Donšajni

• Slovensko Donšajni (více)
Komedie / Hudební
Česko, 2013, 102 min

Režie:

Jiří Menzel

Kamera:

Jaromír Šofr

Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, Jiřina Jirásková, Lucie Juránková, Anna Klamo, Jan Mikušek, Emílie Řezáčová, Jan Jiráň (více)

Místní svůdce a operní režisér Vítek začíná zkoušet Mozartova Dona Giovanniho. Aby měl úspěch, pozve pro chystané představení z Ameriky slavného operního pěvce Jakuba, který v tomto divadle kdysi začínal. Teď je z něj starší muž se spoustou zdravotních problémů, ale ženy se mu nepřestaly líbit. Jakub začne se souborem zkoušet a zdá se, že představení bude mít velký úspěch. V té době Vítkovi kdosi ukradne auto a to použije při bankovní loupeži. Tu překazí učitelka zpěvu Markéta. Vítek zjistí, že je bývalou láskou Jakuba a že s ním má dceru. Postará se o to, aby se znovu setkali? (TV Nova)

mombasamomo

Nehodlám tady jako jiní uživatelé sprostě urážet režiséra Jiřího Menzela, takže půjdu rovnou k hodnocení filmu. Snímek je jedním slovem strašný. Totální absence děje. Podle mého názoru, pokud film nemá děj, musí nabídnout nějakou protiváhu, myšlenku, něco, co to dokáže vyvážit. Bohužel zde nebylo nic, sem tam byly nějaké drobné vtipné momenty, ale byly to doopravdy jen záchvěvy. Ani závěrečné rozuzlení nepřineslo nic překvapujícího, šokujícího nebo zajímavého. Vlastně jediné co mě drželo až do konce byl fakt, že snímek se natáčel ve městě, kde žiju, a to je málo. ()

JaninaM

Včera jsem zhlédla a můžu říct....nebýt oblíbené opery a hezkého Jana Hartla se sexy hlasem....asi bych se nedokoukala. Nemá žádný příběh, prostě jen tak si plyne. Co se mi líbilo , byl krásný vypravěčský hlas pana Hartla, který je slyšet po celou dobu. Moc hezký nápad byly také rozezpívané orgasmy svedených sopranistek Celým filmem zněly nádherné operní árie a klobouk dolů před mimikou obličejů nezpívajících herců. Někteří to opravdu mistrovsky hráli (Marie Málková ap.). Naopak ubrečené matky samoživitelky, rovnou ve třech generacích už zaváněly telenovelou....zaváněla tam i politika či osvěta : krachující cestovka, ničení památek, divadlo prodané kasínu a vlastně i ty samoživitelky. Paní Chýlková i paní Jirásková jsou ve filmu jen tak vhozeny bez zjevného prostoru k hraní, zřejmě jen aby v traileru nalákaly diváky. Celou dobu všichni chodí v nádherných kostýmech prvorepublikového období a bohužel pár vteřin, kdy v kavárně prošla Taťána Kuchařová v klasickém oblečení dnešní doby jsem nějak nechápala. Velmi mi to připomínalo film Obsluhoval jsem anglického krále i nějaké shody tam byly s filmem Vesničko má středisková . Zkráceně....viděla jsem a znovu vidět nemusím Mozarta si pustím v klidu bez koukání se na sérií bradavek na televizní obrazovce . ()

Widlicka4

Nominovat tento film na Oscara jako náhradníka za nepřijatý Hořící keř je samozřejmě kolosální omyl, který ale ukazuje na problémy těch, kdo film na Oscarové klání vyslali, nikoli nutně na problémy samotného filmu. Zásadní dílo, které bude přepisovat dějiny české kinematografie, to samozřejmě není, ba dokonce to není ani film, který bychom vyhodnotili jako stěžejní v daném roce. Na druhou stranu srovnání s Troškovými filmy a Kameňákem je taky docela úlet, do této kategorie rozhodně film nepatří. Pozitivní je, že na rozdíl od řady jiných současných fimů neomílá stále dokola stejné tváře, což je samo o sobě příjemné osvěžení. Neutrální je fakt, že se film odehrává v prostředí opery, která se line filmem možná častěji, než by bylo nutno - příznivci opery jistě ocení, odpůrci opery využijí ve své kritice, a mně to bylo víceméně jedno. Negativní je snaha mezi řádky vpropašovat do filmu politické sdělení (chátrající divadlo, prodej opery soukromému majiteli a upřednostnění hokeje před kulturou jako "zrcadlo" doby) - myslím, že do tohoto typu filmu je to vcelku zbytečné cpát. Celkově to ale určitě není tak špatný film, jak by zdejší hodnocení a filmové kritiky napovídaly. Bez ohledu na to, že bych film zařadil do kolonky "stačí vidět jednou". ()

Lvísrdce

úsměvná komedie. Sledoval jsem bez nějakého vyššího očekávání. Myslím, že ten film není žádný zázrak, ale taková prostá, oddechová záležitost. Hvězdu dolů za konec, ten mi připadal maličko zatrplklý a příliš pesimistický. Většina negativních hodnocení dle mě výchází z nenaplněných vysokých očekávání. ()

patrikhm odpad!

Totální kravina o ničem. Totálně přesně tuto kravinu popisuje uživatel Tetsuo - vzal jste mi všechna slova, nebude se opakovat. Lituju ty, co na to šli do kina.. ODPAD! ODPAD! ODPAD! odpad všech odpadů. ()

cincala

Takhle. Podle odborné kritiky a zdejších komentářů by si od pana Menzela pes nevzal ani kůrku. Nevím. Asi jsem ovlivněn svou slabostí pro operu, ale u mě dobrý. Donšajni mi trochu připomínali Kachlíkův film Já truchlivý bůh podle Kunderovy povídky. Výborný byl jako vždy Hartl, po dlouhé době mě přesvědčila o svém herectví Šafránková, Huba, to je vždy sázka na originál. Pravda, žádné veledílo to není, ale já se nenudil. 29 % mi připadá jako hodně velký úlet. Menzela jako člověka nemusím, Anglický král se mi nelíbil, ale kvůli tomu nehodím Donšajny do koše. ()

pouzivana

Trestat film za to, že nebyl natočen dle očekávání se od zdejšího slaboduchého osazenstva dalo čekat a přitom by stačilo jen použít mozek. Pokud tady má tento film 29%, tak by mělo mít 50% českých filmu -20%. A srovnávat to s Troškou, tak to je bohužel jen potvrzení toho, co o českém národu Menzel tvrdí. Co se týče filmové stránky, tak scénář nic moc, to stejné herecké výkony, ale tak to je u většiny české produkce. Jako stařík si nemohl odpustit mladý masíčko a nějakou tu kozičku venku, ale to děla i mraky uznávaných staříku ve světě a někteří si mnohem mladší kousky rovnou berou domů na hloubkovou kontrolu kvality. Ale to co v tom filmu je, všechny ty nedostatky nahrazuje. ()

Kosir

Jedna hvězda z úcty k režisérovi, který si k stáru myslí, že cokoli se mu nepovede může jít do bijáku. I on potvrzuje, že stáří je poněkud dětinské. ()

jjbaraque

Rozhodně se nedá říci, že by tento film byl nějaká extratřída, ovšem označit jej za odpad a přirovnat k Troškovi může pouze někdo, kdo tak učinit chce a nikoliv, pokud by uvažoval o filmu. A nebo někdo, kdo nemá rád ženy. A nebo někdo, kdo se brání si přiznat, že v životě dělá chyby. Takový je ústřední hradina, operní režisér, kterého představuje Jan Hartl, a ač jsem jej nikdy neměl rád, musím uznat, že zde hraje naprosto skvěle. Filmu je škoda. Proto, že konec se nevyvaruje klišé v podobě prodání divadla (odpustil bych si to, ač souhlasím s názorem, který zde někdo napsal, že to lze pochopit jako ztrátu a nepochopení toho, co má hodnotu). Za normálních okolností bych dal 3 hvězdy, ale pokud se zde vyskytuje tolikrát odpad! je třeba, ač to zcela nemá smysl (přesně, jak to film ukazuje a jak to pochopí jen někdo), se snažit o nemožné. ()

bara1313 odpad!

O čem to vlastně bylo? Aha, už vím, o ničem! Polovina filmu jsou nic nerikajici rozhovory o prdu a druha polovina jsou otravne zpivanky... Diky, víckrát už tohle vidět nechci! ()

vilimen odpad!

Vsechno co se mohlo udelat spatne se udelalo. Co se tyce hudby ta byla dobra jen kvuli ukazkam z oper, na tom nevidim nic tezkeho sestavit mix oper...ostatni veci bych radsi nekomentoval. Bohuzel jsem ani nedokoukal, tak slaby to bylo. ()

hanalex odpad!

I mistr se může utnout. Ovšem takto veřejně! Nechápu, že režisér Menzel neměl po boku přítele, který by jej zastavil... ()

starman

No ja teda neviem. V prvom rade tento film aspon pre mna vobec nebol komediou. Skor naopak. Prisiel mi dost smutny. Obavam sa, ze mi v pamati z neho neutkveje skoro nic. Akurat mozno taka technicka, resp. mozno skor obciansko-pravna chyba... ked Jan hartl hovori o tom, ze Jakub (Huba) sa nestihol ozenit a tak Marketka (Safrankova) po nom nezdedi nic, a dedit bude americka vlada... Nie som pravnik, ale dedit by predsa mala Jakubova dcera (Ivana Chylkova). U nej predsa z hladiska dedictva nehra ziadnu rolu, co si jej otec matku vzal alebo nie. :-) ()

Cacorka_eliz

Zvláštní osud Jiřího Menzela. První film a hned Oskar a poslední film takřka nepromítatelný. Je v něm vidět Menzelův rukopis, lehkost, elegance, nonšalance, ovšem ani po kamerové a dramaturgické stránce film neuspokojí mou diváckou i uměleckou laťku. Herci jsou skvělí, ale nemají o čem hrát. ()

JDejavu

Vlastně by to zdaleka nebylo tak špatné, jak tady všichni píší, pokud by to byla televizní věc. Čistě pro vyvážení těch přehnaně negativních hodnocení dávám přehnaně pozitivní díky oblíbeným hercům. ()

Newark

Naprosto skvělý film. Nevtíravé vtipy a krásně propletený příběh. Tento film není pro každého. Nemá milý příběh, kterým by divák od samého začátku až do konce proplouval, ale naopak. Divák musí sám projevit chuť a snahu pochopit motivaci postav. V ten moment uvidíte skvělý pestrý příběh. ()

Klimetka

Kdybych dala na hodnocení "kolegů" z csfd, přišla bych o krásný film. Menzel nezklamal. Mě nikdy! A ani tady. Ta poetika je nepřenositelná. To se musí vidět, zažít. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel