pepo

jedna z najlepších sci-fi vôbec.Willis a Pitt sú vynikajúci.scenár dokonalý.film som videl asi päťdesiat krát a stále je na čom rozmýšľať.Bravo,Mr.Gilliam ()

venus

Téma vyhlazení lidstva z povrchu zemského je téma mnoha hollywoodských filmů, ať už je příčinou přírodní katastrofa nebo meteorit z vesmíru. Terry Gilliam se nenachal zahanbit a natočil výjimečný film protkaný černým humorem a sarkasmem. Role Brada Pitta byla úžasná, hlavně když šílil v blázinci! Do poslední chvíle se nedalo odhadnout, jak celý film skončí a to mám na filmech moc ráda - když nejsou předvídaletné. ()

Reiniš

Asi jako, když jsem poprvé viděl Matrix. Až s odstupem času mi dochází, jak chytré a působivé to vlastně bylo. Navíc ústřední herecký trojlístek a pan režisér ve vrcholné formě. Těším se na opakované shledání, ten film za to totiž stojí. ()

FlyBoy

Gilliam s prehľadom na vrchole, prístupnejší než pri rovnako úchvatnom, ale obtiažnejšie pobratelnejšom "Brazil" a pritom stále aktívnu spoluprácu si vyžadujúci, nič zadarmo nedávajúci. Väčšinový úspech je ľahko vysvetliteľný, apokalyptická vízia má hlavu a pätu, Willis/Pitt podávajú (na svoju dobu) nekontrolovateľné herecké úlety, z polovice kyberpunková výprava bude navodzovať chvenie aj v roku 2035 a dvojitá pointa na záver posadí na zadok aj ostrieľaného fachmana. Ojedinelý artefakt z TM však robí predovšetkým jeho nekonečne flexibilný scenár, plynulá, neuveriteľne sebavedomá réžia a priliehavá parafráza egyptských mýtov. Rozhodne jedno z popredných sci-fi, what-so-ever. "Kathryn Railly is the Egyptian Isis-Hathor, whose womb the dying Osiris must impregnate in order to be reborn as the solar Horus. In Egyptian mythology, Isis is at the same time the sister-wife of Osiris and also his mother insofar as he is identical with his son Horus. The choice is between biological death and a mystical cycle of inner death and rebirth, that amounts to an immortality of sorts, for which the mediation of the eternal virgin-mother Isis is indispensable. Though Osiris must die, their reunion is assured in the 'next' life as it had been in the 'previous'. Depicted as a (celestial) cow or a human 'Aphrodite' bearing the sun-disk between her two cow-horns, Hathor has also been understood as meaning the 'House of Horus', i.e., as bearing the sun-child. Insofar as Railly gives (re-)birth to the new James, she is also the goddess of the Night Sky, Nut, mother of Osiris." ()

Xmilden

Čas neúprosně letí a 12 opic nám bohužel zestárlo. Když si člověk uvědomí, jaká tohle byla kdysi pecka a že Brad Pitt nás v jednom roce totálně zboural dokonce 2x. Zkrátka v 90. letech vznikalo obrovské množství skvělých filmů každý rok. 12 opicím dneska odeberu jednu hvězdičku, ale je to hlavně kvůli tomu, že mě ten Terry Gilliam nikdy extra nebral. Film je to jinak skvěle promyšlený a v covidových letech se ukazuje že vlastně i předběhl dobu. 80% ()

Arbiter

...a kroužíme a kroužíme a kroužíme.... Terry Gilliam nám představil svět, kde na mě všichni působili jako blázni. ...a kroužíme a kroužíme a kroužíme.... Svět zmatku. Neuvěřitelný/uvěřitelný a groteskní ...a kroužíme a kroužíme a kroužíme.... Před zmáčknutím tlačítka play se pořádně nadechněte, protože během filmu, vám to ten klaustrofobní svět nedovolí ...a kroužíme a kroužíme a kroužíme.... Hell, já potřebuju cigaretu.. ()

Phobia

Bruce pendluje časem tam a zpátky jako zmatené plešaté jojo, ve snaze dosáhnout lepší budoucnosti pro lidstvo. Brad šilhá, šermuje prstíkama, křepčí a vymýšlí 3,14čoviny ve snaze dosáhnout lepší budoucnosti pro zvířata. Madeleine se nemůže rozhodnout, kdo je větší magor, proto vzdává souboj s příčetností a vrhá se do Brůsova náručí, ve snaze dosáhnout lepší budoucnosti pro sebe. A Terry Gilliam mává taktovkou ve svém obvyklém, lehce absurdním a pitoreskním rytmu, jak to mají mazlíčci rádi... nebo taky ne. Napoprvé se mi do vkusu netrefil, ale uběhlo 15 let a voilá, už se spokojeným povřískáváním hlásím svou příslušnost ke dvanácti opicím. Myšlením i zjevem plně vyhovuji. 81% ()

sepp

Tato nadprumerna sci-fi je dukazem, ze B.Pitt neni pouze protezovanou hvezdou s peknym ksichtem, ale ze umi opravdu hrat, ba co vic, ze zahraje cokoli (coz se o skvelem Willisovi bohuzel rici neda, zde je ovsem take brilantni). Jinak radim tuto sci-fi shlednout nekolikrat, jinak z ni budete uplne blbi :) ()

kinej

Nemám co vytknout. Společně s Brazil je to nejlepší film Gilliamovi kariéry. Film je mnohovrstevnatý, mysl diváka kolísá mezi šílenstvím a realitou a kdo film vidí poprvé nemá šanci pochopit, kde je pravda až do konce. Kultovní záležitost. ()

Hrabka

Vychytaný film, který si pohrává s časovými přesuny do minulosti. Poměrně složitý, i když ne třeba tak jako Memento. Vynikající obsazení. Vše do sebe na konci skvěle zapadne a až vám to docvakne, uznáte, že film je opravdu třída. 90% ()

cheyene

Kultovní záležitost s působivým dějem a výbornými herci. Není třeba se více rozepisovat, vše už bylo řečeno. ()

nunka

Bez pochybnosti veľmi husté dielko, ktoré mi dalo zabrať a určite ho nestačí vidieť len jeden krát....určite odporúčam do pozornosti. ()

paascha

Jeden z těch mála filmů, u kterých lze směle říci, že komu se to nelíbí, prostě nepochopil nic a měl by se nad sebou, a hlavně nad svou budoucností, pořádně zamyslet! ()

juta

Hlavně aby se nějaký podobný vir nedostal do rukou nějakého naštvaného muslima. Nechápu jak mohl být Brad Pitt brán za nejhezčího muže planety, když tady vypadá tak divně :D Film celkem slušný, ale člověk se na to asi musí podívat vícekrát, aby pochopil všechny souvislosti. ()

Fiftis

Bruce Wilis sa vydáva na svoju prvú (nepodarenú) cestu do minulosti, počas ktorej sa mu síce podarí kontaktovať Goinese (Brad Pitt) a postupom času aj získať na svoju stranu psychologičku Kathryn Raillyovú (Madeleine Stowe), lenže rozlúštiť pôvod tajomnej choroby, ktorá spečatila osud našej civilizácie, je úloha ťažšia než si myslíte. ()

filmfanouch

Terry Gilliam pro spoustu lidi představuje především jednoho ze členů britské komediální skupiny Monty Python, jeho umělecká kariéra ale sahá mnohem dál. Nejenom, že je Gilliam výtvarník ale stal se široce uznávaným filmovým režisérem, který spolurežíroval Monty Python a Svatý grál, později se ale též ujmul režie snímků jako Brazil nebo Král rybář. Po druhém zmíněném filmu poté následoval pravděpodobně jeho nejslavnější film- 12 opic. 12 opic spadá do kategorie filmů o cestování v čase a nikdy se tento film nestal tak populární jako Terminátor, Návrat do budoucnosti nebo Na Hromnice o den více, přesto jde ale o kultovní záležitost, která pohled na filmy o cestování časem tak trochu redefinovala. 12 opic si hodně vyhrává se svým velmi originálním a specifickým vizuálním zpracováním a hned tímto se odlišuje od své konkurence v podžánru filmů ve kterých se cestuje v čase. Gilliam měl štěstí, že byl fandou jeho práce Bruce Willis, který si tak ve filmu kvůli jeho už tak nízkému rozpočtu (film stal skoro 30 milionů dolarů) zahrál víceméně zadarmo a zaplaceno dostal až po premiéře filmu. 12 opic vznikli ve fázi Willisovi kariéry, kdy si řekl, že má na to hrát jinde než v akčních filmech jako Smrtonosná past či Poslední skaut a proto se objevoval i ve filmech významných režisérů. Rok před 12 opicemi si tak zahrál v Pulp Fiction a nyní právě zde Jamese Colea, futuristického vězně, který je nedobrovolně vyslán zpátky v čase, aby se pokusil zjistit odkud se vzal vir, který vyhubil velký počet lidstva a zbytek zahnal do života v podzemí. I když se to na první pohled nezdá, tak je vlastně James Cole hodně komplexní a zajímavá role, která se navíc vrací do časů svého dětství a sebevíce se snaží všude kolem vysvětlit, že mu skutečně jde o spásu světa i přesto, že je z pochopitelných důvodů považován za blázna/schizofrenika. Jeho zajímavě vykreslená love story s velmi fajn Madeilene Stowe v roli doktorky Kathryn Raillyové je jinak ve finále velmi fajn, přesto mám ale k této postavě skrz některé její povahové rysy menší výtky. Přesto i ona je ale ve finále dobře napsanou postavou a mezi ní a Jamesem Colem skutečně vzniká uvěřitelný vztah. Společně se Sedm je 12 opic druhý film z roku 1995 ve kterém měl Brad Pitt šanci předvést, že je něco trochu víc než pouhý hezounek. Maniakálního Jeffreyho Goinese Brad Pitt zahrál neskutečně ať už skrz specifické pohyby, výrazný dialekt či samotné zběsilé chování, kterými Pitt ztvárňuje jednoznačného blázna a předvádí oscarový výkon, což potvrzuje fakt, že byl za tento výkon Pitt nominován. Pak je tu tedy ta zásadní otázka- Kde byl Brad Pitt herecky lepší? Sedm nebo 12 opic? Těžká otázka, přičemž mají obě potencionálně odpovědi armádu zástupců (já jsem tým Sedm), přesto je ale 12 opic důkazem, že je Pitt skutečně více než hezounek, což ostatně v následujících letech potvrdil více než dost. 12 opic je skutečně svěžím pohledem na tématiku cestování v čase, kde vše celou dobu působí tak, že je celá kostra příběhu divákovi vysvětlena už od samotného počátku a vy si tak v podstatě pouze budete odškrtávat body A, B, C, D. Jenomže tomu tak ve finále překvapivě není. Hlavní poselství 12 opic, které se jinak též vymyká klasickému pohledu na filmy o cestování v čase je ve finále takové, že osud je prostě nevyhnutelný a někdy ho změnit nelze a snahou o to ho změnit možná naopak docílíme toho, aby k tomu ve finále skutečně došlo. Gilliam s tímhle od počátku počítá a velmi funkčně si tak diváka omotává kolem prstu, přičemž divák začíná skutečně věřit tomu, že je důvtipný a veškeré dění ve 12 opicích si snadno domyslí. To, že se poté divák stane obětí menší Gilliamovy hry je jenom dokazujícím faktorem toho, že je 12 opic velmi výrazný filmový zážitek, který se i díky zásadnímu a především skutečně neodhadnutelnému plot twistu neokouká po prvním zhlédnutí. Požitkově je to velmi zvláštní vizuální zážitek a přesto je velmi snadné si kouzlo 12 opic zamilovat. Hudební doprovod Paula Buckmastera (především ta legendární hlavní znělka!) lahodí uším a společně s tím je tu ta velmi zajímavě zvolená hudební dramaturgie, kde dojde krom Louise Armstronga i na Toma Waitse. A i díky tomu nelze 12 opic prostě svým způsobem nemilovat. Ve 12 opicích do sebe vše nakonec parádně na samotném konci zapadne a Terry Gilliam tak vytvořil velmi výrazný snímek, jehož kouzlu jsem ve finále nepropadl zcela a mám k němu přece jen jisté výhrady skrz jistá dramaturgická rozhodnutí. Ale pořád přesto se musí 12 opic neskutečně cenit kvůli tomu přelomovému pohledu na to jak vlastně cestování v časem funguje a jaké může (či nemusí) mít následky. Zároveň si skutečně chytře vyhrává s divákem a servíruje i politováníhodného a silně uchopeného protagonistu. Je to jednoduše velmi povedený film, který navíc velmi stylově odkazuje na Alfreda Hitchocka a dokazuje, proč je Terry Gilliam brán jako perfekcionista. Všechny jeho snímky rozhodně nejsou dokonalé (viz třeba Imaginárium Dr. Parnasse) a sám osobně jsem k jeho stylu na 100% nepřičichl, přesto všechno ale oceňuji jeho očividné silné tvůrčí uchopení a především fakt, že skutečně stojí za jednou z nejvýraznějších sci-fi 90. let. Odkaz Monty Pythonů je tak široký z hodně směrů............... () (méně) (více)

ajuska

Ačkoli nemám ráda Wilise a ani sci-fi, tohle mě zaujalo. Dobrý příběh, obstojné herecké výkony a hlavně dobře vyřešená časová smyčka, třebaže cestování v čase bývá často velkým problémem především z logického hlediska. Nadprůměrný filmový zážitek, který nelze nedoporučit. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil