Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

laepus

Že bych byl první kdo dá pět hvězd? A jestli jo, tak jsem o to víc rád! :) Film byl natočen jako pocta mužům, o kterých pojednává a přesně tak se ho taky natočit povedlo - patří tam jak nadhled, tak i patos, protože bez něj by do toho ti týpci asi nešli. Miluju umění a těšilo mě, že mnoho těch obrazů či soch poznávám, aniž by tam vůbec zazněl jejich název či autor. Možná proto jsem shovívavější ke slabším pasážím filmu, které ale jsou maximálně v jeho první polovině. Navíc způsob natočení tohoto filmu je mile příjemný svým retro stylem - hudba, titulky, kamera atd... Mi se ten film prostě líbil. ()

NaughtyKoopa

Chápu proč chtěl George takový film natočit a jsem za to rád, ale nechápu proč bylo nutný to natahovat na dvě hodiny. Je to pohled na válku z úplně jiného úhlu, nenajdete zde žádné velké výbuchy, střelbu ani zabíjení, za tímto účelem film dělaný nebyl, ale přeci tam toho trochu víc být mohlo... Lidé kteří nastavovali svůj krk pro záchranu největších uměleckých děl si zasluhují pozornost stejně jako vojáci, kteří bojovali na frontě. Bylo to natočené pěkně, pár povedených vtipů se tam také našlo, ale drama a akce tam nebyla skoro žádná a dvě hodiny na tak pomalé tempo je prostě moc. 5/10 ()

Jaro_slav

Skvělý nosný téma, ale podivuhodně zabitý rozkolísaností žánru vyprávění. Takže zůstává jakási radost z dívání se na tu spoustu hereckejch mistrů. ()

Jimmy15

Koho by napadlo natočit film k tomuto nebo podobnému tématu. Zdá se to nesmyslné, ale ejhle vyjde z toho docela úctyhodný film. Samozřejmě že má chyby a je spíš točený pro širokou škálu diváků než pro znalého člověka oboru, ale to mu neubírá takovou kvalitu. Sic mě to místy moc nebavilo, maličko nudilo, tak ale kladnější vzpomínky převládají. ()

mira007

Skvělý námět, parádní výprava, retro, skvělé obsazení... ale ten způsob vyprávění mne vůbec nevtáhl do děje. Pro mne jako fanouška filmů z období 2SV veliké zklamání. ()

VencaS

Velmi dobrá myšlenka, avšak provedení a děj byl tak slabý, že v okamžiku, kdy naskočily závěrečné titulky, tak jsem zcela zapomněl na čem jsem v tom kině vlastně byl. K hercům Vás to blíže nepustí, děj mi připomíná hru warcraft, kde hledáte doly abyste natěžili suroviny, jen s tou vyjímkou, že v těchto dolech jsou umělecká díla nevypočitatelné hodnoty. Zápletka žádná, děj žádný, spousta herců v důchodu v tom smyslu, že si střihli odpočinkový film (o to víc mě mrzí Jason Bourne). Zklamání... ()

by_ONDRa

Co dělat s filmem bez děje? Hodíme tam spousty nesmyslenejch dojemnejch scén, snad si toho divák nevšimne.. škoda, památkáři byli jinak celkem sympaťáci. ()

j0nathan

Supr herecké obsazení - Blanchett, Murray, Goodman! Ale! To byla taková nuda, že by se z toho člověk obtáhl. Nečetl jsem předlohu a asi ani nikdy nebudu, takže nevím, jak podle toho jel scénář, ale ty vole, to byla fakt nuda, nuda a ještě jednou nuda. Nic víc si z toho filmu prostě neodnesu. ()

toi-toi

Od prvého momentu, čo som sa o tomto filme dozvedel som sa naň neskutočne tešil. Námet luxusný, obsadenie taktiež tak, scenáristi, hudba.. to všetko malo klapať ako hodinky, trhať bránice, naháňať slzičky a všetko to čo sa od filmu čaká. Miesto toho George a jeho banda ponúkajú vytrhnuté stránky z knihy, bez ladu a skladu pohádzané po filmovom plátne. Škoda toho.. ()

RomeroIsGod

Opravdu je to mix všeho možnýho, jak uvádí ostatní. Ale mě to sedlo a bavil jsem se. Perfektní atmosféra, několik velmi povedenejch scén a na střídačku pohoda - napětí. 70% ()

Heero

Sestava herců kvalitnější než sestava fotbalové Barcelony, bohužel tak trošku roztříštěnost po všech stránkách, ať už žánrové nebo příběhové dělá z tohoto snímku absolutní průměr. ()

jasanka

Takový mix mezi komedií a dramatem, vážnou tematikou a oddechovým filmem. S odstupem několika dní ale zvyšuji ze 3* na 4*. Takový malý velký film. ()

molcan2

Filmári tvrdia, že je film založený na knihe Pamiatkári: Spojenecký hrdinovia, nacistický zlodeji a najväčší lov pokladu v histórii od Roberta M. Edsela. Možno je to pravda, ale myslím, že nápad dostali z jedného rozhovoru z Hlasu Ruska. ()

KOZEL84

Jako ten prázdný kus ohořelého rámu,na kterém je cedulka se jménem Picasso.Žoržík to je holt umělec světového formátu.Za rádoby humor a absolutně nefungující patos,by ho člověku bylo až líto.Tohle není odpad.Tohle je čistá nula. ()

dawe787

Některé scény mi připomínaly hodně mé ranné zážitky na PSX, kdy jsem v prvním díle Medal of honor procházel asi v 7.misi hluboké doly a kosil tam nácky, nemohl jsem si tam tehdy nevšimnout spousty schovaných obrazů, které utrpěly velké šrámy z mých bitev před 13 lety, jo to byly časy. Film je válečný, ale málo akční, ale dle skutečné události. ()

Honza dAve

Well, jako komedie to nemá na Hanebný pancharty, jako film podle skutečné události to zase nemá na Band of Brothers. Přesto jsou ti chlápci (a dáma) sympatičtí a je to herecký koncert (Blanchett, Murray, Goodman, Balaban), byť Damon a Clooney jsou opravdu trochu slabší. (Do)jemný :-), neobvyklý, smutnoveselý, ne až tak válečný film, který jsem také rád viděl. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)