Kopernikovy heliocentrické teorie.(8.12.2008)

• Jan Werich

• - Jan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Tvůrci přemýšleli nad tím, jak dostat pekaře do císařské vany. Rozhodli se tak, že pekař omylem šlápne do velké vázy a váza mu zůstane nazutá jako "holinka" a on se jí pokusí vyzout, přičemž se se svou vahou sesune do vany. Jakmile došlo na zkoušku, tak Jan Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy. Natáčení se na 14 dní zastavilo. (FIBO)

• - Kostýmy vytvářel Jiří Trnka. (Elisebah)

• - Scotta (František Černý) číta hebrejský nápis na "šéme"na oživenie Golema zľava doprava, ale hebrejské písmo sa číta sprava doľava. (Raccoon.city)