Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

Johnny.ARN odpad!

Dobrý kňaz, zlý kňaz, aký je v tom rozdiel? Ťažkopádnosť, mrzutosť a nuda z toho filmu kričí už pri úvodnych titulkoch. Potom sa to nezlepší a vy len trpíte a počúvate tie prázdne dialógy o hovnách. Ne. ODPAD! ()

geklon

Brendon Gleeson a McDonaghovic bratří jsou už celkem provaření, v tomto ojediněle fungujícím spojení. Pokaždé jinak, pokaždé na výbornou. Na Kalvárii jsem se těšil jak diabetik na kremroli. Měl jsem trošku obavu jestli to J.M. nepřepálí. Ale obava byla zbytečná. Tihle bratři jak se patří střílí do živého čím dál tím víc. A tento počin je srovnatelný s Brugama, ba co víc. Calvary jde podstatně dál. Existenciální drama, čistě o kladném hrdinovi ve světě samých záporáků. Herecká irsko britská legie hereckých žoldáku, si to pod vedením jednoho z nejtalentovanějších režisérů černých akčních komedií současnosti, dává tak, jak jim to bylo rozdáno. Navíc zde uvidíte irské komediální špičky světové úrovně jako jsou Chris O'Dowd (IT Crowd) a Dylan Moran (Black Books) v čistě dramatických úlohách. Odvážné, ale funkční. Zde je cítit víc než v jakémkoliv jiném díle sourozenců McDonaghových, že jsou výtečnými divadelními autory. Až zarážející dialogy. V každé scéně vybroušené a odpovídající dané situaci. Od začátku jasně stanovená atmosféra, udává po celou stopáž snímku tempo a vývoj, která je v souladu s příběh. B. Gleeson je momentálně na vrcholu. A tahle role je pro krále trnovou korunou. ()

terunka003

Irské, drsné, venkovské, otevřené, životní, církevní. A tu církev bych tam ani vlastně zvlášť zatahovat nemusela. Příběh o lidech z městečka a jejich knězi, který se nebojí řešit věci přímo a otevřeně, stejně tak k němu přistupují i jeho farníci. Řeší se věci cizoložství, homosexuálů, drog, sexuálních úchylek i zneužívání dětí. Film končí tak jak skončit musel. Svým způsobem to nebyl překvapující závěr, jen vyústění psychických pohnutek a snahy se zachránit. Lidé jsou zvláštní, nepoučitelní a záštiplní. ..ale to Irsko, jeden z mých vysněných cestovatelských cílů.. ()

noriaki

Tak trochu melancholické drama, tak trochu obraz pokřivené společnosti, ve které citově prázdní, cyničtí lidé plní vzteku pevně věří, že ať už se chovají jakkoliv, tak je morální převaha a spravedlnost na jejich straně. Centrem zloby městečka je otec James, muž bez vysokých ctností, ale s nekonečným smyslem pro hledání dobra v každém člověku. John Michael McDonagh roste s každým filmem a pokud i tím dalším překoná sám sebe, začne se trůn pod jeho zatím slavnějším bratrem nebezpečně třást. A to jsem si myslel, že geniální V Bruggách nikdy trumfnout nemůže. Alespoň pro dnešek si to rozhodně nemyslím. ()

elanius

(4/2023) / Celkom som rád, že som sa dostal k tomuto filmu. Čaká ma v najbližšej dobe The Banshees of Inisherin od Martina McDonagha a bolo celkom zaujímavé pustiť si Calvary od staršieho z bratov (John Michael McDonagh). Hneď ako začal film som chvíľu rozmýšľal ktorý som si to vlastne pustil. A je možné, že mladší z McDonaghov trošku obkukával od brata? Uvidíme. Calvary je Brendan Gleeson. Dominantná a výrazná hlavná postava celkom skromného príbehu mu parádne sadla. Ponurá atmosféra je rámcovaná poriadne záhadným úvodom, množstvom bizarných postavičiek a prostredím írskeho vidieka. Skvela kombinácia. Inak je film klasická konverzačka, ale teda na úrovni. Nesadne to každému, ale kto si dá tú námahu filmu obetovať trochu pozornosti dostane kvalitné a poctivé McDonaghovské remeslo. (8/10) ()

marie.en

Pro mě nemá smysl psát zdlouhavé hloubavé komentáře, zkrátka nemám slov, absolutně mi to vyrazilo dech. Takový dojem ve mě žádný film nevyvolal už dlouho a myslím, že žádný dlouho nevyvolá... ()

Mishqo

Neviem čo k tomuto napísať, azda len že to bola prirodzená a nehorázne depresívna jazda počas jedného týždňa života katolíckeho kňaza. Sem tam i úsmevné, no v prvom rade ponúka triezvy pohľad na dnešnú realitu. A Brendan ako inak exceluje aj so zvyškom castu. ()

VanTom

Výborný začátek (když vám kdosi ve zpovědnici slíbí, že vás příští neděli zabije, tak vás to nenechá chladnými), velmi silný konec, jenže mezidobí trošku přešlapovalo na místě. Skvostné dialogy plné závažných myšlenek totiž za a) neměly oporu v ději - pragmatický kněz (přesný Brendan Gleeson) jen srdnatě odrážel ústrky svých hřešících "oveček", za b) výrazně scházel nějaký protipohled, někdo, kdo by se postavil na jeho stranu, za c) jich bylo přece jen příliš. Aféry zneužívání dětí otřásly církví v samých základech, ale tady byla přece jen vnímána až příliš jednostranně negativně a cynicky. 65% ()

V.Silver

Hodně drsné irské drama o jednom knězi, který to rozhodně nemá lehké. nečekal jsem, že se v tak komorním snímku sejde tolik špičkových herců, že to bude dobře zrežírované a ještě ke všemu to bude velice přitažlivě napsané. Žádný patos, žádná klišé, ale možná ani žádná realita - kdo ví, já bližší informace o postavení katolických knězů na irském venkově informace nemám. Ale jak praví jedna reklama - drsná krajina, jemná whisky. A touto bombou nakonec dávám 80%. ()

Mr.KarlAdler

Za prvé - jednou budu žít v Irsku (aspoň na chvíli). Za druhé - čekal jsem dobrý film, ale nečekal jsem tohle. Kápnul jsi na to, Johne Michaele, tohle jsou ty otázky, to jsou ony! ()

DeathTheKid

Svěží irský vánek se opřel do dramatických vod a rozvířil minimálně dumavé myšlenky a vzhledem ke scénáři, který v sobě skrýval tak moudré a místy pošetilé životní myšlenky, se není co divit. Nepočítaje velmi líbivou kameru a na tyto komorní poměry (asi zamýšlené) skvělé obsazení, takže když zapojíte mozek, zjistíte, že tady se pro kvalitu daleko jít nemuselo. Vlastně jen na pláž. ()

jefff

Fantasie. Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy na KVIFF viděl. Herecké výkony excelentní a příběh opravdu famózní, poetický a melancholický. Gleeson předvedl oscarový výkon, on tuto roli nehrál, on ji žil - ať je to klišé jak chce. Zážitek. ()

Gunslinger

Videiť Chrisa O'Dowda (Roy z IT Crowd) a Dylana Morana (Bernard z Blackbooks) spolu a ešte k tomu v dráme o.O Just Íri asi tiež trpia nedostatkom hercov.. V každom prípade film miestami nudný ale neurazí.. ()

zsn

Irsko má vždy ty nejlepší filmy s ponurou atmosférou (snad za to z velké části mohou zdejší útesy, vyvolávající sebevražedné choutky). Irské filmy jsou tak cynické, mapující surovou realitu (snad za to může první ochutnávka spermatu, anebo tvrdý irský život). Irské filmy disponují černým humorem, Irsko je prostě moje krevní skupina. Film roku, po boku s dokonalým a statečným Brendanem Gleesonem - já nemám slov. ()

LexBarker

"Váš kostel je v plamenech,Otče!" "Jdi do prdele,nemám náladu..." "Ale Váš kostel fakt hoří!" Typický dialog z filmu o irském knězi,který týden chodí ode dveří ke dveřím,stává se svědkem podivuhodných lidských povah a pomalu,ale jistě se přibližuje ke své smrti...Navíc se někteří dozvíte,co je to felching,tedy spíš se dozvíte,že takové slovo existuje... Jinak nic pro diváky,co milují akční filmy,nebo Zdeněčkovy řachandy. ()

DavidS.

Cynické a ironické, ale také hlubší a krutější než by se mohlo na malebném irském pobřeží na první pohled zdát... ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu