Temnota

• Itálie Tenebre (více)

Americký spisovatel se v Římě pustí do vyšetřování série děsivých vražd. Zabiják se totiž evidentně inspiroval jeho novým románem. (Netflix)

KubykF

Téměř s ročním odstupem jsem si film pustil znovu a musel své dojmy přehodnotit. Pořád jsou tam věci, za které bych někomu nejradši zakroutil krkem (některé groteskní herecké výkony, příšerná angličtina), ale celkový estetický a umělecký zážitek, který jsem z filmu při opakovaném shlédnutí měl, tyto aspekty přehlušil. A způsob jakým tady Argento příběh uzavřel je dechberoucí pokaždé! A ty krásný ženský... :-) ()

kkarx

Argento dal giallu pomyslnou tečku už v roce 1975 a v 82', kdy byl žánr již několik let mrtvý, muselo Tenebre vypadat jako čiré zjevení. Argento aktualizoval pojetí, přidal mnoho gore a opět ukázal, že si umí vybrat na vlas padnoucí herce. Franciosa je vážně dobrý a zahraje přesvědčivě cokoliv. Těší mě vidět Gemmu opět v důležité roli a v plné síle téměř po deseti ne moc výrazných letech. Naprosto odzbrojující, vtipný a asi nejlepší výkon kariéry ovšem podal John Steiner, to se musí vidět. :) Argentovi se povedl husarský kousek a natočil giallo, kterému nemůžu snad nic vytknout. Příběh je zábavný, atmosféra hutná, charaktery postav propracované a Argento na vrcholu sil. Troufnu si tvrdit, že Tenebre může směle zápasit s Deep Red o nejlepší Argentovo giallo. ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 23: Argenta znám především pro Suspirii a Ptáka s Křišťálovým peřím, přičemž především Suspiria mne uchvátila. Zde je to už slabší. Dějová linie se spisovatelem, podle jehož knihy řádí sériový vrah není nic přkevapivého či nového, a nebýt jedné scény na konci, trpěl bych též na nedostatek kečupu. Nejhorší je však jakási fádnost. Šedé betonové hranaté exteriéry Itálie 70. let s podobně nenápaditými herečkami, s nudnou kamerou a uši trhajícími dialogy. Nebýt závěrečné krvavější půlhodinky, asi bych usnul, takto hodnotím jako průměr. Argento to umí mnohem lépe. ()

Tormentor665

Uječené Italky, jimž sekyra roztíná jejich šťavnaté tělní partie, co chcete víc?! Ta patnáctka při "souboji" se psem bojového plemena (nevyznám se v rasách, spíš v rasech) mi připomněla známou sekvenci z Maldororových písní! ()

Shanen29

Dobré Argentovo giallo s nadprůměrným počtem vražd,ale to napětí či strach mě tam opravdu chyběl.Tentokrát se mě tam kamera ztrácela v okamžiku,kdy jí bylo nejvíce potřeba a to u Argenta není zvykem. ()

GameboyNES

Výborný Argentovo giallo, pekelně krvavý, hromada koziček a napínavý až po titulky. To vše umocněné geniálním soundtrackem od Goblina. Pro mě 100% ()

Knor

Tak se mi opět potvrdilo, že giallo zkrátka není pro mě. Možná tomuto žánru nerozumím, ale ničím mě nepřitahuje. Postrádám tu atmosféru, spousta scén mi přišla úplně debilních a hudba mě absolutně srala. Na druhé straně tu a tam nějaká ta nahotinka potěšila a poměrně dost se tu vraždí, takže není úplně nuda. Zkusím nějaké další kousek, ale moc šancí už tomuto žánru nedávám. ()

pepino

Typický představitel italského hororu který ale poněkud netypicky zachází do thrilleru a detektivky. Typické jsou ale pro Argenta vraždy se spoustou krve a geniálním stylem viz třeba scéna kdy krev ochrstne krásně bílou stěnu a vytvoří rudý oblouk. A scéna se psem je nazapomenutelná. ()

Pitryx odpad!

Od pana Argenta jsem toho čekal více. Takto v tomto filmu uplácal obyčejnou detektivku, která není ani thrillerem. Spousty hluchých míst a nesmyslných odboček dělají ze snímku hodně nudnou podívanou. Na závěr malinké zlepšení, ale ani to nedává možnost hodnotit jinak než jako odpad. Nepamatuji se, že bych viděl od téhož režiséra něco slabšího, než bylo toto dílo. CI 05112010 nst ()

me_george

Film ze začátku překvapivě docela nudil svou relativní obyčejností. Ale postupně se to rozjíždí a finále je masakr. 3.5* ()

DonBraso

Giallo ,kterému chybí určitá dávka odvahy a temperamentu. Když se nevraždí, tak spíše zíváte, než padáte v úžas. Sice je pěkný, že vraha buď víte od začátku nebo až na poslední dobrou, kdy konec doopravdy vykopne snímek někam jinam, jen je škoda, že až tak pozdě. Ke konci si Argento začíná hrát konečně s kriminální vložkou a scénou se psem, která  nebyla vůbec špatná, ale na olymp tam prostě něco velkého chybělo už ze samého začátku, aby to diváka nechalo ve střehu.70% ()

J.Mayen

Můj milý DA Cos mi to udělal, na co jsi mě to připravil? S úctou a respektem k tobě a k tvé předešlé a pozdější výborné tvorbě tu raději nebudu hodnotit, protože film si zaslouží pouze a jenom odpad. Celou dobu jsem se musel spíš pousmívat jak naivní, debilní a blbý tenhle snímek je :-). ()

Elessar.

Rím rozhodne nie je pokojným miestom na bývanie, alebo trávenie dovolenky aspoň nie v Argentovom filme, mám slabosť pre filmy, kde vystupujú spisovatelia. Je to Argento vo svojej forme, takže kopa pekných žien, ktorých čaká 5 minút slávy A.K.A. proste zomrú, pretože, čo iného s ich intelektom môže čakať? Než padanie do nástrah nášho vrahouna... ()

johnnie78

Italský masakr břitvou. Viděl jsem tenhle kousek jako malej kluk, a nejvíc si pamatuju, jak se ten chlapík na konci "podřezává". ()

bvlrm

Tento film má všetko...samoúčelnú nahotu, synťákovú hudbu, lesbizmus, ale hlavne anglickú voiceover priemerných talianskych hercov. 5/5 ()

Saprofag

Tohle se mi nehodnotí moc lehce. Mám rád Phenomenu i Suspirii. I profondo rooso má své silné scény. Všem těmto třem dílům jsem ale musel ledasco odpouštět. Protože je dobrých hororů jako šafránu, šlo to odpouštění docela ještě dobře. Na Tenebre jsem se těšil s tím, že to snad bude tak nějak vyvážené jako už výše zmiňované kousky. No nebylo. Jen díky opravdu vysokému počtu vražd jsem se úplně neunudil. Tady jsem spoustu nesmyslů už odpouštěl od začátku automaticky, ale nestačilo to. Co je moc, to je moc. Jen díky posledním 10 minutám a respektu za předchozí díla k Dariovi, zvyšuju na 3, ale velmi slabé. I ty Goblini tady nejsou to, co bývali. Je to ale furt lepší než třeba pták s křišťálovým peřím atd. Škoda. ()

contreras

Dokonalá pastva pro oko, skvěle fungující krimi s vynikající hudbou a perfekní kamerou. Naprostá povinnost pro všechny fanoušky a fanynky tohoto žánru. Také doporučuji všem kynologům, obsazený dobrman je nepřekonatelný :) ()

sibskyn

Nejlepší giallo, které Argento natočil. A Teď se určitě zvedly desítky hlasů, které řvou" Neviděl jsi snad Deep red!" Jo viděl a tohle je přesto to nejlepší giallo od Argenta. Tohle je více inteligentní a nejsou tu hlupé humorné vložky a není to nezbytně natahováno. A pokoždé jsem měl radost, když se vrah objevil na plátně. Scéna v domě"lesbiček(nebo jak se to dá nazývat") je jedna z nejlepších co se dá celkově v hororu vidět. ()

uprchlice

Dario Argento je mistr ve své profesi! Tenebre je jen kousíček z jeho uměleckých schopností. Italské giallo, které vystihl v té nejlepší podobě. Maskovaný vrah, který vraždí podle knihy spisovatele a hlavního hrdiny Petera Neala. Vraždy jsou propracované, ač velice jednoduché, vždy si v nich divák příjde na své. Krví se nešetří a příběh se začíná ke konci zamotávat do těch nejtěžších situací až divákovi dojde, že nemůže žádné z postav důvěřovat, ač se to na první pohled zdá neuvěřitelné a nemožné. Tenebre je italská vlna děsu, kde se prolíná směs detektivky, hororu, psychiky a mysteriózy. Rozhodně patří mezi kult itlaské tvorby slavného a nejlepšího režiséra Daria Argenta. ()

hephaestus

2 hviezdy za gradovanie napätia pomocou hudby, to bolo fakt famózne a paradne baby. inak mi to prislo ako turecka telenovela, výkony snad nema cenu komentovať. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi