• Česko

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický

Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015, 111 min

Dle zdejšího obsahu a galerie jsem čekal tuctovou, nesnesitelnou romantiku (film se mi do hledáčku dostal jen kvůli nominacím na Oscara). Kupodivu to nebylo zas tak špatné (tedy, alespoň po nějakou dobu). Divák začne fandit hlavní hrdince prakticky od začátku, přeje jí, aby se vypořádala s životními úklady, má radost z její „aklimatizace“ (špagety pobavily), později sleduje snahy jejího okolí „usadit“ ji a…právě tam mě postupně přestala být Eilis svým chováním příjemná a vyvrcholilo to maximálně pokryteckým aktem, kdy ztratila moje sympatie úplně. Nebýt totiž „onoho“ rozhovoru, Eilis by „ten krok“ pravděpodobně neudělala (proč taky, že?) a dál by žila „jakoby nic“ (možná tak s menšími výčitkami svědomí). A tak jsem se na ni po zbytek filmu už jen mračil a nezměnilo to ani „předání štafety“ (což mi jistě vykouzlit úsměv na rtech mělo). Velká láska, aha, hm…houby s octem leda! A když k tomu přičtu fakt, že jsem měl už od prvního setkání problém s představitelem Tonyho, pak ten závěr…vyjde mi to nakonec jen na lepší průměr.(13.7.2016)

Solidní romantika se špetkou dramatu, které zcela určitě neudělá ostudu ve filmografii Saoirse Ronan, která již zcela oprostila od dětských rolí a nyní ji budeme vídat jako dospělou ženu, která poplete hlavu nejednomu hereckému kolegovi. S blížícím se závěrem přichází hlavní hrdince poměrně solidní dilema, které jsem jí rozhodně nezáviděl. 65%(5.3.2016)

Nádherný film, který se v současné mainstreamové produkci dosti vymyká. Je natočen až starosvětským způsobem a na mě osobně zapůsobil neobyčejně blahodárně a pozitivně, sledovat cestu hlavní hrdinky za štěstím pro mě bylo báječně povznášející. Postava Eilis je neuvěřitelná sympaťačka, svou kuráží a odvahou ne nepodobná mé oblíbené Jane Eyrové, a člověk jí prostě musí ve všem držet palce. Její život je prostý, a přesto krásný, a když film vyústí do svého megaromantického závěru - přesně takového, jaký jsem si celou dobu přál - byl jsem naměkko, jako už dlouho, a z tváře jsem stíral slzy dojetí. Fantastická herecká kreace Saoirse Ronan, jejíž hvězda stoupá k oslnivým výšinám a které to z celého srdce přeju, báječná herečka a velmi okouzlující mladá žena - ve filmu je úžasné sledovat její proměnu z uťáplé šedé myšky v emancipovanou sebevědomou Američanku. Obrovský sympaťák je i Emory Cohen, který na mě působil téměř dojmem mladého Roberta De Nira v jeho raných rolích. A vůbec, Brooklyn je celý prodchnutý neuvěřitelně pozitivní atmosférou, což v kombinaci s výbornou hudbou, obsazením, kamerou, kostýmy a zasazením do mé oblíbené dekády zaručuje, že se mi tento film prostě nemohl nelíbit. Odcházel jsem z něj bezvýhradně nadšený a ještě po dvou dnech ze mě nevyprchala euforie, kterou mě naplnil. Jsem rád, že i v současné dosti unylé produkci lze narazit na takový filmový skvost, v němž se povedlo naprosto vše.(18.2.2016)

Chvíli máte pocit, že se to svojí niterností a precizním vedením bude podobat tomu lepšímu od Minghelly, místy po nás svojí atmosférou a osudovostí hlavní trojice pomrkává Pokání a v závěru poznáte akorát moderní, decentně udělanou, místy emocionální červenou knihovnu pro ne úplně blbé diváky, kteří chtějí přece jen něco více, ale hlavně nic invenčního, mimo jejich rámec vnímání. Trestuhodně průměrný film s výtečně hrající Saoirse Ronan, které je tu škoda pro tak normální příběh s natolik fádním vyústěním.(22.5.2016)

Myslela jsem si, že to bude patřit k těm průměrnějším filmům a že mě to tolik nenadchne a nakonec jsem z toho nadšená byla. Saoirse Ronan se mi v roli Eilis strašně líbila a je to vážně úžasná herečka. Příběh není úplně dokonalý, ale díky režii to skvěle utíká a plyne, takže se společně s hlavní hrdinkou zamilováváte, pláčete, trpíte a smějete se a celým tím filme proplouváte.(23.1.2016)

• - Škola CUNY, která je součástí Brooklyn College, a kterou navštěvovala v Americe Eilis (Saoirse Ronan), nepožadovala placení školného až do 70. let. Kněz by tedy za Eilisno vzdělání vůbec platit nemusel. (hansel97)

• - Do filmu se vloudilo několik věcí, které by v 50. letech 20. století v Irsku zajisté nebyly. Na autech v Irsku je například použita státní poznávací značka psána fontem písma, který se začal používat až v 90. letech. Stejnou chybou je styl lamp, které tak v této době také nevypadaly. (hansel97)

• - Představitelka Ellis, Saoirse Ronan, sdílí některé podobnosti se svou postavou. Saoirse je Irka, která se narodila v New Yorku a byla vychována v Irsku, Její postava Ellis je Irka, která se narodila v Irsku, ale později začala žít v New Yorku. (hansel97)