Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo

Cisárov pekár a pekárov cisár

The Emperor's Baker - The Baker's Emperor

The Emperor and the Golem

Komedie / Historický

Československo, 1951, 80 + 64 min (SE: 108 min)

Vím, že proti gustu atd., ale v tomto případě nechápu, jak někdo vůbec může uvažovat o udělení horšího než naprosto absolutního ohodnocení. "Komunistické" námitky jsou mi k smíchu, kdyby byl film sračka, tak ani nemuknu, ale Císařův pekař je určitě jeden z absolutně nejlepších českých filmů všech dob. Nedosti na tom, že jej natočila legenda mezi režiséry a napsala legenda mezi scénáristy, ale zahrála si v něm naprostá většina tehdejší herecké elity. Werich, Štěpánek, Filipovský, Záhorský, Gollová, Trégl, Plachý, Kopecký, Kemr, Nedbal, Lipský... má smysl pokračovat? Ve srovnání s tím pak vypadají další, stejně skvělé stránky filmu jako hudba nebo do té doby nevídaná výprava, téměř podružně.(13.12.2004)

Koho mohli mít komunisti v roce 1951 jiného, než prvorepublikové hvězdy? Závěrečná veselice a několik narážek byla jistě úlitba době, ovšem z úst Jana Wericha působí vyloženě dvojsečně :-( Nataša Gollová sice plnoštíhlá a ne tak bláznivá jako v Evě, co tropí hlouposti, ale o to více ceněná :-) Některé vyšperkované dialogy ale opravdu nemají chybu. PODZEMNICE OLEJNÁ! JAK TO VŮBEC MŮŽETE JÍST?(21.5.2003)

• kingik

Tohle je ten oslavovaný Werichův opus? Mně to přijde jak nesmělá satira na totalitní režim, a taky to je. Golem je rudý režim a vrchnost i chudáci jsou jemu podřízeni. Monarchie není žádána. A když se rozezní Werichova budovatelská óda na to, co všichni společně dokážou, nazpívaná zřejmě z donucení, aby to celé nezakázali, nebylo co řešit. Hrozný film. Barvy, ozvučení a všechno kolem v poločasu rozpadu. Neděkuji, jsem pustil telku a náhodou to dávali. Krize. Nikdy jsem to nedodíval, až nyní, a o ničem. Snad jen herecké výkony to spasily. 20%(30.5.2012)

"To je žalostná bilance, pánové ! My jsme se málem otrávili a císař má šém v kapse." Vedle husitské trilogie trochu jiné zpracování epizodky české historie ve scénáristicky vzorové filmové adaptaci Golema ze starého Osvobozeného divadla (Golem-Trégl). Láska, práce, intriky ("Buď všichni nebo nikdo ! Nebo jenom já !"), moc, byrokracie, zaměstnanci i živnostníci všeho druhu - prostě nadčasový obrázek společnosti a hojně následovaná cesta, jak se historicky znemožnit. Bezchybné herecké výkony jsou samozřejmostí, hudba par excellence. Větička "Já bych doporučoval mučení - v zájmu civilizace." zněla v českých kinech v roce věznění a popravy Slánského a spol.(30.5.2012)

• Oktavianus

Padesátá léta u nás filmu nic dobrého nepřinesla a ani tento film není výjimkou. Že je tu všudypřítomná agitka, to se dá pochopit, v roce 51 to jinak ani nešlo, ačkoli mi leze na nervy hrozným způsobem. Co je však naprosto neodpustitelné, jsou dehonestující proletářské vtipy vůči šlechtě a císaři samotnému. Lid nikdy v dějinách nic neznamenal: když ano, bylo z toho akorát krvavý vraždění, veškerý dějinný a národnostní posun vždy představovala aristokracie. Werich si s Rudolfem taky není fyzicky až tak podobný, jak jsem se tu dočetl, nemluvě o tom, jakej je tu z něj rozmazlenej ukřivděnej hloupej chudáček - ve skutečnosti šlo o císaře velmi chytrého, s širokým kulturním a vědeckým rozhledem (samozřejmě své doby). Tento film je jen strašná komunistická slátanina.(6.9.2012)

• - V skutočnosti bolo na cisárskom dvore Rudolfa II. (Jan Werich) približne až 200 alchymistov s druhým najväčším mecenášom vtedajšej alchýmie, pánom Vilémom z Rožmberka, ktorý sa vo filme tiež mihne. To už však bola svetová alchýmia v úpadku a nebola taká žiadaná ako ukazuje film. (Raccoon.city)

• - Filmári dostali k dispozícii originálne umelecké diela z hradných zbierok a drahé látky si nechali utkať vo Varnsdorfskej továrni na špeciálnu zákazku. (Raccoon.city)

• - Kostýmy z tohto filmu patria k najstarším a najcennejším, ktoré má štúdio Barrandov vo svojom obrovskom sklade. Zaujali už mnoho zahraničných filmárov, ktorí si ich požičali do svojich projektov. Pre historickú hodnotu sú zaradené do kultúrneho dedičstva českého národa pod ochranou Ministerstva kultúry ČR. (krasomama)