Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo

Cisárov pekár a pekárov cisár

The Emperor's Baker - The Baker's Emperor

The Emperor and the Golem

Komedie / Historický

Československo, 1951, 80 + 64 min (SE: 108 min)

Dokonalý velkofilm ve všech významech tohoto označení. Celá herecká elita své doby, v čele pochopitelně s dominujícím Janem Werichem, který svou dvojroli zvládl bezchybně, stejně však nezastiňuje zbytek, a to hlavně dvořanskou kliku, kde se nádherně vyřádil František Filipovský. Právě kvůli těmto scénám film navždy zůstane tím, čím je, protože je pravda, že budovatelské a pracovně-nadšenecké tendence už mohou někomu lézt krkem. Mně začaly vadit až poté, co jsem se na ně vyloženě soustředil, předtím film neměl kazu. Snad jen ten závěrečný pohled na pražské panorama, barokní kostel svatého Mikuláše rudolfinskou Prahu zatím ještě nekrášlil.(26.12.2004)

• kingik

Tohle je ten oslavovaný Werichův opus? Mně to přijde jak nesmělá satira na totalitní režim, a taky to je. Golem je rudý režim a vrchnost i chudáci jsou jemu podřízeni. Monarchie není žádána. A když se rozezní Werichova budovatelská óda na to, co všichni společně dokážou, nazpívaná zřejmě z donucení, aby to celé nezakázali, nebylo co řešit. Hrozný film. Barvy, ozvučení a všechno kolem v poločasu rozpadu. Neděkuji, jsem pustil telku a náhodou to dávali. Krize. Nikdy jsem to nedodíval, až nyní, a o ničem. Snad jen herecké výkony to spasily. 20%(30.5.2012)

Vím, že proti gustu atd., ale v tomto případě nechápu, jak někdo vůbec může uvažovat o udělení horšího než naprosto absolutního ohodnocení. "Komunistické" námitky jsou mi k smíchu, kdyby byl film sračka, tak ani nemuknu, ale Císařův pekař je určitě jeden z absolutně nejlepších českých filmů všech dob. Nedosti na tom, že jej natočila legenda mezi režiséry a napsala legenda mezi scénáristy, ale zahrála si v něm naprostá většina tehdejší herecké elity. Werich, Štěpánek, Filipovský, Záhorský, Gollová, Trégl, Plachý, Kopecký, Kemr, Nedbal, Lipský... má smysl pokračovat? Ve srovnání s tím pak vypadají další, stejně skvělé stránky filmu jako hudba nebo do té doby nevídaná výprava, téměř podružně.(13.12.2004)

Skvělá pohádka nejen pro děti plná skvělých herců, kde dospělejším zejména ke konci u společné písně mírně zatrne. Doba byla taková a tak všechno mělo být všech. A aby to tak mohlo být holt se někomu kdo něco měl - něco vzalo a dalo se to všem, některým víc.... Werich sice zpočátku brblal, ale nakonec se nechal táhnout s hlavním proudem a občas si na to posteskl jen v korespondenci s Voskovcem. Pro Voskovce tohle všechno byl důvod proč se nakonec už nevracet a riskovat izolaci i nejistá angažmá v USA a Anglii.... * * * * *(6.3.2012)

Skutečný velkofilm se vším, co k němu patří, a pomník nesmrtelnosti jednoho z největších českých režisérů. A pak samozřejmě pana Wericha, jehož dvojrole bere dech jak mistrovským herectvím, tak salvami smíchu či nutkavým pokašláváním neustále vyvolávaným tucty a veletucty narážek - až se jeden diví, že takové dílo mohlo v takové době vzniknout. No, i když, sborový zpěv prostého lidu o tom jak budou všichni všechno mít dohromady... prostě to šlo a vyšlo a už to tu navždy máme. Taky všichni dohromady;) Legenda o Golemovi, která vlastně vůbec o Golemovi není, má u mě vždycky svých rudolfinských majestátních 90% jistých.(15.4.2007)

• - Tycho de Brahe (Bohuš Hradil) mohol naozaj potrebovať "čočku" len ako "luštěninu", pretože sám ďalekohľad na pozorovanie hviezdnej oblohy nikdy nepoužíval a v presnosti meraní mu zrejme pomáhala skôr chýbajúca špička nosa. Ďalekohľad si dal patentovať Johannes Lippershey až sedem rokov po Tychovej smrti. (gaius)

• - Pri krátkom zábere na Prahu nad hlavami tancujúceho davu je vidieť Malostranský kostol svätého Mikuláša a Národné divadlo. Ani jedna z oboch stavieb za vlády Rudolfa II. ešte neexistovala, takisto je vidno anténu na jednej zo striech. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

• - Kostýmy z tohto filmu patria k najstarším a najcennejším, ktoré má štúdio Barrandov vo svojom obrovskom sklade. Zaujali už mnoho zahraničných filmárov, ktorí si ich požičali do svojich projektov. Pre historickú hodnotu sú zaradené do kultúrneho dedičstva českého národa pod ochranou Ministerstva kultúry ČR. (krasomama)