Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Jennifer.S

- „Vypracoval jsem plán jak odtud prchnout. Vrátíme se do Madridu. Připravíme spiknutí. Král pak zapudí královnu, baba se provdá za papouška, Caesar se stane králem, já si ho vezmu a budu královnou, ha!“ – „Hó, hó poslyšte Salluste chvílemi, chvílemi nemate se vám to tak trochu v hlavě? Víte co myslím?“ Jedna z nejlepších komedií od Funèse. ()

Krysa SPK

IMHO nejlepší Funesovka s těmi nejlepšími gagy, velkolepou výpravou a famózní hudbou. "Milostpán je krásný muž !" "Myslel jsi vážně to, co jsi teď řekl ?" "Nooo... Vážně." ()

Master19

Jsou filmy, které z nějakého důvodu nesednou. Tento je asi opravdu zábavný a Louis de Funes je vážně skvělý, ale mě to prostě extra nezaujalo... ()

Natabar

A já myslel, že už jsem dávno vyrostl a časy, kdy mě Louis de Funés ve filmu vždy dokonale pobavil, jsou pryč. Nejsou! Takhle jsem se už hodně dlouho u žádné komedie nenasmál! SIRE, DOSTAL JSTE MŮJ ANONYMNÍ DOPIS? :-))))) ()

mirec88

Úžasný Louis de Funés, kde presvedčivo zahral fakt nepríjemného a zradného človeka. Ale tak perfektne a zábavne, že sa smejete od začiatku do konca. Taký chamtivý je snáď už len Strýko Držgroš :D ()

Autogram

Louis de Funès v španielskom rytierskom westerne je zvláštna kombinácia. Naviac, keď namiesto svojho klasického nervózneho sympatického blázna hraje chamtivého a márnivého nesympatického výbercu daní, tak táto kombináciu u mňa veľmi nefunguje. Zafungovalo iba niekoľko malých vtipov ako umývanie uší alebo slovných prestrelok, ale nebolo to na popukanie. ()

Pecival

No solidní komedie, ale ne zas takový zázrak. Funes má imho lepší kousky, ani chemie mezi ním a jeho poskokem není úplně stoprocent. I tak jsou některé scény parádní a konec taky pobaví. Poctivých 70%. ()

latvar

Funés znovu nezklamal a naservíroval nám ty jeho grimasy a parádní zábavu jako ministr Salluste, který je chamtivý a peníze jsou mu dražší než život. Jednoho dne příjde o veškerý svůj majetek a vysoké postavení, a proto vymyslí plán jak vše vrátit do původního stavu. Lepší průměr 68% ()

Ironfood

Funes v roli lakomého ministra španělského krále podává tradičně solidní výkon, z mého pohledu ale film bohužel pohřbívá otřesný Montand se svým imbecilním úsměvem. ()

sedm.1

Nadprůměrný Funesův výkon,bohužel film jako celek podle mne patří v jeho filmografii k těm nejslabším.Jeho strhující výkon tentokrát film s hloupým dějem neudržel. ()

Smileface

Až neuvěřitelně vtipný film. Komedie která 100% plní svou funkci a po které vás od smíchu bude bolet břicho celý den. ()

ranp

Když jsem tenhle film viděl poprvé jako zhruba desetiletý kluk, tak jsem se u toho válel smíchy. Při druhé projekci zhruba o 10 let později jsem už sice takové záchvaty smíchu neměl, nicméně i tak patří film do vysokého nadprůměru, hodnocení 80+%. ()

Ferinka

Francouzi jsou jedním charakterističtí - dokážou si dělat legraci z vlastní historie. To my neumíme, a když už se o to pokusíme, nejde nám to. De Funés není můj vyložený oblíbenec, ale nařehtala jsem se dost. ()