Vše je ztraceno

• USA All Is Lost (více)

Z chování osamělého mořského vlka vycítíte, že v životě zažil už mnoho krizí. Ani ta, při které se jeho jachta střetla s plovoucím kontejnerem plným čínských bot, ho zpočátku nevykolejí. Jednoduše zalepí mohutnou díru v boku lodi, která po nárazu vznikla, a pluje vstříc nejbližší pevnině a bezpečí. Jenže tahle srážka je jen ochutnávkou před sérií katastrof, které musí zkušený mořeplavec čelit. Smrtící koktejl složený ze silných bouřek, houfujících se žraloků a nefungující techniky vystaví jeho schopnosti zkouškám, které není v lidských silách zvládnout. A to pořád ještě není všechno... (Cinemart)

F.man

On to ren Redford fakt utáhnul. A to není jen tak v 106. minutách. Navíc, já tyhle filmy na minimálním prostoru rád. Spokojenost. 13th of July, 4:50 pm. I'm sorry. ()

ledzepfan

Strhující, "dřevní" survival vedle kterého se předražené pouťové atrakce typu Gravity můžou jít akorát tak bodnout. Nenudil jsem se a ani chvilku jsem neměl pocit, že je to "na efekt" - naopak, často by se dalo přitlačit na pilu a udělat tak z filmu divácky vděčnější záležitost, ale nestalo se tak a já jsem za to rád.. Je to syrové, jde to přímo po kostře (bez kudrlinek, pathetických monologů a berličkoidní epesnosti) a nehraje si to na něco co to není... Za mě je to někde mezi 4 a 5 =Paráda ()

FFilipCZ

Tak to teda pardon, ale tenhle film mě absolutně vůbec neoslovil. Atmosféra mě nevtáhla, drama s osamělým mořským vlkem v podání R.Redforda mě vůbec nestrhlo. Pro někoho může být absence hudebního podkladu či monologů/dialogů uspokojující, ale mě to prostě chybělo a film mě nesmírně nudil. Krušné chvíle jsem s Robertem neprožíval, proto tak nízké hodnocení. ()

Kryton

Není moc filmů, kde by to herec utáhl zcela sám. Redford je i na stará kolena třída. Celou roli člověka, který ztroskotal na moři hraje zcela samozřejmě. Jen škoda, že dlouhé záběry ničeho diváka tolik neudrží v pozornosti. Další důkaz, že činské tenisky ničí svět! Hodnocení OST: Drží v napětí, neruší a tak nějak se drží nad vodou průměrnosti. 7/10 ()

NinonL

Redford nepatří mezi moje oblíbence, ale hrát uměl vždycky a dokázal to i v tomto filmu, "na stará kolena". Tím víc, že se v něm skoro nemluví, všechno se musí uhrát tělem. Příběh trosečníka uprostřed Indického oceánu, proti němuž se spikly všechny živly i mořští vládci, mě bavil. Dozvěděla jsem se, co všechno obnáší jachtaření i jak je možné řešit kritické situace. Myšlenku jsem ve filmu taky našla, a docela zásadní. Nevzdávat se. Když všechno v potu tváře opravíte a v noci přijde bouře, která vám napáchá ještě větší škody, nepropadejte skepsi. Může to být potápějící se loď, krachující vztah, zpackaný život. Dokud jste nezemřeli, žijete a máte naději. Nedávejte svůj život ani své sny lacino. Nikomu. ()

maddy

Obrovské sklamanie! Možno nie až taký zlý film, ale ja som teda do J.C. Chandora vkladal veľké nádeje. Už na prvý pohľad tak nudný námet akým je zákulisie sveta investičnej firmy na Wall Street v momente vypuknutia svetovej finančnej krízy (Margin Call) totiž dokázal spracovať v roku 2011 do pútavého filmu. Čosi podobné som preto čakal, že zrealizuje aj s ďalším nevľúdnym námetom „starca na mori“. Jeden herec, jeden čln, jedna veta v scenári a pokus o ďalšiu survival drámu v roku 2013. Všade omieľané prirovnanie ku Gravity je však nadmieru prehnané a od naliehavosti Cuarónovho spektáklu má All Is Lost veľmi ďaleko. Toto je len o tri pomyselné kvalitatívne stupne slabší pokus o survival drámu. Úprimne, ťažkopádnosť nastúpila už na začiatku a moje nádeje, že s príchodom búrky, rozpadu lode sa bude napätie už len stupňovať sa vôbec nenaplnili. All Is Lost postupuje celými vyše 100 minútami v jednom a tom istom tempe – či už sa Robert Redford obzerá nečinne po lodi alebo sedí skrčený v nafukovacom člne v noci a okolo neho buráca oceán počas búrky, nijako sa nálada filmu nemení (a obzvlášť pri druhej menovanej udalosti by mal strach priam sŕkať z obrazovky/plátna). Vo svojej podstate mi bolo úplne jedno, či sa nebodaj utopí v 15. minúte filmu a bude koniec alebo prežije ešte ďalšiu hodinu. Absolútne som s ním nesúcitil, a tým pádom vôbec neprežíval vypäté situácie. Čo by mal byť základ každej survival drámy. Absencia príbehu mi pri podobných filmoch vôbec nevadí, ale v tomto prípade chýba aj základná premisa „prečo sa vôbec plaví?“ a tým pádom hneď v úvode nenastupuje zžitie sa s jedinou postavou na plátne! Navyše je celý film natočený veľmi minimalisticky. Kamera neustále zaberá detaily Redfordovej tváre, vnútro lode a rozsiahlejšie zábery na hrozivú silu oceánu nastávajú len poskromne. Situácie navyše nie sú dokreslené takmer žiadnou alebo len veľmi nevýraznou hudbou, pritom o nejakú depresívnu melódiu, ktorá by podčiarkovala psychický stav postavy si film priam žiadal. Následkom všetkých týchto neduhov, kedy mi je ako divákovi ukradnuté čo bude nasledovať, sa čoraz viac do popredia dostáva chabý scenár. Áno, aj Gravitácia v tomto neprišla s ničím novým, len stavala každých 15 minút Sandre Bullock do cesty nové prekážky. All Is Lost je však navyše jedno veľké klišé. Počas celých 100 minút si tak môže človek pomyslene odškrtávať všetky zaužívané stereotypy survival drám ešte aj v tradične zaužívanom poradí: utrhnutá plachta (check!), voda v podpalubí (check!), obrovská búrka (check!), okolo plaviaca sa loď, ktorá nezaregistruje hlavnú postavu (check!), POZOR SPOILER záverečné obohrané topenia sa a záchrana v tej poslednej možnej chvíli (check!). KONIEC SPOILERU. V tomto prípade tvorcovia skutočne neprichádzajú ani len s jedinou inováciou, o nič sa nepokúšajú a to je veľká škoda. Aspoň keby ten záver dopadol inak (kto videl film alebo čítal vyššie uvedený spoiler si určite domyslí na čo narážam) mohol by som povedať, že ma film prekvapil aspoň v jednom momente. Neprekvapil. Vo výsledku to je 100 minútový film o skoku z jednej drevenej jachty do nafukovacieho člnu, pri ktorom som sa ani na minútu nezžil s postavou a ani na minútu s ňou neprežíval tento boj. A to je najväčšia chyba, ktorej sa môže survival snímok dopustiť. Pretože kde nie je scenár, kde nie je príbeh, kde nie sú žiadne emócie, tam by mala sprostredkovať aspoň intenzívny zážitok. Nestalo sa. Napriek všetkým výčitkám a určitej sterilite celého diania, ktorú som pociťoval, mal film prekvapivo slušné tempo a až tak výrazne nenudil. Proti Robertovi Redfordovi nemôže taktiež smerovať ani jednu námietku. Herec jeho formátu dokázal sám hravo utiahnuť celý film a herectvo sprostredkovať nie slovami alebo prehnanou gestikulácoiu, ale predať sa len utrápeným pohľadom očí. Ako krátkometrážny (maximálne 30 minútový) snímok by možno film fungoval omnoho lepšie, v celovečernej dĺžke v ňom nie je nič, čím by si svoju stopáž obhájil. Vo výsledku nemôžem povedať, že sa jedná o vyslovene zlý film. Od toho ma skutočne ďaleko, na mňa však po tej „survival stránke“ nefungoval ako námetovo podobná Gravitácia, a tak z pôvodne zvažovaných troch hviezd, musí udeliť tie priemerné až podpriemerné dve. Veľká škoda a mrzí ma to o to viac, že práve od Chandora som čakal o dosť viac. () (méně) (více)

MartinezZ

Vůbec ne špatné survival drama, ale má jeden velký, fakt velký problém: Přišlo příliš brzy po Gravitaci a bez reklamy, takže v kinech si ho moc nikdo nevšimne a jako film zapadne. Je to celkem škoda, protože během filmu jsem si žádných logických/fyzikálních kiksů nevšiml, což je oproti Gravitaci asi jediný klad. Autoři ten film měli nechat ještě chvíli uležet a vypustit později, možná. ()

Alqarin

Dostal mě už úvodní monolog, svojí strohostí a jednoduchostí. Robert Redford versus moře s kamerou na tělo, to je vše. Perfektní balanc mezi dokumentárností a patosem. ()

cielnyl

Pomalé pohyby "osamělého mořského vlka" zpomalují celý film. Zrychlil bych střih. Taky bych možná nespoléhal na to že obraz řekne vše sám a zařadil bych nějaké to slůvko navíc, protože ve filmu jich je co by člověk na rukách spočítal, a někdy mi z obrazu fakt nedošlo co to tam ten chlápek zkouší. Ale na druhou stranu, proč ne... 50% ()

O.Peta

Chandor v podstatě udělal úplný opak proti svému prvnímu filmu. Zatímco Margin Call byl ukecanej film, ale výborně napsanej, tak tady se to ani nedá nazvat scénář, spíš instrukce pro Roberta s čím se postupně bude na moři muset vypořádat. Nevím, jestli jsem někdy viděl film, u kterého bych se tak často přesvědčoval, jestli mám zapnutý zvuk. Pravdou je, že Redford do toho dává všechno, ale mě to prostě nechalo celkem chladným a občas jsem se nutil koncentrovat na film a ne na něco jinýho. K postavě si nelze vybudovat nějakej vztah, takže i strašně rychle zapomenutelný film. 65% ()

oondra

Tak to je hodně slaboučký odvar Gravity!! Začal jsem se nudit hned u první bouřky a tak to zůstalo až do konce filmu...Prej mořský vlk?? Co je to za mořského vlka, který neumí ze začátku zacházet se sextantem a pak si ještě zapálí záchranný člun...?? Já ani nemam co by se mi na filmu na líbilo...scénář ve finále velká nuda, hudba je teda hodně divná a chvílemi se mi zdá, že se tam ani nehodí, no a o Redfordovi radši nemluvit!! Ještě že skoro celý film mlčel, páč i tak byl špatnej a když začne mluvit, tak je to fakt vtipný! Copak takhle se nadává nebo volá o pomoc?? Kdyby se na konci fakt utopil, aspoň bych mohl říct, že to mělo překvapivý konec.... ()

GodComplex

Na tohle jsem se tesil a zivot na lodi ma urcite kouzlo, ale kdybych nekde ztroskotal s Robertem Redfordem, tak driv nez me dostane more bych zrejme umrel nudou, nevim proc, ale vubec me to nebavilo. 5/10 ()

nirvanafan

Tak si dáme rychlokurz špatného jachtaření aneb co nedělat, když si v Chorvatsku půjčíte loď, kterou neumíte řídit. Pravidlo první: jdete-li si schrupnout, stáhněte laskavě plachty. Pravidlo druhé: z kohoutku na lodi fakt neteče sladká voda. Pravidlo třetí: ocitnete-li se v bouři, tak hlavně proboha nevytahujte plachty! Tohle všechno náš hrdina zanedbal, proto píši toto důrazné varování, neboť v reálném životě často platí blbý jachtař = mrtvý jachtař. Rovněž nepočítejte s tím, že jachta je jako kajak a budete s ní v bouři válet sudy. Tolik k chybám filmu, kterých je poměrně hodně na realisticky se tvářící snímek. A je jich ohromná škoda, protože Vše je ztraceno je natočeno skutečně libově s krásným hudebním podkladem a kupodivu více než napínavé okamžiky fungují sekvence čirého zoufalství. ()

gogos

Todle Redfordovo sólíčko nesmírně potěšilo. Syrový matador v souboji proti nehostinnému moři a nepřízni osudu uspěl. Atmosféricky výborná podívaná, Redford zvládá odtáhnout film v klidu sám, minimalistický hudební podkres taky poslouží znamenitě. Vizuálně zajímavá podívaná s prakticky nulovým scénářem funguje dobře i při relativně dlouhé stopáži, divák se nenudí a jediné, čeho lze litovat, je snad to, jestli těch nepřízní osudu není v tom snímku až moc... Vše je ztraceno je další z řady výborných snímků, kdy se člověk sám utkává s přírodou /vesmírem/ a i když od Gravitace dostane na prdel, tak v konkurenci třeba Pí a jeho život či 127 hodin obstojí na jedničku. 4* ()

Tirion

Stále se tu někdo pouští do srovnání s Gravitací, ale tenhle snímek je úplně někde jinde. Gravitace sázela na dokonalé efekty a na iluzi nekonečného a prázdného vesmíru. Kdežto Vše je ztraceno sází jednoznačně na herectví. A vystačí si s minimem všeho. Redford je jednoznačně výhra celého filmu. Dokonale hraje a jeho minimalistické herectví s dokonalou (nikoliv však podbízivou) mimikou jsou na úžasné úrovni, kdy vás herec zajímá, ale nepřehrává. A to zas dokázal ukočírovat J.C. Chandor, který skvostně režíruje se smyslem pro detail a pragmatičnost. Nebýt konce, který mi jakoby vzal vítr z plachet, který jsem při sledování filmu nabral, dal bych asi plné hodnocení. Nutno zmínit i situacím poplatnou kameru a soundtrack, které spolu úžasně fungují. ()

kaylin

Neskutečná ukázka vůle přežít. Ano, srovnání s "Gravitací" se nabízí, a to i v tom smyslu, že místy jsou zde velmi dobré efekty, respektive provedení vypadá neskutečně uvěřitelně, což je dáno i neskutečným hereckým výkonem Roberta Redforda. Tohle podstoupit ve věku, kdy většina lidí už vyhlíží svého favorita mezi domovy důchodců nebo nedej bože rakvemi, on se pustil do celkem náročného natáčení a předvedl, že je skutečnou legendou. I když je to chvílemi přece jen malinko nudné, tak jsem stejně napjatě čekal, jak to dopadne a jaké klacky mu osud ještě hodí pod nohy. ()

Tony.cs

Film jednoho herce. Redford je přirozený a charizmatický i beze slov. Opravdu hraje tělem a výrazem a tenhle tichý film jsem si opravdu užil. O síle a naději, o tom je celý život. ()

..Lucas..

Robert Redford a moře. Možná to může znít jako nuda, ale nuda to není. Já si připadal, jak kdybych tam byl s ním a tak to má být. Skvělý výkon. ()

Kaluž

J.C. Chandor se po vynikající konverzačce s mohutným obsazením vrhl na komorní námořní drámo s jedním kormidelníkem. A je to nuda, vážení. Perfektně natočená, skvěle ozvučená, krásně zahraná, ale pořád nuda. ()

Robert Redford si vyšlápne do hor

Robert Redford si vyšlápne do hor

06.05.2014

Legendární Robert Redford se v nedávné době objevil v dramatu Vše je ztraceno a comicsovce Captain America: Návrat prvního Avengera. Návrat na stříbrné plátno se mu očividně zalíbil, dnes totiž… (více)

Oscarové nominace 2014

01.01.2014

Robert Redford šéfuje Capovi a S.H.I.E.L.D.-u

Robert Redford šéfuje Capovi a S.H.I.E.L.D.-u

30.03.2013

Filmový svět čeká na Blackova Iron Mana 3 – čerstvé zprávy tvrdí, že film bude v Číně, kde se částečně i natáčel, uveden v mírně odlišné verzi, a nebude cenzurovaná, ale naopak, obohacena o další… (více)