Nádherná historická pohádka chceteli komedie.Jan Werich tu dostal největší dvoj roli ve filmu. Někteří možná hudrujou na onu píseň že to zavání budováním ,ale já si to nemyslím. prostě to k tomu patří. Docela se divím ,že to tenkrát komunisti vůbec povolil natočit. Přece jenom se tenkrát žádal jiný druh filmů. Ale pohádky naštěstí procházely. Jako díte sem vždy nemohl odtrhnout zrak z Golema.(30.10.2007)

Je vidět, že Werich měl marxismus-leninismus v malíčku. Aby se jeho výchovná agitka o tom, že nakonec budeme mít všechno dohromady, dobře trávila, zpestřil ji mnoha klasíckými komickými výstupy (zrcadlo, číše vína). Nelze ho však jen tak odsuzovat, protože Američané takové výchovné filmy oslavující dokonalou americkou "demokracii" točí dodnes. Každý stát oslavuje oficiálními díly svůj režim, svoje politické zřízení. A Werich ještě z tohoto předem ztraceného boje vyšel docela ze ctí.(5.1.2010)

Si představte, že soudobá cenzura téhle perle mezi českými filmy vyčítala nedostatečnou budovatelskou atmosféru a nadšení... A nadšení ze světlých zítřků tam přitom je, i samotná rovina příběhu je nepokrytě sociálně citlivá, ale přesto nám to nevadí. Má inteligentní výraz, důstojnost Jana Wericha a formální Fričovo mistrovství. Takové výborné triky patří jedině velkofilmu, stejně jako davové scény a věčná tvář Nataši Gollové. Mezi snahou o fantasy u nás jasný král, který není prakticky vůbec tendenční. Pokud byla daň za vznik agitační písnička a několik rozervaně sociálních scén, tak se jednalo o zanedbatelnou věc.(18.3.2006)

Skutečný velkofilm se vším, co k němu patří, a pomník nesmrtelnosti jednoho z největších českých režisérů. A pak samozřejmě pana Wericha, jehož dvojrole bere dech jak mistrovským herectvím, tak salvami smíchu či nutkavým pokašláváním neustále vyvolávaným tucty a veletucty narážek - až se jeden diví, že takové dílo mohlo v takové době vzniknout. No, i když, sborový zpěv prostého lidu o tom jak budou všichni všechno mít dohromady... prostě to šlo a vyšlo a už to tu navždy máme. Taky všichni dohromady;) Legenda o Golemovi, která vlastně vůbec o Golemovi není, má u mě vždycky svých rudolfinských majestátních 90% jistých.(15.4.2007)

Neviem koľko komentárov som už pri tomto mal, no pri tom poslednom som mal akési prianie, že snáď na to časom zmením názor, no a stalo sa. Možno som sa naučil sústrediť, možno ma vedia uchvátiť veci, ktoré kedysi nie, no príbeh o pekárovi so sedliackym rozumom, ktorý ukázal, že ľudia by si tiež dokázali sami vládnuť pri správnych dohodách, organizácii, porozumení a s pomocou prístrojov a vylepšení, ktoré sú tu podľa mňa zhmotnené do rozprávkového Golema, ma proste zaujal. V časoch, keď sme nastupovali na budovanie komunizmu, ktorý napokon zostal len ako pomotaný socializmus aj kvôli tomu, že pár ľudí, u ktorých sa koncentrovala moc sa historicky znemožnili a zle ju delegovali na ostatných, pritom sami neboli dokonalí, tak sa tu objavil tento film, ktorý mal doslova budovateľský nádych v piesňach, v dialógoch, bol rozumný, plný hodnôt, životných právd, vlastne krásna rozprávka ako všetko ide a popritom vedel aj pobaviť.(28.2.2013)

• Jan Werich

• - Do zahraničia sa film mohol predať len bez piesne oslavujúcej robotnícku triedu a komunistické ideály: "Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady!" (krasomama)

• - Architekt Jan Zázvorka zabloudil cestou na chalupu Jana Wericha v šumavských silničkách a byl zadržen pohraniční hlídkou. Skici ke Golemovi a ministerský dopis pro Wericha, jež měl u sebe, považovali vojáci za podezřelé, a tak ho doprovodili až na Werichovu chalupu. (hippyman)

• - Scotta (František Černý) číta hebrejský nápis na "šéme"na oživenie Golema zľava doprava, ale hebrejské písmo sa číta sprava doľava. (Raccoon.city)