Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

Master19

Občas problesknou zajímavé momenty, ale to přece nestačí... Buď jsme to tedy nepochopil, nebo tam ta kvalita prostě není. ()

Eleanor05 odpad!

Neskutečně umělohmotné, kýčovité a blbé. Nedalo se na to ani dodívat. Jiří Menzel se zcela zjevně domnívá, že každá dvaceti až třicetiletá žena si přeje mít poměr s šedesátiletým vyčpělým slizounem... ()

Blue.Poison

Jedna hvězda. A jenom proto, že jsem to nedokoukala. Co kdyby se na konci stalo něco převratného..? Nebo by se konečně něco stalo. ()

Bad Guy odpad!

Jiří Menzel nedokázal po letech pauzy natočit zábavnou komedii. Naprosto nudný snímek bez kouzla a vtipu. Jediné čím disponuje jsou zbytečné narážky na již natočené režisérova díla. Pokud tohle měl být comeback Menzela do režisérského křesla, tak si spíše vykopal pod sebou velký hrob. ()

ghatos odpad!

Pane Menzele díky!!! Mé mamce jste prodloužil život o pět let. Dostala takový záchvat smíchu ze zoufalosti a u toho prohlásila: "nikdy jsem v životě neviděla větší sračku a to ani za komunistů!" Oficiálně vyhlásila Donšajny za nejhorší snímek svého života. Sledovat intelektuální stařeckou demenci v kombinaci s operou, ve které pan režisér účtuje se svým profesním/osobním životem, bilancuje své "vznešené" donšajnovství (pozor neplést s donchuanstvím - to jsou kurevníci), aktuální kulturní primitivismus, politickou korupci nebo českou omezenost....na to Jirko nemáš. Jsi starý pán, co řeší svou nepotřebnost, komplexy, sexualitu, vztahy. Nikoho to nezajímá - raději rozdávej peníze a ulehni navždy do svého uměleckého hrobu. Já -97%, mamka -100%...Septik! ()

jefff

Donšajni jsou zvláštním filmem. Pořád mají Menzelovskou poetiku a lehkou erotičnost, nepostrádají typické postavy a stále mají onu ojedinělou atmosféru, kterou nemá žádný jiný film, kromě těch Menzelovo. Menzel stárne a s ním i jeho způsob natáčení a pohled na "věc", nemůžeme po něm chtít, aby točil stejně jako před dvaceti, třiceti letech. Bohužel je, ale znát, že tentokrát si scénář psal právě on a neměl oporu v Hrabalovi, Svěrákovi či v jiném velikánovi. Zde je káme úrazu. Příběh banální, nesourodý a mnohdy hodně naivní. Postavy se občas chovají přinejmenším zvláštně až samoparodicky. Veeeelikou chybou bylo obsazení pana Hartla, který sotva mluví natož hraje ve velkém filmu, na to prostě nemá. Skvělý byl naopak pan Huba, který to hodně táhl nahoru a scény s ním byli vždy fantastické. Poklonu zaslouží i Libuška Šafránková, i když sem tam ji Menzel nadělil dost pochybně napsané dialogy. Donšajni se dají snést, úplně nenudí, ale Menzel má daleko navíc, a pokud už ne, tak měl jít raději na zasloužený odpočinek. ON si ho zaslouží každopádně. Za něj mě mrzí, že ho kritika teď na stará kolena takhle vleče roštím a nadává mů do Trošků. Řekl bych snad příště, ale možná stačí zavzpomínat na Vesnišku, Samotu, Postřižiny i toho Angličáka. ()

Gekacuk

Nevím, jestli můžu hodnotit pozitivně komedii, při které se poprvé zasměju až v její druhé polovině…. Taky jsem nečekal tolik hudebních vložek. Byly sice zajímavé, ale kromě zprostředkování operního umu divákům vytvářely jen tolik potřebnou vatu. Bez ní by se totiž film s velmi jednoduchým příběhem musel smrsknout na pouhou jednu třetinu. Ovšem čím déle jsem film sledoval, tím více jsem mu přicházel na chuť. Nakonec jsem přistoupil na poetickou linku režiséra, který nám vykreslil svou představu o životě, vztazích, stárnutí a zmoudření. Film si cením pro jeho otevřenou a hlavně pravdivou kritiku tupé komunální politiky. Při váhání mezi 2 nebo 3 hvězdičkami se přikláním k vyššímu ohodnocení. Nad Magnuskem, Troškou a ostatními plebejci přeci jen vyčnívá. ()

insurgentes

Nevím co má pan Menzel měkčí - jestli mozek nebo přirození. Někde jsem slyšel, že muž se tak nějak kolem čtyřicítky vystříká, a pak už má i jiné zájmy než kozy, zadky a sexuální narážky (mně ještě 40 nebylo, takže mě se to netýká). Ne tak velikáni čs. filmové tvorby. Zkrátka už mi to nepřijde vtipné, když celá pointa filmu spočívá v neukojení. Zase je potřeba mu přiznat několik silných scén, a taky to, že jsem se díky zajímavě sestříhaným záběrům ze zkoušek přičichl k opeře Don Giovanni, což by se jinak nestalo ani náhodou. ()

klukluka

Lehce senilní Menzel=intelektuální Troška. Ale podle recenzí jsem to čekal ještě krapet, možná i o dost horší. Operu si nepustím, jak je rok dlouhý, tady mi někdo připomněl, že může být i příjemná. A dál? Režisérům lezou do postele herečky a režiséři toho hojně využívají. Děkujeme za tu upřímnost, pane režisére, všichni jsme to sice tušili, ale teď už si tím alespoň můžeme být jistí. Co Vás k tomu asi přimělo, vytroubit to do celého světa? Že by všechny ty články v bulváru o vašem rodinném trojúhelníku? Paní Olgu to, myslím, nevykolejilo, a už vůbec se Vám kvůli tomu nebude znovu vrhat do náručí. Jestli mě neklame intuice, tak jste toho sice možná poměrně dost pořezal, ale co do kvality to z Vaší strany asi nikdy nebylo nic moc. Nebo se snad pletu? Pana Hartla jste si do hlavní role vybral dobře, ten na tom podle mě byl celý život podobně jako Vy. A pak tu máme ještě ústřední motiv- operní herec se vrací do městyse, kde kdysi zasel. Velkolepé! Famózní! To by člověk jen tak nevymyslel...taková rafinovaná zápletka. Ale už Vás nebudu trápit. Ty odpady tady sbíráte od lidí, kteří zrovna nefandí opeře. Tolik jí nebylo ani ve Farinellim. A na nikoho se za to nemůžete zlobit. Snad jedině na sebe. Když jde totiž milovník hrané filmové tvorby do kina, tak jaksi nepočítá s tím, že bude z valné části koukat na operu/na dokument/na divadlo... Co by ale zbylo, kdyby tam ta opera nebyla? Moc by toho nebylo, přiznejme si to otevřeně. P.S.: Druhá věc je, že si pan Menzel může takový přešlap dovolit. Za dřívější zásluhy by mu mělo být odpuštěno. A já osobně bych mu odpustil okamžitě, kdyby...kdyby nebylo "Obsluhoval jsem...". To, a ne Donšajni, pro mě byla nepěkná, pořádně bolestivá pecka mezi oči. Tímhle už mě pan Menzel jen dorazil. Moc už to vážně nechtělo. ()

klúčik

Mám rád filmy režiséra Jiřího Menzela. Určite sa zapísal do histórie československého filmu. Osobne si vážim niekoho, čo aj niečo dokázal. Myslím si , že tento človek si nezaslúži, aby sa mu vysmievali tí čo nespravili pre filmové umenie nič. Nemusí sa Vám páčiť, čo natočil - ani mne sa nepáčilo všetko čo tento filmár urobil - ale to mi ešte nedáva dôvod mu nadávať do ..... Ja osobne k tomuto pánovi mám veľkú úctu. Teraz sa vyjadrím k tomuto filmu - nie je to jeho najlepší film, ale určite ani najhorší, určite zaujme výborná hudba a spev . Moc sa mi páčil aj Martin Huba. Nie je to komédia do popuku, ale je to príjemný film z umeleckého prostredia. Film hodnotím 65%. ()

bari68

?????????????............Možno práve tieto interpunkčné znamienka vyjadria pravú podstatu pochopenia tohto filmu lepšie než nejaké obsiahle formy rozoberania. Aj keď vlastne ani neviem o čom by som presne písal, pretože dôvody čo viedlo pána Menzela k tomuto obludáriu, nechápem. A bol by som aj rád, aby pomaly nešiel z Troškových šlapajách, bo si ho chcem uchovať v mysli ako režiséra nezapomenuteľných filmov, a nie tvorcu podobných brakov. ()

patrikus

Nechápu, co si to tady všichni dovolujete. Samozřejmě, že Menzel zklamal, ale myslím, že si nezaslouží, abyste ho tady takhle uráželi. Copak nemá právo natočit špatný film? Já jsem z toho tedy hodně v rozpacích. V první řadě absence dramaturgie i scénáristy. V druhé řadě, i vynikající Šofr zklamal. Kamera místy nedoostřená. V pohybech. tedy jízdách je to zvláště vidět. Dokonce se mu to i jednou zhouplo a to jsem se tedy dost lekl. A to bylo prosím v pomalém dialogu. No, v tomto věku je to asi dost nepříjemné zjištění, že to v čem jste byli mistři, odešlo do minulosti. A to před pár lety dostal Lva za kameru. Herci moc neměli co hrát, nebo o čem. Myšlenka se mi líbila, pointa snad taky, ale proč taková stopáž? Myslím, že pokud by to o dvacet minut zkrátil, vůbec by se nic nestalo, naopak by to tomu dalo větší šťávu. Hartl prázdný, Šafránková, aby zachránila pár situací občas přehrávala, ale nezachránila. Příliš dlouhé scény z opery, nemastné. Jen dobře nasvícené, možná dobře vypravené v zajímavých dekoracích, ale nudné. Zcela nedůležité. A postavy z operního souboru, když začali normálně hrát, tedy civilní postavy, tak to byla největší bizááár přehlídka ochotníků. To jsem byl teda v šoku. Huba se snažil, ale prostě neměl co pořádně hrát. Finále ale docela překvapivé, celý film místy i docela vtipný, ale stejně. Opravdu asi 12 milionů k ničemu. Chýlková hrála noblesní kavárnici, ale chodila ve večerních šatech, jako do divadla, nebo na odpolední raut do společnosti. Jak by se jí asi v takových šatech v kavárně obsluhovalo? Jediné co nemohu upřít je to, že Menzel si pravdu dokáže vybrat krásné dívky, to tedy ano. Celkový film mě spíše připomínal parodii, i když Menzelův rukopis je tam dost znatelný a místy dost sedne a potěší, ale je to málo. Smutek v mých očích. Pane Menzele, držte. Je mi to moc líto. P. S. Potěšilo mě obsazení Jana Jiráně do role dirigenta, ovšem nechápu, za jeden záběr s Kuchařovou. Závěrem: TV Nova mi nabídla jogurt, který měl na štítku dobrou značku. Po první lžičce, jsem ale typickou chuť této značky necítil. Říkám si, tak snad druhá lžička bude lepší. No, tak snad ta třetí, nebo čtvrtá? Tak alespoň naspodu bude nějaké ovoce, říkám si. Bylo tam, ale bylo ho málo. Škoda, že jsem ho jako divák už nemohl pořádně promíchat s jogurtem. Ale věřím a doufám, že dáte ještě nějaké příště... ()

Tessie odpad!

Veškerá kritika se může zdáti vyčerpána. Ovšem i já přispěju svým kritickým postojem do mlýna. Souhlasím s názorem, že měl Menzel své ambice nechat usnout vavřínech a luštit doma křížovky. Takové špatné rozloučení po pár vynikajících pokladech nebyl opravdu dobrý nápad. Snad se můžeme těšit opravdu teda na něco komediálního v budoucnu, až pan Menzel najde své zapomenuté nápady v šuplíku. A můžeme jen doufat, že nepřispěchá na pomoc k TV SHIT, aby mu to celé zkazila. ()

bloodline

Žiaľ aj majster kat sa sem tam utne a aj také režisérske eso, aké bez pochyby pán Menzel je, natočí ultraspektakulárny sekrét. Mám taký pocit, že mu nesedí demokratický spôsob nakrúcania filmov a svoje vlohy by mal presunúť pod červené ľudovodemokratické patronáty v Ázii či Strednej Amerike. Snáď pod nálepkou Made in China by jeho imidž opäť nabral vzostupný trend a kvalitatívne by povzniesol aj mizernú reputáciu čínskych produktov. 0 a 1/2* ()

F.W.Colqhoun

Je trochu laciné zmiňovat v kontextu Donšajnů senilitu, nejen proto, že tak učinili jiní. Omezím se na přiznání, že operu nemám rád a nerozumím jí (podobně jako hlavní hrdina woodyovsky hovořící na kameru, woodyovsky rachitický, s woodyovským sáčkem a woodyovskou tváří Jana Hartla) a necítím se povolán hodnotit všechno z toho, co mělo operu formálně i obsahově zjevně připomínat (a proto být zajímavé pro ty, kteří žerou operu i pozdního Menzla). Některé složky projektu, který na úrovni záměru stojí sympaticky mimo zeitgeist, lze ale hodnotit čistě z kompetence filmového diváka. Projektu zcela zjevně podráží nohy naprosto debilní scénář a dialogy - a blbé dialogy jistě podmínkou spřízněnosti s operou nejsou. S promluvami si nevědí rady ani ostřílení mazáci Huba s Šafránkovou, což teprv mladá těla, jimiž Menzl zaplňuje (podobně jako v případě o chlup vydařenějšího Anglického krále) vakuum vyhrazené filmařské invenci. Za kozy ti, mitře, děkujeme. ()

Pavkan

Věk nezastavíš. A když k tomu nemáš Svěráka, Hrabala ani Vančuru, tak nemáš nic v ruce. A když si to nepřiznáš, tak vzniknou Donšajni. Mám Menzela rád. A z úcty k němu si budu lhát do kapsy a ignorovat, že tenhle film kdy vzniknul. ()

luczi

Na Oskary bych to asi taky neposlala ;), ale argument jistého filmového kritika, že má film na ČSFD jen 37%, mě pobavil - to má být nějaké měřítko? :). ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel