Le Mans '66

• USA Ford v Ferrari (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Francie, 2019, 152 min

V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největší triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér. Spolupracuje s týmem, do nějž patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nejen špičkovým závodníkem oddaným své rodině, ale je také nesnesitelně arogantní a naprosto neschopný jakéhokoliv kompromisu. A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodně, že se pomstí Enzo Ferrarimu, za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company. Vozy stáje Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a jejich malý tým jsou odhodláni tomu učinit s pomocí vozu Ford GT40 rázný konec. Proti nim stojí neporazitelné Ferrari, fyzikální zákony i jejich vlastní osobní démoni. Navzdory překážkám a omezením, které jim do cesty hází i samotný Ford, musí vyvinout revoluční vozidlo, které převálcuje každého konkurenta. Jejich úsilí si ale vybírá nemalou daň – těmto odvážným mužům to ale za vítězství stojí. (CinemArt)

tomashrabek

Je to dobrý film. A úplne chápem, prečo je na čsfd vystrelený tak vysoko – ide to divákovi naproti úplne všetkým od karikatúrneho vykreslenia postáv (záporák vo Forde, jazdec Ferrari) až po absolútne jednoduchučký dej s minimom konfliktov či odbočiek. I závody sú natočené skvele. Je to príjemná jednohubka, ale o dva mesiace si už na ňu nikto nespomenie. ()

Gastovski

Po Rivalech další divácky vděčná "káruvačka". Má to drájv, je to mistrně natočené, nasnímané, sestřihané, herecky bez chybičky, přesto film u mne žádný wow efekt nevyvolal. Na můj vkus tomu chyběla dramatičnost. Nicméně film je to určitě nadprůměrný a můžu jen doporučit. Top komentář: uživatel Djara. ()

Lukin413

Bale i Damon jsou skvělý, cely film smrdí benzínem a potem, ale také z něj kape až příliš velké množství patosu a kalkulu. ()

molcan2

Preteky 24 hodín Le Mans sú legendárne. Podujatie sa koná od roku 1923 a stalo sa jedným z najdôležitejších podujatí v oblasti pretekov. Ford vs. Ferrari rozpráva príbeh z pretekárskej éry 60. rokov minulého storočia formou životopisného filmu. Keď Ferrari dominovalo na pretekárskych tratiach a Ford ho začal dobiehať. A hoci nahliadnete do biznisu oboch automobiliek, ich machinácií a arogantných šéfov, pozornosť je sústredená úplne inde. Na dvoch mužov. Na Kena Milesa (Christian Bale) a Carrolla Shelbyho (Matt Damon). Shelby je jedným z najslávnejších konštruktérov športových áut všetkých čias. Ford si ho najal, aby zostrojil dokonalé pretekárske auto, ktoré dokáže poraziť Ferrari. To ho stavia pred niekoľko výziev, ale žiadnu, ktorú by profesionál nedokázal prekonať. Väčšou prekážkou pre neho je nájsť vhodného vodiča, ktorý by zároveň dokázal pekelný stroj bezpečne doviesť do cieľa. Tu do hry vstupuje Ken Miles. Ken je prirodzený talent a prvotriedny pretekár, ktorý už pre Porsche vyhral množstvo pretekov. Ford ho však nepovažuje za predajného, a tak sa pre oboch mužov začína vzostupná cesta medzi láskou k automobilu, tvrdým biznisom a priateľstvom, ktoré ich spája. Najmä počas pretekárskych sekvencií kamera zachytáva fantastické zábery. Pocit rýchlosti je hmatateľne sprostredkovaný, keď otáčky stúpajú. Preteky v minulosti boli dosť drsné a k videniu je niekoľko nehôd a lietajúcich kovov. Tie naozaj brutálne však boli urobené v CGI, čo trochu uberá filmu na hmatateľnej úrovni. Napriek tomu preteky hlava-nehlava poskytujú skutočný adrenalín a nešetria napätím. Ford vs. Ferrari sa však odohráva aj mimo pretekárskych tratí a dielní. Do popredia sa čoraz viac dostáva predovšetkým Kenova manželka Mollie a jeho syn Peter. Na vlastnej koži zažijete, ako sú prilepení k rádiu alebo televízii vždy, keď Ken jazdí preteky. Ich radosť, vzrušenie - ale aj strach. Strach z toho, že by to mohol byť on, kto ďalší prerazí cez bariéry a bude mať nehodu. Nemusíte sa zaujímať o preteky, aby sa vám Ford vs. Ferrari páčili. Určite vám pomôže, ak dokážete precítiť emócie, ktoré tu postavy vnášajú do konských monštier a návalu rýchlosti. Ale aj okrem toho je film svižný, fantasticky zahraný a dojemný na mnohých úrovniach, ktorého hlavným cieľom vlastne nie sú preteky ako také, ale pôsobivý príbeh dvoch mužov. ()

P.J.2

Jdu z kina a v hlavě mi víří obrovská spousta myšlenek. Málokdy si užívám ten pocit že jsem viděl něco neskutečného. Le Mans je film natočený s láskou, citem a vyloženě mu sluší plátno. (Zde musím opravdu vychválit herecký kýkon Balea, přestože ho jako herce moc nemusím, zde byl jeho projev něco fenomenálního a nezapomenutelného.) Mám chuť osedlat na cestě domů svůj Chevrolet a zkusit ho vytočit na maximum ale asi bych dopadl jako někteří závodníci ve filmu. Nevím pořádně co napsat, prosťě na to běžte do kina....Jak jsem tvrdil že Joker si nezaslouží tak velké hodnocení tak zde mi příjde 92% adekvátní. Je to po celou dobu, od začátku do konce jeden velký, dokonalý okruh. ()

Hogo Fogo

Žiadna sláva, klišé na klišé, schematické postavy ako z Majora Zemana. V záujme vytvorenia konfliktu medzi postavami je tu aj nejaké to falšovanie histórie. Urobené je to profesionálne, ale to je tak všetko dobré, čo sa o tom dá povedať.. ()

Majkak

Jen vnější podobnost s Rivaly – rychlá auta a dva závodníci. Le Mans je o přátelství dvou nádherných magorů zblázněných do superrychlých aut. Neskonale nádherný záběr na okamžiky, kdy největší mezek na světě ustoupí kvůli kamarádovi ze své tvrdohlavosti a tiše spolkne pár slz. Výborně zpracována dobová atmosféra, perfektní záběry z kokpitu, jen v prostřední části malinko povolilo tempo. Solidně funguje také zobrazení těžkopádnosti korporace a intrik kravaťáků. Celkově výborná klasika, která hladí po duši. ()

anatheman

Přidávám se s pětihvězdičkovým hodnocením, ačkoli si myslím, že současné hodnocení (5. nejlepší film - 28/11/19) se mi zdá poněkud přepísklé. Nicméně filmu nemůžu nic vytknout - je to úchvatná práce a krásný příběh. A Damon s Balem patřičně jedou! Nabízí se srovnání s Rush (Rivaly), a v tomto případě u mě vítězí snímek s Huntem a Laudou. Ale pořád jsou oba filmy ve více méně stejné kategorii. ()

CaptainCzech

Tolik opěvovaný a chválený film, jsem zkrátka musel navštívit i když jsem původně nechtěl. Co se týká aut, automobilových závodů, zkrátka všeho toho, tak mě to vůbec nic neříká, ale nutno říct že i já jsem se v kině dobře bavil a chápu proč je tento film tak chválený. Je tu totiž naprosto herecky i charakterně dynamické duo Bale a Damon, kteří vás budou bavit svými výkony po celý film. Mě osobně jako postava sedl více Shelby (Damon), ale Miles (Bale) je těsně za ním. Ani vedlejší postavy svými výkony nezaostávají, především Ford II., starý nespokojenec majitel Ferrari a tzv. záporák z představenstva Fordu (ten je fakt ultra slizoun). Má to tempo, zvraty, super momentky a drsný konec. Pokud neznáte historii tohohle příběhu, tak si ho určitě mnohem více užijete. Nevím jak vy, ale být na místě Milese, určitě bych udělal naprostý opak než on v závodě. Filmu není moc co vytknout, nebo si na nic moc nevzpomenu, maximálně tak že si nevybavím ani jednu písničku. Každopádně i přesto všechno pozitivní dávám v uvozovkách pouze hodně silné 4 hvězdy. Ale jen proto že téma filmu pro mě není až tak zajímavý (jako například vesmír, nebo o záchranných složkách) abych tomu poslal těch pět. Doporučení? Rozhodně. ()

baiskon108

Film, který má přehršel emocí, ale přitom zůstává stále chlapský – výborní herci, výborné charaktery a nesmírně zajímavý příběh, který chytne za srdce nejen automobilové maniaky. Je opravdu pozoruhodné, že závěrečné kolo Le Mans ve mě dokázalo vyvolat jak radost, tak hněv a i smutek zároveň. Bylo tam všechno. Mých ubohých pět hvězd si to rozhodně zaslouží. ()

Kulda24

Když dostanete do filmu Damona a zároveň Balea, tak to je skoro na filmovou erekci. Ve filmu to oba potvrzují a i když víme, že Oscara za hlavního herce vyhraje Phoenix za Jokera, moc bych to tomu Baleovi přál. Pro mě je Le Mans nejlepší film roku a jsem přesvědčený, že ho už nic nepřekoná. V kině jsem se opravdu upřímně nasmál a zároveň moc moc bavil. Líbí se mi že příběh uhání kupředu a má to spád. Film můžeme přirovnat například k Rivalům. Já bych dal osobně přednost znovu zhlédnutí Le Mans, jelikož mě po stránce příběhu, dialogů zaujal více. Po technické stránce možná Rivalové o chlup lepší. 90% ()

Rathalos

Uzasna sportova zivotopisna drama,ktora ma na konci az tak dojala,ze som sa neubranil slzam,skvele spracovany film po kazdej stranke,vyborne herecke vykony k tomu vsetkemu este viac prispeli,su tu zobrazene rozne automobilove preteky na cele s Le Mans,suboj medzi Fordom a Ferrari,rozne vyhry ci prehry nielen v pretekoch,ale aj tie,co prezivame v zivote,dalej samozrejme zivotne osudy ludi,ktore sa zapisali do dejin ludstva,myslim,ze tato zalezitost si zasluzi Oscara a nielen jedneho,som nadseny a urcite si to este niekedy pozriem,reziser James Mangold zabodoval na plnej ciare...:-) ()

hazaba

Má to grády a kdo miluje rychlá auta, bude milovat i tento film. Herecký koncert Christiana Balea, kterému zdatně asistuje Matt Damon. A záporák Joshe Lucase je perfektně slizký. K tomu skvělá hudba a přestože to má smutný konec, film nabíjí svou téměř bezstarostnou atmosférou. ()

Rockerman

K tomu není moc co dodat. Takřka bezchybný film, kde nic nedrhne, všechno do sebe zapadá, nic nevyčnívá. Vlastně ano, něco vyčnívá a to výkony obou herců v hlavních rolích. U Christiana Balea věc běžná, u Matta Damona ne vždy. Tentokrát však hraje skvěle, že by si zasloužil nějakou "zlatou sošku". Pro milovníky motorismu povinný film! ()

Hapretor

Skvěle udělaný a zahraný film ... zatím nejlepší film z prostředí závodů, aut, ect. ... Hlášky Ch. Balea, hlavně nadávání při řízení, byly skvost, pouštěl jsem si je několikrát ... Prostě super herec - Damon teda taky, ale radši bych někoho jiného ... Konečně film, který se mi opravdu líbil ... ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (více)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (více)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (více)