Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen. (Cinemart)

Rihan

Po druhém shlédnutí a po zralé úvaze jsem musel této romantice změnit hodnocení ze 3x *** na 4x ****. ()

sedm.1

Jak zde již napsal jeden z mých oblíbených uživatelů, ale je to prostě nejvýstižnější charakteristika tohoto snímku, a cokoliv jiného by nebylo tak trefné, takže si onu definici dovolím bez dovolení vypůjčit, a sice to, že se jedná o film o Irech pro Iry. Především právě jen oni zde totiž najdou kus své skutečné historie, pocitů a emocí, a tak ostatním divákům ze zbytku světa v podstatě nezbývá nic jiného, než hodnotit film ve zbylých ohledech, jelikož jeho duše patří opravdu jen Irům. Naštěstí ale ani onen zbytek světa nemusí nějak vyloženě tesknit, že by si tuto podívanou neužil, jelikož se celkově jedná o vážně kvalitní snímek, a to ve všech ohledech. Celý film totiž disponuje opravu působivou a výraznou atmosférou, dále pak přesvědčivým zpracováním prostředí, a to jak toho brooklynského, tak toho irského, maloměšťáckého, pozadu nezůstali ani zajímavé a nenudící postavy, se svými vlastními silnými příběhy a osudy, což jinak podtrhují i vynikající výkony všech zúčastněných herců, a co se týče samotné zápletky, ta je sice jednoduchá, i přesto ale dramaticky silná, přesvědčivá a nenudící. John Crowley pro mě začíná být zkrátka velice zajímavým tvůrcem, s poměrně specifickým stylem filmování, kdy dokáže z opravdu jednoduchých příběhů vytěžit silné filmové zážitky, což považuji za opravdu velké umění. Tudíž já osobně Brooklyn hodnotím upřímně vysoko. ()

Seti

Zářný příklad toho, jak dokáže starosvětská filmařina učinit z obyčejného příběhu neobyčejný zážitek. Civilní, citlivé, emociálně našláplé a naprosto podmanivé. Já tleskám! ()

DavidS.

Rozháraná Irka mezi dvěma světy a dvěma muži...Slušivé retro, které je ale obsahem jen obyčejnou červenou knihovnou, co nemá mezi letošnými oskarovými nominacemi místo... ()

Chris Wulf

Příběh... slečna odjíždí do země zaslíbené, nikoho tam nezná, zamiluje se, musí se vrátit domů a co čert nechtěl, tam se zamiluje taky...a teď babo raď. Slečna neví. Takže story celkem o ničem. Ale ten casting!!! Ty herecký výkony!!! Ty to pro mě vytáhly z tuctový romanťárny na skvělej zážitek, u kterýho jsem byl zase jednou ubulená bačkora :-) ()

Benedygtus

Prijde mi docela zabavne, ze jsem v ten samy vecer, take zhledl film Vicky Cristina Barcelona. Mozna v tom nikdo zadnou spojitost neuvidi, me to prijde uplne vynikajici nahoda. Brooklyn je moc mily, prijemny film. Neni to nic dechberouciho, nic prevratneho, ale je to krasny. 85% ()

klukluka

Kdyby mi někdo tvrdil, že se mi to bude líbit, tak bych mu nejspíš nevěřil - příběh o irské dívce, která se etabluje v Americe, vdá se tam a během vynucené návštěvy rodné hroudy stihne poplést hlavu nejlepší partii v rodném městě. Ale je to tak, Brooklyn je jednoduchá, přitom ale silná a slzopudná záležitost. Ani nevím, proč tomu dávám jen 4 pecky místo pěti. Snad kvůli tomu Irovi, kterého Eilis tahala za fusekli. Ale chápu, že informaci o svých ošizených vdavkách s Taliánem netroubila v rigidně katolickém Irsku do světa. Kluka tím ale poznamenala, ne že ne. ()

Kamiiik

„And one day the sun will come out and you might not even note it straight away, it would be that faint. And then you will catch yourself thinking about something or someone who has no connection with the past, someone who’s only yours. And you’ll realise that this is where your life is.“ … Tento snímek je pro nás, romantické duše a navíc milovníky Ameriky, jako stvořený. Je to film plný scén vyvolávajících na mé tváři úsměv, smích, ale i zkroušení. Scénářově velmi skvěle a romanticky zvládnuté. Tonyho doprovod, aby nemusel čekat do dalšího dne, pískot na pláži, nadšení pro lásku… to vše podpořené kouzelnou mluvou a okouzlujícím výrazem Emory Cohena. Kde by ale Emory byl bez obdivuhodného výkonu mladičké Saoirse Ronan. Navíc krásné prostředí, kostýmy, dobové zasazení, a celkově, jak napsala uživatelka emma53, „krásná a křehká atmosféra“. Co víc dodat, jsem unešená. A jako bonus Zidler a Křiklan v jiné tváři - Jim Broadbent, tenhle chlap se snad hodí pro všechno :) ()

Hanys_

Sice taková naivní romantika o holce, která si musí vybrat mezi Novým světem a domovem, ale rozhodně koukatelná. Z Saoirse už je fain baba a mladý Gleeson má prozatím čuch na filmy jako málokdo. ()

kolemjdouc

dojemný příběh o splněném snu.Sen měl i svoje stinné stránky...Velice emotivní pro mě byl okamžik ,kdy si ve dvacáté minutě po začátku zpívá píseň starý Ir.nádherné ,smutné slyšíte tam smutek po dalekém domově a rezignaci na sklonku života.dobrá kamera,exteriéry, kostýmy výborné výkony herců a dobrý dabing to vše pro mě byl velký zážitek ()

bloodline

Šľachetný romantický nárez, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani vedúce červeného politbyra Rosamunde P. a Danielle S. Dostať za Brooklyn nomináciu za najlepší film (+ scenár aj herečku v hl.roli) smrdí bojom nečestnými zbraňami, pretože, vzhľadom na pôvabné sfilmovanie, ide obsahovo o umeleckú plytčinu aká veľmi rýchlo zapadne kvantom kníh spomenutých dám. Na dojáky treba pustiť citovo viac vybrúsené opusy. 3 a 1/2* ()

DannyBoy80

Takový průměr, místy je to od ničeho k ničemu a někdy je to ok. Nevím co k tomu napsat, prostě film co uvidíte a za chvíli na něj zapomenete, žádné velké drama se nekoná, žádné úchvatné herecké výkony se nekonají, prostě zapamatováníhodného tam není nic. Ale na nedělní odpoledne je to ok. ()

valasek.m

Děj filmu, jako takový, byl v celku nic moc, ale něco mě furt nutilo dívat se dál a já si až teď uvědomil, co to bylo. Bylo to samotné zpraocvání toho filmu. Ve filmu je mnoho hluchých míst, ale prostě ten styl, jakým byl natočen mě prostě stále nutil dívat se dál. Cítíl jsem z něho takový optimismus a hlavně Saoirse Ronan byla naprosto skvělá. ()

peetriss

Řemeslně, výpravně a herecky bezchybná dobová romance s výbornou Saoirse Ronan v hlavní roli. Potud objektivně nemohu nic namítnout, ale když ono to je z diváckého pohledu takové bez života, uspávající a bez patřičné hloubky. Působí to na mne dojmem uměle uměleckého, akademicky přesného etalonu dobového filmu pro akademiky, nemohu si pomoci a opravdu nemohu jít s hodnocením výše, škoda. ()

Piškotka

Zajímavá love story odehrávající se na dvou různých kontinentech. Ztráta kořenů bolí, zato naděje lepších zítřků tady je. I láska, jak se dalo očekávat. Zaujala mě dobovost snímku oproštěná od technických prostředků a platnost jakýchsi mravních principů. U hlavní hrdinky bylo patrné, jak rychle zraje, krásní a miluje. Svázaná konvencemi tutlá svůj "stav" a jakoby se přepíná do režimu popření a zapomnění. Zpočátku jsem věřila, že bude žít ve lži, ale naštěstí její morální kredit neupadl. Vynikající Saoirse, zvláštní to tvor mezi herečkami. ()

mclenin

Jeden z lepších kúskov, ktoré ponúka súčasná, dobovo zasadená romantická dráma. Plynulé tempo netlačí na pílu, kontinuálne prechádza koloritom krajín na oboch stranách Atlantiku a predostiera klasickú zápletku žánru - 1 žena x 2 muži, no v tomto prípade nezdôrazňuje ani tak vzťah partnerský (ten je až na druhom mieste), ako skôr lásku k domovu, ku krajine, konfrontuje nostalgiu so zmenou, starý svet s novým a prináša posolstvo, že človek si môže zvyknúť na čokoľvek a čas zahojí aj tie najväčšie rany, hoci jazvy ostanú. ()

lucijelucije

Krásně vykreslená potava S. Ronan, společně s její rodnou zemí. Je to spíš mírně romantické drama o životní cestě a jejím rozhodnutím. Na jednu stranu se mi v tomto snímku líbilo, že hlavní postava se ani tak nerozmýšlela mezi dvěma muži, jako spíš mezi svou láskou k vlasti, rodině a přáteli a mezi láskou mužskou. Na stranu druhou, ač se na tento film dobře koukalo, nebylo tady nic tak záživného, hloubkového, co by vás navedlo na lepší hodnocení. Opravdu mírný snímek o životní touze a jejím rozhodnutím. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016