Rozbitý svět

Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít. (AČFK)

herr_carter

Perfektně vystavěný a budovaný film, i když vlastně hodně depresívní. Dostavil se zde u mě takový ten pocit, že prostě boží mlýny melou a jakmile se má něco podělat, tak není v lidských, ani v jiných silách tu hru osudu zastavit. Lidé se k sobě chovají hnusně a svůj postoj dokáží změnit mnohdy až v momentě tragédie........................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

PfefferSalz

Taková milá, dramatická, dojemná i krutá hipsterská člověčinka. Skvělý výkon Eloise Laurence. Tima Rotha miluju a Cillian Murphy je můj hrdina z postapokalyptického Londýna. Kdybych byl pan Norris, musel bych si říct, že můj režisérský debut nemohl dopadnout lépe. ()

Chmur

Koncentrace tragických událostí na 50 metrech čtverečných působí dost neuvěřitelně, ale přesto se jedná o povedený snímek s dobrými hereckými výkony, zajímavou kamerou a velmi silným příběhem. ()

cachina

Rozbitý svět je zajímavý a hlavně kvalitní debut britského režiséra Rufuse Norrise, jenž se může pyšnit i několika cenami. Hlavním hybatelem kauzality je interakce mezi třemi rodinami, které spolu sousedí a bydlí na konci ulice. Každá má své problémy, dvě z nich nejsou úplné a třetí se musí starat o mentálně zaostalého syna. Ústřední hrdinkou je mladá dívka, Skunk, která po bezstarostných prázdninách nastupuje do školy. Prožívá svou první lásku, ale musí také čelit šikaně, a stává se svědkem a někdy i přímým účastníkem neradostných událostí světa dospělých. Zápornou úlohu zde ztvárnila sousedská rodina, tvořena třemi dcerami a otcem. Jejich jednání budete na jedné straně odsuzovat, ale na druhé straně budete jejich motivace chápat. Chronologické vyprávění je přerušováno flashbacky, které podají vysvětlení nastolené situace, která je doposud pro Skunk a samotného diváka otazníkem. Snímek v závěrečné části graduje a divák ani napětím nebude dýchat. ()

Badseeds

Tohle je přesně ten případ nenápadně tvářícího se filmu, kterej ve finále převálcuje všechny filmy Febiofestu. Bezchybně natočenej příběh, kterej je místy pravdivě nelítostnej, nechybí mu ale britskej vtip a šmrnc. Herecky exceluje v taťkovské roli Tim Roth a dámské oko jistě potěší Cillian Murphy. Pro mě nezapomenutelnej zážitek, nehledě na to, že mám teď tendenci každý dítě stříhat na mikádo a říkat mu Liška. Zkrátka jak by řekla uživatelka Štíple - "Briťáci umí." ()

F.W.Colqhoun

Rozbitý svět v sobě nezapře v podstatě televizní projekt. Nemyslím to v dobrém. K áčkovosti táhnou film hlavně hezká, i v civilnosti zábavná kamera, střízlivější část filmu a hlavně herecké výkony. Představitelka hlavní role je über-sympaťačka, zejména Cillian Murphy a Tim Roth se k dokonalé uvěřitelnosti nemusejí tlačit. Podle komentů okolo se řadím k menšině, kteří v posledních cca 20-ti minutách shledávají spíš slabinu než vrchol filmu. Sice nijak intenzivní, ale zajímavá sociálně kritická freska prvních dvou třetin mne velmi bavila a prvoplánovou emocionální ždímačku, k níž se nadechl rejža před závěrečnými titulky, jsem rozhodně nepostrádal, nečekal a vděku se za ni nedostane. V odhodlání odkrývat hnisavé rány komunity naneštěstí tvůrci nevydrželi být důslední. Aniž bych si liboval v tragédiích, chvatná, byť jen částečná správka tohohle rozbitého světa působila nemístně. Poslední záběry by navodily cukrovku i zdravému divákovi a paradoxně navozují dojem hořkosti. ()

noby

Drama o jednom sousedství v horší čtvrti, které začíná silně, ale nenásilně ukazovat život lidí z konce jedné ulice, bohužel časem se ztrácí a trochu neví, co říct ani jak, od scénáře po filmový jazyk. ()

Stružák

Asi tyhle rádoby umělecký filmy přestávám pomalu chápat a víc a víc se mi tenhle žánr vzdaluje. Broken je takovou podivnou směsicí. Na jednu stranu se snaží načrtnout dramatickou a vyhrocenou situaci mezi několika sousedy (což se i daří), ale místy přidává zbytečné komické situace. To se mu sice daří také, ale dohromady to nějak nefunguje a divák se tak neudrží v jedné náladě po celou dobu. Nakonec se z celku stane jedna velká nuda. Příběhů se ve filmu rozjíždí spoustu, sympaticky se prolínají a rozcházejí, ale na konci také některé z nich zůstanou nedořešené. Herecky film nenadchne, ani neurazí, hudební doprovod je spíš otravný. Tohle mě zkrátka minulo. ()

Belatris

Nádherný film, který jako jeden z mála dokázal perfektně vybalancovat emoce, napětí a sociální rozměr. Ničeho nebylo příliš, všechno do sebe zapadlo a přineslo to maximální divácký zážitek. Bez debat je to snímek hodný zařazení do nejoblíbenějších filmů. Smekám před scénáristou a režisérem, protože dokázali z daného žánru vytěžit nejvíc, co pamatuju. ()

kolemjdouc

drama s dospíváním,prvními láskami,vyhrocených dospěláckých vztahů a to vše vyústilo nečekaně ve velkou tragedii.Autoři si s tématem opravdu pohráli.Nechyběl ani suchý anglický humor.Tak jak to v normálním světě chodí ()

aquiver

S britskou lehkostí citlivě natočené sociální drama s uchvacující estetikou nezávislého filmu. Zvenčí krásné, uvnitř bolavé a emocionální. Svou vizuální stránkou mi snímek připomněl mnou nedávno viděný americký snímek Dočasný domov (který má silnější umělecké ambice, ale zase mu chybí ty scénáristické emoce), nebo svým podobným obsahem španělsko-americký Mother and Child (ten má emoce o dost silnější, ale chybí mu to průběžné estetické umění). 90 % ()

jakeer

Jeden z naj hodnotených filmov na EdisOnline, artovom VOD. A musím povedať, že oveľa viac ma oslovili tamojšie filmy vo fialových číslach. Najsilnejšou stránkou filmu je jej hlavná postava - to, ako je napísaná a taktiež, ako je detskou herečkou skvelo zahraná.  Ale ostatné postavy už pôsobia ako kulisa. Cillian Murphy mi príde len ako meno na postery, jeho postava je aboslútne nevyužitá. Dezolátska rodina zo susedstva je samoúčelne hyper dezolátska, jej otec nakoniec nachádza vykúpenie až po strate vlastnej dcéry. Postava brata hlavnej postavy je v príbehu len preto, aby mala sex s dezolátskou dcérou. Spororlivosť otca a jeho neochota kúpiť dcére nový mobil má v príbehu len ten význam, aby v kritických momentoch žiaden mobil nemala a všetci sa mohli o ňu báť. A takto by sa dalo ísť ďalej a ďalej. ()

Harapes

Syrové sociální drama.Možná někdo namítne,že se hloubka děje probírá tak trochu povrchně,ale je to film,který mě nenechal vydechnouti až do konce.Výborné drama,výborní herci. ()

Disease

K tomu, abyste měli prima sousedy, není nutno bydlet zrovna na jednom z britských Chánovů. Mix sociálního dramatu a filmu o dospívání. ()

DannyBoy80

Další brutal ze sociální oblasti Anglie. Přitom místo vypadalo celkem ok, ale nicméně když vedle Vás bydlí rodinka naprosto vymaštěných debilů, tak se žije špatně všude. Musím říct, že film mě vtáhnul a některým lidem jsem přál to nejhorší a některým jsem velmi fandil. Rick přesto co udělal nebyl tou nejnegativnější postavou a do své situace byl vlastně vmanipuován a svým mentálním zaostáním to nakonec nezvládl. Doporučuju, nicméně je to trochu depresivní film. ()

Rozjimatel

"I'll be back in a minute."     Silná dráma okorenená čiernym humorom, ktorá obratne strieda nálady od hlboko depresívnych až po také, ktoré ľudsky zahrejú pri srdci. Do nálady významne zasahuje výborná hudba, ktorá je navyše príjemne neobohraná. Pochváliť musím celý rad hercov: presvedčivo civilný Tim Roth, emotívny Cillian Murphy, parádne vymletý buran Rory Kinnear, krásne vyšinutý Robert Emms, či sympatická Zana Marjanovic. Ale osobitnú poznámku venujem roztomilej hlavnej hrdinke Eloise Laurence, ktorá mi dosť pripomína Mary Badham z filmu Jako zabít ptáčka (1962) (ten bol inšpiráciou pre predlohu tohto filmu). Je pre mňa až záhadou, prečo sa tak výrazný herecký (a dokonca aj spevácky) zjav neobjavuje v ďalších filmoch. Film sa, žiaľ, nevyhol pár scenáristickým lapsusom (najmä správanie Rickových rodičov bolo poriadne cez čiaru a je tu vyslovene len ako oslí mostík). Hlavne kvôli nim sa pred koncom filmu ten dôkladne budovaný svet začína boriť. Našťastie ale prichádza nádherný, perfektne zvládnutý záver, ktorý musí chytiť za srdce každého (viď aj citát navrchu). ()

Nethar

Správné drama vystupňované k závěru, dobří herci. Takové dost psychicky rozložené sousedství. Jenom Skunk bych se tedy jmenoval nechtěl. Zajímavě natočené s občasnými mírnými časovými skoky zpět. ()

Brylin

Jedenáctiletá Skunk natvrdo vkročila do světa dospělých, který dosud nepoznala na vlastní kůži. Do světa v němž téměř nechcete žít - byť je to evropská realita jednadvacátého století. Do světa, kde musí čelit násilí, nedorozuměním, vztahovým komplikacím, setkává se se sexem, šikanou i smrtí a dětství se zdá náhle tak vzdálené. Skvělé herecké výkony (zejména Eloise Laurence) i technicky bezvadné provedení si Vás získají a zesilují přitažlivost filmu. Zaujal mě i soundtrack - optimistická nota snímku prospívá. Vytknul bych možná jen přílišnou koncentraci zla, ale děkuji za závěr. Silný zážitek a čtyři a půl hvězdy v hodnocení. ()

embecka

Nemám slov, ú-ž-a-s-n-é. Eloise vďaka tomuto raz ovládne plátna (iba pre dokreslenie atmosféry, nestáva sa mi často, že by som 20 minút mala zakryté ústa a zabudla dýchať). ()

PF 2014

PF 2014