Drama / Romantický

Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015, 111 min

Příjemná romantická oddechovka s celkem uvěřitelnou hrdinkou. Eilis je mladá, hezká rozumná irská holka, která se za prací vydá do New Yorku. Nejlepší část filmu je právě to, jak dost nesmělá mladá žena prožívá odtržení od rodiny, nezvyk jednat s lidmi, které nikdy předtím neviděla, a stesk po domově. Pak přijde na řadu setkání s mužem, navštěva matky zpět v Irsku a setkání s druhým mužem. Tahle část už je (s podivem u romantického filmu) slabší. Cukrování Eilis s jejím nápadníkem je bez šťávy a konec dává připomenout, že se stále jedná jenom o červenou knihovnu v jiném balení.(8.8.2016)

Romantické filmy nemusím, takže jsem mnoho neočekával. Brooklyn ale překvapil, a to hlavně díky solidnímu scénáři bez zbytečných příkras a skvěle zahraným postavám. Nejlepší na snímku je ta ironie osudu - před odjezdem do Ameriky hlavní hrdinka doma v podstatě nic neměla, poté odjela, a když se vrátila do Irska, najednou o ni byl obrovský zájem. To už však měla svůj život za oceánem. Stačilo by, kdyby se to vše událo o něco dříve a vše mohlo být jinak. Protože je to ovšem romantický film (potažmo kniha), tak to vše stejně dopadne docela dobře. Realita by v takové situaci byla k většině lidí asi daleko krutější. Filmově tomu není moc co vytknout, krom několika zdlouhavějších záběrů a nevýrazné hudby.(20.2.2016)

Absolútne netuším, ako som sa k tejto, mne osobne nič nehovoriacej sračke, dostal. Presne to som si hovoril na začiatku po pár minutách. No napriek tomu, že aj keď toto nie je môj štýl a ani neviem poriadne kde je na mape Írsko, celkom ma to bavilo. Veľa zachraňoval strih filmu, kde sme sa furt posúvali vpred a len zriedkavo ostávali na jednom mieste. Príbeh dokopy nič moc, nemá čim poriadne zaujať ani strhnúť, ale ako celkom funguje a výsledný film vďaka Saoirse Ronan, ktorá vyrástla v celkom schopnú herečku nenudí. 75% - 4*(9.4.2016)

Nádherný film, který se v současné mainstreamové produkci dosti vymyká. Je natočen až starosvětským způsobem a na mě osobně zapůsobil neobyčejně blahodárně a pozitivně, sledovat cestu hlavní hrdinky za štěstím pro mě bylo báječně povznášející. Postava Eilis je neuvěřitelná sympaťačka, svou kuráží a odvahou ne nepodobná mé oblíbené Jane Eyrové, a člověk jí prostě musí ve všem držet palce. Její život je prostý, a přesto krásný, a když film vyústí do svého megaromantického závěru - přesně takového, jaký jsem si celou dobu přál - byl jsem naměkko, jako už dlouho, a z tváře jsem stíral slzy dojetí. Fantastická herecká kreace Saoirse Ronan, jejíž hvězda stoupá k oslnivým výšinám a které to z celého srdce přeju, báječná herečka a velmi okouzlující mladá žena - ve filmu je úžasné sledovat její proměnu z uťáplé šedé myšky v emancipovanou sebevědomou Američanku. Obrovský sympaťák je i Emory Cohen, který na mě působil téměř dojmem mladého Roberta De Nira v jeho raných rolích. A vůbec, Brooklyn je celý prodchnutý neuvěřitelně pozitivní atmosférou, což v kombinaci s výbornou hudbou, obsazením, kamerou, kostýmy a zasazením do mé oblíbené dekády zaručuje, že se mi tento film prostě nemohl nelíbit. Odcházel jsem z něj bezvýhradně nadšený a ještě po dvou dnech ze mě nevyprchala euforie, kterou mě naplnil. Jsem rád, že i v současné dosti unylé produkci lze narazit na takový filmový skvost, v němž se povedlo naprosto vše.(18.2.2016)

"Domov je tam, kde je srdce" - asi tak bych shrnula Brooklyn, který si mě získal nenuceným stylem vyprávění, neprvoplánovou romantikou, hereckými výkoni, nádhernou prací kamery a vůbec tématy, která jsou mi blízká. Pro mě je to film o těžkých rozhodnutích, loučeních a opětovných shledáních, obětech a odvaze hledat štěstí jinde než v rodném maloměstě. Ze Saoirse Ronan vyrostla moc dobrá herečka a v tomhle dramatu je báječná!(14.12.2015)

• - Eilis (Saoirse Ronan) a Tony (Emory Cohen) spolu byli na snímku Zpívání v dešti (1952). Tony se poté dokonce zhoupne okolo lampy ve stylu filmu. Jedná se však zároveň o filmovou chybu, jelikož postavy se na snímek jdou podívat v roce 1951, přestože byla premiéra až o rok později. (hansel97)

• - Do filmu se vloudilo několik věcí, které by v 50. letech 20. století v Irsku zajisté nebyly. Na autech v Irsku je například použita státní poznávací značka psána fontem písma, který se začal používat až v 90. letech. Stejnou chybou je styl lamp, které tak v této době také nevypadaly. (hansel97)

• - I když by se dala postava Domhnalla Gleesona (Jim Faller) považovat za jednu z hlavních, tak se ve filmu objeví až po jedné hodině. (vyfuk)