Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)

The Princess with the Golden Star

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

V mnoha ohledech minimálně na české poměry unikátní pohádka - u mě ale neboduje hlavně kvůli tomu brždění děje "esteticky a umělecky" hodnotnými vsuvkami. Každopádně role prince Radovana udělala z Pepíčka Zímy bosse všech bossů - však jeho chrabrý mečík shora učinil to, co v zemi Ladiných niv zdola hrdinný sociálně uvědomělý lid (na který se Lada typicky buržoazně nespolehla a kvůli tomu musela absolvovat exil a celou tu šarádu;)). A to se za komančů muselo cenit víc než kdy jindy:) Přiznejte si ale, že nejvíc si odsud nepamatujete nikoho jiného než Martina Růžka jako Krále Kazisvěta;) Hlavně za něj červených 70%.(1.10.2014)

Zpola angažované a celé veršované, nic, co bych musel a taky nic, co by si Martin Frič dal za rámeček...(15.5.2003)

Klasika všech klasik, nemůžu dát nic jiného, než pět, i když už ji znám skoro nazpaměť. Líbí se mi i po 30 letech stále stejně a možná i o něco více, když vidím, co za "pohádky" se točí dnes.(5.4.2003)

• Enšpígl

Pohádka , který chybí zlatá hvězda.(7.11.2006)

Zase jedna hezká česká pohádka s milou postavou princezny, jednoho hezkého prince a starého dobrého happyendu :))(31.12.2004)

V detskych letech jsem tuto pohadku mel hodne rad, ale s pribivajicimi lety ji shledavam stale vice "nepohadkovou". Jakasi predzvest modernich pohadek.(24.7.2002)

Klasická česká pohádka ze zlatého filmového fondu. Princezna se zlatou hvězdou je sice ještě produktem konzervativní filmové éry, kdy se především sázelo na umění a vše vně se podřizovalo umělecké složce. Všechny dialogy jsou tedy psány ve verších, herci a herečky z dnešního pohledu mile přehrávají a vznosně gestikulují, skvostné herecké obsazení a režie nestora Martina Friče nedovoluje slabý herecký výkon... Co ale rozhodně povznáší celou tuto pohádku je přítomnost roztomilého humoru a z mého subjektivního pohledu role krále Kazisvěta v podání Martina Růžka (sice nepokrytě vulgarizujícího tehdejšího německého ideového nepřítele jasnou stylizací do germánské rituality a symboliky, ale přesto zahraného rozkošně a karikovaného spíše k úsměšku než k ostouzení). Milá a nekonfliktní pohádka...(29.6.2007)

Nepatří mezi nejlepší, ale klasika to rozhodně je. Obzvláště Stanislav Neumann a jeho vařečky.(21.12.2003)

• Dever

// Production Companies: Filmové studio Barrandov //(9.5.2011)

• Oskar

Vážně se nemůžu rozhodnout, která ze dvou nevkusných pohádek Martina Friče je horší... 20%(5.5.2003)

Prijde mi, ze tahle pohadka neni tak casto hrana a ono to vlasne ani zadna skoda neni. Pribeh naprosto jednoduchej, navic zadny postupny provokovani prince, pri prvni prilezitosti princezna vsechno vybali. A dialogy jsou navic silene versovany, obcas se to sice dari, ale obcas to pusobi dost nucene. Aspon, ze herci jsou docela pohodovy, v cele se Stanislavem Neumannem, kterej je z nich asi nejlepsi a ze je pohadka kratka je taky plus. Mezi pohadkama se jedna o lepsi prumer, takze slabsi 4*.(31.12.2007)

A je tu zas vánoce-nevánoce to vůbec nevadí, nesmrtelná, stále stejně přirozená, kouzelná, nádherná a hlavně nikdy neokoukatelná klasika, ač příliš pestrobarevná a deklamovaná tak stále pěkná, navíc s jistým mírotvorným posláním. Herci naprosto přirození žádná hra. Stanislav Neumann však jednoznačně nejlepší, pro rádce Theodora Pištěka hereckého rekordmana to byla bohužel poslední filmová role. Společně s Pyšnou princeznou ji řadím na úplně ty nejvyšší příčky co se týče té pravé pohádkovosti a pak samozřejmě i svého žánru. ps: Pepíček Zímů v dobách temna vyinkasoval za svou hlavní roli neuvěřitelných 550 kč! a bylo hotovo, a jak zahrál-vlastně všichni dejte mu milión a akorát ho rozmazlíte a výkon žádný že pánové producenti..? Hrát za hubičku a především pro lidi= vážit si role, i za tak malý v té době jen průměrný peníz (plat)-:)(30.6.2007)

Pro mne naprostá špička, snad jediná česká veršovaná pohádka. Nádherná Lada Myší Kožíšek - Marie Kyselková; slizký Martin Růžek coby "Kazisvět šestý, z Boží vůle král, mocný panovník a hlava pomazaná"; sympatický mladičký princ Radovan Pepa Zíma a jako bonus kuchařské ucho Josefa Vinkláře. Kazisvět vyhlašuje ultimátum: "Vydejte mi Ladu, princi Radovane, je mou snoubenkou a ženou mou se stane!" Mám rád tu jemnou německo - ruskou symboliku dobyvatelského krále Kazisvěta s rudou armádou zbrojnošů a nehezkých konkubín tančících imitaci kozáčka na Chačaturjanův Šavlový tanec. Kazisvět nabízí Ladě za sňatek snad všechny naloupené poklady s výjimkou hodinek: http://www.youtube.com/watch?v=z2yKlRJEMMg&list=UUvrh3MRqvmE0yMY1aSMNSEw , ale bude vypráskán. V protikladu k tomu je laskavě udělený řád zlaté vařečky, řád myšího kožíšku a řád šunky zlaté. A navíc krásné pěvecké číslo - ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=LWAsPykPAtc.(24.12.2013)

"Vydejte mi Ladu, princi Radovane. Je mou snoubenkou a ženou mou se stane." Já si myslím, že z právního hlediska má Kazisvět VI. na princeznu Ladu nárok. Určila podmínky, za kterých si ho vezme, on je splnil a ona prchla, potvora jedna. Ale je to pohádka a právní oddělení o vánocích nemaká, takže já si to užiju. Zase. Pokolikáté už? Ani nevím, ale k mým vánocům tak nějak patří pozdrav Kazisvěta s pobočníky, podivné rýmovačky i zmatený kuchař.(26.12.2017)

Tahle pohádka nikdy nepatřila k mým oblíbeným (ani v dobách, kdy mi nějaké politické ideologie byly putna), a to hlavně díky těm vlezlým veršům:((23.10.2003)

Vždycky jsem chtěla myší kožíšek a aby princezna vyšla z televize za mnou do obýváku. Chci ještě někdy zažívat ten pocit, kdy sedím u pohádky a myslím jen a jen na ni.(20.4.2011)

Krásná pohádka, kterou si můžu pustit zas a znovu, i když zrovna nejsou Vánoce... ^_^(30.12.2009)

Na Princezně se zlatou hvězdou mi vždycky vadily ty verše (jako i v jiných pohádkách), přišlo mi to nepřirozené. Na druhou stranu o víkendu jsem na pohádku náhodou narazil na CS filmu a nějak se má kritičnost vůči veršům značně otupila. Minimálně mají nedozírně vyšší úroveň než nějací tři zpívající bratříci. Zíma se mi moc nehodil na prince, na druhou stranu je tu hrozně podobný princi z Disneyho Sněhurky a Marie Kyselková to kompenzovala více než dostatečně. Kus profesionálního řemesla (Frič), na které dnes ne a ne navázat.(26.12.2016)

Myší kožíšek v kuchyni? Věru? Zavolejte Hygienu! Kazisvět VI. zdá se být prima chlap, jen Pepíček Zíma však může skórovat a než bys řekl Frič, vzpomínka je pryč..(7.7.2014)

K tejto milej rozprávočke sa každé sviatky dostanem cez moju mamu, pre ktorú je toto najdokonalejšie rozprávkové dielko na svete a tak si zakaždým, každý rok vychutnávame s rodinkou túto neoddeliteľnú klasiku a súčasť sviatočnej pohody. A náhodou je to aj tak celkom milé (kuchárove varešky rulez!) a príjemné, čarovné, dojemné, hrdinské. Však kto by nechcel mať kožúšok z myší. 80%.(1.11.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20