Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

chosan odpad!

Jeden z nejtrapnějších filmů co jsem kdy viděl. Absolutně bez děje, nápadu zkrátka všeho. Nevím co si od toho pan Menzel představoval ale film co si budem říkat je absolutní propadák, který nezachrání ani Šafránková, Hartl a ani dámské kozy dávám 5%. ()

Mates Hradecky

Jiří, co mě to děláte? Já se tak těšil. Právě jsem dočetl Vaše skvělá Rozmarná léta a pokračování si taky určitě koupím. Ale toto...Jako myšlenka dobré..kritika konzumu odlehčenou formou, ale celkově to na mě působí, jakoby Magnuskovi zakázali točit a vy jste to přikryl svým jménem. Věřím, co říkali ve zprávách, že v USA to mělo úspěch. Tamní diváci vyžadují bezduchou klipovou zábavu. Pro mne to jsou Šajnovřesky 2. ()

Vicar odpad!

Nedalo se to ani dokoukat a to mám Don Giovanniho celkem rád. Jan Hartl mluví se stejnou dikcí, s jakou daboval Forresta a jeho poznámky a komentáře k "ději" zavánějí spíše nesnesitelným sexismem, než inspirací Mozartem. Posílat podobné dílko na Oskary je opravdu krutý žert, Menzel už by asi neměl tvořit, ztratil totiž zbytky soudnosti. Pokusy o vtip jsou ještě trapnější než v Kameňáku, herců mi bylo vyloženě líto (ale můžou si za to sami, měli si přečíst scénář, než na to kývli). Hodnocení mi bylo jasné už od počátku "filmu", jen je škoda, že se nedá jít ještě níž. Chucpe! ()

FatimaO

No úplný odpad jak tvrdí většina lidí tady to podle mě není, já to dokoukala, ale je fakt, že je to slabota a chvílemi byl problém udržet pozornost. Nezáživné. ()

gael83

Starý pán a jeho vrtochy. Navrch oteklá "třípopelková" za mě opravdu ne, pan Menzel je sice kumštýř, ale tak trochu jiné doby a navíc potom co natočil si myslim nemá smysl se dál obhajovat, co si užít podzim života?.:) ()

carnacv

Lahodná perlička nezalíbila se očku českého diváka. A proč by také měla? Když od čechu k morávu, konzumu vládne nálada a prostý lid český tupě baviti se chce. Tu Babovřesky vyhřívají se na trůnu a hlouposti se věnce vijí. Nezaměnitelný mistrův podpis dýchá na mě v každé scéně. Tohle dílo má neuvěřitelný spád, optimistický háv, tu a tam žert, tu a tam téma k zamyšlení. Prodat operu ve filmu, to je umění, a tak lze i slabší děj prominout. Líbil se mi herecký výkon pana Hartla a paní Šafránkové. No a režijně by se z tohoto filmu mohli mnozí učit. Doporučuji zdejším kritikám nepodlehnout a spolehnout se na zahraniční publikum, kde se snímek těší mnohem valnější podpoře. ()

Peabody

Tak mně to zdaleka nepřijde odpadní. Myslím, že klíč je ve filmu samém - nečekejte od operního děje logiku, nečekejte také nutně logiku ani od filmu o opeře. Hudba je krásná a skvěle sestříhaná včetně chyb, vtípků, střídání kostýmů a podobně. Trio Hartl Huba Šafránková je pořád dobré, ano, mám je všechny rád. Souhlasím, že řada vložek do příběhu je nesmyslná a úplně zbytečná - celá krádež z banky a bouračka, proč ? Jestli tohle také do scénáře psala Tereza Brdečková, tak to mne při její kultivovanosti udivuje. Houser a chození v předklonu mi taky přišlo blbé, vstup paní Jiráskové raději rychle zapomenout, ale taky se mi nelíbí každá árie ve všech operách. Vyčítat panu Menzelovi že ukazuje dívčí ňadra? - pořád se na ně dívám raději, než na pánské zadky ve filmech pana Trošky. Zvláštní je, že se zde nikdo nevyjadřuje k osobě hlavnho producenta - nevšimli jste si, že je to dítko nebo vlastně skoropohrobek pana Adriana Sarbu ? ()

optimum

V podstatě chápu, že ti, kdo nemají rádi operu tento film vypínají. Mě se docela líbil. Od Menzela jsem žádnou akci nečekal, takže jsem nebyl překvapen, že jsem ji tam nenašel.... ()

Chlo0opek

Libuše Šafránková měla perfektní roli a pěkně se s ní vypořádala. Jinak z operních árií jsem nerozumněl skoro ani slovo, takže jsem polovinu filmu v podstatě neslyšel. Sice to bylo pro příběh nedůležité, ale i tak to kazí dojem z filmu. Jinak příběh nebyl špatný, pobavil jsem se. Jan Hartl i Martin Huba byli ve svých rolích také dobří. Celkové hodnocení - takový fajn průměr. ()

foils

Moc nechápu tu vlnu nenávisti, která se kolem tohoto snímku vzedmula a jejímiž vrcholy se staly osobní útoky typu, že režisér chtěl vidět svlečené mladé herečky - a kdo by nechtěl?! Jestli tady náhodou někdo trochu nezávidí :) Ale vážně - ten film naprosto zapadá do trendu midcultových, lehce fraškovitých televizních inscenací, známých z obrazovek ČT. Bonusů velkorysejší filmové produkce bohužel nabízí poskrovnu - nejvýraznějším je přehlídka vtipných výjevů z různých inscenací Dona Giovanniho. Někdo samozřejmě mohl v dnešní bídě domácí kinematografie od 75letého držitele Oscara čekat víc, já bych mu ale za tento počin nenadával. ()

pepca72 odpad!

Větší debilitu( tím myslím děj neděj), jsem ještě neviděl. A to zpracování pro debílky, a ty příšerné herecké přehrávající kreace, dětinskost, trapnost. Česká odnož Asylum je nasvětě. To snad nemohl nikdo myslet vážně. Nebo naopak, řekli si, my to tomu Menzlovi zafinancujem, vždyť to byla ikona českého filmu, ať si to natočí, a jednou pro vždy už dá pokoj. No a myslím si, že se jim to v tomhle ohledu povedlo, a měl by toho už nechat, protože bych si ho přestal vážit, za jeho předešlou, myslím tím spíš tu rannou, tvorbu. Je to odpad se vším všudy, pro normálního člověka nekoukatelné, přiznám se, že jsem se nedodíval, nebylo to v mých silách. ()

gizi

Zpočátku jsem byl hodně rozpačitý a zvažoval tak max. 40%. Postupně se ale můj pohled s blížícím se koncem vylepšil, řekl bych i skoro k 60%. No celkově jde o režisérův velmi slabý film, celkově tak 50% a 3*, 16.11.2014. ()

Martan1994 odpad!

To měl být ten megafilm, na který pořád v televizi běžely upoutávky? Trvalo mi asi půl hodiny, než jsem pochopila, že tento "film" žádný děj nemá a ani mít nebude... ()

pesbara

hodně se kolem toho mluvilo, tak jsem si dal odstup. Ze začátku jsem si říkal, že je to moc fajn film, poctivě a výpravně udělanej, ale od určité chvíle to vzalo směr dolu a už ho to neopustilo. Ten příběh se nějak rozmělnil a přes upřímnou snahu, to nemohu označit za dobrý film. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel