Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

Padme_Anakin

Válečné (akční) a soudní (psychologické) drama v jednom, prolnutí žánrů mi v tomto snímku sedlo.. Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson to rozehráli skvěle, v rolích plukovníků jim to nesmírně seklo.. Příběh mužů, kteří zasvětili svůj život plnění rozkazů či velení záchranných akcí, mě vtáhl na první dobrou a ač nejsem voják, chovám úctu k čestným a statečným chlapům.. Beze zbytku věřím tomu, co bylo ve filmu zmíněno, kdo nebyl v akci, nepochopí.. K tomu velice zajímavá demonstrace manipulace, právnických kliček, informací vytržených z kontextu, zastrašování svědků, ztráta videokazety.. Nebýt toho s prominutím přiblblého konce, byla by to plná palba.. ()

corpsy

Je to snímok výborne napísaný a aj William Friedkin ako by po rokoch umeleckých nezdarov povstal z mŕtvych. Dobré rozohrané súdne partie a napínavý dej sú hlavnými devízami tohto diela. ()

nervoznideda

zajímavé je že tento film je z roku 2000 a v 2001 džihád napadl dvojčata to je skoro úsměvné deda, jaká je doba přežití poručíka ve Vietnamu? 16 minut no coment TLJones u soudu skvělý :-) 6 11 18 tento film mě vždycky (nasere) zvedne žaludek :-) vezmeme si arabáky domů? to snad ne :-) i dnes to stojí za houno, tento film miluji i herce 26.2.2020 ()

Maq

Netrpím antiamerikanismem, takže se na film mohu podívat střízlivěji. Nejprve postranní poznámku o muslimech: Lidičky, nedělejte si iluze o nevinných a mírumilovných muslimech. Pacifismus a humanismus jsou těm lidem cizí právě tak, jako nám jsou vlastní. Mírnost a slušnost jsou západní vynálezy a nikdo jiný se je ještě nenaučil; umějí je jen zneužívat proti nám. Muslimové se neuvěřitelně chvástají, běžně vám do očí tvrdí absurdní lži, a vůbec nemusí jít o politiku (nejčastěji jde o ženské). Za křivé slovo vám zapálí dům, za urážku se vraždí. Západ z duše nenávidí skoro každý, mají ze Západu mindrák. Když Usáma zbořil Dvojčata, na celém Blízkém východě se oslavovalo. Když ti miloučcí mírumilovní alžírští fotbalisté (vesměs hrající za evropské kluby) dostali prémie za úspěch na MS, jako jeden muž je poslali Hamasu (to jsou ti, co střílejí rakety na Izrael). --- Tenhle film neřeší smysluplnost americké politiky na Blízkém východě. Na mušce je spíš vztah mezi politikou a vojáky, kteří nasazují krk. Tady se někomu z nějakých snad diplomatických důvodů hodilo nedokázat, že užití síly bylo oprávněné, nýbrž vycouvat, omluvit se a předhodit obětního beránka. Je to dilema, ke kterému vůbec nepotřebujeme "zločinnou" Ameriku, ani muslimy takové nebo makové. Může to potkat policajta, který přetáhne pendrekem demonstranta! (Nebo se blbec zapomene a zůstane mu příliš dlouho klečet na krku, že?) --- Film to řeší po americku, tedy dosti polopatisticky, i s tím otravným heroismem. Pouze když tyhle podružnosti přijmeme s nadhledem, vyloupne se z toho drama s náramně závažným a zapeklitým obsahem. Určitě to šlo udělat líp. (Onehdy jsem viděl jakýsi dánský film, kde to bylo prokresleno mnohem jemněji.) ()

Derek

ďalšie súdne drama v ktorých sa američania zrejme vyžívajú. človek by pri takom hereckom obsadení čakal určite trochu viac. najväčšiu vinu nemajú na záverečnom rozpačitom dojme z filmu herci, ale skôr scénar, ktorý je miestami prekvapivo trápny a nudný. inak ide od slušné remeslo, avšak skorej by som povedal že to vyzerá ako film z produkcie hallmarku a nie nejaká hollywoodska veľkoprodukcia. ()

Aiax

Velice zajímavý a kontroverzní námět byl zadeptán do šedi průměrnosti absolutně nenápaditou a unavenou Friedkinovou režií. S kdysi mimořádně schopným režisérem to šlo od Vymítače ďábla od devíti k pěti a tímhle snímkem si svou "pověst" rozhodně nevylepšil. Rules of Engagement (český název filmu je skutečně pozoruhodně idiotský) ale není třeba zatracovat. Jackson ani Jones podali standardní, čili sympatický výkon, a trochu se zamyslet nad předestřeným tématem určitě není ztrátou času, zvlášť v dnešní době. ()

Skip

Pro mě mírně nadprůměrné soudní drama spojené s prvky válečného filmu. Bohužel to kazí ten americký kýčovitý patriotismus, který oni prostě musí narvat kam jen můžou. Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson odvedli dobrou práci a jejich herecké výkony jsou standardní. Vybrat do role žalobce Guye Pearce byl hnusný kalkul, protože tento herec nepůsobí zrovna sympatickým dojmem, takže musí být hned jasné, ke komu se má divák přiklonit, byť by to mělo být jen podvědomě, což v tomto filmu moc nehrozí. ()

Fanucci

"Nejsem členem islámského jidahu!" To neni překlep, jenom se zase "vyznamenal" český dabing...Jako film průměr ()

Laurent

Co k tomu říct... Snad jen to, že podobný film se neobejde bez účasti americké armády, která nedovolí cokoli, co by ji mohlo pošpinit. Naopak je to ve výsledku spíše propaganda. ()

Chrysopras

Já soudní dramata můžu a tahle zápletka byla hodně zajímavá. A když k tomu přihodim své oblíbence S.L. a Pierce, tak je z toho solidní dílko. ()

Martin741

Rozjazd filmu bol kvalitny a namlsalo ma to na fajny divacky zazitok. Hodne slubovalo aj herecke osadenstvo /Lee Jones a L. Jackson/. Ale ked sa film zacal topit v sudnych sienach, slovnych prestrelkach, zaspal som od nudy. 50 % ()

WoWoW

První co mě trochu vyděsilo bylo, že za 28 let od Vietnamu postavy Jonese a Jacksona ani trochu nezestárli. Ale co i to se může stát (i když jen zřídka). A celý ten film byl taková polévka, co by potřebovala trochu osolit, aby jsem si na ní pochutnal. Prostě na mě to bylo málo slané, ale jinak hvězdné obsazení zvládlo svou roli na jedničku. ()

Fallen_One

Na tohle klišé už vzniklo x dalších filmů, například Všichni...ehm, všichni něco něco muži s Tomem Cruisem. Vaříme z vody. Ale koukat se na to dá, jen je to vesměs nuda. ()

Deverant

Sympatické je, že se nakonec vlastně nedovíme, co se v Jemenu odehrálo a co plukovník Childers viděl. Osvobozen je vlastně proto, že je hrdina atd., ne proto, že by byla prokázána jeho nevina. A tak přes závěr, kdy si všichni salutují vespolek, mám pocit, že Friedkin udělal na armádu trochu podraz a vyznění není rozhodně jednoznačné. Škoda jen, že to vše není oblečeno do filmařsky zajímavějšího kabátku (o logických lapsech jako že vojáci neviděli jestli na ně někdo střílí ani přes miřidla svých zbraní nemluvě). ()

laik_60

spravodliví američania, nespravodliví arabi, takýchto "vojenských" filmov má amerika viacej, keď ich obsadia lepšími hercami ešte sa na to dá pozerať, ale len toľko, po čase divák zabudne. ()

mortak

Rules of engagement jsou velmi důležitým problémem, ale bohužel se jimi tento film vůbec nezabývá. Vše je dáno první pulhodinou, a za další zápletku může ukázkový padouch, a cílem je, aby jeden outsider ukázal, že je ten nejlepší právník na světě. Nic proti zrucne natočené zanrovce, ale název neodpovídá obsahu. Proto jen dvě hvězdy. ()

otík

Film, který je z poloviny válečným (akce ve Vietnamu a Jemenu) a z druhé poloviny soudní drama, kde se projednává, zda se jeden z hlavních hrdinů provinil, když nechal při záchranné akci amerického velvyslance a jeho rodiny z Jemenu střílet do davu, kde podle něj byli ozbrojenci. Je to napínavý, dobře natočený i sestříhaný film, který nenechá diváka v klidu. ()

tom88

Jackson mi síce viac sedel v jemenskej púšti ako vo vietnamskej džungli, ale to vôbec nevadí lebo to zahral dosť dobre tak isto aj Tomy Lee Jones. Ostatní herci tiež ušli, hlavne Guy aj Ben. Dlhé kecy na vojenskom súde mi tu vôbec nevadili, práve naopak, boli veľmi zaujímavé. Prvá polhodinka bola dosť akčná a dramatická. Nebol to síce Čierny jastrab zostrelený, ale celkom to ušlo. Dlhšia stopáž vôbec neprekáža. 71%. ()

Decker

Velmi zrucne natocene drama z vojenskeho prostredi. Pribeh se toci okolo plukovnika americke armady, ktery je obzalovan z tvrdeho zasahu proti rozvasnenemu davu. Herecke vykony jsou velmi solidni (Pearce, Jones, Jackson) a film velmi dobre odsypa, tudiz jsem se u filmu ani chvili nenudil. ()