Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

tchempi

Film hodnotit nemůžu, protože si jím (na základě recenzí lidí, na které dám) nechci zkazit náladu. Chci se ale zamyslet nad názvem filmu. Jsem už na světě hezkých pár let a mám slušnou slovní zásobu (živí mě), ale výraz „donšajn“ jsem slyšel poprvé. Ptal jsem se známých a byli na tom stejně. Co z toho plyne? Že tvůrci, kteří dají filmu název, jenž je většině lidí (potenciálních diváků) naprosto cizí, to nemají v hlavě tak úplně v pořádku. ()

tyrs26

Od Jiřího Menzela bych čekal upřímně více. Nicméně film je dobrý jako oddechovka a občas se dokonce upřímně zasmějete. Svým způsobem je dokonce hezký, nicméně dávám pouze 2* ()

rigby

Menzelův výlet do světa opery. Bohužel chybí jakýkoli záchytný bod pro neznalce tohoto divadelního odvětví a miniaturní drama v závěrečné třetině filmu to nenahradí, protože je na nějaké hlubší zamyšlení až příliš povrchní, nechci říci k smíchu. Jediným magnetem je civilní herecký projev Martina Huby, zbytek nestojí za nic. ()

VideoTuti

Mnoho lidí nemá rádo operu a to má určitě veliký dopad na hodnocení filmu, jinak si nedovedu představit proč například i film Svatá čtveřice od režiséra Hřebejka je hodnocena uživateli více. I v tomto filmu najdete Menzelovskou poetiku a satiru dnešní konzumní společnosti. Pro mě zůstalo i po skončení filmu v duši lehké pohlazení filmovou múzou. Prostě neočekávejte Hollywoodskou produkci. ()

ondrach odpad!

Na film jsem se podíval jen kvůli tomu, že jsem byl na natáčení asi 2 scén v Táboře. Film je neskutečně nudný, herecké výkony nebyly špatné, ale postavy byly nesympatické. Opera opravdu není můj šálek kávy. ()

gu-staff

Pokud tu někdo píše, že k tomu, aby jste si film užili, potřebujete milovat operu a znát životopis Jiřího Menzela, tak si tak říkám, kolik lidí asi tyhle podmínky splňuje? Já jsem prvních 15 minut koukal s otevřenou hubou a modlil se, aby Jirka z těch sraček nějak vybřednul, ale tohle je ooobrovská smradlavá kobliha, hozená do xichtu všem, kdo mají rádi staré Menzelovo filmy. Že to bylo přihlášený do Zlatejch glóbů? A na Oscara? Posrali jste se? To už tam můžete dát rovnou Bábovřesky. Bylo mi líto Hartla, Šafránkový a spol., To muselo bejt utrpení vidět film sestříhanej na projekci. A ještě ty rozhovory s Menzelem, kdy si vůbec nepřipouští, že natočil (podle mne) nejhorší film svý kariery, která se už chýlí ke konci. Tedy v době, kdy režiséři zrajou jako víno, nemusej točit kdejakej výblitek kvůli prachům a můžou si vybrat podle svého, do čeho se vrhnou. A jestli celej život toužil natočit Menzel tohle, tak nám buď ve svých předchozích filmech lhal, nebo se na starý kolena fakt úplně zbláznil z prášků, mladý ženský, nebo stařecký demence. Žalostnej konec jednoho z našich nejlepších rejžů. Přehlídka koz a ruce pod dekou. Ale Jiří by měl pod deku zalézt celej a kát se. A ponaučit se z komentů zde. Jednu dám jen z nostalgie k jeho starším filmům. Tenhle film si nezasluhuje nic. ()

Kybela

Nemám ráda operu a ještě míň mám ráda sopranistky. Libuška byla kouzelná, to jo, ale role Martina Huby, kterého mám jinak ve filmech ráda, byla nijaká. A ta pointa? Bylo mi Hartla líto, že to musí hrát... ()

tejna

Komedie? Vždyť to nebylo vůbec vtipný!! Jestli měly smích (mimo jiné) vyvolávat pomalé rozhovory a rozvážné pohyby herců, tak se to teda ale vůbec nepovedlo. Jediné, co se mi trošičku líbilo, byly prostřihy mezi zkouškou a představením v kostýmech, ale to jsem se hodně musela snažit vytáhnout aspoň jedno pozitivum... Škoda. ()

hony23

Filmy pana Menzela mám rád, bohužel však od začátku 90.let minulého století už žádný opravdu podařený film nenatočil. Donšajni mi přijdou ještě slabší, než Obsluhoval jsem anglického krále a jen úcta k tomuto velkému režisérovi mi brání dát ještě horší hodnocení. ()

tykadelko

Bojím se k tomu cokoliv říct... skvělé herecké obsazení a tak ZPRASENÝ film.. jedna hvězdička jen za herce.. kteří si nezaslouží být označeni jako odpad.. ()

0kozel odpad!

Menzel sice natočil několik dobrých filmů, ale tenhle se k nim bohužel ani zdaleka nepřiblížil. Film nemá žádný děj a navíc to na můj vkus bylo otravně uřvané (nejsem fanda opery, ale to bych překousl kdyby film za něco stál). Pořád jsem čekal až se začne něco dít. Marně, a tak jsem po hodině znechuceně přepnul. A jak tohle někdo mohl nominovat na Oskara nepochopím nikdy. ()

Gumeedek

Všeobecně je známo, že Menzelovy filmy jsou poněkud... zvláštní. Ale tenhle jeho kousek mě mile překvapil. A možná kvůli takovým, od kterých padají tady ty odpady, se z operní scény radši vybuduje casino. ()

fafejt001

Nějak to nebylo ono... nevím.... kde se stala chyba ????? Scénář ??? asi joo.... no nic , natočí jěště něco pan Menzel , třeba s Gábinou co má hezkou prdel a jinak nic neumí ??? Tˇažko povedatˇ.... ZDAREC . ()

kokofek

Film mě rozhodně nezklamal.Podívat se na svět opery a lidí kolem ní s nadsázkou sobě vlastní umí málo kdo.Je však asi nutné mít už něco v životě za sebou a tudíž snadněji pochopit bilancování člověka ,který si už bilancování může směle, vzhledem ke svým zkušenostem dovolit.Navíc, kdo miluje operu musí podlehnout. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel