Čím více těchto starých, "zlatých" pohádek zhlédnu, tím více si uvědomuji, že asi nejsem prostě pohádkový typ. A nikdy jsem snad ani neměl tendenci trávit vánoční svátky od rána do večera připoutaný ke králům, drakům a Hloupým Honzům... Pekařovu císaři (90%) se nedá snad nic vytknout, ten je kouzelný a zábavný od začátku do konce, ale první díl (60%) mne, podobně jako spousta jiných pohádek, jednoduše nudil... 70%(12.1.2016)

Skutečný velkofilm se vším, co k němu patří, a pomník nesmrtelnosti jednoho z největších českých režisérů. A pak samozřejmě pana Wericha, jehož dvojrole bere dech jak mistrovským herectvím, tak salvami smíchu či nutkavým pokašláváním neustále vyvolávaným tucty a veletucty narážek - až se jeden diví, že takové dílo mohlo v takové době vzniknout. No, i když, sborový zpěv prostého lidu o tom jak budou všichni všechno mít dohromady... prostě to šlo a vyšlo a už to tu navždy máme. Taky všichni dohromady;) Legenda o Golemovi, která vlastně vůbec o Golemovi není, má u mě vždycky svých rudolfinských majestátních 90% jistých.(15.4.2007)

V roce 1951 vznikla jedna z nejlepších a nejslavnějších českých pohádek, která i dnes více než potěší a dá se na ni dívat stále dokola. Jan Werich v roli císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje exceluje. I když je film točený v době velkého komunismu, tak jsou zde obsazeny vesměs prvorepublikové hvězdy, protože koho jiného by v té době sehnali. Režie se chopil jeden z nejlepších českých režisérů Mac Frič.(21.12.2007)

• Fretakata

Donedavna som mala pri tomto filme 3 hviezdicky. Zmazala som ich. Kazdy rok nam vnucuju to iste. Ako ze "co by to boli za vianoce bez: popolusky, mrazika, wericha, buriana, .... atd.. atd.." Naozaj ma to uz nebavi a pri oblbovani sa citim ako blbec, presne tak ako sa slusi a patri. Nech si strcia svoje oblbovaky do ... kam chcu. Navyse tento film ma tu ideologicku pachut.(28.12.2013)

Úžas se mi mísí se smutkem. Úžas z toho, že v temné době budovatelské éry vzniklo něco tak zábavného, smutek z toho, že to byla poslední velká role báječného hereckého živlu Nataši Gollové, které komouši nepřáli. Tenhle film dokazuje, jak silnou pozici měl Martin Frič, ačkoliv ani on se neubránil povinné agitce, i když v minimální míře.(13.4.2003)

• Jan Werich

• - Rakúski diváci boli pobúrení z toho, ako Jan Werich stvárnil ich milovaného cisára Rudolfa II. a kritici sa vyjadrili, že urobil z neho úplného somára. (krasomama)

• - Vtedajšiemu ministrovi kultúry Zdenkovi Nejedlému sa film nepáčil a udelil režisérovi Martinovi Fričovi dvojročný dištanc. Pár rokov si nezahral ani Jan Werich (Matej / Rudolf II.), hoci zaň dostali štátnu cenu. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

• - Dopátrat se přesného roku, kdy se Císařův pekař a Pekařův císař odehrává, je velice složité, neboť minimálně dvě z důležitých postav: Eduard Kelley (Jiří Plachý) a Filip Lang z Langefelsu (Bohuš Záhorský) se nikdy osobně nepotkali. Edward Kelley dorazil k císařskému dvoru 9. srpna 1584 a setrval u něj až do roku 1591, kdy v souboji zabil císařova dvořana. Filip Lang z Langenfelsu se objevuje u císařského dvora až roku 1601 a 1. června 1608 byl svého úřadu zbaven. (Nach)