Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. (oficiální text distributora)

Wacoslav1

Nuda a zase nuda nema to vubec zadnou gradaci pirati prepadnou lod vyjednavaji z vladou ktera jim nechce zaplatit mezitim uplynou vice jak 4 mesice behem kterych se z unoscu a rukojmich stanou pomalu nejlepsi kamaradi no proste patos jako hrom a zadny napeti no mozna ze to melo dojimat ale nevim co by na tom melo dojimat a hlavne koho by to melo dojimat po tech vice jak 4 mesicich nakonec vsichni dospeji k dohode zaplati a rukojmi jsou zachraneni a i kdyz to neni uplnej hapyend na 100% tak je to stejne proste slabota a nic co by melo sanci nejak extra zaujmout film je desne rutinni precpany vsemoznymy klise a neprinasi do zanru nic noveho jo a jeste jedna poznamka na zaver kterou si nemuzu odpustit dalo se to vyresit i rychleji nez za zhruba 135 dni a 100 minut filmoveho casu stacilo jenom na unesenou lod poslat particku z Expendables ti by to vyridili behem chvilky Lundgren by dal varovny vystrel a Statham by pak dobil vsechny chamtivy piraty a bylo by po ptakach sice by to cely skoncilo behem deseti minut ale aspon by nebyl takovej problem to dokoukat az do konce ()

gogo76

Aj keď dánsky film Únos vznikol skôr ako Greengrasovo dobrodružstvo s Kapitánom Philipsom, videl som ich v opačnom poradí. Samozrejme je to jedno, téma je rovnaká, len situácia a pohľad na vec rozdielna. Dánske spracovanie je podstatne civilnejšie, pôsobí naozaj reálne a konanie i správanie postáv vám príde absolútne prirodzené. Vyjednávanie a hádka o výkupné je nosným pilierom filmu a to taktické znižovanie výkupného a psychologický nátlak je tak trochu v kontraste s Greengrasovým príbehom, v ktorom je sled udalostí podstatne rýchlejší. Film je nenápadne rozdelený do troch zásadných rovín- piráti a zajatci, vyjednávacia skupina a trpiace rodiny zajatých. Dánske spracovanie ponúka solídny pohľad na situácie, ktoré sa i dnes bežne dejú a spolu s Greengrasovým filmom vám o tejto téme dá slušný a komplexný prehľad. 80%. ()

Xmilden

Pokud jde o autentičnost, tak tady Kapitán Phillips jednoznačně ztrácí. Asi věčně se budu podivovat nad tím kterak se evropští herci dokáží převtělit do svých rolí, aniž by to diváka jen na sekundu rušilo. Tobias Lindholm zkrátka umí. 75% ()

nunka

Dramatický príbeh, výborne zahraný film s množstvom momentov, na ktoré bude ťažké zabudnúť. Vyjednávacie praktiky boli miestami nepochopiteľné, firma išla tvrdou cestou, no zarazila ma najmä disciplinovanosť rodinných príslušníkov, ktorí mali minimálne správy o svojich najbližších a všetky informácie prijímali s relatívnou pokorou a pokojom. Divácky nie veľmi ľahký a optimistický film, ale u dánov to už tak chodí... ()

Big Bear

I já viděl nejprve akčního Phillipse a až pak toto. Oč byl Phillips akčnější o to se Kapringen nepříjemně táhl. Nebylo to však na škodu a netvrdím, že jsem se nudil. Táhl se jako celé to úmorné vyjednávání a já úplně cítil na jedné straně tu nepříjemnou uniformitu moderní klimatizované kanceláře nasvícené bílými zářivkamu s nechutnou kancelářskou kávou v konvích a močí a špínou s potem páchnoucí kajutu, kde se tísnili 3 rukojmí... Lindholm nás prostě nechá vyjednávat a čekat s hrdiny příběhu zda únoscům bude nakonec na minimum sražené výkupné stačit. Věřím, že tímto způsobem probíhá většina únosů a platba výkupného. Situace z Phillipse, že na somálský kudlanky najedou dvě letadlovky, torpédoborce a Seal team je asi spíše hodně za hranou reality. Občas se sice ze zpráv dozvíme, že ta a ta fregata pomohla zahnat piráty, to jsou ale asi spíše vyjímky. Somálské vody jsou pirátstvím proslulé. Znovu se divím jako u Phillipse. pokud tam nějaká společnost musí posílat lodě, nevyšlo by je levněji umístit na palubu i nějaké ozbrojence (soukr. ochranku, armádu, cokoliv...). Cákat po bubácích vodu hadicí nebo se rovnou nechat zajmout jako v tomto případě mi připadá velmi neekonomické. Dokud budou nadnárodní společnosti platit, budou únosy pokračovat.... Dávám 4 smajlíky zaslané faxem. U Phillipse mi však srdce tlouklo víc, proto on má o hvězdu navíc. * * * * ()

Madsbender

[SCANDI 2014] Kapringen ako prvý samostatný celovečerný film Tobiasa Lindholma je ideálnym prostriedkom na pozorovanie formovania autonómneho rukopisu i estetiky prostrednej generácie súčasných dánskych filmárov vo vzťahu k svetovej produkcii. Neokázalý realistický prístup látke, založený na pomalom stupňovaní psychologického napätia a dávkovaní informácií zo striedavej perspektívy dvoch hlavných postáv je strojcom autentickejších emócií, než je tomu u zaoceánskej konkurencie (narážam samozrejme na Greengrassove Captain Phillips). Výber ústredných mužských hrdinov dáva pocítiť fatálnu absenciu kontroly nad situáciou a znepokojujúci prerušovaný informačný tok (zmena postavy vždy znamená časový skok smerom vpred a ignoruje blockbusterovú koncepciu paralelných dejov pomocou krížového strihu) spôsobujú, že sa i samotný divák teší z každej možnosti námorníkov vyjsť na čerstvý vzduch alebo pokroku v rokovaniach. Vďaka tomu má Lindholm priestor stále kam organicky vyhrocovať situáciu, pričom po väčšinu diania sledujeme civilné postavy vykonávajúce rutinné činnosti - Peter jednoducho rokuje a Mikkel varí, presne tak ako v expozícii. Ešte väčší tlak na diváka vyvíja nemožnosť určiť kto z pirátov velí prepadu, keďže angličtinu ovláda iba Omar, ktorý je údajne len tlmočník. Psychologické peklo završuje úplné odrezanie od zásadných momentov, ktoré sú pre americkú produkciu charakteristické - nevidíme samotnú scénu prepadu a keď sa piráti vyhrážajú zabitím Mikkela a zaznie výstrel, trvá veľmi dlhú dobu, než sa dozvieme, či je skutočne mŕtvy. Tento postup je príznačný pre celý námet i naratívnu stratégiu filmu. Zároveň sa tým neumelo diferencuje od bežných žánrových filmov a inteligentne, nie však predpisovo poukazuje na prednosti dánskej kinematografie. 90% ()

Aky

Strohý sevrský, skoro dokumentaristický styl spíše zesiluje, než by ubíral emoce. Dech beroucí je zejména ona strašlivě dlouhá doba, po kterou probíhá vyjednávání, přičemž nikdy není jesné, co se stana v příští hodině. ()

misterz

Greengrassov Kapitán Philips bol výborne a divácky atraktívne natočený film o priebehu únosu lode somálskymi pirátmi. Som rád, že som ako prvú videl práve americkú verziu, pretože ak by to bolo opačne, tak by som šiel s Greengrassovým hodnotením výraznejšie dole, po Lindholmovi by ma tá verzia už určite tak nebavila. Lindholm sa v tomto prípade venuje len tomu, čomu sa má venovať a čo mám zhodou okolností aj najradšej. Úplne vynechal samotný divácky atraktívny prepad lode, namiesto toho sa venoval výlučne len budovaniu napätia a dusnoty medzi posádkou a pirátmi, samozrejme tiež aj napínavému vyjednávaniu. Mal na to dostatok času. Navyše tu výraznou mierou uľahčil aj vcítenie sa do postáv, keďže bol snímok natočený jeho typicky civilným a naturálnym spôsobom. Klobúk dole, tlieskam, severské spracovanie opäť raz ako jasný víťaz. ()

Snorlax

Opět výtečný Malling, kterému toho frajera s ocelovými nervy žeru od samého začátku. Lindholm pouze potvrzuje svoji pozici současné scenáristické špičky, ve své první samostatné režijní práci dokazuje kvality i na tomto poli. Lindholm skvěle buduje napětí, k dosažení tísnivé atmosféry nepotřebuje zneužívat divákovy nejnižší pudy a tudíž mu nenabízí akční scény. Lindholm točí protipól všech možných akčních snímků, tam, kde ony končí, on začíná. Neukazuje, jak teče krev, ale proč teče. ()

sochoking

Najlepšia bola záverečná scénka, ked' tá opica vystrelila a na xichte jej zostal výraz: ''Aha, ono to fakt strieľa...'' . Potom už len chýbalo dodať známu Zednikovičovu vetu: ''Prepáčte, ja som sa pomýlil...'' ()

HoneyBunny

Únos vypráví příběh unesené nákladní lodi ze dvou úhlů pohledu - zajmuté posádky a ředitele firmy, které loď patří. A kupodivu je to právě ta ředitelova část, která mi přišla zajímavější, protože je neokoukaná a nabízí jiný pohled na věc. Film se snaží být autentický, ale to drama se tam jaksi nestupňuje a ke konci vychází trochu do prázdna. Když to porovnám s emocionálním kolotočem, které nám na konci Kapitána Phillipse předvedl Tom Hans, tak tenhle film mě prostě nechal chladnou. Myslím, že zajímavější by byl film natočený podle téhle skutečné události: posádku (nebělošskou) plující pod vlajkou Emirátů na 33 měsíců (!) zajmula parta tupých somálských kovbojů. Společnost s únosci jakkoli odmítla vyjednávat, tak si to piráti pěkně vybili na posádce (bičování, psychický teror atd.). Po skoro třech letech pak byla posádka osvobozena díky malé organizaci na podporu únesených. To by panečku bylo drama, ze kterého by šel mráz po zádech. ()

Dzeyna

Sice to není až taková pecka. Ale je zde naprosto úchvatně ztvárněno prostřední kanceláře a obchodního tlaku versus život na lodi s piráty a boj o přežití. Napětí by se dalo opravdu krájet a každým záběrem je vše ještě napínavější, herci jsou víc bez života a bez naděje. Jak už to bývá, konec je naprosto nepředvídatelný. Čekala jsem trochu více, ale i tak sever opět nezklamal. ()

DwayneJohnson

Výborné ve všech směrech. Autentický, pravdivý, brilantně natočený film. Popis únosu téhle lodi působí velmi věrohodně a asi nějak tak, jak se mohlo stát. Nestraní žádné straně konfliktu a je jen na divákovi, na jakou, se nakonec přikloní. Dost opravdu emočně vypjatých scén, (třeba, i ta úplně poslední), plus výkon hlavní mužské dvojice, to jsou všechno faktory, které nemohu a ani nechci ignorovat. ()

nascendi

Myslím, že sa nedá vyhnúť porovnávaniu Únosu s kpt. Philipsom. Rovnako, ako viacerí som najprv videl americkú verziu únosu a až teraz dánsku a aj keď som mal k nej viacero výhrad, dánsky Únos u mňa skončil horšie. Dôvodov je niekoľko. V Únose je dôraz kladený na vyjednávanie a na osobnostné kvality šéfa spoločnosti. Film ponúka takmer dokumentárny, ale tiež aj stereotypný obraz na priebeh vyjednávania, ktoré striedajú momentky zo situácie unesených námorníkov. Je zaznamenávaný počet dní od únosu, je vidieť zmeny v psychike námorníkov, ale nepochopil som napríklad, čím sa živili únoscovia a posádka, keď už po mesiaci lodný kuchár oznamoval, že nemajú potraviny.  Ulovená ryba a tri importované kozičky predsa situáciu nemohli vyriešiť. Vyjednávaním znižovaná suma pre únoscov je prílišnou daňou za utrpenie rukojemníkov z lode. Okrem toho je príliš vysoká a tento spôsob riešenia únosov považujem za podporu únoscov. Moja predstava, že po odpútaní sa člnu od unesenej lode priletí lietadielko s guľometom a únoscovia spočinú na dne mora, sa nebude páčiť najrôznejším ľudskoprávnym organizáciám, i keď vyhovuje zásade, že s únoscami sa nevyjednáva. Vo filme absentovala úloha štátu a poisťovne a tiež akýkoľvek náznak prevencie podobných udalostí. Za tri milióny dolárov je možné dlhodobo chrániť obchodné lode ozbrojeným sprievodom. Pamätám si doby, keď v každom našom lietadle cestovali dvaja policajti v utajení a ekonomiku to nezruinovalo. ()

Arsenal83

Ako by niekto mohol povedať, toto je dôkaz, že človek pochádza z opice. Teda tých pirátov myslím. Retardi, ktorým daj do ruku palic a myslia si, že vládnu svetu. Čakal som ale silnejšiu drámu. Všetko je to hrané na formu, obsah sa vytráca, celé je to o vyjednávaní, ale fakt že nudnom. A prichádzajú aj také nepravdepodobné scény, ako rukojemníci si fajčia, pijú a zabávajú sa spolu s únoscami, pardon primátmi nižšieho radu. ()

eLeR

Rok som si dala pauzu medzi Kapitánom Philipsom a dánskym Únosom. Únos je naozaj realisticky natočený, tých Dánov jednoducho v tom filme cítiť a to mám ja rada. Výborný, kvalitný film. ()

Chrustyn

Napínavé a realisticky natočené drama o únosu nákladní lodě včetně posádky, somálskými piráty. Tématem zajímavé, herecky civilní, ale zbytečně vlažné a odtažité drama, které diváka nedonutí empaticky vniknout do filmu. Jsem zvědav, jak si s podobným tématem poradí Greengrass a Hanks v "Kapitánu Phillipsovi", který bude minimálně po vizuální stránce, určitě zajímavější. ()

jojinecko

OK chyby alebo logické "nezrovnalosti" by sa našli, najmä v oblasti vyjednávania, skoro nulového pohľadu na emocionalitu rodín zadržiavaných a pod.... Ale to vlastne nie je podstatné, keďže Tobias Lindholm je skrátka scenáristické eso (v tomto prípade aj režisérske) a všetko je tak autentické, pútavé a vťahujúce, že divák "je vo filme" od jeho začiatku až po koniec. Výborný film potvrdzujúci, že Dáni sú v súčastnosti (minimálne pre mňa) európskou kinematografickou jednotkou..už sa teším s čím príde šialenec Trier:) ()

Kmotr

Dánský Únos, který se zaměřuje na psychologické vyjednávání mezi velkou korporací a piráty není podbízivým hollywoodským kalkulem, ale pečlivě budovaným dramatem, které dávkuje napětí postupně. Divák sleduje situaci jak zevnitř (očima uneseného kuchaře), tak zvenčí (očima podnikatele a jeho tým), čímž je docíleno střídavého přepínání mezi zoufalou situací na palubě a trpělivým vyčkáváním v kanceláři. Skvěle vystavěné charaktery umožňují dramatu stavět na pozorování na místo emociálního vydírání. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech