Útok na Bílý dům

• Česko White House Down (více)

Hlava Spojených států amerických, prezident Sawyer (Jamie Foxx), má v plánu uzavřít mírovou dohodu na Blízkém východě a stáhnout všechny americké vojenské jednotky z této oblasti. Potřebuje získat podporu vlády, a tak se snaží její představitele přimět k souhlasu s tímto postupem. Spojuje se proto s mluvčím Bílého domu Raphelsonem a snaží se ho přimět k podpoře. Ten však nemá v plánu návrh podpořit a osobně se domnívá, že stažením vojenských jednotek z Blízkého východu by se mohly Spojené státy dostat do ohrožení. Členem ochranky mluvčího je i mladý svalovec John Cale (Channing Tatum), který má za sebou několik vojenských misí v Afghánistánu. Práce ho nenaplňuje a touží se dostat k ochrance prezidenta USA. Asistentka amerického viceprezidenta mu proto domluvila pohovor přímo v Bílém domě se zvláštní agentkou Finnertyovou, která již léta pracuje pro prezidentovu tajnou službu. John se chce šance chopit naplno, navíc s sebou do Bílého domu bere i svou dceru Emily, která je prezidentovou velkou fanynkou. Agentka Finnertyová roznese Johna na kopytech a práci mu nedá. John je zklamaný, a když se ho po pohovoru dcera zeptá, jestli ho přijali, nemá sílu jí říct pravdu. Dívenka je nadšená a přemluví otce ještě k tomu, aby absolvovali prohlídku této významné budovy. Když se navíc díky prohlídce setká i se samotným prezidentem, a dokonce si s ním natočí video pro svůj blog, je v sedmém nebi. Hlavním šéfem prezidentovy ochranky je Martin Walker, který má za týden odejít do důchodu. Spolu se svou ženou se v současnosti srovnává se ztrátou milovaného syna, který coby voják přišel o život právě v oblasti Blízkého východu. Den probíhá jako každý jiný, alespoň do té chvíle než v budově Kapitolu dojde k výbuchu, při kterém je zraněn i viceprezident USA. Prezidentova ochranka musí okamžitě jednat, zajistit Bílý dům a také dostat prezidenta do bezpečí. V rámci opatření musí také skupina návštěvníků, mezi nimiž je i John, vyčkat v zavřeném salónku. Emily je ale v té době na toaletě a nemůže se tedy nijak spojit se svým otcem. Bílého domu se postupně zmocňuje neznámá organizovaná skupina střelců. Vraždí kohokoliv, kdo jim přijde do cesty. Svědkyní toho se stává i vyděšená Emily, která se snaží najít bezpečné místo k úkrytu, ale přitom stihne natočit na mobil několik záběrů vražedníků a dát je na svůj blog. John má zákaz hnout se ze salónku. I tam se ale dostanou teroristé a drží návštěvníky jako rukojmí. John jim uniká a snaží se najít dceru. Agent Walker řekne prezidentovi, že ho dostane do bezpečí bunkru, ale cestou do bezpečí postřílí ostatní členy ochranky a přiznává prezidentovi, že i on je jeden z padouchů. Do cesty se jim ale připlete John, zachrání prezidenta a společně se vydávají na útěk. Cestou potkají několik ozbrojenců, ale s jejich likvidací si poradí. Ukryjí se spolu ve výtahové šachtě... (TV Prima)

KASUGI odpad!

A dost už!!! Emerichujovi jsem prominul mamuty v egyptě, přežil i přepálenou ultrablbou 2012, ale toto je už moc. Zprvu nadějný a po celou dobu si průměr udržující film, se s blížícím finále řítí rapidně z kopce až nastane volný pád. Překousnu kontejnery patosu a patriotismu, když mi naservíruje zábavnou a chytrou akci. Nebo slabší průměrný akčňák bez klišé a konin. Tohle je obojí negativní. Akce ve stylu Die Hard už je zjevně pasé, zvlášť když tady je to furt dokola a bez nápadu. "Jsou v knihovně!" ra-ta-ta-ta... utekli. "Jsou v šachtě!" ra-ta-ta-ta... utekli. "Jsou ve sklepě!" ra-ta-ta-ta... utekli... Ani tikot hodin není tak stereotypní jak tohle. Záporáci vystřílí komplet ochranku bílého domu na první kulku, ale pobíhajícího Tatuma s prezidentem ne a ne ani zranit. Armáda jako kulisoví panáci - neschopná použít snipery a odstřelit záškodníky na střeše. Akce mimo bílý dům už tradičně CGI. Dneska už neuvídíte normální usranou helikoptéru letět usraně na obloze, ani ta usraná limuzína už nemůže reálně spadnout do usraného bazénu, dneska prostě musí být všecko usraně digtální. Zdechliny! Asi to zřejmě ušetří finance, ale tak proč kurva ty filmy stojí běžně nad sto miliónů!!!? Trikově to za podobným Olympus has fallen šeredně pokulhává - při každé druhé scéně pohybu kolem Bílého domu tu do očí bije zelené plátno, za což může i nevhodně zvolené roční období - podzim. Ti ,kdož proklínali "akčního" prezidenta Forda v Air force one, tady si vemte pytlík na zvracení. A to finále... Scéna s vlajkou strčí do pytle i hrdou ministryni z výše zmíněné Butlerovky. Nesmí samozřejmě chybět tradiční rodinné hodnoty řídící se přiblblým hollywoodským zákonem: když je váš táta rozvedený, oslovujte ho kluci a děvčata křestním jménem a mějte na něho vztek. Táto od vás smí slyšet až v případě, že zachrání svět. Blockbustery mám rád a nikdy bych nevěřil, že Emerichujovi dám někdy odpad, ale bohužel, ten režisér si svoje odpracoval ve dvacátém století. Ode Dne poté se už zoufale plácá v předražených nudách s invencí na bázi impotence. ()

mirec88

Emmerich, zase si priviedol na svet dobrý film. Nenudil som sa ani troška, akcia bola skvelá, hlášky a vtipy skvelé a ústredná dvojka Foxx Tatum boli super. Páčilo sa mi to a veľmi milo ma prekvapil tento filmík. ()

milo_wade

První půl hodina mě sice celkem nudila, ale pak se to rozjelo a chytlo mě to..ovšem zas na konci mi to trochu zkazilo mávání prezidentskou vlajkou :(..jinak ale pobavilo mě to vskutku dobře. Takže za 4* ()

zolo23

Je v celku raritou, že sa do kín dostali v tak krátkej dobe podobné filmy. Keď ich tak porovnám, Emmerichov WHD je o niečo reálnejší (mysli tým prepad resp. obsadenie Bieleho domu) ako OHF Antoine Fuquu, (kurva...blbé meno na skloňovanie) čo je docela prekvapujúce na "nerealiťáka" Emmericha. A za to ho mám rád, pretože berie filmy nie ako umenie ale čistokrvnú zábavu. WHD je čisto akčný film a hľadať tu nejaký hlbší zmysel nemá opodstatnenie. Škoda, že tu nebolo viac výbuchov, devastovania na čo som u Emmericha zvyknutý, ale to by musel byť asi iný žáner. Dokonca mi tu nevadili ani typické americké rodinné resp. štátne patosy a za to má režisér u mňa bodík navyše. P.S. Tatum konečne znesiteľný :) ()

DeathTheKid

Spokojenost! Jestli to tento rok nebyl nejlepší akčňák, tak nejsem daleko od pravdy (no dobře, byla jich halda xD ale i tak obstál). Tedy minimálně co se týče mě, neboť já se opravdu bavil. A to nehledě na to, že děj byl prokouknutelný, ale koho to sakra zajímá, když se chce člověk bavit? 4 hvězdičková akce oslazená 4 hvězdičkovými vtípky, které pěkně prokládaly dějovou linii, mě celkem připomínali Die Hard. Channing sice na pana Willise nemá, ale své role se zhostil dobře (nejsem žádný odborník na topornost herců, ale mě se zde zdál sympatický), stejně tak Foxx a zbytek squadry alfy. Možná pan prezident nepůsobil tak věrohodně, ale to už by to nebyl vydařený blockbuster. ()

Hollohlaway

Krásný příklad jak to jde udělat lépe, než druhá verze s Butlerem. Toto je vtipné, akční, stará poctivá akce do sebe zapadá a postavy se nechovají jako imbecilové. Bavil jsem se dobře, a i když mě nic vysloveně neohromilo, mohu jen doporučit. ()

shabazza

... a kdyby si Emmerich odpustil ty své volovinky (zbytečný patos, zbytečný patriotismus, přehrávání), tak bych dal i 4 hvězdy a radoval bych se z nového Johna McLaina. ()

obivan568

Naprosto nepřehledná a mizerně ozvučená akční podívaná s proklatě nesympatickýma hercama (výjimky jsou pouze Tatum a Foxx) a nejprotivnější postavou za poslední dekádu (Emily). Fuquaova verze je výrazně lepší! ()

jenik71

Slušné tempo, solidní akce, dobrá oddechovka. Tatum se s teroristy moc nemazlí, podobně jako Gerard Butler ve svém Pádu Bílého domu. Ano, ve stejný rok a téměř ve stejnou dobu vznikly dva filmy s naprosto shodným námětem. Já se pobavil u obou těchto kousků v podstatě úplně stejně, i když je mi jasné, že ani jeden z těchto filmů není moc reálný. Zábava je to ale v obou případech stejná, takže dávám i stejné hodnocení. ()

greath

Ptákovina, ale vo veľkom štýle. Emmerichové filmy mám celkom rád, takže si to niekedy pozriem určite znovu, ale nemôžem dať za takú ''stupiditu'' viac ako 3 hviezdy, vážne nie. ()

Aqualung

Bože můj! Kdy tyhle šaškárny skončí.Den nezávislosti apod.Tohle je zase jednak americká limonáda, vyčichlá až zapáchající.Že se na tohle vůbec najdou peníze.Škoda slov. ()

Jello Biafra

Roland Emmerich sa tentoraz trochu krotil a namiesto likvidácie celých veľkomiest to odniesli "len" Biely Dom a Budova Kapitolu. Zápletka je jedno gigantické klišé a obstála by možno tak v 90tých rokoch: skupina vycvičených teroristov obsadí biely dom a snaží sa rozpútať tretiu svetovú odpálením jadrových hlavíc na Irán. Našťastie je tu Channing Tatum v bielom nátelníku a nabušenými rukami a ten tej teroristickej sebranke nakope prdel. White House Down pôsobí silno ako kombinácia filmov Die Hard, The Rock a Air Force One a práve som mal pocit že týmto filmom skladá poctu. Filmu nechýba americký patriotrizmus, nekonečné ódy na Lincolna, či až nechutný pátos. Ale to všetko som nejako dokázal stráviť a nakoniec som sa u filmu dobre bavil. A to hlavne kvôli skvelému hereckému obsadeniu, kde prezidenta hrá Jamie Foxx a dvojicu záporákov si tu strihli James Woods a Jason Clarke. ()

Fox85

Docela slušný akční film. Našlo se tu pár zajímavých nápadů, pár vtipných momentů a spousta střílení a výbuchů. James Woods má charisma, ale ve srovnání s jinými padouchy velícími skupině teroristů nebo zločinců to nebylo úplně ono. Ve srovnání s totožným námětem v podobě filmu Olympus Has Fallen mě White House Down bavil o trochu méně. ()

Fisek

Z pohledu akční stránky se zde neděje nic významného a popravdě… ty dvě hodiny se docela táhly. Byl jsem svědkem bezhlavého střílení (pokud vůbec) a zhruba pěti scén pouze na efekt. Oko bylo potěšeno, ale to je asi tak vše. A z mě neznámého důvodu tvůrci do filmu divně zakomponovali dva nebo tři vtipné momenty, které moc nesedí, jelikož se film celou dobu snaží tvářit vážně. A stejně už jsem měl možnost je zhlédnout v traileru, takže „well done“ střihači. Každopádně co se závěrečné části týče… více na city už hrát opravdu nemohli. Verdikt: Film je tak slabý, že na to nestačí ani Tatum s Foxxem. Ollympus has fallen vyhrál na celé čáře. ()

Lukoboss

Die Hard už jsme viděli, Air Force One jsme taky viděli, zatím jsme (teda aspoň já) neviděli ve filmu černýho prezidenta, to nebývá zvykem, ale jinak je to kompilace známých prvků. A popravdě musím říct, že scény s J. Foxxem jsou ty nejlepší z celýho filmu. U nich jsem se vyloženě bavil, dokonce i zasmál, to stejný platí pro postavu průvodce v Bílým domě. Ostatní je klasika podle zajetýho scénáře, kdy jsou zrádci ti nejbližší, k tomu se přidají nepříznivý rodinný vztahy a partička tvrďáků, kteří se (tentokrát) rozhodli obsadit White House. Nic zvláštního, zajímavýho, originální.. tak snad příště. EDIT: Po tom, co jsem viděl filmový dvojče letošního roku Olympus Has Fallen, zvedám hodnocení o jednu hvězdu! ()

kenkaku

Sem tam se filmovým studiím poštěstí poslat do světa během jednoho roku uplně ten samý film (a pokud to distributor v ČR nezvládne s překladem názvu nastává super chaos). Jeden "Pád Bílého domu" jsme si už totiž letos střihli. Nebudu chodit tedy okolo horké kaše a řeknu, že tenhle "pád" je rozhodně méně debilní (i když ne o moc), rozhodně méně "USA-nacionalisticky-otravný" (a to o dost) a vůbec tak nějak lépe stravitelný. Sází se tu totiž na úplně jinou kartu a řekl bych, že za to může Emmerich. U něj jsem totiž čekal nechutnou Amerika-propagačku a/nebo masakr digitálních efektů. Obojího je tu umírněně a to se mi líbí. Neprůstřelnost obou hlavních hrdinů a počet okoukaných dějových zvratů fakt neřeším. S tím jsem u Rolanda tak nějak počítal :). ()

mikulíšek

Očekával jsem nekonečné patriotské drama, ale místo něj film nabízí povedený mix retro akce a humoru. Přirozenost s kterou vážné dramatické scény přechází v humor, který si v ničem nezadá s Rychle a zběsile 5 a 6 je kouzelná. Inspirace akčňáky 80. a 90. je někdy až moc zjevná, ale proč si nepřipomenout to dobré. Celkově je na dnešní poměry osvěžující oddechovou záležitostí pro milovníky akce. Jediné co mi výrazněji vadilo, byly nepřesvědčivé CGI scény (hlavně přelety vrtulníků) a obsazení dcery hlavního hrdiny. ()

upson

Roland Emmerich a jeho návrat do starých dobrých devadesátých let. Film je pro mě vůbec překvapením a po konkurenčním Pádu bílého dobu, který se mi sice též líbil jakožto čistokrevné předražené Béčko, byl jsem ničením Bílého paláce tak nasycen, že jsem tento snímek odložil na pozdější dobu. Nakonec jsem zažil velmi příjemný závan devadesátek plný akce, hlášek a srandovních momentů. Každopádně se jedná o nejlepší film Channinga Tatuma a ani by se nemusel moc stydět, že si film moc nevydělal, protože bezkonkurenčně nakopal zadek plešatému Willisovi a jeho trapné a kastrované Smrtonosné pasti 5 (která již po ohlášení režiséra v pre-preprodukční části budila dojem PRŮSERU). No kdyby primadona Willis hrál jako McClane v tomto snímku, alespoň by se za 5tý díl série nemusel stydět. ()

Underworld míří do Prahy

29.12.2013

Terminátor: Hledají se Connorovi

Terminátor: Hledají se Connorovi

14.12.2013

Už teď je jasné, že pokračování robotí ságy pod názvem Terminator: Genesis bude obsahovat i cestování v čase. Vyplývá to z postupně se rýsujícího obsazení: role Johna Connora byla chvilku spojována s… (více)

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn