Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

hans500

Film je to mírně nadprůměrný, scénář je celkem slušný, režijní vedení výborné a po herecké stránce velmi dobré (což se dá čekat, obsazení je velmi povedené). Rozhodně má ale Willliam Friedkin na svém kontě lepší filmy (Vymítač ďábla, Francouzská spojka, Kluci z party). Celkem 3,5*. ()

lennyd

Přesně film dle mého gusta. Samuel L. Jackson jako plukovník námořní pěchoty při jedné akci v Jemenu se svými muži postříli dav demonstrantů... Protože "Amerika" nechce vzít za tuto akci zodpovědnost, snaží se právníci veškerou vinu hodit na samotného plukovníka. Ten spolu se svým přítelem (Tommy Lee Jones) se pustí do soudu s celou armádní mašinérií ... Skvělé výkony Tommyho Lee Jonese, Samuela L. Jacksona a Guye Pearceho (právník obžaloby). První půl hodinka s akcí v Jemenu je dost drsná (pamatujete na prvních dvacet minut z Zachraňte vojína Ryana?), zbytek filmu se kromě "flashbacků" odehrává v soudní síni... ()

BS

Patriotické až běda, hlavní hrdina zachraňoval životy už ve Vietnamu...ale i tak se mi to líbilo! :) ()

dANo

Výborné herecké obsadenie, ale film ako celok je takou slabšou kombináciou vojnového filmu a klasickej súdnej drámy... čakal som od toho rozhodne viac. Je to taký mierne nadpriemerný televízny film s perfektným hereckým obsadením. :o) ()

ssfan

Velmi dobrý film s kvalitním hereckým obsazením a velmi realistickým příběhem. Víc než akční pasáže se mi líbila část ze soudu. 75% ()

Aqualung

Koukám na tenhle film už poněkolikáté.Vždy se objeví cosi zajímavého.Vespod je standardní konflikt mezi etikou a formální mocí.Zde vojenskou.Ochrana ambasády je jistě nutná a potřebná věc a standardní součást bezpečnostního protokolu snad každé země. Nestandardní je ale útočník.Dav namixovaný z teroristů a civilistů všech věkových kategorií. Velitel jednotky byl konfrontován se situací,kterou vyřešit bez improvizace nebylo možné.Po nějaké chvíli ostřelování z davu a zabití několika vlastních vojáků dává velitel rozkaz k útoku a dav je z podstatné části postřílen včetně civilistů.Není samozřejmě možné použít v takové situaci praktiky odstřelovačů.Mezi tím je evakuován velvyslanec i s rodinou.Celá akce je posouzena jako hromadná vražda a velitel čelí obvinění.Dobře je zde podán průběh procesu,jeho příprava a zákulisní intriky.Stát se snaží setřást vinu za každou cenu.Nicméně i stát má také,naštěstí,jen soudní cestu,kterou toho lze dosáhnout.Tohle je jedna z výhod demokracie.A tady je také slabé místo.Manipulace s důkazy,zákulisní diplomacie,argumentace a standardní postup,konečně finále v americkém stylu,kdy spravedlnost vítězí.Slušný film. ()

bruceman7

Myslím, že podobné příběhy už na plátno vyskočily mnohokrát. Nic nového pod sluncem, konec odhadnutelnej. Přesto 70% za Jacksona a Jonese. ()

Lukoboss

Je to takové amerikanistické, ale to už je jaksi téměř běžná filmová praxe. Přijde mně to jako film na pomezí 3 a 4 hvězd. Takže závěrem dávám 3,5/5 a myslím, že tím nic nepokazím. ()

Hopper

Priemerná záležitosť, akých sme už videli kvantá. Súdna sieň, armáda a hviezdne obsadenie, ktoré však samotnému filmu veľmi nepomáha. Film na max. jedno použitie. ()

Shakeus

Film co má všechno průměrné. Snad jen naivity a militantní propagace je tu nadbytek. Bla bla válka bla bla voják bla bla civilista bla bojovat bla bla válka je pro chlapi, hmmm. Ale je to docela zábavné. ()

ondrula

To jsem takhle jednou šel do kina na nějakou romantickou komedii s jistou pipinkou a vlezli jsme omylem do špatnýho sálu v okamžiku, kdy mariňáci rozpoutali brutální masakr jemenských civilistů. Ta koukala! Po těch drahných letech si vybavuju, že po slibném začátku následovaly dvě hodiny žvanění v rámci soudního procesu, tudíž jsem se dost nudil. A pipinu to asi taky nebavilo, protože mě pak poslala do řiti. ()

Piri

Má to gule, tu ťažko hodnotiť akciu, keďže jadrom filmu je súdny proces. Ten má však medzery a niektoré súvislosti sú nevyjasnené a divák nemá šancu vidieť zákulisie ostatných postáv. Je to dramatické a aj napínavé, herecky je to výborné. Pearce je na tieto úlohy ako stvorený a tie jeho gestá stoja za to :) 70% ()

WinstonS

Jasně, je to víceméně americká propaganda, ale zručně a profesionálně udělaná, která kombinuje prvky právnického dramatu s akčním thrillerem. Veteráni Jackson i Jones nemají čím překvapit, oba podávají standardní výkony. Zdatně jim sekunduje i ambiciózní a bez skrupulí jednající právník Pearce. Rád bych šel na čtyři hvězdičky, ale vietnamský generál na závěr filmu, to byla až příliš velká soda... ()

waits

Tenhle zanr nebavi kazdeho, ale me tyhle filmy pravidelne vtahnou. Prvni cast z Vietnamu a druha z Jemenu jsou ryze akcni zalezitosti, mraziveji ale pusobi nasledujici casti tykajici se vysetrovani a soudu (navsteva T.L.Jonese v Jemenu, politicke zakulisni hratky). Plukovnik Chivers si asi tezko u vetsiny divaku vybuduje pozici sympataka, se kterym by se z ela prirozene identifikovali. Logicky, protoze zfilmovana situace je jednou z tech, u kterych se vysledny nazor muze snadno menit v zavislosti na sile predkladanych argumentu. Agitatorum Levicove solidarity napr. bude tenhle film pripadat dilko na zakazku americkeho namornictva. Samuel L. Jackson, Tommy Lee Jones, Ben Kinsley jsou vyborni jako obvykle. ()

Gulde

Prvních 20 minut dobrá akce, následně 40 minut co jsem se nudil a posléze následovala až nezvykle napínavá druhá polovina filmu. Je to v zásadě tuctové, a tušil jsem, jak film asi dopadne, ale nemohl jsem si být jistý jak přesně se k tomu závěru dostane, což mne udržovalo ve střehu a proto jsem se u filmu dobře bavil. Ty 3* dávám proto, že film není vlastně ničím inovativní a nijak zvláště nevyniká, ale za shlédnutí rozhodně stojí. ()