Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen. (Cinemart)

chelseaman22

Jalový příběh s brilantní herečkou, na jejímž jméně by si jazyk zamotal i slovutný potomek Salazara Zmijozela. Rozhodně se lze podivovat na tím, jak ta naše prodavačka nechává svého milého Taliána v očekávání, kdyžepak svolí k vodění se za hnátičku či snad něco více. Po roce randění mu nabídne svou ruku a náš šarmantní amigo italiano může konečně jít s tou naší poctivkou do lože manželského. 76% ()

Triple H

Sympatická a príjemná limonáda o strastiach Írov, ktorí v honbe za lepším životom v polovici minulého storočia opúšťali svoju rudnú hrudu, rodiny a putovali do USA. Precízna retro štylizácia, pastelové farby a silno zromantizovaný pohľad na celú vec. To by mi inokedy vadilo, ale tu bola tá romantická štylizácia od začiatku tak evidentná, že som film bral skôr ako rozprávku pre dospelých a nie ako učebnicu dejepisu (a človek tak prekusol taký kalerábisko, že taliansky inštalatér je pre mladé, rozumné a šikovné dievča lepšou voľbou ako bohatý írsky aristokrat). Pomáha tomu aj fakt, že film je po všetkých stránkach výborne zvládnutý a funguje. Postavy aj postavičky sú dobre napísané, výborne zahrané, humor baví, smutné scény dojmú a celé to fajn odsýpa. Najlepšia vec je Saoirse Ronan, ktorá je vynikajúca a vo svojich 22 rôčkoch utiahla na svojich pleciach celý film. Zvláda každú emóciu a nie je to taká typická pekná tvárička (hoci pekná samozrejme je). Pre mňa príjemné prekvapenie. ()

Johnny.ARN

Očakával som niečo oveľa horšie. Mal som pripravené kotlety na šklbanie, ale prežili to bez ujmy. Prvá hodinka je celkom svižná, zaujímavá. Potom to chytí ten romantický patos zmätenej ženy, kerá nevie, či chce Italského žrebca alebo Írskeho Peňu ( toho Gleesona prisambohu dajú aj na klobásu ), celá je z toho dogabaná, zúbožená a nevje uš. Našťastie ale na konci zistí, čo chce ( u ženy niečo nezvyčajne, pozor!! ) a pôjde si za tým. Ale aj tak nerozumiem nominačne na film roka, veď každá druhá Rosamunda je presne o tom. Herecky je to ale Ronanin koncert, ktorý zvládla. Jej prerod je úžasný a v závere na lodi o to citelnejší. Čakal som des, dostal som len výplach, ale s dobrým hereckým výkonom a skvelou atmosférou. 3 z 5 ()

Avathar

Úplne klasický romantický film. S dôrazom na slovo "úplne." Je to pomerne naivné, príbeh nemá absolútne čím prekvapiť, správanie hlavnej hrdinky bolo miestami dosť podivné, emócie mohli byť silnejšie, všetko je tip top decentné, postavy sú takmer všetky jednorozmerné... Ale nejak extra ma to nenudilo, film je natočený veľmi zručne a myslím, že už len kvôli výkonu Saoirse Ronan sa oplatí BROOKLYN vidieť, pretože je to práve ona, ktorá to celé ťahá, dokáže si získať sympatie a svojej - po scenáristickej stránke - dosť slabo vykreslenej hrdinke dodať život. ()

Samuel7

Romantické filmy nemusím, takže jsem mnoho neočekával. Brooklyn ale překvapil, a to hlavně díky solidnímu scénáři bez zbytečných příkras a skvěle zahraným postavám. Nejlepší na snímku je ta ironie osudu - před odjezdem do Ameriky hlavní hrdinka doma v podstatě nic neměla, poté odjela, a když se vrátila do Irska, najednou o ni byl obrovský zájem. To už však měla svůj život za oceánem. Stačilo by, kdyby se to vše událo o něco dříve a vše mohlo být jinak. Protože je to ovšem romantický film (potažmo kniha), tak to vše stejně dopadne docela dobře. Realita by v takové situaci byla k většině lidí asi daleko krutější. Filmově tomu není moc co vytknout, krom několika zdlouhavějších záběrů a nevýrazné hudby. ()

Minimie

"Domov je tam, kde je srdce" - asi tak bych shrnula Brooklyn, který si mě získal nenuceným stylem vyprávění, neprvoplánovou romantikou, hereckými výkoni, nádhernou prací kamery a vůbec tématy, která jsou mi blízká. Pro mě je to film o těžkých rozhodnutích, loučeních a opětovných shledáních, obětech a odvaze hledat štěstí jinde než v rodném maloměstě. Ze Saoirse Ronan vyrostla moc dobrá herečka a v tomhle dramatu je báječná! ()

venison

Velmi příjemný snímek, který perfektně zachycuje atmosféru doby na pozadí životních dramat mladé dívky.. Hlavní hrdinka se z nenápadné velmi anglicky vychovávané šedé myšky transformuje ve velkoměstě za porodních bolestí do cílevědomé a soběstačné ženy, která chce jít za svými sny.. Poté je osudem vržena zpět na rodnou půdu, kde je najednou středem pozornosti a náležitě si těchto poct užívá.. Bohužel se musí rozhodnout, který život si nakonec zvolí.. Hodně křehké, něžné a poklidné drama.. Nic světoborného, co se týká tématu, zpracování nebo hereckého projevu.. Líbilo, ale asi bude brzo zapomenuto.. Ps: Přijde mi to nebo je mi Saoirse Ronan v této roli fyzicky podobná? :-D ()

Pavlínka9

"AAAA??? To je jako všechno??!!!" To byla moje reakce při závěrečných titulkách filmu :D :D Ten film je tak nějako jakože "nefilm" :D Na druhou stranu je to vlastně hodně zajímavé, jelikož to vypráví o běžných "problémech", které se dějí každý den a nic extra super napínavého ani akčního tam nezažijete...Je to takový běžný život :D Je to hodně klidné - Saoirse je super - oproti tomu žádná, ale Oscarová nominace?? Ne - to byl podle mě omyl :) To, jak ji Ital nutil do věcí, které nechtěla - očividně - tak to mi lezlo krkem, můj oblíbený Gleeson byl parádním zpestřením a Irská kultura na každém kroku - to bylo fajn. Ale jak říkám - je to taková pohodová podívaná, která Vás ale donutí se zamyslet nad tím, že je tu vlastně moc pěkně ukázané, že se dá i něco takového natočit a pobláznit tím hlavu plno lidi.....Ale za mě tedy průměr. A ten přízvuk - to byla paráda :) ()

elanius

(41/2016) / Asi sa mi podaril vystihnúť ten správny moment keď som si Brooklyn pustil. Nemal som potrebu riešiť, či je príbeh moc idealistický, alebo film je moc gýčový a jednoduchý. Nechal som sa príjemne unášať krásnym, starofilmovým obrazom a okúzlujúcou Saoirse (ktorá ma rozhodne oslovila viac ako nakoniec víťazná Brie Larson). (9/10) ()

noriaki

Skoro bych přísahal, že film nevznikl podle šest let staré knížky, ale že ho John Crowley natočil podle scénáře, na který padal v archivu padesát let prach. Příběh je totiž stejně banální jako v romantických dramatech z dob technicoloru a podobně jako v nich, je i tentokrát prostoduchost klad. Celou dobu jsem poctivě čekal, že si na hlavní hrdinku osud chystá pořádnou ránu, ale nakonec musím uznat, že zamotaný, nebo psychologií prosycený děj by téhle kouzelné cestě časem ani neslušel. Brooklyn se bez něho v klidu obešel, pochopitelně s vydatnou pomocí tradičně excelentní Saoirse Ronan a zajímavého Emoryho Cohena. To, že se část snímku chovala jako mrcha, jsem si uvědomil jen zpětně a neochotně. I tohle zahrála s takovým přehledem, že ani na chvilku nevypadla z role citlivé a romantické duše. ()

terunka003

Irské, americké, o domově, rodinné, láska, nové prostředí, nový život. Krásný film, který ráda uvidím ještě jednou. Příběh irské dívky, jdoucí za štěstím do Ameriky. Počáteční stýskání po domovině, po rodině, nahradí nové prostředí a mladý italský chlapec. Hlavní zlom ve filmu byl pro mě tak silný, že jsem doslova štkala nahlas. Konec je víc než překvapivý a de facto nejrozumnějším řešením. Nenásilný film. Herecké výkony akurátní, kostýmy skvělé, irská hudba. ..připravte si kapesníčky, pokud jste citlivky jako já, budete plakat od začátku.. ()

Phietros

Příjemná oddychová romantika ze staré doby, co si pohrává na city u mladé Irky, která odcestuje do ameriky za lepší prací. Pozná tam jiný život, lepší peníze, zamiluje se a mezitím jí doma zemře sestra. Čeká jí rozhodnutí po návratu domů, zda-li se vrátit nebo zůstat doma s nabídkou a možnostmi, které dříve neměla. Lepší průměr, který ale nenabízí co se podívané týče nic navíc! 65% ()

Mishqo

80% ... Neviem čo iné mám povedať, ako to, že to bolo veľmi prirodzené, pekné, a citlivé, ale možno si to zaslúžilo viacej rozpitvania danej problematiky. Krásna hudba, vynikajúca Saoirse. ()

Unnamed

Nechci nikoho pobouřit. Film je to dobrý, užil jsem si jej a Saoirse hraje dobře... jen nemůžu za boha pochopit tu nominaci na Oscara pro nejlepší film roku! Protože kvalitní film to být může jak chce, výjimečný (ve smyslu: "vážně veliký") však podle mne jednoduše není. Příjemná podívaná s klidnou atmosférou, krásnou hudbou a dlouhými pohledy Saoirse Ronan. 4* ()

hroubek

Velmi milý romantický příběh o lásce k rodině, k vlastní zemi a tom začít někde znovu. Brooklyn je film, který je pozitivní, i když některé aspekty příběhu vůbec pozitivní nejsou. Jasně je to film, který v určitých místech klouže po povrchu a nikdy neukáže tu pravou ošklivou pravdu. Ale je to film a ke všemu romantický a já s ním nemám problém. Brooklyn se mi líbil, bavil a nemůžu říci, že bych se u něho nudil. Možná ke konci, to trochu působilo prvoplánově, ale jelikož neznám předlohu, takže nemůžu soudit, jestli to tak bylo i v knize, nebo jestli si to tvůrci nepřizpůsobili. John Crowley film zrežíroval dobře. Krásně vykreslil všechny vztahy, dal motivaci postavám a na samotný film se po vizuální stránce moc hezky kouká. Z Brooklynu samotného toho moc neuvidíme, ale jakmile se vrátíme do Irska, tak nás nechá pokochat se krásami této země. Saoirse Ronan vyrostla ve velmi zajímavou herečku, která má co nabídnou. Jim Broadbent a Julie Walters jsou dost dobří a krásně doplňují hlavní představitelku. Totéž platí i o herečkách ve vedlejší roli, ze kterých mě nejvíce zaujaly Fiona Glascott, Eileen O'Higgins, Eve Macklin a hlavně Emily Bett Rickards, kterou znám ze seriálu Arrow, která zde hraje úplně jinak. Malinko mě zklamal nevýrazný Domhnall Gleeson. Brooklyn je hezký film, který neurazí a rozhodně je na něm vidět, že má co říci. ()

VanTom

Jednoduše přístupná dobová romantika, bez nějakých dramat či velkých emocí. Taková milá momentka z šedivých dní neprůbojné irské dívky, která imigruje do Spojených států za prací a lepším životem; zpočátku teskní po vlasti, ale pak se aklimatizuje, zařídí a seznámí s hodným Italem, aby si posléze nuceně uvědomila, že cesta zpátky už se jí uzavřela. Bavila mne sentimentální nálada a modré oči Saoirse Ronan, ale nic dalšího ve mně do druhého dne nezůstalo. Lepší 3*. ()

R1CH1E

Krásná pohádka z Brooklynu. Hraje na emoce přesně tam, kde se to čeká, ale funguje na jedničku. A to se dnes cení. ()

vyfuk

Další z mé jízdy vstříc k letošním Oscarům. Tenhle film není špatný. To se říká o takových těch holkách, které jsou naprosté rašple, ale stejně jim řeknete, že ten anál byl super. Ne teď vážně. Film má jistou pointu příběhu. Kdo by jen nechtěl koukat na příběh dívenky, která jede žít do Brooklynu a vezme si italského hřebce. Je to lehce inteligentnější love story. S tím, že se stejně vrátí do Irska a tam zaplete hlavu jinýmu hošanovi. Když si to tak vezmete, tak hlavní postava je docela píča. Jako není asi špatné něco takového vidět, může se to pyšnit těmi nominacemi, ale pochybuji, že by v hlavních kategoriích něco obhájil. Zvlášť proti Revenantovi. Možná Ronan něco dostane a to jenom protože nominace pro jiný herečky stojí i za větší guvno. Jo a ano, všiml jsem si. Fakin Domhall Gleeson. On je tam. On tam fakt je. Tak chlap, je všude. On je jako NSA, on je prostě všude. Ale je to zase dobře. On talent má a je dobře, že ho využívá. Jimmy Falla fom thi Frst Oda. ()

strelenaL

Brooklyn mne nadchnul asi díky tomu, že je to skvělá kniha, proto jsem chtěla dát šanci i filmovému ztvárnění. A myslím si, že přes to jak málo dokáže film čerpat z knižní předlohy tohle se opravdu povedlo. ()

Sdoom

Krásně natočené, formálně v podstatě bez výhrad, ale obsahově tak prázdné, jak jen to může být. V podstatě úplně zbytečný film, který neříká vůbec nic, jen popisuje útrapy jedné irské venkovanky při objevování světa za velkou louží. Přirovnání k červené knihovně není bohužel daleko od pravdy. Ale díky formální stránce i skvělé Saoirse Ronan si film alespoň ty průměrné 3 hvězdičky zaslouží. (HD, orig.) ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016