Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají. Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka" Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu... Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád...vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům...k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda... i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Nápad natočit pokračování přišel už někdy deset let před uvedením tohoto počinu, jenomže Věra Chytilová neměla zájem. A možná je to škoda. Byť se její rukopis snaží režisér Robert Sedláček napodobit, není to ono. Bohuš je v pokročilém věku, vlastní farmu a je velkým pánem. Svoji divokou a prostořekou povahu však neztratil a zvlášť když se napije. Má peníze a kde kdo se ho snaží podfouknout. Reálnost doby je opět podchycena velice dobře. Komičnost Bohuše již není taková divoká, ale s ohledem k jeho věku je to pochopitelné. Ani scény nejsou tak natahované a vyprávění běží plynule. Tvůrci se snažili jít svou cestou, což se podařilo. Je to prostě jiný film a věřím, že potřebuje stejně jako ten předchozí jen svůj čas. ()

Wallis3

,,Ujel mi antabus, přijel jsem na koní." aneb s chlastem na věčné časy a nikdy jinak. Film, který vznikl nevím proč, děj, který byl nevím kde a humor, no dvakrát jsem se křečovitě zaskřehotal... ()

septic odpad!

neměl jsem sil na to, dodívat se ne celý exkrement. Dialogy a scénář jsou tak neuvěřitelně tupé, že by se nad tím pozastavil i Uwe Boll. Za těch 50 minut jsem se ani jednou neusmál (a to ne kvůli tomu, že jsem cynik). Něco takového na plátna nepatří. Bohumile! Kurva! ()

Luk Skywalker

Tohle pokračování nemělo vůbec vzniknout. Díváte se a nic, prostě kromě pár vtipných momentů (jako nechytnutí vnuka, či 1 robí a 4 čumí, scéna s policisty a foukáním) tam nic není. Negativa tady vypisovat nebudu, ale jednu výtku si neodpustím. U některých scén tak šílený střih, to se jen tak nevidí (např. telfonická domluva a akce s Irenkou). Na jedničku se dá opakovaně podívat, tady to nehrozí. Vlastně ano, pro většinu jednoduchých diváků, kteří nepoznají kvalitu a je jím jedno, na co se dívají (a je takových dost bohužel). ()

barabura odpad!

Já vydržim hodně. Festival otrlého diváka návštěvuju již od prvního ročníku. Odpadem dost šetřim, ale tady to prostě jinak nejde. To je jako nejhorší vývar ze seriálů Sousedi a Čechovi. Nejvostřejší byla scéna s Gottem, ten dialog u toho portrétu je naprosto nezapomenutelnej... ()

vera27

Samozřejmě to nelze srovnávat s 1. dílem, protože to by potom bylo opravdu mizerné hodnocení. Když vezmeme v potaz české filmy této doby a jejich kvalitu, měli bychom být celkem spokojeni. Dědictví 2 bylo ucházející, teda až na některé scény, kde se to začalo „humorem“ velmi podobat Kameňáku. Více jak 4x se asi nezasmějete, Bolek tu už tolik nesrší humorem, a není se čemu divit, celý děj byl od začátku se smutným nádechem. Co se týče nových postav, opravdu mě nenadchli, nevadila mi snad jen Anna Polívková, která je vtipná už po tátovi. A taky nebýt Arnošta, tak by tohle pokračování ani nemělo cenu točit. ()

kersten

Pesimistické, málo vtipné. Veľmi silený humor. Toš, Bohušovi chýbala taká tá bezprostrednosť. Ako bolo povedané: "už sme starí Karle" ()

joker30

Prvý diel je klenot, ktorý vyznáva krásnu prostoduchosť všetkých postáv. Tu ma strašne iritovala ta nostalgia a neustále vkladanie nejakej dramatičnosti do deja. Krása bola v tom ako Bohuš všetkých s úsmevom poslal do hája a tu? Má vidiny zo smútku, poslúcha dceru a ide na protialkoholické, wtf??? / Mal jej povedať, " Te pošlu do řiti a bude ! :) 2 * za zopár spomienkových hlášok a scénok. ()

emdvojka

Ak som hodnotil prvé dedičstvo veľmi vysoko, vtomto pokračovaní sa musím uchýliť v smutnej jednej hviezde. Som a budem sklamaný, pretože určite mi dáte za pravdu, že vysoko položenú laťku humoru, sebareflexie a trefnosti, pre ktorú si kurvahoši získal srdcia a sánky mnohých našincov druhá časť podlomuje na všetkých úrovniach a bohužiaľ je to prosto nudný, súčasný film o nudnom starom buranovi, ktorý sníva o časoch minulých a nevie sa zmieriť s prítomnosťou. Aj keď je film dlhý, nič podstatné sa vňom nedeje a človek ma stále nutkanie pár minút pretočiť, alebo to dokonca dopozerať neskôr, ale nespraví to, lebo sa kurva predsa díva na Dedičství 2. A je to kurva o ničom... Kurva, píčovina cely film, a my neřikejte, že se kurva neřika. ()

Ozzy2 odpad!

Film nebudu hodnotit,protože jsem ten shit ve chvíli,kdy "hrál" ten valašský ožrala golf,vypnul....Fuj! ()

DAPDO

Usnul jsem u toho nudou po čtyřiceti minutách. Dokoukáno další den a výsledek ? Zase nuda, bez vtipu, kurvy to nezachrání. Antabusovou léčbu by potřeboval sám režisér, aby se poblil pokaždý, když bude chtít točit něco podobnýho. ()

Mara97

A teď, ruku na srdce, šlo to natočit líp? Určitě už ne. Sedláček u velmi náročného pokračování, o které jsem se dost bál, obstál. Ono totiž točit pokračování kultovního filmu po 22 letech není jen tak. Ono to vlastně ani už pořádně nejde. Společnost během této doby se změnila snad ve všem, lidé působí jinak, zatímco Bohouš je pořád tím stejným vesnickým bohémem, až to málem vypadá, jako by se přenesl v čase. Proto dvojka už v sobě neměla tolik vtipu jako první díl, ale rozhodně bych to filmu nevytýkal. Jen mám takový pocit, že opakování starých hlášek moc nepomůže, spíš naopak. Když film celkově zhodnotím, působí vesměs oddychově, Sedláček vytáhl z druhého dílu maximum a po naprosté mizérii v podobě filmu Rodina je základ státu moc příjemně překvapil. ()