Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Čaro Maleny i ďalších Tornatoreho zárezov tkvie v ich úprimnosti a lásky k filmu, či dokonca životu ako takému. La Migliore offerta je v tomto smere prekvapivo veľmi vykalkulovanou záležitosťou, nelogickým a psychologicky deravým štítkom príbehových štruktúr jednej rozprávky s vážnym tónom. O to viac, o čo intenzívnejšie sa tvári vo výslednom prednese. Je preto úžasné, ako ho záverečný twist dokáže preniesť do iných sfér filozofickej antropológie ako i osobitnej sondy autizmu. Navyše dekoratívne kulisy bravúrne dotvárajú krásu európskych metropol, ako i orchestrálne tajomné hlasy v pozadí naratívnej mystiky. O to ľahšie sa to dostane pod kožu. ()

JJ.Gibson

Je to film, který mě dvakrát překvapil, což se normálně u mě nestává. Bohužel se nevyhnu spoilerům: Pač jsem si o Nejvyšší nabídce nic nezjišťoval, tak jsem z původních minut nabyl dojmu, že se bude jednat o aukční film, plný podvodů a snahy pana Oldmena, jakožto ostříleného matadora vyvolávače akčních síní a jeho "spolupachatele" kolegy Billyho Whistlera získat, co nejcennější kusy do jejich rukou. A upřímně tohle by mi úplně stačilo ke štěstí. Ale pak přišel zvrat s tajemnou slečnou Claire Ibbetson, která pana Oldmena nalákala na prodej veškerého svého starožitného nábytku a obrazů a na svou zvláštní fóbii z lidí, která nejspíše Oldmana fascinovala. A zde se rodí úplně nový příběh, jak se pan Oldman zamilovává do oné osoby, což vlastně trvá skoro celý film. Nejdříve to pro mě bylo trochu těžké překousnout, ale pak jsem si zvykl. Navíc je zde tajemná skládačka z 18tého století, kterou mu jeho věrný pomocník Robert pomáhá dát dohromady. A následuje druhý zvrat, který mě zase překvapil, vše bylo absolutně zincenované, jen proto, aby tajemná Claire a Robert, okradli pana Oldmana o jeho celoživotní dílo a to jest snahu získat všechny zajímavé a originální obrazy nevyčíslitelné hodnoty. A tím se vracím znovu na začátek. Kdyby se jednalo o zlodějský film, asi by to bylo v pořádku, ale upřímně já díky dlouhé prostřední "romantické" části filmu, jsem na takovouto myšlenku absolutně rezignoval a bral jsem to, že nejvyšší nabídka je teda láska a basta fidli. Jenže se to vše otočilo a víceméně bez jediného náznaku a to mi trochu vadí. Přirovnal bych to k tomu, kdybych Vám básnil o Jaguárovi a když už byste byli přesvědčeni, že je to auto pro Vás, tak Vám prodám Aston Martina, protože to bylo vlastně o něm?!? Ale i tak se jedná o zajímavý film a závěrečná Praha jistě potěší... ()

erased

Nezkušená romance jednoho sociopata s krásnými obrazy a líbezným hlasem. Uvěřitelnost toho malého dramatu, kolem kterého se většina filmu točí sice podkopává Morriconova přehnaně afektovaná hudba, takže vztah dvou pokřivených duší někde působí až příliš nuceně, vzhledem k výslednému vyznění však dává i takhle smysl. Celkově totiž Nejvyšší nabídka vypadá spíše jako citlivě natočený dobový film a já to Virgilovi stejně jako už tolika literárním hrdinům před ním tolik přál. On, oni i já jsme dostali takovou hromadu náznaků, jenže ve chvíli, kdy jde o princezny ve věži, asi jsme všichni byli ty dvě svižně ubíhající hodiny až příliš naivní na to, abychom tušili, jak to s nimi opravdu je. Dlouho mi nikoho nebylo tak líto. ()

zipper111

Nejvyšší paráda! Možná někdy trošku strojové, předvídatelné a nebo patetické až kýčové... Ale je to paráda, konec bych si představoval jiný, bohužel se obávám, že to asi každý...o to je to možná pravdivější... a kecy o crowd pleasure si strčte do zadele :) 5* ()

Tirion

Herecký koncert Geoffreyho Rushe a hlavně chirurgicky přesná Tornatoreho režie. Scénář má možná své mušky, které však snadno odeženete, protože i přes určité ledové odosobnění hlavního hrdiny se brzy s Virgilem Oldmanem ztotožníte nebo mu prostě budete fandit. Film stojí minimálně za dvojí shlédnutí, neboť až na podruhé vám všechna ozubená kolečka zapadnou do sebe a vytvoří kumštovní a poctivý promazaný strojek, který ale skrývá nečekaná tajemství. ()

contrastic

Jako vždy vynikající Geoffrey Rush jen podtrhl skvělý filmový zážitek. Giuseppe si napsal a natočil opravdu silné drama . Topi, dík za tip :-) ()

kaylin

Tohle je film, který mě naprosto dostal svým závěrem. Myslel jsem, že to bude jenom specifická romance, ale ono to mělo tolik prvků navíc. Ať už aukce, jedny z prvních robotů, tak i onen závěrečný twist, který mě pořádně usadil. Giuseppe Tornatore stále ukazuje, že má na to, aby natáčel zajímavé filmy. Tenhle se povedl, a to i díky skvělému Geoffreymu Rushovi. ()

slunicko2

What´s it like living with a woman? Like taking part in an auction sale. You never know if yours will be the best offer. 1) Spoiler! Celý příběh se dá jednoduše shrnout do přísloví: S čím kdo zachází, tím také schází. Podvodně získané bohatství ztrácí majitel aukční síně jiným duchaplným podvodem. Diváci jsou dojatí (i já byl), protože původně nesympatickému Virgilovi jsem postupně přišel na chuť zvláště poté, co se zamiloval. Ano, láska jako očistná koupel smývá hříchy a obnovuje nevinnost. Boží mlýny však melou pomalu, ale jistě, zvláště když jim pomáhají nejlepší přítel, nejlepší parťák a největší láska. Nejvyšší nabídku dostal Virgil v pražské hospodě, kde mu konečně došlo, že věc je jednoznačná a nezvratná. Muselo ho to bolet, ale je to bolest očistná - nepochybně mu zkrátí jeho pobyt v pekle._____ 2) Spoiler! Magickou atmosférou díla jsem se nechal natolik zmanipulovat, že jsem na rozdíl od řady místních evidentně bystřejších komentátorů až do konce netušil, co se chystá a co se stane. Ba dokonce jsem, já bláhový, očekával druhou pointu v Praze, která by příběh přiblížila vyšlapaným cestičkám hollywodských blockbusterů. Nestalo se, a jsem tomu nakonec i rád._____ 3) 57letému Guiseppe Tornatoremu (scénář, režie) se dílo povedlo. 85letý Ennio Morricone dodal nádhernou hudbu a 62letý Geoffrey Rush odvedl poctivý uvěřitelný výkon. Dobrý byl i 32letý Jim Sturgess (narodil se v roce 1981, ne 1978, jak je zde chybně uvedeno)._____ 4) Jaké ponaučení si odnáším? Emotions are like work of art. They can be forged; they seem just like the original but they are forgery. ()

Makky

Elegantné, dômyselné a tiahnuce sa pod kožu. Geoffrey Rush je ohromne precízny a dodáva už tak kvalitnému snímku ešte niečo navyše. ()

rt12

Famózní výkon Geoffrey Rushe zcela strhává od prvních okamžiků filmu. Škoda, přeškoda velmi brzkého skoku Claire se sociální fóbií do běžného života, ve kterém se chová jako ryba ve vodě. To se prostě neděje a prozrazuje bohužel jakým směrem se bude děj ubírat. Kazí to dojem z celého filmu, protože překvapení není dokonalé. Přesto je to pro mně jeden z lepších filmů této sezóny, první polovina filmu je naprosto dokonalá. ()

topi

" V každém padělku je ukryto cosi nefalšovaného ". Excelentní film, excelentní zážitek, excelentní konec! To jsem s otevřenou hubou nechápavě kroutil hlavou a sežral jsem vše i s navijákem. Paráda. Hodně silný příběh, kterému dominuje bezchybný herecký výkon hlavního představitele Virgila Oldmana (excelentní Geoffrey Rush). Celkově film nemá slabinu, ať už je to vizuálem snímaným úžasnou kamerou nádherné obrazy a historické předměty nebo geniální, místy až nadpozemsky nádhernou hudbou velmistra Ennio Morriconeho (zejména ze začátku filmu, když začnou hrát smyčcové nástroje, v DTS zvuku každý hraje z jiné bedýnky a celkově hřmí po celém pokoji, nebo když Oldman sedí v místnosti, kde má své obrazy a začnou ty ženské chorály, taktéž každý z jiné bedýnky, tak to zní jako cesta do nebe...Geniální!!). Hudbu nahrála česká filharmonie ve studiu Hostivař. Zvuk je taky setsakramentsky povedený. Příběh starožitníka výtvarného umění (který se odehrává i v Praze) se postupem odkrýváním děje tváří jako milostná romance, aby se vzápětí změnil na dechberoucí ránu mezi oči....tohle se musí vidět, mě film celkově hodně nadchnul a nenudil jsem se ani chvíli. Krásná práce!! Nemůžu zapomenout na tu hudbu! Uáááá, už si pouštím soundtrack.... ()

Maq

Někteří komentátoři tady píší, že pointu prohlédli s předstihem. Já ne. Tušil jsem, že nějaké rozuzlení přijít musí, ale nenadál jsem se něčeho tak drtivého. Jako rána palicí. Nechalo mě to tak opravdově zdrceným, jako málokterý příběh. ()

Kaluž

Žít se ženou je jako účastnit se aukce… nikdy nevíte, zda vaše nabídka bude nejvyšší. Geoffrey Rush v nádherné roli starého mládence okupuje prakticky celou stopáž, takže o nadstandardní podívanou je postaráno už v zárodku. K tomu precizní kamera, hudba, zajímavé vedlejší charaktery i dějové zákruty… v mnoha ohledech krásný film. ()

Rakosnicek77

Příběh o samotářském Virgilovi, úspěšném aukčním licitátorovi, který má schopnosti rozeznat originál obrazu od jeho kopie a současně je nezkušený v chování s ženami a neschopný rozeznat hrané chování od skutečnosti, to je asi páteř celého tohoto úžasného dramatu, na který jsem narazil naprostou náhodou. Virgil žije svůj klidný život, až do okamžiku kdy mu do něj vstoupí tajemná Claire Ibbetsonovou a během několika málo dnů, mu ho právě ona, dokáže obrátit úplně naruby. Do příběhu postupně vstupují další postavy, jejichž úloha se v probíhajícím ději ukazuje opravdu jen velmi pozvolna a stejně jako Virgil, tak i divák skládá příběh jako části mozaiky. Vše je dokonalé, od samotné zápletky, až po napětí které se udrží po celou dobu trvání filmu, který končí, celkem překvapivě v centru staré Prahy. Je asi hloupost, zda podrobně popsat celou zápletku tohoto skvělého filmu, ale alespoň mohu tímto komentářem říct, že jeho sledováním, zažijete příjemně strávené chvíle. ()

Mikita

Průběh filmu je lehce předvídatelný, ale filosofování a postupná první láska v pokročilém věku je natolik zajímavá, že jste povzneseni nad vším kolem, a jen si užíváte poetiku a podivnost příběhu. Konec pro mě osobně tak předvídatelný nebyl. Radost i bolest, to je hlavní devizou tohoto filmu. ()

Remedy

Škoda té předvídatelnosti v poslední půlhodině, protože po odhalení místnosti (té místnosti s velkým M) je skutečně možný už jen jeden závěr. Prvních devadesát minut je ovšem z hlediska budování tajuplné atmosféry brilantních, k čemuž samozřejmě přispívá Morriconeho zvláštně minimalistický a přitom dokonale padnoucí soundtrack. Navzdory té závěrečné předvídatelnosti se ale jedná o zajímavý příspěvek do žánru, který by si milovníci mysteriózních dramat určitě neměli nechat ujít. ()

PogoJoe

90%. Herci, kamera, hudba, příběh - vše vynikající. Možná konec trochu roztahaný a ne tak emočně silný, jak by si tento výborný film zasloužil. ()

MATADOR

Nevyhledávám takové filmy jakým je Nejvyšší nabídka, ale když už si ho pustím k tělu, jsem povětšinou překvapen. Nejinak tomu je i právě zde. Perfektní Rush, zápletka, vývoj postav ... Italské překvapení roku! ()

stration

Krásný, ale smutný film, kde do posledního okamžiku doufáte, že to přece nemůže být pravda. Pravda to bohužel je, ale jen co se osudu hlavní postavy týká. Goffrey Rush předvádí svou další sólo jízdu a chvílemi to vypadá, jako by ve filmu nikdo jiný nehrál. Jediný konkurent je tak Jim Strugess coby zručný milovník. Sylvia Hoeks totiž při vší úctě není dostatečně tajemná a vzrušující jak by měla (teda až na scénu, kdy má nohu přes nohu...). Nádherná hudba celý příběh znamenitě podbarvuje a vy si až do konce říkáte, že rozumět umění a dělat aukce může být parádní zaměstnání. Mně se to moc líbilo. ()

PF 2014

PF 2014