Před půlnocí

• USA Before Midnight (více)

Jesse a Céline mají dvojčata Ellu a Ninu a končí jim prázdniny na jižním Peloponésu, kde s nimi byl i Jesseho syn z rozvedeného manželství Hank. Chlapec právě odletěl a dvojici po rozlučkové hostině s tamními přáteli čeká romantický večer v místním hotelu. Ten se však po slibném začátku změní v nelítostně upřímnou diskusi a bilanci, v níž hlavní slovo má výřečná Céline. Oba mají své kostlivce ve skříni, oba mají obavy z budoucnosti a oba se potýkají s realitou všedního dne... (Česká televize)

kajda.l

Po finále jedné z nejoriginálnějších trilogií, které jsem kdy viděl se cítím položen na lopatky. Asi stále žiju v romantickém oparu prvního dílu a pozapomněl jsem na stereotypy života, nedořešenosti minulosti a vlastní sebeobětování, kterými lidé den za dnem procházejí a uchopení událostí před půlnočního dění je pro mě příliš obtížné. Obvykle nemívám problém udělat si názor na film po první projekci, ale k uchopení "Before" série budu potřebovat opětové promítání. Problém, kterého se však nikdy nezbavím jsou místy příliš strojené a silně artově vedené dialogy, které narušují přirozenost a plynulost vyprávěného. Posledních deset minut je však neskutečná emocionální masáž a sílu Jesseho charakteru obdivuji a zároveň bych si v životě nedovolil odsoudit Celininy pocity a zmar. (hodnocení provizorní) ()

Sawy

Jako když se po letech setkáte se starými přáteli, na které jste zpola zapomněli, ale kteří vám v hloubi srdce moc chyběli. Pocit, který jsem si z filmu odnesl, je nezprostředkovatelný slovy. Proto si jej musíte zakusit na vlastní kůži, protože je o co stát. Absolutní vrchol nekýčovité romance. 90 % ()

Handle

Film je samozřejmě herecky i scénáristicky opět výborný, ovšem ty dialogy už mě nezaujaly tolik. Otázkou je, zdali jsou opravdu méně zajímavé nebo je pravda, že ve dvaceti nejsem schopný docenit tento snímek. Jakkoli objektivní se ale snažím být, Před půlnocí se mi bohužel z celé trilogie líbilo nejméně, což jsem po takových ohlasech fakt nečekal. ()

Kamca_

Podle všech hodnocení tady jsem čekala, že to bude bomba. Ale už po půl hodině se to začalo táhnout. Už druhé pokračování se mi moc nelíbilo. Byl to takový průměr a tohle je tak nějak srovnatelné s druhým dílem. Pořád je to pro mě jen průměr. Nemám v lásce moc ty dlouhé dialogy, kde se vlastně mluví o ničem. Pořád pro mě bude nejlepší první díl. A herci už mě taky moc neupoutali. Není to prostě takový jako když se viděli poprvé, to bylo fakt něco. Celkově pro mě velké zklamání. ()

ScarPoul

Naozaj nepotrebujem nič iné, len viacej takýchto filmov. Svet by bol krajším miestom. Filmy by mali v sebe viacej nádeje a nehrali by to na efekt, alebo na akýsi ideál. Linklater nakrútil tretiu časť jeho romantickej konverzačky. Tretí film, ktorý dopomohol k vytvoreniu jednej z najlepších trilógií aké som kedy videl. Delpy a Hawke ako obvykle až za hranicou úžasnosti. Ich herecké kreácie, drobné nuánsy pocitov a jemný humor sú rovnako ako v predchádzajúcich dvoch dieloch odzbrojujúce. Plus grécke prostredie mi znova raz ulahodilo. Ak existuje séria, ktorá je schopná pohladiť mi dušu tak úprimne, že si to nehanbím priznať, tak je to práve táto. Sledovať etapu života hrdinov taký dlhý čas, kedy rastú s nami ako divákmi a učia nás o svojich pravdách, ktoré mi sami máme možnosť objaviť je tá najlepšia komunikácia medzi plátnom a publikom, akú si pamätám. Som nadšený, som ohúrený a nemôžem šetriť pozitívami. Takýto film natočiť v dnešnej efektami nabytej dobe, neamerickým štýlom, ktorý dokáže byť zaujímavý takmer pre kohokoľvek, je pre mňa skutočné umenie, dokazujúci význam takých tvorcov ako Delpy, Hawke a Linklater. ()

rawen

Je dobře, že přišel i tento třetí díl série. Košaté a hravé dialogy, pomalé záběry, trochu méně romantika a více skutečného života. Nejvíc si cením toho, že opravdu vidím, slyším a cítím, jak moc se za těch 18 let obě postavy (i oba herci) změnily. Neodvažuju se hádat, jak se bude jmenovat čtvrtý díl (Před rozchodem?) - jsem si ale jistý, že to bude opět precizní práce tria Linklater + Delpy + Hawke. Poučné, inspirativní, krásné. 8/10 ()

maseer2

přirozeně úplně jiné než předchozí dva díly, a přesto pořád neskutečně upřímné, osobní, ze života a krásné i smutné zároveň.. a za devět let počtvrté? :) ()

Ouwen

Fenomenální, civilní režie, opět se to posunulo na úplně jinou úroveň a Hawke s Delpy odevzdávají naprosté maximum. Scéna v hotelovém pokoji mě absolutně dostala. Naprosto boží trilogie. A ano, to pozadí kolem skutečného člověka jež inspiroval tyhle filmy, ve mě též dost zanechalo. ()

JohnCZ

V mém věku poměrně těžko hodnotitelný film, jelikož situace zobrazená ve filmu mi je a ještě mnoho let bude na hony vzdálená. Možná i proto mě to narozdíl od minulých dílů zas tolik neoslovilo a to navzdory tomu, že se i tentokrát jedná o výborně napsané a zahrané pokračování. Sbohem Celine a Jessie, uvidíme se za dalších 10 let! ()

mau

Rok 2013 přinesl několik skvělých a přitom velmi různorodých kinoudálostí. Vybírat mezi fascinací Velkou nádherou a Rychle a zběsile 6 je úsměvné. Obojí je dechberoucí, jen každé ze zcela jiných důvodů. Před půlnocí Richarda Linklatera neohromuje spektakulární akcí ani neexhibuje filmařskou dovedností. Působivost tohoto snímku spočívá v přesvědčivosti, jakou úsporný styl umožňuje rozvinout zdánlivě všední etudu jednoho manželství. Sto minut se divákovi dostává pod kůži analýza partnerských vztahů. Naléhavě, pravdivě, vášnivě i melancholicky, ale bez patosu či kýče. Nejsilnější zážitky zůstávají v hlavě dlouhé měsíce, vracíte se k nim a znovu a znovu je promýšlíte a vlastně donekonečna vstřebáváte. A přesně takovou nesmazatelnou stopu Před půlnocí zanechá. http://fanmovie.cz/filmove-novinky/pred-pulnoci-before-midnight-otevrena-zpoved-bilancujiciho-manzelskeho-paru-recenze/ ()

Ajinka126

Na film je to málo.. Jako divadelní drama si to umím představit. Ale tolik času vstřebávat chvíle, kdy se dva hádají a celé to vlastně nikam jinak nesměřuje, než k okamžiku vyvrcholení jejich vztahu, mě nenadchl. Chudák stárnoucí Julie tam musela půl filmu pobíhat s prsama venku. Je to fakt nefér, že ženský s věkem tloustnou na těch nesprávných místech. ()

Marsik

Sestupná tendence naprosto jasný fakt! Ale hlavně toto je ten nejukecanější film, jaký jsem kdy viděl. Člověk jenom bezhlavě čte v obrovské rychlosti titulky a nemá tedy čas vnímat ty "vznešené" idey. Záměrně to dávám do uvozovek, protože podle mě to vznešené a ani zajímavé myšlenky nemělo. Prostě bla bla bla. Po hodině, v momentě kdy Ethan vytáhl vtip s Václavem Havlem, jsem musel dát tlačítko stop a náležitě si vydechl. Jestli to někdy dokoukám, to opravdu nevím. Někoho snímek určitě potěší, ale já to nebudu. Buď jsem dnes nebyl správně naladěn nebo to je opravdu film o kecání o h**ně, anebo to je prostě ten typ filmu, na který musíte být v danou chvíli perfektně naštimováni. Já jsem tedy evidentně naladěn nebyl, což je mi svým způsobem líto, že jsem možná přišel o skvělý filmový zážitek, ale první dojem je jenom jeden a ten vystihnu slovy: "Velké zklamání". Jak se mi předešlé dva díly (zejména první) líbily, tak o třetím to rozhodně říci nemohu. 50% (with J.) ()

Anchi

Pro mě dost utopie, co se harmonie v takhle dlouholetým vztahu týče. Obdivuju scénáristickou propracovanost (délka, smysluplnost a hlavně pointu nepostrádající myšlenky) rozhovorů o takový hloubce, kdy si člověk sám musí sáhnout do svědomí. Scéna s řeckými přáteli při jídle stojí za pozornost, jinak je film jeden velkej dialog mezi partnery. Ani nevím kdy jindy jsem viděla a slyšela takhle !opravdovou! a upřímnou výměnu názorů. Vyvážená inteligence, kdy ani jeden není obětní beránek moc dlouho a dočká se uznání a respektu... // "Now I know why Sylvia Plath put her head in a toaster." "It was an oven." "Don't play with words."....."...It would be easier to put your head into a toaster than to turn you into anything submissive." ()

LINKIN

Vtipný je, že dvě hodiny s tou mojou řešíme hovna a další dvě hodiny na to pak čumim ve filmu. Stejně jsou tyhle romantiky všechny na jedno brdo, jaký to bylo, jaký to je a možná bude. Ani nevim proč to píšu, asi proto, že sem tady už dlouho nic nenapsal, tak aby to nevypadalo jako že se mi rozbila klávesnice nebo tak něco. Ve výsledku je to stejně vždycky kissy, kissy, tity, tity, pussyyyyyy.... chrrrr. ()

Alqarin

Je to tak trochu apendix, první dva filmy spolu bezvadně fungovaly a Před půlnocí přináší převážně nášup pro skalní fandy. Jenže je to boží nášup. Scénáristický trojlístek musel do díla solidně autobiograficky zainvestovat, protože to, co se přetavilo na plátno, se místy rovná čirému zlatu. Složitý vzrahový aparát vystavěný na kompromisech podává skvěle a ještě přidává tu časovou nostalgickou hodnotu. Rád přiznávám, že jsem byl v kině totálně dojat.. ()

kareen

I když se nejedná o nějak zvlášť originální vztahovou konverzačku a některé citové výlevy (zvlášť ty u společného stolu) neměly daleko k patosu, díky vynikající souhře a hereckým výkonům obou hlavních propagonistů, krásnému, pohodovému řeckému prostředí, humoru a občasným pravdivým a bystrým postřehům jako ze života, se přesto jedná o nadprůměrnou záležitost, jejíž největší síla spočívá v neobyčejné přirozenosti. ()

ivishka

Již potřetí jsem měla možnost sledovat úžasnou schopnost dvou skvělých hlavních herců poradit si se scénářem. Jak obdivuhodné dle mě je naučit se takovou spoustu slov, aby vypadala smysluplně a aby jim odpovídal i tón hlasu či výraz tváře. Je neuvěřitelné kam až se dokázalo posunout filmové umění a předávání smyslů či pocitů divákovi. Jak napovídá obsah, jsou protagonisté starší a mají spolu děti. Podobně jako velká spousta dnešních párů řeší stejné problémy. Ovšem umí se s nimi popasovat jinak - srozumitelněji. Jejich oblíbenou léčbou na hádky a nesrovnalosti v životě jsou filozofické úvahy (nebo jak jinak nazvat tak skvěle promyšlené dialogy) či malé zábavné hry. Klíčem k dlouhému životu ve dvou je porozumění se schopností odpouštět a dělat kompromisy. Pamatuji si na svou radost z toho, že se natáčí další díl tohoto filmu s inteligentní romantikou (přece jen to není karamel jen tak ledajaký). A má radost byla podmíněna strachem a otázkou: "Bude tento film dostatečně kvalitní jako předchozí díly?!"... A on taky je. Jako jeden z mála je stejně kvalitní jako díly předchozí a v tom je to velké kouzlo. ()

katasta

Z tohohle filmu mám akorát prokecanou díru v hlavě a přitom to vlastně o ničem není, nic zajímavého se tu neřekne. Ani s jedním z nich bych nevydržela ani minutu a i těch 108 minut bylo fakt nekonečných... ()

Lukrecie

"Svět je v hajzlu kvůli chladnejm racionálním chlapům, co rozhodují. Politici bezdůvodně válčí. Šéfové korporací ničí životní prostředí." ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Oscarové nominace 2014