Drama / Romantický

Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015, 111 min

Nakonec sympatické romantické drama, kterak jedna Irka štěstí za oceánem hledala. Ale kořeny a stesk po rodině jsou silnější, než si původně myslela. Zvlášť když se „doma“ dějí nečekané věci. A za velkou louží to zpočátku nevypadá, že to vůbec nějak půjde. Snímek o „těžkých rozhodnutích“ nemá ohromit zvraty nebo samotným dějem, nicméně poměrně umně buduje atmosféru, poukazuje na drobné detaily. Režisér John Crowley divákům nepodlézá, nepřibližuje se vykalkulovanosti, ostatně stejně jako ve svém dramatu Ten kluk. Scénář poskytuje velkorysý prostor hlavní hrdince v podání Saoirse Ronan, která si pozornost kritiků právem zaslouží. Nese v sobě křehkost, zranitelnost, ale i slušný ranec odhodlání a odvahy. Ve výsledku docela příjemné překvapení.(4.1.2016)

Chvíli máte pocit, že se to svojí niterností a precizním vedením bude podobat tomu lepšímu od Minghelly, místy po nás svojí atmosférou a osudovostí hlavní trojice pomrkává Pokání a v závěru poznáte akorát moderní, decentně udělanou, místy emocionální červenou knihovnu pro ne úplně blbé diváky, kteří chtějí přece jen něco více, ale hlavně nic invenčního, mimo jejich rámec vnímání. Trestuhodně průměrný film s výtečně hrající Saoirse Ronan, které je tu škoda pro tak normální příběh s natolik fádním vyústěním.(22.5.2016)

Jalový příběh s brilantní herečkou, na jejímž jméně by si jazyk zamotal i slovutný potomek Salazara Zmijozela. Rozhodně se lze podivovat na tím, jak ta naše prodavačka nechává svého milého Taliána v očekávání, kdyžepak svolí k vodění se za hnátičku či snad něco více. Po roce randění mu nabídne svou ruku a náš šarmantní amigo italiano může konečně jít s tou naší poctivkou do lože manželského. 76%(9.3.2016)

Spoiler: Tak nevim jak to vidí ostatní, ale nevstoupit na scénu ta babizna z obchodu, tak to ta jemná citlivá duše, jak ji tu některé dámy nazívají, totálně podělala a já dal filmu max 2 hvězdy! Strašně mne totiž začalo iritovat chování té klasické přelétavé mrchy s tváří anděla. A tvrdit, že by to bylo jinak, to bude tvrzení zase jen od baby :-) Sorry dámy, ale tohle mne fakt vytáčelo. No scénář to zachránil, neproběhnul učebnicový "přelet" a tak "andílek" obhájil 4 hvězdy :-)(3.1.2016)

Romantické filmy nemusím, takže jsem mnoho neočekával. Brooklyn ale překvapil, a to hlavně díky solidnímu scénáři bez zbytečných příkras a skvěle zahraným postavám. Nejlepší na snímku je ta ironie osudu - před odjezdem do Ameriky hlavní hrdinka doma v podstatě nic neměla, poté odjela, a když se vrátila do Irska, najednou o ni byl obrovský zájem. To už však měla svůj život za oceánem. Stačilo by, kdyby se to vše událo o něco dříve a vše mohlo být jinak. Protože je to ovšem romantický film (potažmo kniha), tak to vše stejně dopadne docela dobře. Realita by v takové situaci byla k většině lidí asi daleko krutější. Filmově tomu není moc co vytknout, krom několika zdlouhavějších záběrů a nevýrazné hudby.(20.2.2016)

• - I když by se dala postava Domhnalla Gleesona (Jim Faller) považovat za jednu z hlavních, tak se ve filmu objeví až po jedné hodině. (vyfuk)

• - První den Eilis (Saoirse Ronan) v práci ji v šatně jedna z dívek vypráví, že byla s přítelem v kině. Zmiňuje, že viděla film Tichý muž (1952), který se odehrává v Irsku, odkud Eilis pochází. (hansel97)

• - Představitelka Ellis, Saoirse Ronan, sdílí některé podobnosti se svou postavou. Saoirse je Irka, která se narodila v New Yorku a byla vychována v Irsku, Její postava Ellis je Irka, která se narodila v Irsku, ale později začala žít v New Yorku. (hansel97)